Otonom sürüşteki Tesla, yolun ortasındaki polis aracına son sürat çarptı

ABD'de bir Tesla kazası daha, otonom sürüş teknolojisinin güvenliğini yeniden gündeme taşıdı. Tesla'nın otonom hareket eden otomobili bu kez yolun ortasında duran polis aracına bodoslama daldı!

Otonom sürüşteki Tesla, yolun ortasındaki polis aracına son sürat çarptı

Sürücülerin, Tesla araçlarının otonom sürüş özelliğini çok sevdiğini biliyoruz ancak bu teknolojinin henüz yeterince güvenli olmadığını gösteren onlarca ölümlü kazaya da şahit olduk. Şimdi ABD'de yeni bir kaza daha yaşandı ve herkesi endişelere sürüklemeyi başardı.

ABD'de Fullerton Polis Departmanına göre, "kendi kendine sürüş" modundaki bir Tesla, Perşembe sabahı erken saatlerde, yolda duran boş bir polis arabasına çarptı. Kazada kimse yaralanmadı ancak vücut kamerası görüntüleri bir polis memurunun Tesla'nın altında kalmamak için kendini son anda yolun dışına atmayı başardığını gösterdi. Yani ölümlü bir kazaya ramak kalmıştı.

Polis aracı, yolda daha önce yaşanan ölümlü başka bir kazayı incelemek için uyarı ışıklarını açmış ve görevini yapmaktaydı. Öyle anlaşılıyor ki, Tesla'nın yapay zekası polis aracının üzerindeki çakarlı lambalardan yansıyan kırmızı ve mavi ışıklar nedeniyle görevini yapamaz duruma gelerek çevresindeki nesneleri doğru analiz edememiş olabilir. Bu nedenle de hiçbir yavaşlama belirtisi göstermeden, son hızla polis aracına çarptı.

Kazadan canını son anda kurtaran polis memuru ise direksiyondaki sürücünün başının öne eğik olduğunu, yola bakmadığını ve telefonuyla meşgul olduğunu vurguladı.

Telefonu kucağına indirip kullanan sürücüler

Bir kere daha anlamış bulunuyoruz ki, otonom araç bile kullansalar, sürücülerin trafikte telefon ekranını kucağında tutarak ekrana bakmaları çok ölümcül bir hata. Araç kullanıyorken, telefonunuzu kucağınızda veya direksiyonun üzerinde değil, ön camın hizasında kokpite bağlayacak bir telefon tutucusu üzerinde bulundurmanız gerekiyor. Böylece ekrana bakmanız gerektiği durumlarda, örneğin navigasyon uyarılarını takip ederken, gözünüzü ön camdan ayırmamış olacaksınız.