PC'niz sessiz çalışsın!

Yanı başınızda gürültü yapan kasanızdan bıktınız mı? Gelin bu gürültüyü azaltalım...

PC'niz sessiz çalışsın!

Bilgisayarınızın çıkarttığı seslerden rahatsız oluyorsanız, durum bu işe bir el atmanızın zamanı gelmiş demektir.

Günlük kullanımda sesin yükselmesine sebep olan temel etken tozdur. Fanları ve kasanın içini dolduran toz, bilgisayarınızın soğumasına engel olur ve fanlar daha yüksek hızda çalışır. Ayrıca tozla dolmuş fanların sesi de daha yüksektir.

Yapılacak ilk iş elinize elektrik süpürgesini almak ve bu tozlardan kurtularak kasanın içini ve fanları temizlemek olacaktır.

Bilgisayarınızı güç kaynağından kapatın ve elektrik süpürgesi uzakta olsun. Elektrik süpürgesinin manyetik hasar vermesini istemeyiz. Tozları çekerken fiziksel hasar vermemek için dikkatli olmalısınız. Ayrıca işiniz bitince parçaların ve kabloların sağlam oturduğuna emin olun.

Bu temizliğin rutin olarak yapılması gereklidir. Ancak temizlik de sesi yeterince düşürmüyorsa, o zaman farklı çözümlere bakmak gerekiyor.

Öten fanların çaresi

12 santimetrelik fanlar daha az ses çıkartır

En rahatsız edici seslerden bir tanesi fan ötme sesidir. Özellikle küçük ve hızlı dönen fanların çıkarttığı sesler huzur bozucudur.

Bilgisayar kasasında 12 santimetrelik fan takabileceğiniz yuvalar varsa, küçük fanlar yerine bu tür büyük fanları yeğleyin. Büyük fanlar yavaş döner ve çok daha az ses çıkartır, ama iri palleriyle kasanın içerisine bol hava çeker ve tahliye eder.

Çoğu kasada hava ön taraftan içeri çekilir, parçaların üzerinden geçerken ısınır ve kasanın arkasından tahliye edilir. Kasanın önünde hava almasını engelleyen bir şey olmamalıdır. Kasanın arkasında ise tahliye edilen havanın dağılması için açık bir alan olmalıdır.

Bilgisayarınızın ısınmasını önlemek için kalorifer peteklerinden uzakta konumlandırmalısınız, serinlik, fanların hızlanmaması yani sessizlik için de gereklidir.

Basit önlemler ile daha iyi soğutma, daha az ses

Kabloların hava akışına engel olmaması gerekir

Büyük fanlar ile kasa içerisine bol hava çekmenin ötesinde, kasa içerisinde iyi bir hava akışı olması önemlidir.

Bunun için kasa içerisinde dağınık duran kabloları demetler halinde bir araya getirmelisiniz. Kabloları birleştirmek için ambalajları kapatmakta kullanılan küçük plastik kaplı telleri kullanabilirsiniz. Kabloları kasa içerisinde kenarlara sabitleyerek yer açmak oldukça önemlidir.

Güç kaynağının kabloları çıkartılabiliyorsa bunlardan kullanmadıklarınızı sökerek kasada hava akışı için yer açmalısınız.

Bu sayede sadece daha iyi soğutma sağlamakla kalmaz, pasif soğutma sistemlerini de kullanabilirsiniz. Pasif soğutma, üzerinde fan olmayan ama ısıyı iyi ileten metal, tercihen bakır petekler olan bir soğutma türüdür.

Pasif soğutma ve fan değişiklikleri

Elbette pasif soğutmanın çalışması iyi hava akımına bağlıdır. Bu tür soğutmalar üst düzey performans beklenen oyun bilgisayarlarında tercih edilmez.

Bunun yerine standart işlemci ve ekran kartı fanlarını, piyasada satılan özel fanlar ile değiştirmeniz daha iyi bir çözüm olacaktır. Standart Intel ve AMD işlemci fanları oldukça gürültülüdür. Sessiz ve güçlü fanlar, yaptığınız yatırıma sessiz ve huzurlu bir bilgisayar ortamı olarak geri ödeme yapar.

Kaliteli bir kasa ve güç kaynağı da akıllıca bir yatırımdır. Güç kaynağının fanı sonradan değiştirilemeyeceği için en başından sessiz bir PSU almak en iyisidir. İyi bir kasada hava akımı düşünülmüştür ve sadece sessiz olmakla kalmaz, parçaları rahat takmanıza da imkan tanır.

Aslında bu makalede sessizlik ile ilgili verdiğimiz tavsiyelerin çoğu aynı zamanda iyi soğutma için de faydalıdır.

Bir şeyler titriyor mu?

Sabit disk sesini azaltmanın bir yolu bu kutular, diğeri ise SSD

Olan kasanızı kullanmaya devam edecekseniz daha sessiz hale getirmek için kasayı basitçe modifiye edebilirsiniz.

Bilgisayar kasasından gelen seslerin çoğu, kasadaki hareketli parçalar olan fanlar, sabit diskler ve CD-DVD, Blu-Ray sürücülerdir. Optik sürücü satın alırken sessiz çalışan modeller tercih edebilirsiniz ama bu alanda üreticiler her zaman detaylı bilgi sunmamaktadır.

Sabit diskler söz konusu olduğunda diskleri yalıtarak sesini kesen kutular satılmaktadır. Ancak bunların bazıları soğutma açısında iyi değildir. İyi ürünler hem ısı ileterek sabit diskleri soğutur ve ömrünü uzatır, hem sesi yalıtır ve titreşimlerin iletilmesini önler. Pahalı ama tamamen sessiz seçenek ise SSD'lerdir.

Titreşimleri önlemek fanlarda çok önemlidir. Fanların direk kasaya monte edilmesi kendisini dızıltı olarak gösterir. Fanları vidalamadan önce araya plastik-kauçuk türevi pullar (Conta da denebilir) yerleştirin.

Kasa içi yalıtım yapmak

Tamamen yalıtamazsınız ama ses emicilerle azaltabilirsiniz

Kasadan gelen sesleri engellemek için daha önce vurguladığımız gibi kasanın yerleşimine ve içindeki parçaların iyi sabitlenmesine dikkat etmek gerekir.

Bunlar yetmezse kasanın içerisindeki yüzeyleri ses yalıtım materyali ile kaplayabilirsiniz. Bu yalıtım malzemeleri mucizevi bir çözüm sunmazlar. Çünkü kasaya hava giriş ve çıkışı olmak zorundadır. Bu da sesin dışarıya çıkması demektir.

Bu tür yalıtım malzemeleri dikkatle kullanılır, kasa içerisinde fanları engellemeyecek şekilde tamamen kaplanırsa, sesi emerek azaltır.

Sessizlik sizin için önemliyse uğraştığınıza değer, yine de vurgulamak gerekiyor: Sesi azaltır, tamamen kesemez. Bazı kullanıcılar beklentileri çok yüksek olduğu için yalıtım denemeleri sonucu hayal kırıklığına uğrar; gerçekçi olmakta fayda vardır.

İşlemci ve ekran kartı gürültüsünü kesmek

Standart fanlar gürültücüdür, bu sorunu büyük, sessiz fanla çözer

Bilgisayarda en çok ses çıkartan parçalardan birisi ekran kartıdır; çünkü fanı genellikle küçüktür: Sadece 4 ve 6 santimetrelik fanlar, hava çekebilmek için hızlı döner, sonuçta gürültü kaçınılmazdır.

Bu ses, pek çok sesten daha dikkat çekici, daha rahatsız edicidir. İşlemci fanını standart yerine kaliteli bir fanla değiştirmek sesi yarı yarıya keser; ekran kartı fanını değiştirmek ise sesi standart fanın 9'da birine düşürür.

Yani ekran kartı fanına yatırım yapmak, işlemci fanına yatırım yapmaktan çok daha karlıdır. Özellikle oyuncular için, oyun oynarken yükselen o sinir bozucu fan sesini ortan kaldırmakta başarılıdır.

Bu tür ekran kartı soğutucularını takmak zahmetlidir, ekran kartı eskisine göre çok daha fazla yer kaplar. 2 ya da 3 slot kaplayabilir, işte bu da en büyük eksisidir. Geniş bir alan yoksa yapamazsınız, hatta önceden ince ölçüp biçmeden işe kalkışırsanız aldığınız fanı kullanamayabilirsiniz.

Hiç masraf yapmadan ses nasıl azaltılır?

Kasanızdaki fanların dönüş hızlarının minimum değerlerini BIOS üzerinden ayarlamanız da çoğu zaman mümkündür.

Çoğu zaman diyoruz; çünkü bu imkan belirli anakartlarda vardır ve kontrol belirli parametreler dahilinde otomatiktir. İşte bu yüzden kontrolü tamamen ele almak isteyebilirsiniz.

3.5 inçlik yuvalara takılan fan kontrol ünitelerinden satın alarak bilgisayarınıza takabilirsiniz. Ancak dikkat edin, fanları kısar, bilgisayarınızı yoğun yük altında çalıştırırsanız bozabilirsiniz. Fan ayarlarıyla oynamak dikkat gerektirir.

Bu işi yazılımsal olarak yapmanızı sağlayan kullanışlı bir araç var: SpeedFan. Bu uygulama sisteminizdeki farklı parçaların sıcaklığını gösterir ve fanların hızını kontrol imkanı sunar, çok kullanışlıdır.

Bütün bu adımları uygulayarak bilgisayarınızı daha sessiz ve dikkatli olursanız serin tutabilirsiniz. Su soğutma gibi işlemediğimiz seçenekler ise daha tecrübeli kullanıcılar için, bir başka makalenin konusu olacaktır. Sonuçta işin derecesi ise kişisel bütçe ve ihtiyaçlarınıza kalıyor.

İşte faydalı yazılımlar

Bilgisayarınızı daha sessiz hale getirirken işlemci çekirdek sıcaklığının 70 dereceyi geçmemesine özen gösterin.

Ekran kartınızın fanını kontrol etmek için kartın kendi yazılımından yararlanabilirsiniz. AMD'nin Catalyst sürücülerinde fan kontrolü yer almaktadır. Hem sıcaklığı görürsünüz, hem de sesi azaltabilirsiniz.

RivaTuner da yararlı bir ekran kartı ısısı takip aracıdır. Hem Nvidia, hem ATI kartlarla çalışır. Bu uygulamada kayıt başlatıp ekran kartını zorlayan bir oyun açıp oynayın, sonra çıkıp sıcaklığı kontrol edin ve fan ayarlarını uygun şekilde yapın.

Bütün bu adımları uygulayarak bilgisayarınızı daha sessiz ve dikkatli olursanız serin tutabilirsiniz. Su soğutma gibi işlemediğimiz seçenekler ise daha tecrübeli kullanıcılar için, bir başka makalenin konusu olacaktır. Sonuçta işin derecesi ise kişisel bütçe ve ihtiyaçlarınıza kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

İpad aldıktan sonra pc'nin yolunu unuttum. Ses nedir, pervane nedir bilmiyoruz. ;)

@01 May 2014 08:52 ipad pcnin yerini tutmaz

@01 May 2014 08:52 ipad ve bir pcyi kıyaslamak aferin yavrucum sen candy crash oynamaya devam et ;)

@01 May 2014 08:52 artık bilgisayar yerine, oyuncak kullanıyorsun demek.

@01 May 2014 08:52 sen o ıpad le crysis oyna görelim gta oyna aynı anda mediplayer flash player çalıştır görelim sonra gel ıpad de bize note3 kullanıcısı

@01 May 2014 08:52 Maaşallah kan kusmuşsunuz. Adam burda iPad'i al, bilgisayarın yaptığı her şeyi yap dememiş. Sadece daha az güç isteyen işlerde iPad kullanmanın faydalı olacağına değinmiş. Size göre de herkes hardcore oyuncu olmak zorunda!

Benim kullandığım 7 yıllık ASUS laptop var ve artık fan sesi yüzünden çıldırmak üzereyim :( Fanı temizledim,termal macunu yeniledim,fan miline sıvı yağ,halis zeytin yağı,tere yağ,makine yağı,traş makinesi yağı,hatta en son olarak gres yağı sürdüm ama nafile sinir bozucu bir ses çıkıyor fandan :@ Sizce ne yapmalıyım ? (Lütfen artık o pc'yi çöpe at demeyin oldukça memnunum bilgisayarımdan tabi şu sinir bozucu fan sesi hariç)

@01 May 2014 12:20 gres yağı mı?? gres yağı ısındıkça yapışkanlığı artan bir yağ türüdür o fanı değiştir çok fazla abuk subuk yağ kullanmışsın harab etmişsin fanı

@01 May 2014 12:20 fanı değiştir.

@01 May 2014 12:20 arkadaşım fana para harcamak istemiyorsan sökmeyide biliyorsan sök fanın bantlı yüzeyindeki yuvarlak bandı kaldır şimdi burda milin tam ortasında minnacık bir segman yada pul gibi küçücük bir disk var onu dikkatlice kırmadan çıkart ve fan milini ileri doğru iterek 2 parçayı birbirinden ayır her iki parçayı güzelce temizle kürdan yada yumuşak plastik kaşık olabilir kurumuş yağları tozları sil temizle sonra bildiğimiz vazelin yağını bir kürdanın ucu ile toplu iğne başı kadar al ve fan milinin geçtiği kanala sür mili tak biraz elinle yavaşça alıştır sonra fazla yağı kenarlardan sil şimdi söktüğün o minik parçayıda yerine tak ve artık fanında ses kalmıyacak unutmayın zembereğinde yani mil ve kanalında genişleme fanlarda kırık varsa sesi kesemezsin ama bu öntemle her fan ses siz hale gelir saygılar kolay gelsin

@01 Mayıs 2014 12:20 ne kadar seviyorsunuz abartmayı anlamıyorum ki sonra pc şöyle oldu gümledi patladı ses yapıyor para harcamamak için abuk subukj yöntemler deniyorsunuz sonra mokoko fan ses yapıyor ve temizleyince düzelmiyorsa gider yeni fan alırsın kardeşim

Oldu olcak birde gresorluk takaydın fana :)

Biraz paraya kıyıp SSD alın ses çok daha azalacaktır.

Fan gürültüsü istemiyorsanız ESET antivirus kullanın, işlemcinin ve donanımın ömrünü uzatın.

@05 May 2014 18:48 Ooldu canım.adam bilgisayara giriyor içeriği omuzluyor,adam monitörü söktü götürüyor,bilgisayarın kablosunu söktü götürüyor Eset diit galiba bilgisayara hacker girdi diyor.Modem gitti modem modem ... Bilmem anlatabildim mi ? :)

@05 May 2014 18:48 Ne alaka antivirüsle çözemedim. Tam tersi antivirüs sistemi yorarak daha fazla ısınıp sistemin ömrünü azatacaktır.

SSD'ler ucuzlayınca bilgisayarım sessiz çalışacak.

paraya biraz daha kıyın bi mac alın. ses bitsin

güzel makale olmuş, ufak bir iki ekleme de bulunayım. power supply da önemli bir gürültü kaynağıdır ve bu konuda yapabileceğiniz gerçek 80+ ürünleri ve markalı ürünleri tercih etmektir. maalesef psu ların watt olarak derecelendirme standardı çok zayıf. her firma kafasına göre etiketleyip piyasaya sürüyor. Alacağınız psu nun güç değerinin sisteminizle kafa kafaya değil imkan varsa iki katı olmasına gayret edin. 500w lazımsa 1kw'ın kimseye zararı olmaz. Aksine psu yük altına daha geç gireceği için fan daha zor devreye girer. ikinci nokta kasa içi yalıtım işi biraz deneyim isteyen bir konudur. çünkü sesi yalıtan herşey ısıyı da yalıtır ve bu kasanın içindeki bileşenlerin soğuyamamasına sebep olur. son sözüm kasanın içinin düzenli aralıklarla basınçlı hava ile tozdan temizlenmesi bilgisayarınızın ömrünü uzatacaktır. Herkese iyi çalışmalar, Kutay Yavuz

Sen de yorum yaz