PC’niz sizi görebiliyor mu?

Küçük bir web kamerası ile görüntülü sohbet dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak bu cihazların tek görevi sohbetlerinizi farklı bir boyuta taşımak değil.

PC’niz sizi görebiliyor mu? (Sayfa 4)

Eğer karşıdaki bilgisayarın IP numarasını biliyorsanız, bu numara üzerinden bağlantı kurmanız mümkün. Böylece hem direkt olarak istediğiniz arkadaşınızın bilgisayarına bağlanabilir, hem de rahatsız edici veya cinsel içerikli mesajlardan kurtulabilirsiniz.

Görüntülü sohbet için: Microsoft’tan NetMeeting

Görüntülü sohbet için ihtiyacınız olan sadece küçük bir web kamerası değil. Herhangi bir sunucuya bağlanmak ya da diğer bir bilgisayarla bağlantı kurmak için kamerayla birlikte kullanışlı bir sohbet yazılımına da ihtiyacınız olacak. Görüntülü sohbet yazılımları arasında Microsoft’un NetMeeting’i ayrı bir yere sahip. Günümüzde web kamerası olan kullanıcıların yarısından çoğu NetMeeting’i tercih ediyor. Ancak bu durumun altında yatan asıl neden yazılımın başarısı değil. NetMeeting’in Windows XP ile birlikte geliyor olması, neden yoğun olarak kullanıldığını da net bir şekilde ortaya koyuyor.

NetMeeting’i ilk kez çalıştırdığınızda öncelikle adınız ve soyadınız gibi kişisel bilgileri girmeniz gerekli.Hemen ardından yazılım kameranızı algılıyor ve gerekli ayarlar yapılıyor. Bu ayarlar arasında ışık oranı ve ses seviyesi gibi seçenekler yer alıyor. Eğer bir mikrofona sahipseniz, görüntünüzle birlikte sesinizi de karşı tarafa iletme şansınız var. Ses seviyesi de, göndereceğiniz sesin şiddetini temsil ediyor.

Tüm ayarlar tamamlandığında Net- Meeting’in ana ekranı ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu noktada iki farklı alternatife sahipsiniz. İsterseniz karşı taraftaki bilgisayarın IP’sini yazarak P2P bağlantısı kurabilir, isterseniz de bir sunucuya bağlanıp sohbet etmek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Herhangi bir sunucuya bağlandığınızda karşınızda o sunucuya bağlanmış diğer kullanıcıların listesi çıkacak. Bu listede kimlerin kameraya ve mikrofona sahip olduğunu da görebilirsiniz. Eğer karşı tarafın kamerası yoksa görüntü gönderen tek taraf siz olacaksınız. Başka bir deyişle, karşı taraf sizi görebilecek, ancak kendi görüntüsünü size gönderemeyecek.

Ses ve görüntünün yanında beyaz tahta desteği de sunan NetMeeting,masaüstü paylaşımı gibi ilginç özelliklere de sahip. Ancak resimli mesaj göndermek ve almak, ne yazık ki NetMeeting ile mümkün değil.

Web kameralarının sunduğu ekstra özellikler

Web kameralarının büyük kısmı, aynı zamanda küçük bir dijital fotoğraf makinesi olarak da kullanılabiliyor. Yeni nesil kameraların birçoğu, sahip oldukları deklanşör sayesinde, arabirim bağlantısına ihtiyaç duymadan da fotoğraf çekimi yapabiliyorlar. Aynı şekilde saniyede 25 karelik kısa filmler çekmeniz de mümkün. Ancak tüm bunları yaparken yüksek çözünürlük oranlarına ulaşmayı da beklemeyin. Küçük bir web kamerası ile çekeceğiniz fotoğraşarın çözünürlüğü, çoğu zaman 1.280x1.024 ya da 1.024x768 pikseli geçmeyecektir. Filmler içinse bu rakam 640x480 piksel ile sınırlı kalıyor. Bilgisayardan bağımsız olarak fotoğraf çekebilen web kameraları arasında dahili şaşa sahip olan modellere de rastlayabilirsiniz. Bu şaş yardımıyla ışığın yetersiz kaldığı ortamlarda bile çekim yapabiliyoruz. Bu tip kameralar, yapılan çekimleri çoğu zaman dahili belleklerinde saklıyorlar. Ancak dahili bellek kapasitesi, genellikle düşük tutuluyor. 4 – 16 MB’lık dahili bellek, çekilen fotoğraf ve filmlerin düşük çözünürlüklerde olacağı düşünülürse yeterli gibi görünebilir. Ancak yeni nesil ürünlerin üzerinde bir de bellek kartı girişine yer veriliyor. Eğer dahili bellek sizin için yeterli değilse, bu girişe uygun bir bellek kartı yerleştirerek bellek kapasitesini arttırabilirsiniz.

Son olarak OCR (karakter tanıma) özelliğine sahip web kameralarından bahsetmekte de yarar var. Daha çok tarayıcılarla birlikte anılan bu özellik, herhangi bir resim dosyası üzerindeki metinleri bularak Word belgesi haline getirebiliyor. Eğer bir tarayıcınız varsa, tarayacağınız bir kitap sayfasını OCR yazılımı ile açabilir ve metinleri kelime işlemcinize aktarabilirsiniz. Web kameralarında da sistem aynı şekilde işliyor. Ancak bu kez sayfanın taranması yerine kamera tarafından algılanması gerekli. Algılanan sayfa yine OCR yazılımı tarafından gözden geçiriliyor ve içerdiği metinler ayrı bir dosya şeklinde kaydediliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir