OpenOffice: 3. sürümde yeni fonksiyonlar

Ücretsiz ofis paketi OpenOffice.org bu sene içerisinde üçüncü sürümü çıkarmayı planlıyor...

  • Halil Mollaoğlu
OpenOffice: 3. sürümde yeni fonksiyonlar
OpenOffice.org: Ücretsiz ofis paketinin üçüncü sürümü geliyor.

Ücretsiz ofis paketi OpenOffice.org bu sene içerisinde üçüncü raunda çıkacak. Topluluğun yöneticisi Louis Suarez-Potts'un sunumunda planlanan özellikler hakkında ilk değerlendirme yapılıyor. Yol haritasına göre OpenOffice 3.0, 2 Eylül 2008'de yayımlanacak.

Özetle yeni özellikler
Üç numaraları sürüm ile Mac OS X sistemleri de bu ücretsiz setten yararlanabilecek. Gerçi geliştiriciler Mac arayüzü Aqua için bir deneme sürümü sundular bile. Fakat gelecek olan sürüm belirgin bir biçimde daha iyi Apple bilgisayarları ile çalışabilecek.

Planların içinde iletişim merkezi Outlook için bir rakip oluşturmak da var. Yeni kişisel bilgi yöneticisi, E-Mail fonksiyonlarını, yerel ve sunucu tabanlı takvimi ve görev-planlayıcıyı bir arada derleyecek. PDF'ler çizim programı Draw ile içe aktarılabilecek, Open Documents ile (ODF) bir Hibrit-PDF'ye dönüştürülebilecek veya uzun süreli arşiv olarak (PDF/A) kaydedilebilecekler.

Buna ilaveten geliştiriciler, bilgilerin bloglar ile kolayca değiş tokuş edilebildiği Web 2.0 arayüzleri üzerinde de çalışıyorlar. Yeni bir çizim motoru, daha şık grafik ve diyagramlar oluşturulmasını sağlayacak. Son olarak geliştiriciler büro seti için bazı eklentiler (Extensions) de vaat ediyor.

OpenOffice.org, 100 milyon kez indirilme sayısı ve 100'e yakın dil desteği ile en çok sevilen ücretsiz büro paketleri arasında.

CHIP Download: OpenOffice 2.2.1

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bende ofiste kullanıyorum ve gerçektende güzel olduğunu söyleyebilirm.
Sanırım 3.0 ile daha fazla yenilik gelecek ve bunlarda daha önceki sürümlerde olduğu gibi ücretsiz olacak. Ayrıca şunuda belirteyim open office'de isterseniz dökümanlarınızı ms office (word,exel,vs..) paketleri olarakta düzenleyip kaydedebilirsiniz. Yani her işinizi görecektir. ms office'nin 250 ytl civarlarında seyrettiğini düşünürsek open office gerçekten harika bir ofis programı.

uzun süredir güncellemiyorlar artık unuttular zannetmiştim. mac içinde adam gibi bir sürüm çıkaramadılar hala. ms office ile iwork hala en iyi tercih.

chip downlaod linki olarak openoffice 2.2.1 sürümü verilmis. daha güncel olan openoffice 2.3 türkçe sürümü yüklenebilir. www.openoffice.org

OpenOffice gibi GPL lisanslı (Özgür yazılım) yazılımlara daima destek vermek hem kullanışlılık açısından oldukça geliştirilebilir olmayı sağlayacaktır hem de ülkemiz gibi milyonların askeri yahut düşük maaşla geçindiği düşünüldüğünde 'tamamen duygusallık' bazında bize büyük yarar sağlayacaktır. Bu konuda bu haberi okuyanlara tavsiyem eğer lisansız Windows işletim sürümü kullanıyorlarsa, Windows ve beraberindeki bir çok lisansız program esaretini terk edip PARDUS'un özgürlük dünyasına geçiş yapmaları olacaktır. Sadece lisansız Windows kullananlara değil elbette ki çağrım, tüm Windows ve Mac OS kullanıcıları için geçerli bu davet. Sadece ayrıntılı bilgi almak için değil, her şekilde yardım almak için de size tavsiyem "http://www.pardus-linux.org" adresine girip foruma ayrıntılı bir göz atmanız yönünde. Burası Özgürlük Dünyası... Burası PaBuÇ ('P'aylaşıldıkça 'B'ilgi 'Ç'oğalır) dünyası...

gerçekten güzel program ellerine sağlık...açık kaynak bir başka

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play