Park etmek zor mu? Artık değil!

Volkswagen'dan aracını park etmekte zorlananlara hediye: Bu videoya hayran kalacaksınız...

  • Ümit Öncel
Park etmek zor mu? Artık değil!
İşte Volkswagen'in kendini park eden arabası...

Özellikle yeni araba kullanmaya başlayanlar için park etmeyi öğrenmek en büyük sorunlardan biri. Ama eğer Volkswagen'in çalışmaları bu hızda devam edecek olursa bunu öğrenmenize hiç gerek bile kalmayacak...

Aslında kendini park eden araba fikri çok da yeni bir fikir sayılmaz. Fakat Volkswagen'in bu konuda yenilik üretme çabası sayesinde artık her araba, ufak bir modifikasyon ile bu yeteneğe kavuşabilecek. Öncelikle araçların ön ve arka taraflarına birer kamera yerleştirilmesi gerekiyor. Ardından bir kaç adet ışık ve mesafe algılama ünitesi olarak kullanılan LIDAR da eklenince aracınız park etmek konusunda gerekli donanıma sahip olmuş oluyor.

Bundan sonrası ise büyük oranda yazılım desteği sayesinde gerçekleşiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

aslında bu deneyi wv için yapan stanford üniversitesidir.İnşallah birgün bizim de üniversitelerimzde bu tarz aktiviteleri gerçekleştirme imkanımız olur.

Bill Gates microsoftun bir seminerinde bilgisayar sektöründeki gelişmenin hızını anlatmak için şöyle bir benzetme yapmış.
Eğer Volkswagen firması son 25 yıl içinde bilgisayar sektörü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara alacağımız arabalara 25 dolarlık benzin koyup dünya turu atmamız mümkün olacaktı.

Birkaç gün sonra VW firmasının bir basın açıklaması yayınlanmış;
Eğer otomotiv sektörü Bill Gates in işletim sistemi gibi gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk olacak, diğer koltuklar için ekstra lisans parası ödemek zorunda kalacaktık; arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle çalışacak; gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı ışıkları yerine üzerinde ARABANIZ GEÇERSİZ BİR İŞLEM YÜRÜTTÜ VE KAPATILACAKTIR yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin üzerinde HAVA YASTIKLARI AÇILACAK EMİN MİSİNİZ diyen bir ışık yanacaktı.Bazen araba durup dururken kilitlenir ve aynı anda kapı kilidini açıp, marşa basıp bir elle de anteni tutmadıkça blokaj çözülmezdi.
VW her yeni model otomobili piyasaya çıkardığında müşterilerin araba kullanmayı baştan öğrenmeleri gerekirdi.Macintosh, güneş enerjisi ile çalışan daha güvenli, çok daha süratli bir otomobil yapar, ancak araba mevcut yolların sadece yüzde 5'ine girebilirdi.

bu zate bmw de yokmuydu ??

bu teknoloji iki yıldan beri var. belki daha önceside vardır;)

Kadın sürücülerin oldukça işine yarayacaktır bu :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play