OpenOffice'te Microsoft Office esintileri

OpenOffice Microsoft Office'den kopya mı çekiyor? İşte tartışmalı arayüz çalışması...

OpenOffice'te Microsoft Office esintileri
İşte Renaissance

OpenOffice.org için yeni bir kullanıcı arayüzü geliştirme aşaması geçtiğimiz hafta tamamlandı. Renaissance isimli prototip büyük tartışmalara sahne oldu. Arayüzdeki gelişmelerden çok tartışılan Microsoft Office'e benzerliği oldu. Ribbon arayüzü sevmeyen kullanıcılardan büyük bir tepki yükseldi. Ribbon, grafik arayüzü tabanlı bir kullanıcı araç çubuğu biçimi. Sekmelere bölünmüş bir tasarımı var.

Şimdi bu prototipin gerçekten gelecek tasarım mı olduğu, yoksa sadece deneysel mi olduğu sorgulanıyor. Gerçekte önemli olan işe yarar bir arayüz yapılmasıysa ve Ribbon işe yarıyorsa neden kullanılmasın? İşte temel soru burada...

Seven de var, sevmeyen de...

Her ne kadar bazı kullanıcılar, verilen tepkileri abartılı bulsa da OpenOffice.org'un kendine özgü bir kimlik ve tasarıma sahip olması konusunda görüş bildirdiler. Kullanımı kolay, üretken bir ofis paketi olması istenen, platform bağımsız, standart dosya tipine sahip ve belki de en önemlisi lisans ücreti sorunu olmayan bir ofis paketi bu.

Yapımcılar bu prototipin parlak, cilalı bir görünüşe sahip olmadığını ve kullanıcıların etkileşimini test etme amacı taşıdığını belirtiyorlar. Temel Ribbon tasarımı orada kalacak gibi görünüyor ancak araç çubukları ve grup etiketlerinin değişime açık olduğunu da ekliyorlar.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ribbon'u sevmiyorsan git intihar et! Bu kadar açık ve net konuşuyorum...

Ribbon'u sevmiyorsan git intihar et! Bu kadar açık ve net konuşuyorum...
____________________________________________________________
Apple Iwork üstüne bir ofis yazılımı tanımıyorum.

Ribbon bundan bin kat iyi. Bu ne! :D Eğer bunu kullanacaklarsa ara yüzü hiç değiştirmesinler daha iyi.

Çoook azcık Microsoft office'e benzemiş arayüzü!?

Openofis iyi güzel de görünümü çok soluk.Biraz renklenmesi lazım.

Oh ne güzel olmuş en sonunda office 2007 ye rahat bişr şekilde geçiş yapabilecegim

Bağnazlık kötü şeydir, kullanıcıya en iyi hizmeti sunabiliyorsan ayakta kalabilirsin. Şurası şununkine benzer koymayalım. Ofiice 2010 Google Docs'tan esinlenip bir şey geliştirmesin, Mac Linux'tan filan konuda esinlenmesin, Linux filan Windows'ta var kullanmasın. İyi o zaman hep beraber 15-20 yıl geriye gidelim. Son kullanıcıya sağlanacak hiç bir yenilik kimsenin tekelinde olamaz, kimsenin malı değildir.

Ribbon sadece ofiste kullanılmadı, AutoCAD 2009 da kullanı. İlk başlarda alışmakta zorlansam da bence iyi bir arabirim, menülerde olaşmaktansa tek tıkla direkt seçeneğe ulaşılabiliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir