Opera, yeni sürümünde VR için video kısayolu koydu...

Opera, yeni sürümünde videoları VR olarak oynatmak için yeni bir işlev deniyor!

  • Levent Öztürk
Opera VR için yeni bir tuş deniyor...

Chrome ekibi VR internet gezintileri üzerinde uğraşırken, Opera özellikle can sıkıcı olan bir noktaya odaklanmaya karar vermiş durumda: Online videoları masaüstü tarayıcılar ve VR başlıkları arasında değiştirmek. Şu anda Opera'nın çözümünü Developer 49 yapısı ile deneyebiliyorsunuz. Temel olarak Windows, macOs veya Linux bilgisayarınıza bir VR başlığı bağlı olduğu sürece bu Opera sürümü her videonun üzerinde bir "Watch in VR" (VR'da İzle) tuşu gösterecek. Videonun standart, 180 derecelik veya 360 derecelik olması ise bir fark yaratmamakta.

Şu anda Opera'nın VR video oynatma desteği YouTube, Facebook ve Vimeo için doğrulanmış durumda ancak aynı özelliği başlığınız aracılığı ile herhangi bir videoyu izlemek için kullanabilmektesiniz. VR donanımı söz konusu olduğunda ise sistem, HTC Vive, Oculus Rift, OSVR HDK2 ve diğer OpenVR başlıklarında çalışmakta. Tabi ki bu sistemi kullanabilmek için öncelikli olarak başlığınızın bilgisayara bağlı ve hazırda bekliyor olması gerekmekte.

Henüz sistemin geliştirici sürümünde olduğu düşünülürse, Opera'nın bu sistemi beta'ya sunmadan önce bazı problemleri ortadan kaldırmaya uğraştığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak sistemin meraklıları şimdiden bir kopya elde ederek testlerine başlayabilmekteler...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Öteki yandan sayfaların açılış hızında bayağı fark edilebilir ( milisaniyelerle değil ) evet fark edilebilir bir artış var. Stabil ve geliştirici ikisini de kullanıyorum ve memnunun denemeyi bırakıp varsayılan tarayıcı olarak artık Opera'ya geçiş yapmalısınız. Operadan başka tarayıcıyı 2 seneye yakın kullanmıyorum sadece bunlar var.

Opera Çin'lilere satıldığı günden beri endişe taşıyorum ve Vivaldi'nin ele avuca gelir olgunlaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Opera'yı alan Çinliler tıpkı Ccleaner-Avast rezaletinde olduğu gibi birgün hepimizi malware ile aldatacak gafil avlayacaklar. Bunun haberini de şimdi burdan tepki koyanlar 2020'ye kadar kayıtsızca haber diye okuyup geçiştirecekler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost