PC soğutma rehberi!

Sıcak havalarda masaüstü ya da dizüstü bilgisayarları ne yapmalı da soğutmalı? İşte basit öneriler.

Yaz sıcakları sadece bizleri değil, bilgisayarlarımızı da etkiliyor. Bizler sıcaktan hantallaşırken bilgisayarlarımız da soğuk havalarda sundukları performansı sunamıyorlar.

PC performansını iyi bir seviyeye getirmek için donanım upgrade'inden ziyade soğutma sistemini elden geçirmek gerekiyor. Fanları sık sık temizlemeniz de önemli, yoksa birdenbire hata ekranıyla karşılaşabilirsiniz.

Yükselen fan sesinden daha kötüsü, ekranda garip renkler ve şekillerle karşılaşmaktır. Bir süre sonra karşılaşılan siyah ekran ise ekran kartının işinin bittiğinin habercisidir. Elbette yanan işlemci ya da anakart da olabilir.

Bedava soğutmanın yolları

Aslında bu sorunun temel sebeplerinden birisi, üreticilerin maliyetleri işlemci performansından değil, soğutma tertibatından kısması oluyor. Yazın alacağınız özel fanlar hem sizi bu sıkıntılardan kurtaracaktır, hem de performansınızı arttıracaktır. Ama para harcamadan da yapılabilecekler var...

Örneğin bilgisayarınızın pozisyonu çok önemli. Masaüstü bilgisayarınızın kasasını gözden uzak bir yerlere sıkıştırdıysanız, hava sirkülasyonu da kötü olacaktır. Sıcak hava kümesi içinde nefes alamayan bilgisayarınız can verebilir. Onu daha ferah bir yerlere çıkartın, açın ve güzelce fanlarını temizleyin. Elektrik süpürgesi ve eski ve kuru bir diş fırçası bu iş için biçilmiş kaftandır.

Keza dizüstü bilgisayarınızın da ısınmasında tozlar önemli bir paya sahiptir. Sigara içiyorsanız bu da bilgisayarınızın sağlığını kötü etkiler. Esas çözüm sigarayı bırakmak olsa da çoğu kullanıcı periyodik olarak açıp dizüstünün tozunu çekmeyi yeğliyor. İşin püf noktası ise klavye arası tozları çekmeye çalışırken, dizüstü bilgisayar klavyesinin tuşlarını elektrik süpürgesi ile sökmemektir. Bunun için süpürgenin ucuna bir çorabı sıkıca geçirebilirsiniz.

Kasa fanları

Ses çıkartıyorsa ve temiz olduğu halde yetmiyorsa elinizi cebinize atma vakti gelmiştir

Eğer bu önlemler işe yaramıyorsa ve fanınız uçak motoru gibi sesler çıkartıyorsa, o zaman daha güçlü bir fan alma zamanı gelmiş demektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi standart fanlardan çok kalite beklememek lazım. Su soğutma sistemine büyük bir mebla yatırmak istemeyen, işlemcisini ya da ekran kartını soğutmak isteyenler için en iyi çözüm özel bir fan satın almaktır.

Diğer seçenek kasadaki hava akışını arttırmak için kasa fanlarının sayısını arttırmak ya da daha büyükleriyle değiştirmektir. Pek çok kasada ek fanlar için boş yuvalar vardır ama fanın güç bağlantısını ve bağlanacak yer olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Ya anakart üzerindeki bağlantılara bağlanan türden bir fan alacaksınız, ya da 3 pinli güç bağlantılarına uygun alışveriş yapacaksınız.

Kasa fanı, işlemci fanı

Kasayı soğutmak önemli ama her zaman yeterli değil

Amazon Xilence 120 mm yani 12 cm fanlar oldukça uygun fiyatla satın alabileceğiniz, mavi LED ışıklandırmaya sahip şık çözümlerdir.

4 vida sıkar ve gücü bağlarsınız ve bilgisayarınıza küçük fanların, yüksek devirde gürültü çıkartarak verdiği havadan daha fazlasını, daha sessiz bir şekilde verirsiniz. Öne hava çeken bir tane ve arka tarafa da tahliye için bir tane oldukça iyi bir çözümdür. Ancak kasanızın yapısı, kasa içindeki işlemci ve ekran kartının oluşturduğu akımlar ile dinamikler değişir. Kasada farklı yerlere bağlayıp çıkartarak ve ne kadar etkili olduğunu ölçerek deneme yapabilirsiniz.

Kasa fanlarının da etkisi bir yere kadardır. İşlemci yoğun bir işiniz varsa en iyi yatırım bir işlemci soğutucudur. 28 Euro artık KDV fiyatıyla Arctic Cooling Freezer 7 Pro v2 gibi fanlar AMD Socket AM2, AM2 + ve AM3 ya da Intel Socket 1156, 1366 ve 775 işlemcilere uygundur. Fiyatına göre sunduğu performans ise muazzamdır.

Pahalı fan ve fiyat performans fan farkı

Her zaman en iyisine ihtiyacınız yok, fiyat performans önemli

Asyalı üretici Scythe'ın yüksek kaliteli heat sinkleri var. Mugen 2'nin ikinci versiyonu biraz pahalı olsa da 40 Euro civarında fiyatıyla güçlü bir çözüm sunuyor.

Kurulumu kolay, 120mm fanı var ve ayarlanabiliyor. Yani hava akımını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bütün anakartlara uyuyor ve üstüne üstlük oldukça sessiz çalışıyor.

Arctic Cooling Freezer 7 Pro v2 performans olarak onun kadar iyi olmasa da yarı fiyatına çok iyi bir çözüm sunuyor ve fiyat performansta öne geçiyor.

Zalman'ın işlemci soğutucusu

Temizlik önemlidir

Bir diğer klasik işlemci soğutucusu ise Zalman markasını taşıyor. CNPS9900A LED modeli bütün sistemlere uygun bir model.

En büyük avantajı inanılmaz sessiz olabilmesi. Yüksek hızda ise daha soğuk havalarda overclock için çok yararlı. PC oyuncuları için sistem zorlanırken yükselen fan sesine çok iyi bir çözüm.

Ancak takarken bu soğutucuyu sığdırıp sığdıramayacağınıza iyi bakmanız gerekiyor. Böylece 50 Euro'yu çöpe atmamış olursunuz.

Dizüstü bilgisayarlar için çözüm

Dizüstü bilgisayarlar için yapılabilecekler oldukça kısıtlı. Güç koruma modunu kullanabilirsiniz ama bu da bir yere kadar etkili olur.

Sabit masaüstü kullanımda 40 Euro civarı fiyatıyla Enermax Aeolus CP001G modelini kullanabilirsiniz. Masaüstünden alttan hava alır ve bu sayede dizüstünüzü serinletir.

Yne de dizüstünüzü direkt gün ışığı altında çalıştırmamak oldukça mantıklı bir çözümdür. Ayrıca yastık ve yorgan gibi yalıtkan materyallerin üzerine koymamak da önemlidir.

Molalarda dizüstünü kapatmak ve soğumasına izin vermek yararlıdır. Yazılımsal bir çözüm olarak güç tüketimini iyice düşüren SpeedswitchXP'yi indirebilirsiniz.

Download: SpeedswitchXP

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

dizüst için ben kendim evde, kullanmadığım malzemelerden bir dizüstü altlığı yaptım, makinayı arkası daha yüksek olarak 25 - 28 derece açılı bir şeklide çok daha rahat kullanıyorum. ayrıca altı açık ve birde altına 17 cm' lik 220 fan koydum. fan kablosuna da bir aç / kapa düğmesi koydum. Adana' da en sıcak havalarda bile banamısın demiyor... birde şu an kaldığım ev aşırı sıcak oluyor, ama bu çözüm çok işe yarıyor. yoksa çoktaaan yanmıştı makina...

bu işin maliyeti ise en fazla 20 TL' yi geçmiyor. 1 adet 17 cm 220 fan 8 TL ve 4 metre ince kablo 1.2 TL bir aç/kapa düğmesi 1 TL 2 adet 22 cm duvar askısı ve 2 adet T bağlantı 6 TL, 1 adet 4 cm plastik veya sunta çıta beleş. 8 adet vida beleş...

fan 220 volt dierk fişe takıldığı için çok yüksek devirde çok iyi hava üflüyor...

bu parçalarla hem dizüstü yükseltme aparatına sahip oluyorsunuz, hemde soğutma sistemine sahip oluyorsunuz. isteyen olursa, üşenmem, 3D olarak çizer gönderirim...

mağazalarda, normalde yükseltme aparatları 70 - 80 TL den başlıyor soğutma içinde 50 - 60 harcarsanız 120 - 130 TL' yi buluyor. ama benim yöntemle dizüstü makinalar çoook daha iyi soğutuluyor, hemde çok daha ucuz...

saygılarımla...

bendede Asus M4A785TD-V Evo ile Amd Phenom x4 965 BE(Stok Fan) var bilgisayarın sıcaklığı Anakart üzerinde 2 noktanın birinde 45C diğerinde 47C Hdd 44C İşlemci 47C bu yüzden işlemci kullanım yüzdesini %25 civarının üzerinde uzun süre çalıştıramıyorum sıcaklık 60C buluyor sorunum tahminimce kasamın küçük ve önde havalandırma yeri bulunmaması+işlemci fanı

sigara buna bile zarar

arkadaşlar sıvı azotla ve bilimum kreojenik (sıvılaştırılmış ortam gazları) sıvılarla uğraşan bi firmada olduğum için sorun yaşamıyorum. çok terleyince -40°C CO2 altına giriyorum ohhhh.... :D

10 - 15 TL ye gitti gidiyorda usb uzerinden baglanan 17 cm fanli dizustu sogutuculari var. Alin bir tane olun bitsin. Ben iki ane aldim. Birinin fani PC'nin yan kapagini susluyor. Cunku fan olarak koca Izmir'de bulamadim, iyi mi? Fani kasanin yanina yerlestirip tutturma deliklerini belirledim. Sonra hava delikelrini isaretledim. Sagolsun matkap da yardimci oldu delik acma konusunda. :D Simdi o fan sayesinde isi bayagi dusuyor kasa icinde.

havalar sıcak yapacak bir şey yok. kış mevsimleri bu yüzden oyuncular için birebirdir :)

bilmiyorum ama çözümü ben daha ii ve ucuza bulmuşum bunu ii anladıum :D
silikon :D

kasanın her iki kapağını açtım 50 santim karşısına 78 santimlik güçlü bir vantilatör aldım. sonra işlemciyi ve ekran kartını %30 oc yaptım. ekran kartı yükte 35 boşta 21, işlemci yükte 55 boşta 43 derece oldu. hem bu işten kendimde karlı çıktım. çünkü evdekiler soğutucu almazdı ama vantilatör aldırdım.. :):))

Konu başlığında basit öneriler yazıyor. Konuya girince, parasız soğutma yapmak istiyorsanız makalemizi okuyun... Okuduk bir sayfada küçük yaştaki çocukları bile bildiği şeyler yazıyor. Ya diğerleri? 5 Sayfada da fan reklamları var. Teşekkürler Chip. Bilgisayarım buz gibi şuan.

Bilgisayarı Soğutmak ,Fan Ve Harddisk Gürültüsünü Engellemenin En İyi Yolu Gidip Bir Tane Ortaboy Akvaryum Almak ve içini sıvı yağ ile doldurmak (dvdrom-cdrom yağ dışında kalıcak) dikkat ediceğiniz bir noktada power ve reset anahtarlarını kasanın dışına almak hicbir ısı problemi yaşamassınız eğer yok abi olmaz öyle şey nasıl çalışır yağın içinde bilgisayar derseniz birtane hesap makinesi alın ve yağ dolu bir kabın içine koyun ve bakın bakalım çalışacakmı çalışmayacakmı.

Vantilatör ya da klima. Bir de kasa içine sağlam fanlar (CPU ve Ekran Kartı için). Ara sıra da temizlik yapınca mis gibi sistem oluyo

Selamlar aceba kasayı nasıl temizliyorsunuz bnm pc tatilden gelince fena tozlanmış ve suan acılmıyor acılırken tak kapanıyor ne yapabilirim?

2fanlı 275 var Age of conan da normalde yetmıyor ekranda kaymalar atlamalr oluyor.Odanın klımasını actım sıcaklık 24 derece ekran kartı fan hızının %75 e cektım.Sorunum cozuldu.Daha guncel oyunlarda da aynı yolda devam oda sıcaklıgını 18 e kadar dusurebılırım fan hızı cok gurultulu olabılır dıye %75ı gecmıyorum ama gecebılırım.Buyuk boykasam var ıcınde 6 tane 12 lık fanvar bır de yan kapakta devasa fan.

Selamlar aceba kasayı nasıl temizliyorsunuz bnm pc tatilden gelince fena tozlanmış ve suan acılmıyor acılırken tak kapanıyor ne yapabilirim?

arkadaşlar en iyi soğutma pc nizin yan kapağını açın hava akışı çok güzel olur bütün donanımlar ideal ısısında kalır

@11 Ağu 2010 22:05 eee ozaman daha ısınıyo pc hava olmazki içerdeki sıcak hava kasaya gider :D

@11 Ağu 2010 22:05 git ordan beee benimki kapağı açık ısındığı için keni kendine kapnıyo

@18 Şub 2014 19:34 süpürge ile temzle parçaları tek tek sökersin

abi bana ne yapmam gerektigini basit bi şekilde anlatırmısın:D Allah razı olsun dicem 20 lira hic bisey olmazsa msneden gorusleim

Kasanın ön kısmına buz tutmuş yarım litrelik su şişesi koydum fan sesi azaldı ve bilgisayar hızlandı.Sanırım yanlarda da birer tane olsa etkisi çok daha fazla olur.Ama pet şişeyi saklama poşetine koymak lazım su sızıyor çünkü:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play