Paralı Facebook'a Evet Der Misiniz?

Eğer verilerinizin satılmayacağını garanti etseydi, ücretli bir Facebook'a evet der miydiniz? İşte ilginç araştırma ve ilginç sonuçları!

  • H. Hüseyin Öztürk
Mozilla'nın Facebook hakkında anket sonuçları

Gizlik savunucuları, Facebook'un kullanıcılarına bir ödemeli üyelik seçeneği sunması gerektiği fikrini sürekli dile getirdiler. Yani veri toplanarak, bu verilere göre gösterilen reklamlara dayalı ücretsiz üyelik yerine, reklamsız ve veri toplamasız ücretli bir üyelik seçeneği. Ama Mozilla'nın yaptığı yeni bir ankete göre anlaşılan, Cambridge Analytica skandallarının ortalığı kasıp kavurmasına rağmen, kullanıcıların sadece %12'si Facebook'u ücretli kullanmayı aklından geçiriyor.

Ağır medya incelemesi sonucunda analitik firması Cambridge Analytica, iflasını açıklamak zorunda kaldı ama bu esnada, yönetim kadrosunun çoğu Cambridge Analytica'dan gelen Emerdata ortaya firması ortaya çıktı.

Ankete göre, kullanıcıların %76'sı çevrim içi kişisel bilgileri konusunda endişe duysa da, bu endişeler sebebiyle yalnızca %24'ü Facebook hesabında değişiklik yaptı. Çoğunluk, konu hakkında bir şey yapmaya gelince oldukça umursamaz davranıyor ve %65'i de bilgilerini koruma konusunda kendilerinin sorumlu olduğunu, devletin ve firmaların sorumlu olmadığını düşünüyor.

Yani genel olarak, insanlar kişisel bilgileri üzerinde kontrol sahibi olmamaktan korksalar da, mesele bu konuda harekete geçmeye gelince sadece küçük bir kesim önlem alıyor.

Anket sonuçları genel olarak şöyle:

İnsanların nasıl hissettiği:

%83'ü kontrol veya rıza olmadan kişisel bilgilerin toplanmasını istemiyor.
%76'sı çevrim içi kişisel verilerinin güvenliğinden büyük endişe duyuyor.
%65'i çevrim içi verilerini güvenli tutmaktan kendilerinin sorumlu olduğunu düşünüyor.
%62'si Facebook'un etkisinden korkuyor.

İnsanların ne yaptığı:

%63'ü Facebook'a ödeme yapma fikrini reddediyor.
%35'i üçüncü parti izleme uygulamalarını devre dışı bırakmayı biliyor.
%22'si Facebook'un insanlardan ne tip kişisel bilgiler topladığını biliyor.
%20'si Cambridge Analytica olaylarını öğrendikten sonra Facebook'ta değişiklik yapmış.
%16'ı Facebook'un kendileri hakkında ne tip veriler topladığını bulmayı biliyor.
%17'si, izlemeyi sınırlayarak Facebook'ta gezinmeyi biliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

5 para vermezdim paralısına! Benim ücretsiz dururken ücretli kullandığımı gören uyanık Zuckerberg bu kullanıcıda para gani deyip beni daha iyi fişler ve verilerimi daha bir güzel pazarlar. Aksine parasız kullanmak ve züğürt görünmek daha iyidir. Facebook'dan çıkmak hiç kullanmamak ise daha akıılıca bir tercihtir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost