OpenOffice yeni arayüzüne kavuşuyor!

Ücretsiz ofis paketi OpenOffice.org yeni, devrimsel bir kullanıcı arabirimi sunmaya hazırlanıyor.

  • Halil Mollaoğlu
OpenOffice yeni bir arayüze bürünecek
OpenOffice.org: Eski kullanıcı arabirimi miladını doldurdu.

OpenOffice sadece az kişinin bildiği bir yazılım olmaktan çıkıp gerçek bir Microsoft Office alternatifi olalı bayağı bir zaman geçti. Fakat şu sıralar kullanıcı arabiriminin eskimiş ve karışık olduğuna dair eleştiriler artmaya başladı. Hal böyle iken iyileştirme sinyallerinin gelmesine şaşmamalı.

İşte bu eleştiriler ışığında Sun geliştirme takımı "Renaissance" (Rönesans) projesini hayat geçirdi. Proje grubu şimdiye kadarki kullanıcı alışkanlıklarını değerlendirecek, tecrübeli ve yeni kazanılmış kullanıcılarla var olan arayüz hakkında bir anket yapacak ve bu araştırmanın sonucunu kendi fikirleriyle birleştirip OpenOffice.org'un bir sonraki sürümünün yeni arayüzünü ortaya çıkaracak.

Buna benzer adımı Microsoft'un Office takımı da attı ve nihayetinde Office 2007 ile Ribbon ismindeki kullanıcı arabirimini devreye soktu. Yapılan birçok test bu yeni arayüz sayesinde yeni kullanıcıların Office paketini daha kolay kullanabildiklerini ortaya çıkardı. Buna karşın Office profesyonellerini meşakkatli bir alışma dönemi bekliyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İyi olur. OpenOffice.org'u kullanmıyorsam bunun en büyük sebebi arayüzüdür. İnşallah Microsoft Office 2007'nin arayüzüne benzer.

"Hepsi ücretsiz 10 tam sürüm oyun"'un konuyla ilgisi ne anlayamadım.

miladını doldurdu denmez..MİADINI doldurdu....

eğer microsoft lisans ücretlerini makul seviyeye çekebilirse (öğrenci sürümü 99 USD - ben de öğrenciyim bayağı zorluyor) open office pek tercih edilmeyebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play