PC'nizi hızlandıracak 8 optimizasyon yazılımı

Bilgisayarınızdaki gereksiz öğeleri temizleyerek gerekli ince ayarları yapacak en iyi 8 araç içeride

PC'nizi hızlandıracak 8 optimizasyon yazılımı
Free TuneUp Utilities 2012

Bilgisayarınızın sorunsuz bir biçimde çalışmasını istiyorsanız, onun bakımını tek tıklamayla yapabilecek optimizasyon yazılımlarına ihtiyacınız var.

Optimizasyon yazılımları kayıp kayıt defteri girdilerini, geçici ve istenmeyen dosyaları vs. temizleyerek, diskinizi birleştirerek ve başlangıçta yüklenen yazılımları düzenleyerek sisteminizi hızlandırırlar. Ancak optimizasyon yazılımlarının Windows ile beraber başlaması, bazen sisteminizi yavaşlatabilir de. Dolayısıyla doğru optimizasyon yazılımını seçmeniz önem taşıyor. Bu yazımızda en iyi 7 ücretli ve 1 ücretsiz optimizasyon yazılımını sizler için seçtik. Listemizin size en uygun optimizasyon yazılımını seçmenizde faydalı olacağını umuyoruz.

1. Free TuneUp Utilities 2012

Oldukça basit bir arayüze sahip olan TuneUp, sisteminizin genel durumunu kapsamlı bir özet olarak sunuyor. Seçenekler arasında dolaşmak zaman alabilse de, onlar arasında kaybolmuyorsunuz. Tek tıklamayla temizleme özelliği ise en temel ince ayarları otomatik olarak uyguluyor: kayıt defteri temizliği ve birleştirme, bozuk kısayolları ve geçici dosyaları kaldırma gibi.

Ashampoo WinOptimizer 9 ve diğerleri

Ashampoo WinOptimizer 9

2. Ashampoo WinOptimizer 9

Yazılımın arayüzü, sisteminizdeki donanım ve ayarlarla ilgili gayet faydalı bir özet sunuyor. Burada temizlik kategorilerini, CPU ve RAM ölçerleri de görmeniz mümkün. WinOptimizer, ince ayarları size sorular sorarak, verdiğiniz cevaplara göre yapıyor. Yazılımı kullandıktan sonra önyükleme sürenizde bir gelişme görmeniz mümkün

3. Fix-It Utilities 12

Çok kullanışlı bir arayüze sahip olan Fix-It Utilities, 3 pil stili sütun ile sisteminizin güvenliğini, temizlik durumunu ve optimizasyon seviyesini gösteriyor. "Analyze now" düğmesine bastığınızda yazılım, tüm sorunları buluyor ve bunları tek tıklamayla onarabiliyor.

4. Iolo System Mechanic 10.7

Iolo System Mechanic, sistem optimizasyon yazılımlarının en tecrübelilerinden. Programı açtığınızda PC'nizin şu anki sağlık durumunu gösteren birkaç sayaç görüyorsunuz. "Analyze now" düğmesine basarak optimizasyon işini başlatabiliyorsunuz. Bunun ardından PC'nizdeki sorunların bir listesi karşınıza geliyor. Bu sorunları ister tek tek, ister hepsini birden onarabiliyorsunuz.

Magix PC Check & Tuning, Norton Utilities...

5. Magix PC Check & Tuning

Program, listemizdeki en şık arayüze sahip olmasa da sistem durumunuzu gösteren trafik ışığı sistemi, oldukça hoş. Yazılımın sunduğu her seçenek, detaylı bir biçimde açıklandığından sisteminizde ne gibi bir değişiklik yapılacağını biliyorsunuz.

6. Norton Utilities

Araç, bir kayıt defteri temizleyicisi, hizmet yöneticisi, disk birleştirme araçları ve başlangıç aracıyla geliyor. Tam bir optimizasyon için web sayfası benzeri menüler arasında dolaşmanız ve Norton'un önerdiği onarımları uygulamanız gerekiyor. Yazılımın iyi bir tarafı, Refresh Windows özelliği sayesinde onarımları Windows'u baştan başlatmadan uygulayabilmesi.

7. Advanced System Optimizer 3

Advanced System Optimizer, sisteminizi güvenlik açıklarına ve kayıt defteri sorunlarına karşı taradıktan sonra sizi kayıt olmaya davet ediyor. Kayıt olduktan sonra sisteminizin tam bir taraması gerçekleştiriliyor ve bu sorunları onarabiliyorsunuz. Optimizasyon açısından başarılı olsa da programın geliştirilmesi gereken yönleri bulunduğunu söyleyelim.

8. Piriform CCleaner (ücretsiz)

Testimizdeki diğer yazılımların aksine CCleaner ücretsiz olarak sunuluyor. CCleaner, tüm sisteminizi optimize etmek yerine çeşitli web tarayıcılarının geçici dosyalarını temizliyor, kayıt defterini derleyip topluyor ve Windows'un geçici klasörünü temizliyor. Sisteminizle beraber başlamadığı için önyükleme sürenizi uzatmıyor. Ücretsiz bir yazılımın reklamlarla dolu ve kötü bir tasarıma sahip olmasını bekliyorsanız, CCleaner sizi şaşırtacak: Yazılım hem yolunuzu bulmayı kolaylaştıracak kadar basit, hem de temiz bir arayüze sahip.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ashampoo yu kesinlikle tavsiye etmem,uzak durun Registry nizi hepden bozar. Registry First Aid WinUtilities Pro. PuReRA WİNDOW Washer Temp FileCleaner öneririm.

ortalama bir pc için advanced system care, glary utilities ve tabi ki ccleaner yeterde artar bile gerisi fıssss...

CCleaner ve Advanced System Care kullaıyorum.CCleaner'i güçlendirmek için CCenhancer programını da kullanıyorum yetiyor da artıyor :)

Bunları indir sonra yükle program açılsın sana söylesin işte şunlar eksik falan diye onlar içinde satın al diye bir menü çıkıyor.

valla beyler bence windows pc doctor kullanın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir