Overclock Dosyası

Overclock Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri ve Getirileri Nelerdir? Tüm soruların cevapları yazımızda

  • Cenk Yapıcı

Overclock, bir bileşenin kendisi için belirlenmiş saat frekansının üzerinde (over – clock) çalıştırılması anlamına gelir. Elektronikte kullanılan her çipin belirlenmiş bir saat frekansı vardır ve temel birimi ise Hertz'dir (Hz).

Overclock yapmadan önce bilmeniz gereken bazı bilgisayar terimleri ise şunlardır :

FSB (FrontSideBus): Ana kartınızdaki kuzey köprüsü ile işlemciniz arasındaki veri taşıma yoluna denir. Kuzey Köprüsü, RAM'ler, işlemci ve AGP slotu arasındaki iletişimi sağladığından dolayı FSB sürati bilgisayarın genel performansını yakından ilgilendirir.

Kuzey Köprüsü: Ana kartınızın kalbi diye nitelendirilebilecek çiptir. Ana kartınızdaki AGP slotu , RAM'ler ile işlemci arasındaki iletişimi sağlayan çipe "Kuzey Köprüsü" adı verilir.

Güney Köprüsü ise ana kartınızda PCI ve IDE denetleyicilerinin bağlı oldukları çipe denir.

AGP: Açılımı "Accelerated Graphics Port" olan ve türkçe'de hızlandırılmış grafik portu anlamına gelen AGP, Ekran kartınız ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir. AGP'nin genelde 66MHz'lik bir saat frekansı vardır.

PCI: Ekran kartı dışında kalan diğer genişleme kartları (ses kartı, tv kartı, ethernet kartı, scsi kartı) ve IDE aygıtları (sabit disk, optik okuyucu) ile sisteminiz arasındaki bağlantıyı oluşturan arabirime verilen addır. PCI hızı genelde 33MHz'dir.

Bilmeniz gereken bazı Overclock terimleri ise şunlardır :

İşlemci Çarpanı (Clock Ratio): İşlemcinin FSB hızının en yüksek kaç katı hızda çalışacağını belirleyen çarpana denir. Toplam işlemci hızı, FSB hızı ile bu çarpan değerinin çarpılması ile bulunur. Bilgisayar açılırken çarpan değeri "bios" tarafından işlemciden algılanır, bu sayede ana karta takılı olan işlemci tanımlanır.

Her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızı çarpılınca işlemcinin asıl MHz'i bulunmuş olur. Örnek olarak P4 3.0 GHz için bu değer FSB 200x15 olduğundan 3000 MHz'dir.

VCore: İşlemci çekirdek voltajıdır.

VDimm: Bellek voltajıdır. RAM'leri yüksek hızlara çıkarmak veya daha düşük zamanlamalar ile kullanabilmek için bir miktar artırılır.

VDD: Kuzey Köprüsü voltajıdır.

AGP/PCI Bölenleri: AGP ve PCI saat frekansları gerçekte FSB hızına bağlıdır. Bu noktada devreye bölenler girer.

Overclock Ne İşe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?

Overclock, bir işlemciyi orijinal çalışma hızından daha yüksek hızlara ulaştırmaktır. Örneğin 1800MHz'lik bir işlemci hızını 1900 MHz'e çıkartırsanız, sisteminizde bir bozulma meydana gelmemiş ve BIOS ekranında bu değeri görüyorsanız başarmışınız demektir.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Overclock yapmak birçok riski de beraberinde getirir ve bu konuda size sisteminizle ilgili bir garanti veremeyiz ve yaptığınız modifiye işlemlerinden sonra ortaya çıkacak sorunlardan sorumlu tutulamayız. Overclock işlemi yapmak istiyorsanız bilinçli bir kullanıcı olmanız ve sisteminizin özelliklerini çok iyi biliyor olmanız gereklidir.

Madem Bu Kadar Riskli O Zaman Neden Yapılıyor?

Belki de bu soruya verilebilecek en kolay cevap, insanoğlunun ihtirası ve hep daha hızlı çalışma isteğidir. Belki bu kadar riske girdiğinizde sisteminizde gözle görülür bir performans artışı sağlanmayacak ancak bileceksiniz ki sisteminiz artık biraz daha hızlı çalışıyor.

Overclock Nasıl Yapılır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi, kasanızın içindeki tüm parçaların özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor ve daha önemlisi bu işlemi yapabilecek kadar donanımsal bir bilgisayar bilginiz olması gerekiyor. Overclock işlemi yapılacak olan bilgisayarın kasa ve işlemci fanların soğutma işlemi iyi yapıyor olması gereklidir. Şimdi CHIP test merkezi tarafından yapılan bir Overclock işlemini sizlerle paylaşalım.

Overclock işlemi yapılan test bilgisayarının özellikleri şöyle :

İşlemci : Intel Core2 Duo E4300 (2MB L2 Ön Bellek)
Mainboard : Asus P5B-E Plus (i965p-Çipset)
Ram : Corsair TWIN2X1024-6400C4 (DDR2-800, CL4)
İşlemci Fanı : Arctic Cooling Freezer 7 Pro
Grafik Kartı : MSI Radeon X1900XTX-VT2D512E

İlk yapılması gereken FSB hızını 266 MHz olarak doğrulamaktır bu da FSB1066 demektir. Bu sizi %33'lük bir performans artışına, eğer biraz da şansınız varsa %50'lik bir artışa ulaştırabilir.

Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Front Side Bus denilen (kısaca FSB), yani önyüz veri yolu diyebileceğimiz MHz cinsinden bir çalışma frekansı vardır ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı mevcuttur (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl MHz'ini bulmuş oluruz. Core2 Duo E4300, 200 MHz'lik bir çalışma frekansına sahiptir. Dokuz adet çarpan kat sayısı bulunduğundan dolayı işlemci hızı standart olarak 1,8 GHz'tir.

Başarıya Doğru Adım Adım

Adım 1

İlk adımda Asus'un ana sayfasından "Asus Update V7.09.02" ile BIOS-update'ini başarıyla gerçekleştirmek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Bios güncelleştirmesinin gerçekleştiğinizden, yeni Bios versiyon numarasını gördüğünüzden emin olun.

Adım 2

BIOS ayarlarına girin ve "Load Setup Defaults" ayarlarını onaylayıp board ayarlarınızı ilk anki haline döndürün ve yaptığınız işlemi kaydedin.

Adım 3

BIOS ayarlarında "Advanced" seçeneğine gidin ve bu menü altında "JumperFree Configuration" a ulaştıktan sonra "AI Tuning" seçeneğini "Manual" yapın. Hemen ikinci sıradaki "CPU Frequency" değerini 266 MHz'ye çekin.

Adım 4

"DRAM Frequency" değerini "DDR2-800 MHz" e ya da en yüksek çalışma değerine getirin.

Adım 5

BIOS-Setup'ta ki işiniz bu kadar. Tüm değişikleri "Exit & Save Changes" seçeneği ile kaydedip Setup'tan çıkın. Eğer bilgisayarınız açılırken Boot ekranında, BIOS'unuz 2,4 GHz'I gösteriyorsa başardınız demektir.

Adım 6

Windows'u açınız.Yaptığınız bu overclock işlemin sonuçlarını görebilmeniz için CPU-Z programının en güncel versiyonunu kurun ve işlemci bilgilerinizi inceleyin.

Adım 7

Şimdi yapmanız gereken bilgisayarınızda yaptığınız performans kazanımını test etmek. PCMark05 ve 3DMark06 test yazılımları ile sisteminizin özelliklerini ölçün ve test edin. Mainboard'la birlikte gelen Destek CD'nizdeki PC Probe II programını kullanarak işlemcinizin sıcaklık değerlerini ve çalışma frekanslarını inceleyin. İşlemci sıcaklığınız yaptığınız işlemler sonucu 70C ve üzerindeyse sisteminiz zarar görebilir demektir, en kısa zaman zarfında ilk ayarlarınıza geri dönmelisiniz. Ancak sıcaklık bu değerin altında çıkarsa sistem hızı başarıyla artırılmış anlamına gelir.

Ekran Kartı'na Overclock

Daha Performanslı bir ekran kartınız olsun ister misiniz? Bir de oyun tutkunuysanız zaten kendinize iyi bir ekran kartı seçmiş olmalısınız ama bu da size yetmiyorsa performansı biraz daha artırma şansız var. Ekran kartınızın performansını artırmak için Overclock nasıl yapılır? Ekran kartları, işlemcilerden farklı olarak Windows üzerinde Overclock yapılır. Donanımıza uygun bir hız aşırtma programını bilgisayarınıza yüklediğinizde birkaç tıklamayla yüksek performans elde edebilirsiniz.

Kartınızın çipsetine göre (ATI veya Nvidia) çeşitli programlar yardımıyla hiç donanıma bulaşmadan overclock yapmak mümkündür. ATI çipsetli ekran kartları için tasarlanan ancak birçok Nvidia çipsetli ekran kartında da kullanılabilen ATI-Tool programı fazlasıyla işinizi görebilir; masa üstünüzde ve özellikle 3D oyunlarda gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. İndireceğiniz program oldukça basit bir kullanıma sahip. Overclock işlemi yapılacak ekran kartının üzerinde mutlaka fan bulunması gerekir, çünkü hız artışı aynı zamanda sıcaklık artışı demektir.

ATI-Tool'u indirin

Ekran Kartlarında Overclock İşlemi Yapan Diğer Programlar

ASUS SmartDoctor

Asus tarafından, Asus grafik kartları için geliştirilen SmartDoctor programı ile grafik kartınızın AGP Power Level Monitoring, Overheated protection, Smartcooling technology, Manual Overclocking, Fan RPM Monitoring gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

SmartDoctor'u İndirin

RivaTuner
ATI ve NVIDIA işlemcili ekran kartlarına ince ayar ve overclock için kullanabileceğiniz bir başka programdır.

Riva Tuner'i İndirin

PowerStrip

Ekran kartlarına overclock ve ince ayar yapmak için oldukça başarılı bir program olan PowerStrip, Windows 95'ten XP x64-bit edition'a kadar tüm işletim sistemlerine kurulabiliyor ve ATI X850 ve NVidia çipsetli ekran kartlarına uygulanabiliyor.

PowerStrip'i İndirin

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

bence kimse denemesin. sistemini ucurmak istemiyorsa. sistemi değil donanımı da ucurabilirsiniz. bosverin ne demişler aza kanaat etmeye cogu bulamaz. di mi ama.

BEN YAPMIŞTIM PC Bİ KAPANDI HİÇ AÇAMADIM 1 HAFTA BÖYLE GEÇTİ SONRA Bİ KAÇ YERDEN BULDUGUM BİLGİLERLE AYARI ÇAKTIM AMA GENEDE BAZEN HATA VERİYOR DİKKATLİ OLUNMASI GEREKEN Bİ KONU %100 SİSTEMİNİZİN GÜCÜNÜ BİLMELİSİNİZ VE BİRDEN ÇOK YÜKSELTMEYİM TAŞIMAYABİLİR SİTEMİNİZ... DİKKAT

valla bence de ne gerek var?? fazla sürat her zaman tehlikelidir

BİLMEYENLER KALKIŞMASIN

bence çok iyi.nedeni ise bilgisayarla yeni tanışmış kişi için sade ve yalın bir anlatım gerçekten beğendim yazan arkadaşın aine sağlık

biraz pc den anlayan lar yapabilir ama sırf merak için yapacaklar yapmasın.
anlatım gayet basit yapılmış. bilenler we riskine katlanabilecek olanlar iyice düşünsün we öyle yapsın.fakat yazının tamamını da okusunlar. biliyorum bunları deyip geçmesinler

bilgi paylaştıkça güzeldir........

ilk defa yapacaksanız dikkatli olmakta fayda var ve eğer kayda değer bir performans artışı olmuyorsa boşuboşuna yüklenmeyin pc'ye derim çünkü oc bildiğiniz gibi donanımları yıpratan bir işlem.Ben ekran kartımı ve işlemcimi hızlandırdım ama pek performans farkı olmayınca downclock yaptım bence sizde pek bi fayda sağlayamayacaksınız.

Bu yazıyı okumadan OC yaparsanız havay uçabilirsiniz haberiniz olasun..

bir de pc nizin soğutma sistemi güçlüdeğil veya yetersiz isede hiç kalkışmayın...:)

overclock herkes yapmaya heves eder ama kimse ypmaya cesaret kolay kolay edemez

ben bi kere denemeye kalkmıştım ama son anda vaz geçtim

overclock uzmanların yapacagı şeylerdir ve pahalıdır
onun yerine daha hızlı bir işlemci ve anakart alın derim.

zalman takıp bi güzel hem gpu ya hem cpu ya yapıyorum. herkese tavsiye ederim

arkadaslar benım bilgisayarda ekranda systmem boot fail ekranı gedı ne yapacam herseyı denedım ama bişey işlemiyor

arkadaslar benım bilgisayarda ekranda systmem boot fail ekranı gedı ne yapacam herseyı denedım ama bişey işlemiyor


« Arkadasım systemin boot edecek yani caliştiracak herhangi bir cd room veya disk sürücü bulamamış... «

Merhaba acaba ben E4300 alıcam yanında Asus P5B veya Gigabyte DS3 almayı planlıyorum.

1- Hangisini almalıyım.Hangisi daha az sorunlu ve performansı iyi.
2- Bu iki kart ile E4300 ün 200×9 mhzhızını 266×9 veya 333×9 a kolayca çıkarabilirmiyim? (Sadece FSB Yükselterek)
3- Ram konusunda illaki gail mi almalıyım yoksa normal kingston işlemcilrede bu overclocka uyum sağlarmı?
4- Bu yapacaklarım için İşlemcinin kendi fanı vede Aopen H600 B28 350Watt yeterli soğutmayı sağlarmı?
5- Voltajı özel olarak yükseltmeyip 333×9 hızında ısı çok artarmı?Ve eksta güç kaynağı gerekirmi?

Lütfen cevap yazarsan çok sevinirim teşekkür ederim

ds3 ve 4400 al bence
1 gb. ddr2-800 kingston belleği de tak keyfe bak.
gerçek 400 watt PSU da alman lazım arkadaşım ama
bunu foruma yazman lazımdı

asusların bios u eski geliyor update yapman lazım ama her 2 kart da güzel oc yapabilirsin. ramde de geil son dönemde tutulan bir marka. için rahat olsun. oc yapınca daha hızlı çalışacağından voltaj artdırmasanda ısı artar. deneyerek 40- 50 derecelerde kalmasını sağlayabilirsin

buradan yüklediğim ATI-Tool ile ekran kartımı yaktım :) sadece en üst frekansı bul dedim 5 dakika sonra bir anda frekansı otomatik düşürmeye başladı ekran titredi yeşil renkler vs vs ve sonra AGP slotuna erişilemiyor. hehe meğer ekran kartı cennetlik olmuş. o yüzden benim gibi cahil şekilde overclock'a başlamayın derim :)

ben denedim 2.66 p4 intel işlemcimi 3.18 çıkardım ama bu asus anakartım sayesinde çünkü overclock özelligi var hiç voltajla hızla ugraşmıyorum hepsini kendi ayarlıyor max. kullanılabilir ayara getiriyor... illede merak sarıyorsanız 5-10 degerinde artış yapıp sıcaklık degerine bakın aşırı fark görürüseniz eski haline geri getirin ama bir noktada power sp. donanımı doyuracak enerjiyi saglaması 350 watt altı powerlar tehlike teşkil eder bana göre..

Burada yazılanları okuduktan sonra bende gigabyte anakart ve p4 2,8 işlemci var. Biostan baktım çarpanı 21 örneklerde böyle bir rakam göremedim neyse, 133 mhz idi default
bende onu 145 yaptım kaydedip çıktım. Açtım işlemci 3,06 görünüyor.
Biostan ısıya baktım 31-33 arasında gidip geliyor.
Daha sonra fx 5200 ekran kartınıda % 10 kadar gereken programı indirerek kendi panosundan hızlandırdım.
İnsan böyle şeyleri yapınca bir tuhaf oluyor.
Ramlerin hızınıda autodan 2,5 beşe almıştım ama ondan vaz geçtim, çünkü bende 1,5 gb ram var.
Merak ettiğim şimdi bilgisayar 3,06 diye açılıyor. Biosta herhangibir ısınma görünmüyor(Tabi buradaki değerlere güvenilirse) Ben bunu başarmışmı oluyorum bir yorum alırsam çok memnun olurum.
Teşekkürler

ben overclock yapmayı düşünmüyorumda
yazıda şöyle bir şey farkettim işlemden sonra 70 derecenin üstündeyse sistem zarar görebilir diyor fakat benim pc overclock felanda yapmadım yeni açınca bile 70 den aşağı düşmüyor işlemci sıcaklığı bu normal değil öyleyse
biri yardımcı olabilirmi?

slm beyler bana göre bu işlem gerekli diil işlemcinin hızını az du olsuartırmak için bence deymez ama teknolojiyi takip edenler için iyi bir yoldur

benim işlemcim intel 1,7 Ghz acaba overclock yapsam nasıl olur.Sizce yapmalımıyım ?
Teşekkürler

Ben Owerclock hastasıyım benim işlemciyi owerclock ederken 3.06pentium 4 işlemcimi 3.40 yapıyorum ısınma da olmuyo özel işlemci soğutucum var ama owerclock yaptıktan sonra 30dakika içinde mavi ekran hatası veriyo sebebini bi türlü anlayamıyorum işlemci sıcaklığımda 38derecede bilen varsa lütfen help me

P4 2.66 işlemcim var. Asus p800-x anakartım %30 a kadar kendi overclock yapıyor. Ben elle 3.8 e kadar çıkardım, sıcaklık 60derece de falandı, hızın değiştiği pc nin açılmasından belli oluyordu zaten, ama bir tuhaflık sezinledim, Pc bazan sarhoş gibi oluyordu :) Tuhaflaşıyordu ! Suan 3.0 da bıraktım, sıcaklık 40 derece, hiç fena değil, ama şunu söyleyim, param olsa gider hızlı bir işlemci alırım, OC a hiç bulaşmam. Ama paranız yok ve işlemciniz yavaşsa bence deneyin...

Arkadaşlar overclockla ilgili olan herkesi Cumartesi Pazar saat 13:00'da Ankara Çukurambar'daki Mavi Bilgisayar mağazasına bekliyorum. Muhteşem overclock show sizleri bekliyor olacak hem de indirimli overclock ürünleri ile birlikte.

mesut_illegal yazmış:
Ben Owerclock hastasıyım benim işlemciyi owerclock ederken 3.06pentium 4 işlemcimi 3.40 yapıyorum ısınma da olmuyo özel işlemci soğutucum var ama owerclock yaptıktan sonra 30dakika içinde mavi ekran hatası veriyo sebebini bi türlü anlayamıyorum işlemci sıcaklığımda 38derecede bilen varsa lütfen help me

ekran kartının ısınmasından etkileniyor. oc yaparken veriyolu hızıda artıyor sonuçta pcı express yada agp yoluda hızlanıyor o ayarları sabitlemelisin.

benim işlemcim 2.66 GHZ Celeron D overclook la 3.70 ghz getirdim ama nerdeyse 1 GHZ lik hız aşırtma yapmama rağmen pek bi peroformans sağlayamadım.CPU sıcaklığım 62 C normalde 200-300 mhz hız aşırtma yapsam pek gözle görülmez ama 1 GHZ arttırdım hala performans aynı.normal mi?

ram mi hzlandırmakiçin neyapabiliriz:?

bu overclock nedır hala anlayamadım arkadslar

CHIP: Teknik sorularınıza Forum bölümümüzde cevap alabilirsiniz (http://www.chip.com.tr/forum).

Merhaba ben overclock yapmak istiyorum bilgisayarımın özelliklerini size e-posta ile göndersem yapmam gereken değişiklikleri bana gönderebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler. agabuneya@hotmail.com

dostum bu konulardan pejk anlamıyorsan hiç bulaşma işlemciniyakarsın sonra git işlkemci al.

abi bende yapıyorum bu sefer ram i görmüyo 200 den 220 çekince ram 667 den 732 ye çıkıyo bunu sabit tutmanın yolu yokmu? ben sadece cpu hızlansın diyorum.

Ben bunu online bir oyun için kullanmak istiyorum...Etkili olurmu?

arkadaşlar sakın bu işten anlamıyorsanız heyecan olsun diye uuraşmatın olan işlemcinize olur güme gider walla :)

arkadaşlar bide bana yardımcı olursanız sevinirim bendede ASUS P5S MX SE anakart var üzerindede Celeron E1200 dual core işlemcim var ama resimdeki biosla aynı ami bios ama ben jumper free configirasyon kısmını bulamadım anakartta o/c ye dair bişe yok bi değer var min 6 max 8 diye yani ben bu sisteme o/c yapamıyıcakmıyım cpu 1.6 dual core 2*1 gb ddr 2 667 kingston
ram anakart sis chipsetli yardımcı olursanız sevinirim

bende pentium d var.bunun çarpan ve fsb hızları nelerdir

Yalnız bu belli bir sisteme göre yapılan o.c her keze göre farklı olur peki nasıl ayarlıcaz bu değerleri...

Ah bir de optimal O.C. ayarlarını da (en azından temel O.C. ayarlarını) belirtseydiniz.

arkadaşlar gerçekten bilmiosanız yapmayın bilgisayarınız kendini kitleyebilir benim ki kitlenmişti

bu konuyu daha çok açarak anlatırsanız sevinirim

ARKADAŞLAR BENCE HİÇ OVERCLOCK LA UĞRAŞMAYIN ÇÜNKÜ BIOS AYARLARIYLA YAPACAĞINIZ BİR HATA SİSTEMİNİZİN AÇILMAMASINA HATTA BAZI DONANIMLARINIZIN YANMASINA BİLE NEDEN OLABİLİR. BİLGİSAYARINIZI SEVİYORSANIZ YAPMAYIN...

YASİN MAYA
yasin_maya_videoproduction@hotmail.com

ArkadarşLar Eğer Ki OLurda Şeytana Uyar Bu AyaLarı Yapar Ve Bilgisayarınız Açılmaz Duruma Gelirse Yada AçıLıp 2-3 Saniye İçinde Kapatırsa Bios Pilinizin Hemen Yanında Bi Jumper OLması OLması Gerek O Jumper İ Şase Ettirirseniz Biostaki Yaptığınız Tüm AyarLar Default OLacaktır...

zaten bende anladığım için değil merak ettiğim için yapacam

arkadaşlar bn lise 4 öğrencısıyım bilgisayar bolumundeyım sakın overclok işlemını yapmayın bilgisayarınız 1.66 ghz ken 1.80 ghz olacak dıe zaten aradakı farkı sız farketmezsınınz ve bılgısayarınızın cokme olasılığı %50 bnce yapmayın bn yaptım staj gördüğüm yerden fırça yedım:D

Ekran kartları cok hassastır oc ciddi anlamda ömürlerini kısaltır(kalıcı pixel bozulması oldu fakat kullanılmaz hale getiremedim). 99 senesinden kalma p333mhz işlemci 9 senedir 466 mhz olarak halen catır catır çalısmaktadır. İşlemcinizi overclock yapabilirsiniz voltajı abartmassanız birşey olmaz sıcaklık problem olurmu derseniz biosda ayarı mevcut 70 derece reset atması için ayarlayabilirsiniz. Donanım yanabilir diyenler olmus kaçtane yanan sistem görmüşler veya hiç oc yaptıkları için sistemleri yanmışmı, sistem denilen şey psu ise haklılar oc yapıldıgın fazla guc ceken bileşenler kalitesiz guc kaynaklarını kullanılmaz hale getirebilir kendimden biliyorum. Korkmayın ugraşın pcnizle win95 kuracagım die 1 hafta simsiyah ekrana baktıgımı bilirim!

arkadaşlar işlemcim e2180 pentıum dual core pc im casper 1.0 den 2.00 a cıkarttım sıcaklıkta 1-2 derece fark oldu sızce bunun az olmasının sebebı ne fanlarmı cok ıyı yoksa işlemcimi ayrıca gozle gorulur bi hızlanma yaşandı pc de ama sakın ekran kartıyla oynamayın kalıteli bi oyun oynarken çatttttttt dıe gıdıo pc sorumada cvp verısenız sevınırım

ARKADAŞLAR BENM PC DE CORE 2 DUO E2180 İŞLEMCİ VAR OC İLE 2.40 GHZ YAPTIM AMA HERALDE VOLTAJ YETMİYOR BİOS TAN VOLTAJ YÜKSELTMEYİ DENEDİM OLMUYO İGRONED GİBİ BİŞE YAZIYO LÜTFEN YARDIM EDİN VOLTAJ YÜKSELTİMİ YAPAN Bİ PROGRAM VARSA LÜTFE N YAZIN.

;) Boş işler bunlar ugraştıgınıza deymez yazık bilgisayarınıza eski bir pcyi oc yaparak sadece zevk alabilirsiniz :) Ama saglam bir bilgisayar'a
oc yapmanız gerekmez

bide Overclock yağılan parçanın garantisi gitmase ne iyi olurdu yaa....

ARKADŞLAR BEN PC Mİ 2005 DE ALDIM VE ALDIGIMDA HER OYUNU ÇOK RAHAT OYNUYORDUM FAKAT 2007 DEN BERİ OYNAYAMIYORUM BENDE OVERLOCK DİE BİRŞEY OLDUGUNU OĞRENDİM BENİM BİOSTA HAZIR OC AYARLARI VARDI % 10 % 20 %30 DİE BENDE İLK %30 DENEDİM PC AÇILMADI SONRA %20 YAPTIM KULLANDIM FAKAR SES KARTINI KULLANAMADIM VE SES KARTIYLA UGRAŞTIM DRİVERİNİ GÜNCELLEDİM GENE OLMADI SONRA PCYİ KAPATTIM 1 KAÇ SAAAT SONRA TEKRAR AÇTIM DÜZELDÜ BAKTIM OC GEÇMİŞ İPTAL OLMU BEN DE TEKRAR BİOSTTAN %10 YAPTIM VE OYLE KULLANMAYA BAŞLADIM OC YAPMAYA DAHA SONRA EKRAN KARTIA YAPIYIM DEDİM PROGRAMINI İNDİRDİM KURDUM AYARLARINI BİRBİRİNE ORANTILI OLARAK ELLEDİM VE APPLY`E BASTIĞIMDA EKRAN ACAYİM RENKLERLE DOLDU ÇOK UĞRAŞTIM DÜZELTEMEDİM PCİ KAPATTIM YAPAMINCA BABAMA SÖYLEMEMİŞTİM DİĞER GÜN AÇTIGIM DA EKRAN DÜZELMİŞTİ VE BEN OC YAPMAMA RAĞMEN DONAN OYUN GENE DONUYORDU

Allahın bize çok büyük bi nimeti, ama yaparsan :D

ya benim pc im oyunda ekran karışıyo sadece oyunda win.. sorun yok sanırsam overlock yüzünden ama ben yüklemedim ama olabilir diyenler var nasıl anlıcam yüklü oldunu kaldırmak için napıcam

;) Boş işler bunlar ugraştıgınıza deymez yazık bilgisayarınıza eski bir pcyi oc yaparak sadece zevk alabilirsiniz :) Ama saglam bir bilgisayar'a
oc yapmanız gerekmez diyen arkadaşımız katılıyorum benim 3 ghz pc x2 işlemci 1024 mb ekran kartı 3 ram var overlock yaptım %50 zor arttı .bilmeyneler boşuna uğraşmasın garanti kapsamından çıkar elinizde kalır

beyler bende 1.80 işlemci 40 gb hardsık 512 ram 256 ekran kartı var ben overlclock yapabirimiyim

ya ben overclock ve bıos ayarları ile ilgili bi dönem ödevi hazırlamam gerekio.bana yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

arkadaşlar bende amd 1640 le var overclock oranı nedir ne önerirsiniz

herşeyi overclock yapıla bilir özellikler eski bilgisayarı olanlar yazmalarına gerek yok bende yapabilirmiyim diye özellikle siz yapacaksınız

BEN OVERCLOCK UZMANI SAYILIRIM. GÖRÜNDÜĞÜ KADAR BASİT DEĞİLDİR BAŞTA BUNU SÖYLİYİM. BİR İŞLEMCİNİN, EKRAN KARTININ VEYA RAM İN HIZINI ARTTIRMAK BASİTTİR AMA BUNLARIN BİRBİRLERİ ARASINDA ÇALIŞMASINI STABİL TUTABİLMEK ZORDUR.
PC HER ZAMAN YAVAŞ OLAN PARÇANIN HIZINDA ÇALIŞIR. İLK BAŞTA BU DONANIM ARAÇLARINI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR EŞİTLEMEK GEREKİR. BUNUDA TEST PROGRAMLARI İLE ANLAYABİLİRİZ. YA OVER CLOCK YAPARAK EŞİTLİYECEĞİZ YADA PARÇA DEĞİŞİMİ YAPARAK. ÇOK FAZLA FARK VARSA PARÇA DEĞİŞİMİ DAHA DOĞRU OLUR. EĞER EŞİTSE O ZAMAN TÜM PARÇALARI EŞİT DERECEDE OVERCLOCK YAPILABİLİR.
OVERCLOCK ZAMANLA HASTALIĞA DÖNÜŞEBİLİR DİKKAT EDİN.
UNUTMAYIN Kİ İYİ BİR OVERCLOCKCU PC YE HARCADIĞI PARADAN DAHA FAZLASINI SOĞUTMAYA HARCAR :)

BAKIN ARKADAŞLAR BU OC DENEN OLAY HIZ TUTKUNLARININ BENİM GBİ VE SİSTEMLERİ İLE SOĞUTMALARI ÇOK GÜÇLÜ OLAN KULLANICILARIN YAPTIĞI BİR ŞEYDİR GERÇEKTEN BİLMEYEN ASLA YAPMASIN BURADA SICAKLIK FLAN BHANE ÇÜNKÜ HİÇBİR PROGRAM BUNU TAM OLARAK GÖSTEREMEZ BEM KANIMCA EĞER DENEDİYSENİZ Kİ BEN DAHA ÖNCE DENEMİŞTİM 512 RAM 128 NVİDİA MX4000 EKRAN KARTI VE P4P800-X İŞLEMCİ İSE P4 3.00 GHZ İLE 200 MHZ OLAN İŞLEMCİ FRE. 230 FALAN YAPTIM RAMLARİ SON SEVİYEDE ÇALIŞTIDIM VE NE OLDU BİLİOMSUNZ İLK ÖNCE SES KARTI GTTİ SONRA TEKRAR ONU HALLETTİM SONRA SİSTEM YAVAŞLATI BİOS KARIŞTI ONLARIDA HALLETTİM AMA PC ÇOK HANTALLLAŞIOR HIZLANMA OLMUOR EĞER BÖLE EZİK BİR PCNİZ VARSA HİÇ UĞRAŞMAYIN PC NİZİ SUTUN İÇİNE ATIP YÜZDÜRMEK DAHA AKILLICA OLUR AYRICA KASANIZIN ARKSINDAKİ TEK FANLARA VE CPUNUN ÜSTÜNDEKİ FANA GÜVENMEYİM SAKIN SİZİ HEMEN YARI YOLDA BIRAKIRLAR BEN BİRAZ PC BİLDİĞİM İÇİN HALETTİM SİZ EĞER BİLMİOSANIZ HALLEDEMEZSİNİZ HATTA DAHA KÖTÜ YPAR BİDE ŞU FORMAT ATMA DENİLENN OLAYDAN YAPRSINIZ BİRAZ DA İNGİLİZCE GEREKİO HA ŞİMDİDEN SÖLİİMM UZZZZUUUUN LAFIN KISASI EĞER 3GB ÜSTÜNDE REMİNİZ GEREKLİ CPUNUZ VE SOĞUTMA SİSTEMİNİZ ANAKARTINIZIN GÜÇLĞÜ OC AYARLARI YOKSA VE HATAA GÜÇ KAYNAĞINIZ İİ DEĞİLSE SAKIN YPMAYIM ONUN YERİNE AÇIN KASAYI BİOS PİLİNİ DEĞİŞTİRİN ALALI 7-8 SENE OLMUŞSA VE İÇİNİ TEMİZ<LEYİN FANLARI SİLİN CPU YA MACUN ALIN SIKINN FALAN.....BŞKA BİŞİ YUAPMAYIN TAVSİYE ETMEM HAA ÇOK GÜÇLÜ PCİM VAR SOĞUTMAMDA MĞÜKEMMEL DİOSANIZ DİBİNE KADAR YOKSA SİZDE BİŞİMİ OLUR DİE ŞÜPHEYE KAPILCAKSANIZ OHOO O HİÇ HAVADA BULUT SEN BU İŞİ UNUT OLMUŞDUR HAA BİDE ŞU YORUMLARDAKİ GBİ HATALAR GELİOSA BUNLAR BİOSTA YANLIŞ YERLERE GİDİP YAPTIĞINIZ HATALARDIRKİ İLLEDE YAPCAM DİYORSANIZ İLK ÖNCE YEDEKLEYİN BUNLARI AYRICA BİOSLA BOOT KARIŞTIRMAK MÜMKÜN DEĞİSEDE B İLE BAŞLDĞINDAN BAZI ACEMİLER BUNU TAMAMEN OKUMAYIP BOOT AYARLARINI DEĞİŞTİRİOLAR ASLINDA ÇOK ŞEY YOK AMA BOOT DEVİCE FALAN GDİO SONRA ABUK SUBUK VAN SIKAN ERRLAR GELİO
BUNDAN SONRAKİ LAFIMDA YENİ PC ALMIŞ BİLEREK VE ANLAYARAK ÖZELLİKLERİNİ YÜKSEK TUTMUŞ ARAŞTIRMA YAPMIŞ ARKADAŞLAR İÇİN SÖLÜYORUM ANAKARTINIZN VE EKRAN KARTINIZIN İNTERNET SİTELERİNDE VERDİĞİ VEYA İSMİ ÇOK DUYULMUŞ CHIP IN ÖNERDEĞİ PROGRAMLARI KULLANIN BİOSLA FAZLA OYNAMYIN SAKIN AYRICA PC LERİ KÖTÜ OLUPTA İLLEDE Bİ DENİCEM CESARETİNİ GÖSTERCEK LER İŞLEMCİ HIZININ 3.00GHZ DÜŞÜK OLMAMASI GEREK TABİ PENTİUMLAR İÇİN............BŞKA BİR SORUNUZ OLURSA YAZIN CVPLIIM

arkadaşlar burdaki bilgilere göre benim emektarı bir deneyim dedim sanırım biraz oldu sistem uygun olmadığı için fazla zorlamaya korkuyorum yakarım diye

CPU Saati 2139.8 MHz (Gerçek: 2000 MHz, overclock: 7%)
CPU Çarpanı 20x
CPU FSB 107.0 MHz (Gerçek: 100 MHz, overclock: 7%)
Bellek Yolu 142.7 MHz bu deger 133 tü 143 oldu yaklaşık
DRAM:FSB oranı 4:3

degerler bu şekilde cpu sıcaklık 48 derece .anakarta yine 48 derece . ne dersiniz biraz daha artırım mı ? zaten sade cpu mhz 100 dü ben 103 denedim bişi olmadı . şimdi 107 denedim . biraz daha yüksetsemmi. ne dersiniz

sanırım olmuş dimi arkadaşlar . biraz daha yükseltimmi . bu arada overclokck yapmadan öncede ısı degerleri bu derecelerde idi. hatta 55 dereceye çıkıyordu. yan kapagı söktüm düştü bile . 48 ila 50 arası şimdi

ben yaptım sanırım
CPU Saati 2139.8 MHz (Gerçek: 2000 MHz, overclock: 7%)

ya laptopa yaptım kardeşler -- yani sadece kurdum bi 5 dakika çalıştı ayar yapma yeri falan gelmedi,,, acaba bilgisayara bi zarar verirmi sildim şimdi tırstım,,, bilgisayarın özelliği core2duo 2.53 ,, 1066,,, harici 1gb ati ekran kartı,,, 4 gb ddr2 ,,, asus f8va.... lütfen cevap

iyi gunler arkadaşlar benm VIA chrome9 hc igp paylasımlı 256mb ekran kartım var ben bu karta o.c yapabilirmiyim yada bi programla falan yapabilirmiyim usteki programlar bu karta uyum saglarmı eger yapabilirsem nasıl yapabilirim bilen bi arkadas yardım edersen cok sevinirim şimdiden tesekurler lutfen cevabınızı esirgemeyin

benim powercolor hd4850 +pcs 1gb gddr3 256bit ekran kartı var yapsam bi zarar gelirmi??? yapıcam ama tırsıyorum yardımcı olursanız sevinirim

İntel işlemciler içinde yapmamız gerekenler aynı şeylermi acaba_?

ekran kartımda fan yok eğer bunu yaparsam ne gibi bi zararı olur

''Ben bunu online bir oyun için kullanmak istiyorum...Etkili olurmu?''
Sen en iyisi geniş band özellikli modem al takılma olmaz ;)

arkadaş 256 bit ekran karın var overlock yapmaya çalışıyon bozmayamı niyetlisin

benim pc vardı islemci inter core duo 2 2.8 ghz overlock yaptım 3.6 ya kadar flan yaptıydımda sonra ısıdan restlenmeye basıladı eğer voerlock yapcaksanız pc nize bi fan alın

Arkadaşlar biri yardım etsin lütfen. Ati 4200 IGP var easy tune kullanarak o.c yapamıyorum.Ekran kartı sekmesi açılmıyor.Birkaç program daha denedim onlardan da pek birşey anlamadım.N'olur yardım...

Ben amd athlon 2 425 x3 2.7GHz. kullanıyorum.Öylesine bir deneyim dedim 3.81Ghz oldu vallahi.Ama sonra tekrar eski haline getirdim.Herhangi bir voltaj ayarıyla oynamadım bios'tan...

arkadaşlar ben P4 işlemcimi overclock yapınca pc de bazı programlar açınca kapat hatası veriyo bu neden oluyodur 2.66 dan 2.95 e çıkarıyorum pc açılıyo sorun yok ama bazı programlar kapat hatası veriyo 2.66 ya tekrar düşürünce o hata ortadan kalkıyo

La Gardas Banada ogretın sunu nasıl yapıyorsunuz anlatın nasıl yapacam

P4 3.2 Ghz hızı olan bir Pc yi Overlockla 3.8 e kadar cıkardm Fan olsa dahada gıtcek

uzun uzun yazmışlar
ben kısaca yazıyım
pc açılırken del e basıpdurun orda ok tuşlarıyla ''jumper free'' ayarlarına girin sonra orda overclock var onda %10 %20 %30 gibi seçenekler var birini yapıp save&exit yapın
pc sonra yeniden başlıcak başlangıçtaki biosta hızı yükselmişse oluş demektir.

bu progmam indiriliyormu peki

yeniden başlatıp biostan yaptım 2.66 dan 3.0 ghz.oldu ramın frekansı otomatik ayarda oldugu için cpu ile birlikte onunda frekansı otomatik yükseliyor biosta fsb yi yukselttim kademeli olarak her seferinde cpuıd programı ile kontrol ettim sogutmada sıkıntı yok extra bir sistem eklemedim sogutma için

Dönem ödevi için bu konuyla uğraştım malesef başarılı olamadım

sana sunu solemek ıstıyorum onca oc konusu gordum bu kadar detaylı anlamlı ilk kez yapıcak olanlara anlatılabılecek en ıyı ıfade ıle tam olarak herseyı anlatılmış tesekkurler emege saygı.

Sen de yorum yaz