Opera, Firefox'un peşinde!

Opera, bu kez Firefox'un yakasına fena yapıştı... Kavganın başrolünde ise tek bir isim var!

Opera, Firefox'un peşinde!

Opera internet tarayıcısını geliştiren Norveç firması Opera Software, rakibi Mozilla'ya transfer olan geliştiricilerden Trond Werner Hansen'i, kendisine ait ticari sırları beraberinde götürdüğü ve rakibine verdiği iddiasıyla mahkemeye verdi.

1999-2006 yılları arasında Opera'da arabirim tasarım ekibinde çalışan ve 2009 yılında geri dönerek 2010'a kadar bağımsız danışman olarak hizmet veren Hansen, 2012'de Mozilla için çalışmaya başladı. Opera'nın iddiasına göre Hansen, eski firmasından "aldığı" ticari sırları Mozilla için yürüttüğü çalışmalarda ve özellikle de Firefox üzerinde kullanmaya başladı. Firma, Hansen'in ticari sırları ifşa etmesinden kaynaklanan kayıplarının telafisi için 2,2 milyon dolar tazminat talep ediyor. Firmanın nasıl bir zarar hesabı yaparak bu miktarı belirlediği bilinmiyor.

Opera'nın iddialarının asılsız olduğunu belirten Hansen ise, davaya konu olan tasarım özelliklerinin tamamen kendi fikri olduğunu, bu fikirleri Opera için çalışırken de savunduğunu ama dikkate alınmadığını söylüyor: "Fikirlerim asla satılmadı ve Opera'ya geçmedi. Neyin Opera'nın mülkü, neyin benim mülküm olduğu konusuna hep dikkat ettim."

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ilginç bir tartışma. ama opera iyi eski pc ler için. yeni pclere ie10 tabiiki

Haber iyi hoş olmuş da sizce bu başlık doğru mu? İlgi çekmek adına bu şekilde başlık kullanmak ne kadar doğru. Bu yazıyı onaylayan editörler başlığa hiç mi dikkat etmiyor acaba? Opera, ticari gizliliği ihlal ettiği gerekçesi ile eski bir çalışanını mahkemeye vermiş. Haklı ya da haksız tartışılır ama " Opera Firefox'un peşinde!" şeklinde bir başlık atmak ne kadar doğru...

Opera herzaman karagün dostudur. diğer tarayıcılarımın bana eşek şakası yaptığı günlerde operam'la takılırım. :)

Başlıklar ile haber içeriği o kadar uyumsuz ki. Dikkat çekmek adına samimiyetsiz abartılmış reklamlar basitliğinizi gösteriyor.

Neyin Opera'nın mülkü, neyin benim mülküm olduğu konusuna hep dikkat ettim." Son nokta bu olmalı, olgunca ve akıllıca bir duruş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir