PES 2015'in demosunu denedik!

2014 sürümüyle adeta dibi gören Pro Evolution Soccer serisinin yeni oyunun demosunu denedik!

Pro Evolution Soccer 2015'i denedik
Bayern Munich artık tam anlamıyla lisanslı

Konami, bu sene piyasaya süreceği Pro Evolution Soccer 2015 ile FIFA'nın karşısına daha güçlü bir oyunla çıkmak istiyor. Deneme imkanı bulduğumuz demo ise bizi olumlu anlamda şaşırttı.

Geçen seneki PES'in hayal kırıklığı olduğunu söylemek mümkün. PES 2015, grafik ve oynanış alanında birçok can sıkıcı hatadan kurtulmuş görünüyor. Çarpıcı olansa PES 2015'in oynanışının selefine göre fark edilir oranda değişmiş olması. PES 2015'te oyuncuları çok daha hassas biçimde kontrol edebiliyorsunuz, parmak hareketinizdeki en küçük bir değişiklik bile oyuncuya hemen yansıyor. Bu, oyunun gerçekçiliğine katkıda bulunuyor.

Boş alanlara attığınız paslar, otomatik olarak hedefini bulmuyor - pası doğru yere doğru atmanız önemli. Defansta da önemli değişiklikler var, PES 2015'te topu kapmanız o kadar kolay olmayabilir. PES 2015'teki hakemler, kartlara kolay başvurduğu için doğru hamleyi doğru zamanda yapmanız gerekiyor.

Kısacası, FIFA 15 biraz daha "arcade'e" dönerken, PES 2015'in rakibi FIFA 15'e göre genel olarak daha yavaş ve taktik bir oyun haline geldiğini söyleyebiliriz.

Stattaki izleyiciler bakımından PES hala FIFA'nın gerisinde görünüyor: Taraftarlar hala yerlerinde çakılı duruyorlar.

Sonuç olarak PES 2015, birkaç oyun sonrasında bizde oldukça iyi bir izlenim bıraktı. Oyun hızının yavaşlaması, bize her hamleyi planlama şansı tanırken, aynı zamanda oyunculara odaklanmamızı sağladı. "Koşu yoluna pas" tuşu ise çoğu zaman başarılı bir atakla sonuçlanmadı. PES 2015'le birlikte Konami, geçen seneye göre dev bir adım atacak gibi görünüyor. Ama bu sene de, FIFA 15'i yakalaması pek mümkün görünmüyor.

Konsol sahipleri, demoyu şu an indirip deneyebiliyorlar. PC oyuncularının ise test sürecinde olan PC demosu için biraz daha beklemeleri gerekiyor.

Pro Evolution Soccer 2015, konsol ve PC'ler için 13 Kasım'da yayınlanacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

çöp bidonu.....

@28 Eki 2014 17:42 Sanki o oyundaki bir karakterin bir sac telini yapacak kapasitesi var da cop bidonu diyor, bence senin karakterin cop bidonu.

Fifa varken hala bunu oynayan salaktır

"FIFA 15'i yakalaması pek mümkün görünmüyor." demişsiniz ya Gamescomda yılın spor oyunu ödülünü Pes 2015 aldı ve Fifa 15i geride bırakarak aldı. Ben herhangi bi oyunu savunmuyorum. Sadece bilgi verdim.

Pes2013 gibi olmadikca bu oyunu almayacagim

ps 4 aldım aldığım ilk oyun fifa 15 oldu sonra pes 15 demoyu indirdim denedim aradaki fark gece ile gündüz gibiydi saha seyirci atmosfer çimlerin gerçekliği pes 15 14 ten biraz farklı sadece bu kadar fifa 15 oynarken kendinizi oyuna kaptırıp gidiyorsunuz birde pes 15 te bu sene tek TÜRK takımı gs ne fener nede BEŞİKTAŞ var ingiltere lig 2 var ama biz yokuz statlar az ispanya liginden stat yok o kadar yani kısaca pes geride kaldı fifa açtı arayı sevgiler saygılar.

yahu alla aşkına japonlar futbol oyunu falan yapmasın ya allan tsubasaları :)

Rekabet iyidir fifa iyi pes kötü bunlar iyi konuşmalar :)

Fifa nın bu sene küçük bir adım atarak oyunu daha akıcı hale getirmesi Pes in büyük adımının önüne geçti. Ama neticesinde bu sene iki oyun da çok iyi benim tercihim Fifa'dan yana.

Şuan dünyada fifa 15 konuşulurken insanların pes 2013 oynaması fifa 15 in iyi olduğu anlamına gelmiyor o kadar iyi bir oyun olsaydı bugün kimse pes 2013 oynamazdı ...

@30 Eki 2014 17:06 olabilir ama eğer PES 2014 daha iyi olsaydı kimse de 2013'ü oynamazdı, demekki FIFA bu konuda öne geçti ya da yerinde saydı hatta o nasıl bir gerilemekki PES'ten çok konuşulur oldu ^_^

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir