OnePlus 5 vs Samsung Galaxy S8

Yeni OnePlus 5'i Samsung'un müthiş telefonu Galaxy S8'le karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk
OnePlus 5 vs Samsung Galaxy S8

OnePlus birkaç sene önce büyük firmaların gölgesinde işe başladı ancak bugün ciddiye alınması gereken telefonlar üretiyor. OnePlus 5 ve Samsung Galaxy S8'i karşılaştırma ihtiyacı duymamız, bunun en güzel ispatı.

OnePlus telefonları zaman içinde "uygun fiyatlı" olma özelliğini kaybetti ancak OnePlus 5 gibi birçok teknolojiyi bir araya getiren bir telefon, bunu göz ardı etmemizi sağlayabilir.

Peki, OnePlus 5 ve Samsung Galaxy S8 arasında ne gibi farklar var? Hatta ikisini karşılaştırmak adil bir davranış mı? Cevabı gelin, beraber arayalım.

Tasarım

Galaxy S8'den oldukça farklı görünen OnePlus, ince metal bir gövdeye ve kavisli kenarlara sahip. Galaxy S8'in ekran çerçevesi daha ince ve cihaz biraz daha kavisli. Galaxy S8, OnePlus 5'ten daha büyük ekrana sahip olmasına rağmen gövdesi daha küçük.

Ekran

Samsung Galaxy S8'in öne çıktığı bu alanda OnePlus 5 geride kalıyor. OnePlus 5'in ekranı kötü değil ancak OnePlus 3T'den beri önemli bir değişiklik yok. 5,5 inç'lik 1080 x 1920 16:9 ekranla gelen cihaz, 401 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.

Galaxy S8 ise kavisli 1440 x 2960 ekranında 570ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Samsung'un telefonu 18,5:9 ekran oranı sunuyor. İki telefonun AMOLED teknolojisinden faydalanıyor, bu sayede gerçek siyahlar sunabiliyorlar.

Güç

Samsung Galaxy S8, 4GB RAM, Snapdragon 835 veya Exynos 8895 işlemcisiyle çok güçlü bir telefon. OnePlus ise en azından kağıt üzerinde daha güçlü bir telefon. Snapdragon 835 işlemciye sahip cihaz, 8GB'a kadar RAM'e sahip olabiliyor.

İki telefon da Android Nougat ile çalışıyor. Galaxy S8 henüz Android 7.0'da iken OnePlus 5, Android 7.1.1'e ulaşmış durumda. Android O çıktığında iki telefonun da güncelleneceğine kesin gözle bakılıyor.

Kamera ve Pil

OnePlus 5, 16MP ve 20MP'lik çift arka kamerayla geliyor. Çift kameranın birden fazla faydası var, örneğin iki bulanık arka planı birleştirip, özneyi odakta tutabiliyorsunuz (bokeh efekti). Dilerseniz optik zoom da yapabiliyorsunuz. 16MP'lik ana lens, çoğu telefondakinden daha geniş olan f/1,7 diyaframa sahip ve bol miktarda ışığı yakalayabiliyor.

Samsung Galaxy S8 tek arka kamera sunuyor, ancak tek olsa da şu an piyasadaki en iyi telefon kamerası. 12MP f/1,7 sensör, optik görsel dengeleme özelliğine sahip.

OnePlus 5'in ön tarafında 16MP'lik bir kamera bulunuyor ve bu kamera f/2,0 diyaframa sahip. Galaxy S8'in f/1,7 diyaframı ise daha geniş ve düşük ışıkta muhtemelen daha iyi performans sunuyor.

OnePlus 5, 3.300mAh'lik bir pil sunarken Galaxy S8'de 3.000mAh'lik bir pil var. Galaxy S8 çoğu kullanıcı için bir günü rahat çıkarsa da bundan fazlasını beklememek gerek. OnePlus 5'in nasıl bir pil performansı sunduğunu ise cihazı test ettiğimizde göreceğiz.

Sonuç

Çift kamera, OnePlus 5'i tercih etmek için güçlü bir neden olacak. Aynısını bol (veya abartılı) miktardaki RAM için de söylemeliyiz. Samsung Galaxy S8 ise göz kamaştıran ekranı, hoş tasarımı ve kamerasıyla öne çıkıyor. OnePlus 5'in Galaxy S8 karşısında tam olarak nasıl durduğunu detaylı testimizden sonra söyleyebileceğiz ancak Galaxy S8'e yetişmese bile, geçerli bir alternatif olacağına inanıyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

performans testlerinde hile olduğu kanıtlanmış tek marka one plus 5...

Sen de yorum yaz