Oyun inceleme: Evolve

Yeni neslin gücünü sonuna kadar kullanan, son dönemin çok ses getiren oyunu Evolve'u inceledik!

Evolve: Gerçekten çok mu iyi?

Günümüz oyun piyasasında farklı ve dikkat çekici oyun bulmak bir hayli zor; bu bir gerçek. İşte bu sebepten dolayı, son üç yıllık periyoda baktığımızda, Indie, yani bağımsız oyun yapımcıları tarafından yapılmış ve geliştirilmiş yüzlerce hatta binlerce oyunla karşılaşıyoruz.

Yenilik ve kalite konusunda tamamen sıkışan oyun sektörünün belki de önünü açmayı başaran Indie oyun mantığı, günümüzde ana akım oyun sektörünü de derinden etkilemiş durumda. İşte bu duruma verilebilecek açık ara en iyi örneklerden birisi: Evolve!

Turtle Rock Studios tarafından geliştirilen ve 2K tarafından dağıtımı yapılan oyun, PC, PS4 ve Xbox One platformları için üretildi. Son yılların en revaçta olan hayatta kalma temalı oyunlarını alıp, eski Alien oyunları ile harmanlayarak bambaşka bir sonuç elde etmeyi başaran Evolve'a gelin biraz daha yakından bakalım.

Klasik senaryo, farklı son

Klasik senaryo, farklı son
Canavarların farklı saldırıları bulunuyor

Oyunun senaryo kısmı aslında biraz "sığ." İnsanoğlunun giderek genişleyen uzay macerası sonucunda, geniş evrende bulduğu farklı dünyalarda koloni kurması ve bunu yaparken karşılaştığı yaratıkların bir özeti Evolve.

Tabi kaynak arama hırsı hiçbir zaman azalmayan insanoğlu, en nihayetinde Evolve'un geçtiği Shear isimli gezegeni gözüne kestiriyor. Burada bulunan vahşi yaşam ve barındırdığı farklı kaynaklar dikkatlerini çekiyor. Çok geçmeden bu yeni gezegende yalnız olmadığını anlayan insanlar, topraklarının alınmasını pek de istemeyen canavarlarla karşı karşıya geliyorlar. İşte tam burada Evolve başlıyor.

Oyun içerisinde, tıpkı senaryoda olduğu gibi iki taraf bulunuyor. Bunlardan birisi cavanar tarafı, diğeri de insan tarafı. Amaç... Amaç çok belli değil mi? Canavarı kontrol edenler insanları, insanlar da canavarı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Fakat işler pratikte hiç de bu kadar kolay olmuyor.

Evrim bu oyunun fıtratında var

Evrim bu oyunun fıtratında var
Her evrim, canavarları daha da güçlendiriyor

Evolve'un temelinde hayatta kalmak için öldürme teması yer alıyor. Her iki taraf da en üst seviyede dikkate sahip olmalı zira tek yanlış harekette ölümla burun buruna kalmak işten bile değil.

Önce canavar kısmından başlayalım; zira bize göre bu oyunu esas özel kılan canavarlar üzerine kurulan mekanik alt yapı. Oyunda Goliath, Kraken, Wraith ve Behemoth olmak üzere seçilmeyi bekleyen dört farklı canavar bulunuyor. İçerisinde bulunduğumuz çevrede düzenli olarak özel timler tarafından aranıyoruz ve oyunun başında herhangi bir evrim geçirmediğimiz için bir hayli güçsüzüz.

Evrim geçirmek için etrafta bulunan hayvanları yememiz gerekiyor. Yenen her hayvan belirli oranda zırh veriyor ve toplam zırhı gösteren bar tamamlandığında, ilk evrimi geçirebiliyoruz. Evrim hem canavarların görünüşünde, hem de özelliklerinde büyük değişiklikler getiriyor. Oyunun henüz başında deneyim edilebilen tek canavar olan Goliath, ilk evriminde Fire Breath, Rock Throw, Charge Attack ve Leap Attack'tan birisini seçerek yoluna devam ediyor. Özelliklerinden de anlaşılacağı üzere kendisi yakın savaşı seven bir canavar ve her özelliği ona farklı bir güç katıyor.

Farklı canavarlar, farklı özellikler

Farklı canavarlar, farklı özellikler
Kraken insanları uzak diyarlardan avlamak mümkün

Oyunda biraz ilerleyip Goliath'ın tüm özelliklerinden bir yıldız aldıktan sonra ise Kraken açılıyor. Goliath'ın yakın dövüş yeteneğinin tam tersi şekilde menzilli saldırılarla kendisini gösteren Kraken, aynı zamanda en uzak mesafeye saldırı yapabilen bir yaratık. Evrim sonrası Lightning Strike, Banshee Mines, Aftershock ve Vortex Wave gibi özelliklere kavuşabiliyor.

Wraith ise karşımıza çıkan üçüncü kategori canavar. Oyunda bulunan şüphesiz en farklı sınıf: O bir suikastçı... Gölgelerde kaybolabilen Wraith, Decoy özelliği ile insan birliklerinin korkulu rüyası olabiliyor.

Behemoth ise dördüncü ve son canavar. Ona ilk ulaşanlar oyunu ön sipariş edenler oldu ama an itibariyle DLC olarak da satın alınabiliyor. Canavar kısmı temelde kendini saklamakla ilgili. En az iki defa evrim geçirmeden insan birlikleri ile karşılaşmayı pek istemiyorsunuz.

Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Aslında kolay; zira haritalar çok büyük ve tüm oyun, resmen canavarlar için tasarlanmış. Hemen her türlü arazi yüzeyini kullanabilen canavarlar, gerektiğinde olmadık yerlere çıkabiliyor, mağaralara gizlenebiliyor ve ani saldırılar yapabiliyor. İnsanlardan uzak kalmak için koku alma özellikleri biçilmiş kaftan. Bu sayede yakınlarda insan olup olmadığını anlayabiliyorlar.

Ama yaratıklar geçtiği yerlerde iz bırakıyor ki bu da insanların onları bulmasını kolaylaştırıyor. O yüzden iz bırakmamak esas mesele; tabi bir de ses çıkarmamak...

İnsan tarafı ve özellikleri

İnsan tarafı ve özellikleri
Takım çalışması tek çare

İnsan tarafına baktığımız zaman da dört farklı sınıf görüyoruz. Tabii buradaki en büyük fark, haritalarda bir canavara karşı dört insanın mücadele ediyor olması.

Assault, Medic, Support ve Trapper olarak ayrılan sınıfların her birisinde üç farklı kahraman bulunuyor. Nitekim onların farklılıkları sadece isimlerinden değil, aynı zamanda özelliklerinden kaynaklanıyor. Örneğin Assault sınıfından Markov; Assault silahının yanı sıra, belirli mesafelerden düşmanı bir süreliğine kilitleyen şok tabancasına sahip. Diğer taraftan yine Assault sınıfına mensup olan Hyde, çok daha seri ateş eden minigun silahın yanı sıra, bir de alev makinesine sahip. Atabildiği zehirli bombalar sayesinde de düşmana kalıcı hasar verebiliyor.

İnsan tarafı fiziksel olarak daha güçsüz olabilir ama silahları büyük fark yaratıyor. Pek tabi doğru iz takibi ve kaliteli takım oyunu onları doğrudan zafere taşıyor. Tüm bu kargaşayı yaşamak içinse şimdilik Hunt, Rescue, Nest ve Defend olarak bölünmüş, dört farklı oyun modeli mevcut.

Toplamda 16 farklı haritaya sahip olan Evolve, kesinlikle son zamanlarda üretilmiş en iyi yapımlardan birisi. Gerek yeni neslin imkanlarından sonuna kadar yararlanan grafik kalitesi olsun, gerek hiç de fena sayılmayacak yapay zeka olsun, oyunu kesinlikle denemeniz gereken bir FPS haline getiriyor. Son zamanlarda taktiksel ögelere gereken önemi veren kaç FPS oynadığınızı bir düşünün... Çok fazla alternatif bulamadınız değil mi? İşte Evolve, bu boşluğu doldurmak konusunda son derece iddialı...

Okuyucu Yorumları