Outlook: Microsoft, PST formatını açıyor

Microsoft Office'in önemli bileşenlerinden Outlook, ipini kopartıp özgür kalmak üzere...

  • Halil Mollaoğlu
Outlook: Microsoft, PST formatını umuma açıyor
Outlook: Microsoft e-posta istemcisinin dosya formatını umuma açıyor.

Yazılım firması Microsoft Outlook dosya formatı olan ".pst"yi diğer geliştiricilerin de kullanımına açıyor. Böylece Outlook'ta kaydedilen dosyalara üçüncü parti üreticilerin yazılımlarından da erişilebilecek ve platform bağımsızlığı sağlanacak.

Microsoft Office Birlikte İşlerlik bölümünün grup yöneticisi Paul Lorimer durumu bir blog girdisinde açıkladı. Fakat dosya formatının belgeleme çalışmaları henüz başlangıç aşamasında bulunuyor. Bu çalışmalar bittiği anda Microsoft sonuçları "Open Specification Promise" altında yayımlayacak. Böylece yazılım üreticisi Outlook dosyalarının çalıştırılmasını serbest hale getirecek.

Gerçi geliştiriciler zaten bir Outlook dosyası içerisindeki bilgilere farklı tekniklerle erişebiliyor; fakat bu iş için Outlook'un kurulu olması gerekiyor. Gelecekte geliştiriciler Outlook olmadan da .pst dosyalarını okuyabilecek ve kendi tercih ettikleri programlama dilini kullanarak birlikte çalışabilirliğin nimetlerinden yararlanabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

outlook dahotmail hesabı işini bi çözebilsek. Bu connector hata verme ısı duzeldımı acaba

Outlook mu? Kullanan var mı? Gmail varken neden e-postaları bilgisayarıma indireyim ki?

oh be mailleri adam gibi derli düzenli programımda gösterebileceğim.
outlooka bağımlı kalmak deli ediyor.

Ya artık her dosya formatına bir standart gelse de kimse tekeline alamasa. Ne saçmalıktır ki Uluslararası standartları belirleyen kurum da patentli formatları standart olarak kullanıyor. Adam akıllı tüm geliştiriciler bir araya gelip mümkün olan en üst düzeyde formatları özgürleştirmeliler.

Outlook mu kaldı, hangi devirde yaşıyorsunuz :D

microsoft neden böyle bisey yaptıki? outlook bence gayet gzl bi prgram.

"outlook kullananan var mı" diyen arkadaşlara ms çözümleri kullanan şirketlerin , yani win kullananların, büyük oranda outlook kullandığını hatırlatmak isterim. İşini sdece meyl alıp göndermekten ibaret sanmayın. Şirket içi haberleşme ve etkinlik organizasyonu olark faydalı bir araç

Hangi özgür formata gözünü dikti acaba, Kaz gelecek Yerden tavuk esirgemezler yani,,,

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play