openSuse 10.3: Yeni sürüm hazır

Popüler Linux dağıtımlarından openSuse'nin yeni sürümü indirilmeye hazır durumda...

  • Halil Mollaoğlu

openSuse 10.3: Yeni sürüm hazırŞuandan itibaren Linux dağıtımı openSuse nin 10.3 sürümü indirilmeye hazır durumda. 2.6.22 çekirdeği baz alıyor ve Office, multimedya ve geliştirmeye yönelik farklı açık kaynak kodlu yazılımların yeni sürümlerini barındırıyor.

openSuse 10.3 masaüstü arabirimi olarak hem KDE hem de Gnome barındırıyor. Ofis paketi olarak OpenOffice 2.3 işin içine giriyor. AppArmor dosyalara erişim haklarını kontrol ediyor ve sistemde zararlı yazılım tahribatının oluşmasını engelliyor. MP3 desteğini Mediaplayer Banshee ve Amarok sağlıyor ve sanallaştırma yazılımı olarak ise kullanıcı Xen 3.1 ve VirtualBox 1.5 arasında seçim yapabiliyor. 1-Click-Install-Option (tek tıkla yükleme seçeneği) ile kullanıcı diğer yazılım paketlerine erişebiliyor.

openSuse, 54.00 den fazla üyenin ve Novell'in yardımlarıyla geliştirilen bir Linux dağıtımı. Ücretszi olarak indirilmeye sunuluyor. Raflarda ise ekstra yazılım, kullanım kılavuzu ve 90 günlük kurulum desteği ile yaklaşık 80 Dolara yerini alacak.

Download: openSuse

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

erken çıkarmışlar yeni kde ile beraber gelecek diye okumuştum keşke biraz daha bekleselerdi

linux tabanlılara destek verelim bence kullanımlar xp kadar kolaya indirgense ki yeni sürümler artık bunu amçlamakta o zaman tercihler değişir

64 bit sürümleri makineyi uçuruyor resmen.

beklenilen haberdı iyi oldu

opensuse'nin türkçe dil desteği var mı?

Ben bu yorumu openSUSE'den yazıyorum (10.2) şu ana kadar bir çok dağıtımı denedim ve şu ana kadar karşılaştığım en iyi dağıtım. (Pardus'.çular kızmasın bizimde gönlümüz Pardus'ta lakin biraz maceracı takılıyorum şu sıralar. Şu anda da Fedora 7'yi indiriyorum :)) )
Linux kullanıcısı olmak ayrıcalıktır. Herkes Linux kullanamaz :))) Zorlamayın herkes kullansın diye , Çünkü yapamazlar:)))

Önceki yorumda yazmayı unuttum. Türkçe desteği pek sağlam değil . "Ç" ve "Ğ" harflerini görebiliyoruz ama menülerin yarısı İngilizce çıkabilliyor. :(

Merhaba ben open suse 10.2 vede şuan chip dergisi şubat 2008 dergisi ile gelen kurulum cdsinden kurlum yapmaya çalıştım ilk ekran okey dil secimi vede kurluma gecme yeri kurluma başlıyorum fakat hemen seskartı pata_ali driver buna geliyor donuyor kalıyor pardus vede diğer linuxlarda bu sorunyok ben open suse kullanmak istiyorum ama burda donuyor kalıyor vede uzun bir süre bekledikten sonra windowsta hata olurda mavi bir ekran gelirya aynısı bundada oluyor dahada gidemiyorum bana bu pata_ali seskartı sorununu nasıl cozecegim konusuda yardım edermisiniz.

Open Suse 10.3 bootable fakat kurulum yapamıyor. Kernal'yuklenniyor %100 ve sonra bir siyah ekran daha kuruluma bile gecmeden. DVD bozuk diye yeni dergi aldim malesef :(( Hd'den de kurulum yapmıyor. Yani fiyasko.

chip dergisinin şubat sayısında vermiş olduğu cd den open suse işletim sistemini kurmaya çalıştım fakat cd deki dosyayı bulamıyor açıklama kısmında harflerle karışık kare şeklinde simgeler çıktığı için hangi dosya olduğunu çözemedim bilgisayarım HP 6720s laptop celeron işlemcili ram 512 selatinabi@hotmail.com

opensuse 10.3 bootable dvd den yüklenmiyor.1 cd takın diye hata veriyor.chip dergisinin verdigi dvd de.acaba cözümü varmı


CHIP: mkars@chip.com.tr 'ye adınızı ve adresinizi yazın lütfen. Yeni DVD'niz hemen gönderilir.

CHIP Online : openSuse 10.3: Yeni sürüm
dvd bozuk yükleme yapmıyor

CHIP: DVD'nizde sorun varsa mkars@chip.com.tr 'ye adresinizi ve telefon numaranızı yazın. Yenisi gönderilecektir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play