ÖN İNCELEME: Windows 8.1

Microsoft'un henüz yayınladığı Windows 8.1 ön izleme sürümünü denedik! Bakalım 8.1 ne kadar iyi?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1'i denedik! İşte ilk izlenimlerimiz

Microsoft'un beklenen güncellemeyi sonunda yayınlamasıyla Windows 8.1'in resmi önizleme yapısıyla zaman geçirme şansı bulduk. Şimdiye kadarki Windows 8.1 sızıntılarının çoğunun doğru çıktığını söyleyebiliriz: Başlat düğmesi gerçekten de geri dönmüş görünüyor, bunun yanında dileyen kullanıcılar sistemi direkt olarak masaüstünden açabiliyorlar ve Windows 8 arayüzü için arka plan resimleri kullanabiliyorlar.

Microsoft'un Windows 8.1'de direkt olarak masaüstünden açma işlevini sunması, Metro arayüzünden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Mail ve Xbox Music gibi önemli Microsoft uygulamaları yenilenirken, yeni gıda ve fitness uygulamaları eklenmiş bulunuyor. Bunun yanında Office'in Windows 8 arayüzüne özel sürümü de yolda.

Microsoft, hala Windows'un 8 inç'lik tabletlerden 27 inç'lik çift ekranlara destek sunabileceğine inandığından giriş ekranında bazı değişiklikler yapmış. Bu değişiklikler arasında Windows 8 uygulamalarını yan yana çalıştırabilme, Metro arayüzündeki Denetim Masası için birçok yeni işlev var.

Kilit ekranı, yeni kutucuk boyutları ve fazlası

Windows 8.1 ile beraber kilit ekranınız, bir fotoğraf galerisine dönüşebiliyor. Microsoft Research'ün geliştirdiği teknoloji, ilgili fotoğrafları otomatik olarak seçebiliyor. Herhangi bir parola yazmadan Skype aramalarına cevap vermeniz veya kameranın kilidini açmanız artık mümkün. 8 inç'lik tabletlerin popüler hale gelmesi durumunda bu işlevler, faydalı olabilir.

Giriş ekranına Weather (hava durumu) ve Finance (finans) gibi uygulamalara özel yeni kutucuk boyutları eklenmiş, bu sayede aynı anda daha çok bilgi görebiliyorsunuz. Artık giriş ekranı arka planını kişiselleştirmek üzere seçebileceğiniz çok daha fazla renge sahipsiniz. Bunların bazıları siz ekranı kaydırdıkça hafifçe hareket ediyor. Dilerseniz giriş ekranınızın arka planı olarak masaüstünüzün arka planını kullanabiliyorsunuz. Bu durumda arka plan görüntüsü sabit kalıyor ve sadece kutucuklar kayıyor.

Windows 8'de kutucukları seçmek üzere parmağınızı kısa kaydırma hareketini kullanıyorsanız, bu alışkanlığınızı bırakmanız gerekiyor. Bu hareket artık uygulamalar ekranını açıyor. Ancak kısa kaydırma, Windows Store gibi uygulamalarda çalışmaya devam ediyor.

Bir kutucuğu seçmek için üzerine basıp beklemeniz gerekli. Birden fazla kutucuğu seçmeniz ve üzerlerinde işe yarar eylemler gerçekleştirmeniz artık mümkün. Uygulama listesi ekranında birden fazla kutucuk seçerek bu kutucukları giriş ekranınızda bir gruba dönüştürmeniz de mümkün.

Uygulamalar ekranında uygulamaları kullanım sıklığına göre sıralayarak henüz giriş ekranına sabitlemediğiniz, ancak sıkça kullandığınız uygulamaları görebiliyorsunuz.

Windows 8.1'deki arayüz değişiklikleri

Windows 8.1'deki arayüz değişiklikleri

En önemli iki arayüz değişikliği, şüphesiz yeni akıllı arama ve Windows'un açık Metro uygulamalarını yönetme biçimi (özellikle büyük monitörlerde). Arama charm'ını kullandığınızda (Windows-S), çalıştırabileceğiniz uygulamalar, açabileceğiniz ayarlar ve diğer aramalar konusunda öneriler alıyorsunuz.

Windows 8.1'de arama sonuçları, tam ekran değil sadece arama panelinin kendisi üzerinde gösteriliyor. Bu sayede o sırada yaptığınız iş bölünmeden sonuçlara rahatça ulaşabiliyorsunuz. Bu arada uygulamalar ve ayarların da ayrı listeler yerine aynı listede göründüğünü söyleyelim.

Arama sonuçlarını isterseniz eskisi gibi tam ekran görüntülemeniz de mümkün. Bing, PC'niz ve SkyDrive'ınızdaki sonuçları, uygulamalarınızın içeriklerinden sonuçları bir araya getiriyor. Windows 8.1 yayınlandığı sırada arama işlevi, e-posta mesajlarını da arayabilecek. Aramanızla eşleşen belgeler varsa sonuçların en üstünde bunlar gösteriliyor. Bing, aramanız hakkında kişi, yer, müzik grubu, albüm vs. içerikleri de gösterebiliyor.

Bir kişi adı arattığınızda, Wikipedia'dan bir sonuçla karşılaşıyorsunuz. Yer arattığınızda ise yol tarifleri ve yer hakkında yorumları görüyorsunuz.

Arama görünümünde parmağınızı kaydırarak tam görünüme geçebiliyorsunuz. Çimdikleme hareketi, sonuçların kategorilerini göstermenizi sağlıyor. Dokunduğunuzda ise yeni bir uygulama açmadan diğer detayları görebiliyorsunuz (daha büyük harita gibi).

Yeni "Snap" görünümleri

Yeni "Snap" görünümleri

Windows Store uygulamalarını açtığınızda, artık onları ekranın yanındaki küçük bir bölmeye sıkıştırmaktan daha çok seçeneğiniz var. 10 inç'lik Surface RT veya Surface Pro'nun ekranında pencereyi ekranın üçte birini, yarısını veya üçte ikisini kaplayacak şekilde boyutlandırabiliyorsunuz. Ekranda aynı anda çalıştırabildiğiniz uygulama sayısı hale iki.

Bazı pencereler kendi boyutunu kendi seçiyor. Büyük ekranlarda üç ve hatta dört uygulamayı yan yana çalıştırma seçeneğiniz var. Uygulamaların ekranda ne kadar yer kaplayacağını ise yine siz seçiyorsunuz.

Çift monitör kullanıyorsanız, her ikisine de birden fazla Windows Store uygulaması yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede 7 veya 8 uygulamayı aynı anda görebilmeniz mümkün. Aynı anda 3 mü yoksa 4 uygulama mı gösterebileceğiniz, sadece çözünürlüğe değil DPI ayarına da bağlı.

Windows 8.1'in masaüstünde en belirgin değişiklik, Başlat düğmesinin (başlat menüsünün değil) geri gelmiş olması. Ancak bunun dışında bazı küçük değişiklikler de var.

Örneğin fareyi sağ üste götürdüğünüzde Charms çubuğunun görünmesini sağlayan işlevi devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Arama charm'ı, kitaplıklar, SkyDrive entegrasyonu

Arama charm'ını masaüstünde kullandığınızda, arama paneli o an yaptığınız işin üzerinde açılıyor ve sizi giriş ekranına atmıyor.

Kitaplıklar, artık Windows Gezgini'nde otomatik olarak gösterilmiyor. Onlara Windows Store uygulamaları içerisinden, dosya seçicisi üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Windows Gezgini'nde klasörlere sağ tıkladığınızda çıkan kitaplığa ekleme seçeneği hala mevcut, ancak Kitaplıklar ile Gezgin üzerinden çalışmak isterseniz öncelikle onları etkinleştirmeniz gerekiyor. My Computer (Bilgisayarım) simgesi, son zamanlardaki sızıntılarda olduğu gibi gerçekten de This PC (Bu PC) ile değiştirilmiş. SkyDrive ise Windows 8.1'in bir parçası olarak yüklü geliyor.

Tablet gibi küçük boyutlu depolama cihazlarında diskin dolmasını engellemek amacıyla tüm belgeleriniz ve resimleriniz, varsayılan olarak SkyDrive üzerinde bulunuyor.

Internet Explorer 11 ve fazlası

Internet Explorer 11 ve fazlası

Reading List (Okuma Listesi) işlevi, IE ve diğer Windows Store uygulamaları ile ilginç bağlantıları toplayarak size onları daha sonra okuma şansı tanıyor.

Kamera uygulaması, entegre Photosynth panorama işlevleriyle donatılmış. Bu sayede panorama düğmesine dokunup tabletinizi çevirerek 360 derecelik bir görüntü ortaya çıkarabiliyorsunuz. Denememizde Photosynth'in oluşturduğu panoramik fotoğrafların başarılı olduğunu (özellikle tableti hızlı çevirmezseniz) söylemeliyiz.

Health & Fitness (Sağlık ve Fitness) uygulaması, Microsoft'un Health Vault hizmetine açılan bir kapı niteliğinde. Food & Drink (Gıda ve İçecekler) ise elinizi web kamerasının önünde sallayarak tarif sayfaları arasında dolaşmanıza izin veriyor. Ancak uygulamanın rakip yemek uygulamalarıyla rekabet etmesi zor görünüyor.

İlk yorumumuz

İlk yorumumuz

Şundan şüphemiz yok: Windows 8.1 yepyeni bir işletim sistemi değil ve Windows 7'den Windows 8'e geçişte olduğu kadar radikal bir değişim sunmuyor. Ancak güncelleme, Microsoft'un geleneksel hizmet paketlerinden de fazlasını sunuyor ve özellikle Windows RT'yi çok daha güçlü bir sistem haline getiriyor. Internet Explorer'da yapılan birkaç önemli geliştirme, aynı şekilde masaüstü ve "Metro" arayüzünde yapılan geliştirmeler var.

Windows 8.1'in performansı genel olarak biraz daha hızlı. Windows 8'in giriş ekranını sevenler, arayüz değişikliklerinden çok fazla hoşlanmayabilir. Özellikle Windows 7'nin Başlat menüsünün geri dönmesini bekleyenler, giriş ekranını açmaya yarayan bir Başlat düğmesini yetersiz bulabilirler.

Giriş ekranı kutucuklarını düzenleme gibi işlevlere yeniden alışmamız gerekecek gibi görünüyor. Ancak arayüzün genel olarak daha tutarlı ve alışması daha kolay bir hal aldığını düşünüyoruz. Yenilenen klavye yazmayı kolaylaştırıyor, yeni Metro denetim masası sadece masaüstünde olan bazı işlevleri nihayet içeriyor.

Popular Science yayın yönetmeninden Win 8.1 testi!

Windows 8.1'i TechEd'de bizzat deneme şansı bulan isimlerden bir tanesi de Popular Science yayın yönetmeni Şahin Ekşioğlu oldu. İşte Microsoft'un final sürümü Sonbaharda çıkması beklenen önemli güncellemesi hakkında Şahin Ekşioğlu'nun kısa incelemesi ve yorumları.

Windows 8.1'e çeyrek var

Çoğumuzun bildiği gibi Windows 8.1 de doğrudan masaüstüne boot mümkün oluyor. Böylece Windows 7 arayüzünden vazgeçemeyen kullanıcılar, her Windows açılışında masaüstüne geçmek zorunda kalmayacak.  Çoklu monitör kullanımında bir monitör metro arabirimindeyken diğer monitörde masaüstünde farklı uygulamalarla çalışmak mümkün. Windows 8 kullanıcıları 8.1'e ücretsiz olarak terfi edebilecekler. Windows 8.1.'in önizleme sürümü şu anda indirilebiliyor.

Windows 8.1'e güçlü güvenlik önlemleri geliyor. Parmak izi okuyucusu tamamen işletim sistemine entegre edilmiş güvenlik önlemi olarak. Parmak izinizle artık sadece PC'nizi açmakla ya da kilitlemekle kalmayacak Windows Mağaza'dan  şifre girmenize gerek kalmadan alışveriş de yapabileceksiniz.

NFC ile yazıcı tanıtmak çok kolay artık. Windows 8.1 yüklü cihazı NFC destekli bir yazıcıya yaklaştırdığınız anda yazıcınız cihaza tanıtılmış ve eklenmiş olacak.

Kaybedilen ya da bozulan bir Windows 8.1 cihazın içeriği , başka bir cihaza giriş yapıldıktan sonra Skydrive sayesinde yeni cihaza kolayca otomatik olarak yüklenebiliyor. Sisteminizdeki uygulamalar ve kişisel dosyalarınız da Skydrive'dan indirildikten sonra bu yeni cihazınızda kullanıma hazır hale geliyor. Ve böylece az önce kutudan çıkarttığınız yeni cihazınız bir anda tüm kişiselleştirilmiş ayarlarınız ve dosyalarınız yüklenmiş olarak eski cihazınız gibi geri gelmiş oluyor.


  
Windows 8.1 yüklü cihazlar uygun bir uygulamayla bir anda örneğin bir kiosk cihazına hatta kahve makinesine dönüşebiliyor. Bunun için barkod okuyucusu ve kredi kartı pos makinesi entegrasyonu da çok kolay hale getirilmiş. Dolayısıyla endüstride karşılaşacağımız ticari cihazların çoğunda
arka planda Windows 8.1 çalışacak. 3B yazıcılara gelen doğrudan destek sayesinde normal bir A4 çıkışı alırcasına kolayca 3B obje baskısı yapmak mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 69 Yorum

bu kadar da abartılacak bir şeyi yokmuş. windows 8in kullanım oranının değişeceğini sanmıyorum..

@28 Haz 2013 01:10 ne bekliyordun ki Windows 8 e karşı katı bir ön yargısı olan kişiler o sonundaki 8 rakamı değişmediği sürece psikolojik olarak win8 de rahat edemezler.

@28 Haz 2013 03:21 insanlar sen böyle konuşunca sanki doğruymuş gibi algılıyorlar. Aslında alakası bile yok. Sanane insanların bu konuda ne düşündüğünden, kimse beğenmek zorunda değil yani.

@28 Haz 2013 08:09 Sanane 08:09 adam stediği gibi konuşur bence Windows 8 pro da iyiydi Şimdi Windows 8.1 Pro yükledim gerçekten daha iyi olmuş.

8 rakamı işin şakası.asıl olan NT çekirdek sürümü.Yani şu anda kullandığımız windows sürümleri (7, 8, 8.1) aslında vistanın alt sürümleri.

@28 Haz 2013 16:21 senin hesapla windows xp de 2000 in alt sürümü

@28 Haz 2013 08:09 isteyen begenir isteyen begenmez, zaten begenenler de az yani, polemik yaratmaya gerek yok :)

@28 Haz 2013 12:13 eveet yok yok yani superrr, o yuzden win7 kullaniyorum

@30 Haz 2013 17:52 Arkadaş haklı, çoğumuzun kullandığı Windows 7, Vista'nın çekirdeğinin bir üst sürümünü kullanıyor. Windows 8 de Windows 7'nin temelleri üzerine kuruldu, yani Windows 8 de Vista çekirdeğinin en son sürümünü kullanıyor (bildiğim kadarıyla 6.3). Ancak çekirdek aynı diye bu sistemlere Windows Vista'nın alt sürümü demek yanlış olur.

bence 8.1 gerçekten güzel yenilikler getirdi. Microsoft sürekli yeni Windows çıkarıp satmak yerine bir süre bu şekilde ücretsiz güncelleme verse süper olur. Önümüzdeki seneye de Windows 8.2 falan çıksa fena olmaz yani.

Tüm yenilikler tabletler için. MS tüm dünyayı Surface kullanıyor sanıyor galiba.

@28 Haz 2013 09:56 Kardeşim hiç gidipte bir teknoloji mağazası gezmiyor musunuz? Artık sadece surfacede dokunmatik ekran kullanılmıyor çıkarılan notebook ve netbooklar da artık dokunmatik ekran özelliğine sahip ve ayrıca microsoft türkiye odaklı bir şirket değil global bir şirket.

e başlat gelmiş diyorsunuz da fotoğrafı nerde ya hani nasıl gelmiş. ben mi göremiyorum?

win 8.1 güncellemesi ölmek üzere olan bir hastaya elektro şok tedavisi yapmak gibi birşey.

Valla ne yalan söyleyeyim ben de Win 7'yi savunuyordum. Ama bu güncellemelerden sonra Win 8.1'e ilk ben geçeceğim. O derece yani.

@28 Haz 2013 12:10 nesini begendin acaba ??? :/

sistem görüntüsü alma özelliği uçmuş ama sistem görüntüsünden kurtar seçeneği var...bu biraz tuhaf değil mi?

@28 Haz 2013 12:34 test aşamasındaki yazılılarda bu tarz aksaklıklar normal ama tam sürümde böyle bir durum olursa sadece saçmalık oluk kaş yapalım derken göz çıkartmaktan başka bir şey değil.

finali ne zaman çıkacak bunun?

@28 Haz 2013 12:36 Final sürümü Ağustos'ta çıkacak diyorlar. Öncelikle CD'ler değil internetten satın alma olacaktır. CD olarak satılması Eylül gibi başlar.

@28 Haz 2013 13:39 yanlış bilgilendirme yapmayalım. Bu sürüm bir güncellemedir. Win 8 kullanan herkes Ağustos ayı içerisinde bu güncellemeyi "bedava" olarak alacaktır.

@28 Haz 2013 12:36 finali ciksa ne olu cikmasa ne olur eski tas eski hamam iste hahah ...

Bu gordugun resim metro arayuzu' masaustu ekranda baslat var.fakat oda klasik baslatin azaltilmis numunesi gibi ..

Refs yine yok mu?

Tablette hadi bi şansı olabilir de masaüstü ya da dizüstü bilgisayarda metro arayüzü çok saçma ve kullanışsız

önizleme sürümünü yükledim ama başlat düğmesi gelmedi nasıl gelecek ?

@28 Haz 2013 alt bara sağ tıkla, seçenekler arasında göreceksin

Ekran Dokunamtikse işler değişir kardeşim öyle hemen şansı yok deme

Windows 8.1 yükledim ancak güvenlik programları çalışmıyor (Norton ve trend micr ile eset) Windows 8.1 ile çalışan bir güvenlik yazılımı biliyorsanız lütfen paylaşın !!

@29 Haz 2013 02:28 kardeş diğer haberdede dedim. bütün güvenlik yazılımlarını denedim neredeyse popüler olan ve 2 tanesi çalışıyor.. Birincisi "Panda Global Protection 2014 Beta 2" ve "Norton 360 Beta".. Panda betasında 6 aylık lisans verirken.. Norton sadece 14 günlük lisans veriyor.. Ben şu an Panda kullanıyorum..

@29 Haz 2013 12:19 Cevap için çok teşekkürler

@29 Haz 2013 12:19 avirada çalışıyor ama free olanı

Windows 8 de tıpki Windows Vista fiyaskosu gibi. Microsoft kendini hala 90 ve 2000'lerdeki rakipsiz dev zannediyor. Microsoft ben yaptım oldu inadından vazgeçmes se kendi ayağına sıkmaya devam edecek...

@29 Haz 2013 12:28 halen rakipsiz ve dev zaten sen beğenmedin diye hiç bir firma batmaz rahat ol.

Windows 8 pro x64 üzerine win 8.1 kurunca bir çok sürücü ve program çalışmaz oldu. en iyi format atıp win 8.1 kurmak galiba. niyetimde o yönde zaten..

@Fikotr74 boşuna uğraşmayın, ben format atıp yükledim, gene bir çok sürücü, program, vs. çalışmıyor :(

@Fikotr74 Arkadaşlar SSS bölümünde bunun önizleme sürümü olduğu ve bazı sürücü, oyun ve programlarla sorun yaşayacağı bu yüzden birincil OS olarak kurulmaması gerektiği yazıyor. Format atıp tekrar 8.1 yüklemeniz fayda etmez. Ancak Windows 8'i yüklersen bu sorun düzelir.

@Fikotr74 Nedeni şu deneme yayını durumunda Windows 8.1 buyüzden çoğu sürücü program uygulama için destek verilmiş durumda değil. Aynı şekilde çoğu üretici de windows 8.1 için stabil bir driver bir uygulama çıkarmış değil. Zaten windows 8.1 yüklemesinin başında bu tarz durumlarla ilgili bilgi veriyor ve bunu kabul ediyormusunuz diye soruyor. Dikkat ederseniz görürsünüz :)

@01 Tem 2013 20:53 Şu an windows 8.1'in en güncel sürümünü kullanmaya başladım.Aero'nun olmaması çok kötü ve arka planda kalan pencerelerin (siyah pencere kenarlığı kullanıyorsanız) beyaza dönüp çartlak bir şekilde görüntü vermesi iğrenç. Ayrıca eskisi gibi şeffaflık oranı ayarlama vs. yok.Yine eğer siyah ağırlıklı tema kullanıyorsanız pencere üstü bilgi yazıları neredeyse kayboluyor.Metro başlama ekranında küçük simgeler kullanırken simgeleri iki yana dizmek gibi bir lüx'ünüz yok.Bunun için en fazla araya başka bir grup oluşturarak ve bazı kutucukları buraya tekil olarak dizip sağ yana kalan kutucukları koyabiliyorsunuz. Yeni başlangıç menüsü eskisinden daha iyi fakat metro ara yüzündeyken çalışan bir uygulamayı masa üstünde çalıştıramıyorsunuz.Yıllardır belirttiğim görev çubuğu geliştirmeleri hala yapılmamış.Yani görev çubuğunda ram ve işlemci kullanımını,işlemci ve ekran kartı ısısını vb. görebilmek için yine 3. parti uygulamalar kullanmak zorunda kalıyorsunuz.Şahsen işletim sistemini kurduktan sonra ilk işim metro ara yüzünde İnternet tarayıcının kullanılmasını sağlayan kutucuğu yok etmek oldu.Çünkü berbat bir tasarıma sahip.Windows 8.1'e güncelleme yüklerken de 2 kez mavi ekran gördüm ve bu mavi ekran hatlarında bilgisayar tekrardan başlatma işlemini yürütmedi.Dolayısıyla güncelleştirme ile ilgili sorunları var şu an. Sürücü konusunda,oyun ve program uyumluluğu konusunda sorun yaşamadım. Aslında windows 7 64 bit işletim sisteminde kalmayı düşünüyordum ancak son günlerde windows 7 64 bit işletim sistemine gelen son güncellemelerle beraber tamamen kararsız bir hale gelince mecbur kaldım diyebilirim. Özetle Windows 8.1'in bir çok güncellemeye ihtiyacı var.Yine de Windows 8 fiyaskosundan sonra 8.1'in bir nebze de olsa toparladığını düşünüyorum.Aero kesinlikle geri getirilmeli ! Bilge Baykuş / Wise Owl

bazı antivirüs programları yüklenemiyor ama microsoftun defender de sorun yok

indiripte ms ye destek vermeye gerek yok.İşletim sistemini bedava yapsınlar o zaman düşünürüz.

@29 Haz 2013 21:28 git linux kullan maksat bedava ise. o kadar programcının maasını da artık kuslara atılan kırıntılarla öderler. Bu nasıl bir zihniyet ya mezarcılık

@30 Haz 2013 12:43 sana ne kardesim

@30 Haz 2013 18:00 Asıl sanane!

@29 Haz 2013 21:28 haha çok beklersin torrentini bul yada kır daha iyi

Hâlâ ve hâlâ masaüstünden bir dosyaya sağ tıklayıp da e-posta olarak gönder dediğimde "İlişkilendirilmiş bir program yok" diyor! Metro için ayrı, masaüstü için ayrı program mı kullanacağız yani? Sonuç: 9'u beklerken 7'ye devam...

@01 Tem 2013 08:40 Bu lafta baydı artık.9 u bekleyelim.

@01 Tem 2013 08:40 Günümüzde insanların ihtyaçlarını karşılamada bu kadar gb larla yapılmış bir OS'ye ihtiyaç yok.MS bunu görmesi lazım.Herkesin şu andaki elindekilerle işinin çoğunu hallediyor.MS OS işinin yanında bu küçük cihazlara yönelmesi lazım.OS'de ücretsiz yanında versin.

@01 Tem 2013 08:40 dosyaya tıklayıp windows gezgini penceresindeki paylaş sekmesine tıkla ilişkilendirilmiş program ile ek olarak gönderecektir. ilişkilendirmediysen denetim masasından varsayılan programlarını ayarla ama bu mail işinde en sağlamı yinede office outlook programı 2013 versiyonunu tavsiye ederim ;)

Windows 8.1 yükledim ancak güvenlik programları çalışmıyor (Norton ve trend micr ile eset) Windows 8.1 ile çalışan bir güvenlik yazılımı biliyorsanız lütfen paylaşın !! Ziyaretçi 29 Haz 2013 02:28-4Yanıtla pure 2013 ing.sorunsuz..meraklı

@02 Tem 2013 05:30 Windows 8 ve Windows 8.1 entegre antivirus ile gelmekte. Bir şey kurmanız gerekmez.

@02 Tem 2013 05:30 eset smart security 6 çalışıyor :)

@02 Tem 2013 22:34 İşte entegre virüs programına ne kadar güveniyorsunuz siz?

@04 Tem 2013 01:43 Microsoft Security Essentials Windows 8 adı Windows 8 Defender gayette iyi koruyor. Nasıl tespit ettin dersen iki farklı antivirus üreticinin live cd sistemi denetledim sonuç aynı. Tabi tercih meselesi ilk yorumu yazarken de çalışmıyor diye korkmasın diye söylemiştim.

@02 Tem 2013 22:34 Sunu da ekleyelim, birlikte gelen antivirusun adi "Windows Defender", fakat onceki surumlerdeki Windows Defender'dan farkli ve tam koruma sagliyor, oncekiler antivirus ozelligi sunmuyordu. Ayrica 3. parti guvenlik yazilimlari(antivirus gibi) da kurabilirsiniz, su anda Windows 8.1'de calisan bir guvenlik yazilimi bilmiyorum(Windows 8.1'i indirdim, ama hala deneme firsatim olmadi, onun icin antivirus konusunda bek birsey soyleyemeyecegim)(Su an Windows 8 Pro kullaniyorum)

millet ne takmış başlat tuşuna valla hi. hiç aramıyorum güncellemede yapmayacağım metroyu gelişmiş başlat gibi görüyorum yoluma devam ediyorum

ya windows 8 e güncelleme paketi yapana kadar windows 7 ye sp2 yapsalar daha karlı olur

başlat geldiyse çok iyi :)

Indirmistim, hala yuklemeye firsat bulamadim(sanal makineye de yuklemek istemiyorum, benim bilgisayarin RAM dusuk) Office'in immersive surumunun cikacak olmasi cok iyi. Not: Windows 8'i Developer Preview surumunden beri kullaniyorum, Consumer Preview surumunden sonraki tum surumlerin Windows 7 ve oncesinden cok daha iyi ve kullanisli oldugunu rahatlikla soyleyebilirim. Yeni gecenlerin start screen(baslangic ekrani)e alismasi biraz zaman alabilir(ben de hemen alisamamistim) ama alistiktan sonra cok daha kullanisli oldugunu anliyorsunuz :)

Kişisel Renk ayarlarıve metro arayüzü güzel olmuş

sitede yorum atanların çoğu windows fanı... ne var bu windows da anlamıyorum... Windows hakkında kötü bir yorum attığında beğenmeyen sayısı beğenen sayısını öyle bir geçiyor ki. ama bu işletim sisteminde hiç bir şey yok, uygulama az, görsellik sıfır, estetik batmış, ve eminimki bir kaç ay sonra o çok övündüğünüz hızlılık ve stabiliteden de eser kalmayacaktır. (Windows 7 de ilk çıktığında hızlıydı)... Windows kullanıyorum , mac kullanmadım, ama elime bir macbook alıp karıştırdığımda hayran kalıyorum. adamlar yapmışlar, görsellik estetik, uygulama (App store) herşey var... Ama windows ta ne var, hiç bir şey, ve böyle giderse windowsta olmayacak, macbook ve ios hayranlarının, linüx ve android kullanıcıların çok hayal ettiği windowssuz bir dünyayı kendi ellerinle hazırlamış olacaklar... zaten google androidi bilgisayarlara uyarlamak için uğraşıyor. Yani windowsun bir ayağı toprakta. eminim ki bu yorumu çoğu kişi beğenmeyecek. ama gerçekler bunlar. böyle...

o değilde microsoft "aero" efektini neden kaldırdı? çok kötü bir görünüm olmuş, windows 98'e geri dönüş olmuş resmen...

deneme yanılma yontemı eksık yazılımı piyasaya paralı veriyorlar tabı eksıge devam hem para kazanıp hemde enı suumu parayla satıyorlar su an en ıdeal ısletım sıstemı7

microsoft download linkini mailime yollamış henüz deneme imkanı bulamadım pek bi değişiklik olacağını sanmıyorum..

windows vista forever

win.....mağazası para ile çalışıyor..kapısını ÜCRETSİZ ler çok az. her şeyleri para,,bu zibidilerin.

bende denemek istiyorum fakat orjinal windows 7 olan bilgisayarımı bozmak istemiyorum ama ellerine sağlık yapanların

Hani siri gibi bir uygulama gelecekti ne oldu? :-)

İşine gelen kullansın zart zurt etmeyin

Sen de yorum yaz