PC belleği: yükseltmeye değer mi?

PC belleğini yükseltmek çok kolay olsa da, gerçekte ne kadar performans artışı sağlıyor?

  • H. Hüseyin Öztürk
PC belleği: yükseltmeye değer mi?

Bellek ne kadar önemli? Yeni bellek almak, bilgisayarı yükseltmenin en kolay ve ucuz yollarından biri olarak bilinir. Fakat sizin sisteminizin gerçekten belleği yükseltmenize ihtiyacı var mı?

Diyelim ki belleği yükseltmeye karar verdiniz, bu durumda nasıl bir kritere göre alacağınız belleği seçmelisiniz? Hıza göre mi? Gecikmeye göre mi? Yoksa çalışma frekansına göre mi? Çok fazla seçenek var ve bellek piyasası gerçekten kafa karıştırıcı.

Yakın zamanda piyasaya çıkanlar da durumu basitleştirmiş değil. Haswell anakartların büyük çoğunluğu 3.000MHz'e kadar hızları destekliyor ve bellek üreticileri bu hızda DIMM'lar üretebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Kullanıcılar da doğal olarak bir kez daha bu frekansın önemli bir şey olduğunu düşünmeye başlıyor.

Belleğin gecikme süresi (latency) ve araçlar

Diğer bir hakim düşünce ise bellek gecikmesinin çok daha önemli olduğu. Bu düşünceyi savunanlar, bulunabilen en düşük gecikme süresine sahip belleklerin seçilmesinden yanalar. Tabii ki gerçekte iş bu kadar basit değil, çünkü belleğin bir isteğe yanıt vermesi belleğin çalıştığı hızla da yakından alakalı. Bu sorunun kesin yanıtını bulmak için çok farklı iki bilgisayarda birçok belleği deneyeceğiz.

Araçlar

Belleğinizin çalışması gereken hızda çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceğiniz birkaç pratik program var. Bunlardan biri eskiden beri tanıdığımız CPU-Z, bu programı www.cpuid.com'dan indirebilirsiniz. Memory sekmesi şu anki bellek ayarlarını gösterirken, SPD sekmesi belleğinizin gerçek kapasitesini gösteriyor.

SiSoftware Sandra, teknik analiz

Diğer bir pratik program da SiSoftware Sandra. Bilgisayarın erişebildiği bant genişliğini görebilmek için biz de bu programı kullandık. Bunun yanında SiSoftware Sandra ücretsiz ve diğer kullanışlı testlere de sahip.

Teknik analiz

Bellek hızının test bilgisayarımızdaki etkisini tam olarak görebilmek için, SiSoftware Sandra 2013'ün yanında, bazı oyun testleri de yaptık. Sonuçlar zaten kendi kendini açıklıyor - standart bellek sonuçlarıyla "yükseltilmiş" bellek sonuçları arasında çok çok az bir fark var.

Bu farksızlık, 8GB ile 16GB arasında da, hızları çok farklı bellekler arasında da aynı. Yani belleğe ne yaparsanız yapın performansa pek bir etki edemiyorsunuz. Tüm benchmark'lardaki minimum, maksimum ve orta FPS'leri ölçtük, ve gördüğümüz tek artış, Bioshock'un maksimum FPS'sinde oldu.

Sonuç ve test tablosu

Büyük bir fark gördüğümüz tek benchmark ise SiSoftware Sandra 2013'tü. Burada, bellek hızındaki artışın ve gecikmedeki düşüşün etkisinin direk olarak test sonucuna yansıdığını gördük.

Ama sonuç olarak oyun oynamak ve genel kullanım için bir performans artışı istiyorsanız, paranızı daha etkili olacak bir alana harcamanızı tavsiye ederiz. Mesela ekran kartı veya işlemci gibi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Anakartta iş yoksa istersen 4GB istersen 8GB tak (desteklediği ölçüde) performans almak güçleşir. İyi bir anakart ile desteklenmesi mutlaka gerekli..

Testlerde 1600, 2133 mhz gibi ramler kullanılsaydı iyiydi.

Teşekkürler gerçekten çok yararlı bir makale.

eski pc ler için tek seçenek ssd dir. gerisi hikaye....

32 bit işletim sistemi ve 4 gb ram yeterli zaten maksimum limiti 3.27 gb :)

Kim yazdıysa bu yazıyı kusura bakmasın ama sallamış. Bu testler bişey göstermiyor. Ram olmadan i7 işlemcin olsun oyunu bırak internete bile giremezsin. En adi celeron işlemciye iyi bir ram ile bugün yaptığın her işi kolaylıkla yaptırırsın. Uzatmayım şimdi anlayan anladı...

@23 Oca 2014 00:10 Burda bize 128 mb ram takın yeter demiyorlar zaten yeterli olacak şekilde takın demeye çalışıyolar :) örnek 16gb ram takmakdansa 8gb takıp daha iyi bir ekran kartı almak ve 8 gb ram çok çok yeterli.

Mac OS ve Windows için minimum 8 Gb ram ve 4 çekirdek kırpılmamış işlemci kesinlikle şart. Özellikle sadece APU vb. grafik donanımınız var ise, hafıza hacmi çok şey fark ettiriyor. Office ürünleri bile en küçük hafıza hareketlerinden etkileniyor. 4 GB hafıza ile MS Word ile kitap yazmaya, Excel ile büyük veri hesaplaması yapmaya kalkın bakalım ne oluyor. Burdan bir kez daha (usanmadan) sesleniyorum, özellikle CHIP yazar ve yöneticilerine de, siz yazarlar ve yöneticiler Intel, AMD gibi üreticilerle iletişim halindesiniz, sizlerden de bu şikayetimi iletmenizi istiyorum: Lütfen Intel/AMD APU'larınıza ayarlama seçeneği ekleyin ki, ben her hafıza eklediğimde GPU'ya ayrılan hafıza miktarı otomatik olarak ayarlanarak daha fazla hafıza yemesin. Sırf enerji tasarrufu veya daha ucuz işlemci bahanesiyle orijinal işlemci tasarımlarınızı kırpmayın (azıcık ucuza satın ne olacak yani). İsteyen otomatik ayarlasın, isteyen kısıtlasın. Şu an el üstünde tutulmaktan iyice şımaran Apple'ın MacBook Pro'su ve OS X'i 16 GB ram'e rağmen Intel APU'su ve 2.8GHz çift-çekirdek Intel Core i7 kırpılmış işlemcisi yüzünden yerlerde sürünüyor ve bu sistem için dünya para alıyor.

@23 Oca 2014 11:15 Mac os'ta 2 çekirdek ve 4 GB ram fazlasıyla yetiyor. sanırım haberin yok mac'lerin çalışma mantığı daha farklı olduğu için ram'in tamamını doldursan bile hiç donmadan çalışmaya devam ediyor. üstelik 2006 bir Macbook'ta bile Os x Mavericks, 2 gb ram'ine rağmen hayvani performansta çalışıyor. Pages ve Notes gayet stabil çalışıyor. İstersen dene. 10 sene Mac kullanmış biri olarak söylüyorum yorumun çok saçma.

@23 Oca 2014 11:15 hakikaten tam saçmalamış ya :)

@23 Oca 2014 16:31 Şu an MacBook Pro Late '11 13" 16 GB ram i7 2640 işlemci sistemi iki adet Thunderbolt Display ile kullanıyorum. Mac OS X Mavericks, WMWare W7 ve VirtualBox W8 kurulu sistemimde, en az 2 OS aynı anda ve ikisinde de office ürünleri ve bilimsel hesaplama programları çalışır durumda oluyor ve makine beni çalıştırma diye ağlıyor. Ve şunu söyleyebilirim, Intel kırparak sattığı işlemcilerle resmen para yoluyor (AMD hiç olmaz ise biraz daha insaflı). Aynı şekilde 8GB Phenom II 925 X4'lü Shaphire HD6670 ekran kartlı toplama bilgisayarımda da aynı durum söz konusu ve gıkı çıkmıyor. Apple'ın 13" Pro'ya o kadar para isteyip harici gib takmaması bile benim Apple almamam için yeterli bir bahane.... Apple ile MS ve AMD ile Intel birbirinden hiç farklı değil. Burada sadece AMD'nin biraz daha insaflı davranması, en azından diğerlerine benzemesini birazda olsa bertaraf ediyor.

@23 Oca 2014 11:15 intel Apu sistemini kullanmıyor ki...

@grezimonk CPU die'ın üstünde değil mi sonuçta...

Eski konu önüne seriliyor habire chip bunu cok yapiyor

Hız Önceliği, 1.Anakart, 2.İşlemci 3.Ram 4.SSD 5.Ekran Kartı olarak gider... Dolayısıyla iyi veriyollarına ve slotlara sahip bir anakartınız yoksa üzerindekilerdende yeterince verim alınamayacaktır..

@23 Oca 2014 11:55 kaliteli bir anakart + hdd ile kalitesiz bir anakart + uçuk bir ssd yi karşılaştırırsak senin tezin otomatikmen çöp oluyor be gülüm.

@23 Oca 2014 11:55 Ne yaptın be gülüm:D

canım türkiyemde bilende bilmeyende yine hikaye yazar gibi işkembeden sallayıp durmuşlar ya tam komedi :)

4GB ram 64bit işletim sistemi için bile yeterli. Burada önemli olan ram hızı ve sistemin diğer parçalarıdır. 4GB üstünde ram almak içim vereceğin parayı ssd'ye vermek daha mantıklı. Bir çok kullanıcının yaptığı gibi taskman ve services kısmında başlangıçta açılan gereksiz programları biriktirirseniz ram yetersiz zannedersiniz.

sadece ram'le bitmez.. çünkü işlemci, ekran kartı ram'i ve özellikleri de çok önemli.. biri çok iyi diğeri çok kötü olursa işe yaramaz git yeni pc al bundan iyi olur.

şunu unutmayın ki bir bilgisayarın hızı bilgisayarın en yavaş donanımı kadardır.

En başda çok ,çok iyi bir anakart adı üstünde bütün donanımların ve birbirleriyle olan bağın en güçlü adayı;çok pahalı almalımı hayır başlangıç ve orta seviye şimdilik yeterli en azından benim için.işlemci ne kadar önemli eğer video ve fotoğraf yoğunluğu varsa iyi bir işlemci çok çok önemli.ama oyun için çift çekirdek bir işlemci yeter'de artar bile.onun dışında çok iyi bir ekran kartı ve en önemli tabi'ki rem'ler.oyunlarda gerçek performans iyi bir ekran kartı ve rem'den geçer özellikle bellek'den ziyade ekran kartında bit önemlidir.bir oyuncu.......

Chip forumandakı kadar boş beleş yorumlar başka yerde yok sıkılınca burda bır ıkı dakıka takılıyorum keyfım yerıne geliyor :D

Sen gidip 8Gb lık bellekle 16Gb lık belleği test edersen zaten cüzi fark olacaktır.Pc yi programla doldur öyle test et bide.

16 GB ram yetmiyor ve yükseltmek istiyorum önerileriniz var mı?

@27 Oca 2014 16:45 16 GiB yetmiyor olamaz. Bence sistemin darboğaz yaşıyor. 16 Gib ortalama ve ortalama üstü sistemler için oldukça yeterlidir. Hatta sisteminde sanal işletim sistemlerini bile çok rahat çalıştırırsın.

Fiyatlar çok uçuk şu aralar. Ondan ne kadar ram'e ihtiyacınız olduğunu bilerek satın alın. Bu yazı o nedenle faydalı olmuş bence.

Atom işlemci için 1,5 - 2 GB üzeri gereksiz, çünkü bellek değil işlemci tıkanıyor.

@01 Şub 2014 16:03 zaten 2GB maksimum değil mi anakartı tanımaz...

Simdi 16gb ram 2400mhz cl10 bir ram hizlimidir deilmidir 600hz de calistiror onu anlamis dilim overlok la 2133 hz de calistira bilioyorum

Abi benim bilgisayarın RAM'ı 4gb 8'e çıkarmalımıyım

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir