Opera, Edge'i kendi pil testinde yendi!

Opera kendi pil testinde testinde Edge'i yendi, Microsoft "bu test sayılmaz" dedi!

Opera, Edge'i kendi pil testinde yendi!

Microsoft birkaç gün önce web tarayıcısı Edge'in laptop'larda pil tüketimi en tasarruflu web tarayıcısı olduğunu gösteren bir test yapmış ve sonuçlarını paylaşmıştı. Teste dahil edilen ve Edge'in gerisinde kalan tarayıcılardan Opera, kendi testini yaparak Microsoft'un vardığı sonuçların doğru olmadığını ileri sürdü.

Kendi testini yapan Opera, testte tarayıcının tüm güç tüketimi işlevlerini ve reklam engelleme işlevini etkinleştirdi. Opera testte Chrome, Edge gibi tarayıcıları geçmeyi başardı. Opera 3 saat 55 dakikalık gezintiye izin verirken Edge, pili 3 saat 12 dakikada, Chrome ise 2 saat 54 dakikada tüketti.

Microsoft'un video akışına odaklanan testinde Edge, 7 saat 22 dakika ile birinci olmuş, Opera ise 6 saat 18 dakika ile ikinci olmuştu.

Microsoft, Opera'nın testleri reklam engellemeye dayandığı için testin geçersiz olduğunu düşünüyor. Ancak bir süre önce kendi reklam engelleme teknolojisini geliştiren Opera'nın bu özelliği kullanmaması saçma olacağından, Opera'nın işlevi etkinleştirmesi anlamak mümkün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kendisi yapınca oluyorda opera yapınca niye olmuyor .d

Demek ki birileri yalan söylüyor ama kim?

Yeni Opera 38.0 bi harika dostum..Reklam engelleyici ile gerçekten daha da hızlandı. Microsoft'un yaptığı da tam bir mızıkçılık o sayılmaz bu sayılmaz bal gibi sayılır işte Opera size nal toplatmış.

Hertürlü opera diyorum uzun zamandır kullanıyorum sistemi en yormayan tarayıcılardan çok stabil ve hızlı

Safariyle yarışamıyorlar tabi :) windows ta bilmiyorum ama mac de safari en az güç harcıyan browser özellikle chrome a göre

dahili özelliklerin kabul edilmesi gerekir. microsoft daha geçerli bir bahane bulamamış anlaşılan.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir