Petrol üretiminde çığır açacak bir yöntem

Bilim adamlarının tasarladığı yeni petrol üretim yöntemi siz çok şaşırtacak...

Joule Biotechnologies adlı şirket yeni kurulmuş olmasına rağmen, enerji konusunda çok ilginç çalışmalarıyla kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. ABD merkezli firma; genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaları sadece güneş ışığı ve karbon dioksit yardımıyla yetiştirerek, bu mikroorganizmaları sıva yakıta dönüştürmenin yolunu buldu.

Şirketi iki yıl önce kuran David Berry, bu sayede normalde çok daha uzun sürede oluşabilecek sıvı yakıtları son derece hızlı bir şekilde üretebildiklerini ve üstelik bu sürecin doğaya zararlı olmadığını açıkladı. 50 milyon dolarlık bir yatırım ile kurulan şirket 2010 yılında ürettiği sıvı yakıtları ticari olarak satışa sunmaya başlayacağını açıkladı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Kurtulun artık şu fosil yakıtlardan!

Çok güzel bir keşifmiş gibi görünüyor da niye hala hidrokarbon türevi yakıtları kullanıyoruz o kadar enerji çeşidi varken onu anlamadım.

Bravo valla ,hazır olanı ttüketmeye az kalmıştı .

Vayy be! Teknolojik gelişme diye buna denir. Eğer başarılı olursa (ki 50 Milyon dolar diyor), dünyamız daha çok kirlenecek demektir. Temiz enerji konusunda bişey yapsaymış keşke.

"genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaları "
.
.
"ve üstelik bu sürecin doğaya zararlı olmadığını açıkladı"

Ne kadar şirin sözler S:

Petrol için kan dökülmeyecek artık sevindim.

Petrol ülkelerini belki zamanla batırabilirler...

Kesinlikle doğaya zararlı değilmiş. Vallahi de inanmadım billahi de, ABD'de yapılmış olup ta doğaya zarar vermeyen birşey var mı? Atom bombası fırlattılar Japonya'da halen daha etkisi sürüyor. HAARP projeleri var ki (zaten bilen bilir) kendi bilim adamları zararlı olacağını düşünüyor. Dünya'da küresel ısınma olmasında en çok katkıyı yapan ülkelerdendir kendileri. Amerika'lıların ürünlerini bırakın kendileri doğaya zararlı. Irak'ta, Afganistan'da neler yaptıklarını biliyoruz. Barış adı altında masumları katletmek mesela! .....

peki bu mikroorganizmalar tüketimden sonra yan etkileri ne olacak hele birde genetiği değiştirilen bu mikroorganizmalardan faydalanan doğadaki diğer yaşam biçimleri bunu nasıl karşılayacak ve bunun sonucunda uzun vadeli hangi dengesizlikler ortaya çıkacak?

peki birde bu mikroorganizmların karar verebilme yeteneğine sahip olduğunu ve bu canlıların yakıt olmak dışında bekleme anındaki tepkileri ne olur? bunun sonuları için en az 10 yıl gerekli, kimse nükleer bombaların ve reaktörleri yaparken eskiyen bombaların sonuçlarını düşündüğünü zannetmiyorum. Çünki eğer düşünmüş olsalardı nükleer bombaları yapanlar bugünkü ROADRUNNER (ıbm) bilgisayarını da üretir ve " alın nükleer yorulma hesaplamalarını bununa yaparsınız " derlerdi

son söz : toprağı ve havası genetiği değiştirilmiş atık yaratıklarla ve mikroorganizmalarla dolu, insanlığın sonunu getirecek bir dünya istemiyorum !

vay bee hll olsun :D

bu çok güzel bir haber.

bir günde herkesin güneş enerjisiyle yaşamaya başlayabileceğini veya tüm dünyada herkesin rüzgar santrali ile evini ısıtıp otomobilini şarj etmeye başlayabileceğini düşünmüyorsunuz umarım.. sadece yenilenebilir enerji kaynaklarıyla bu dünya yürümez.. herkes varını yoğunu bu işe harcarsa belki ama alternatif enerji maliyetleri hala yüksekken ve fosil yakıtlar bulunabiliyorken onları kullanmaya devam ediyoruz...

sera etkisine yol açan, havadaki karbondioksitin emilmesinde fayda sağlayacak bir gelişme. bilim adamları bu konuda neler yapabilecekleri hakkında uzunca bir araştırma içerisindeydiler. çözümün bir şirketten gelmiş olması dahada sevindirici.

Dışardan bakılarak konuşmak gerekirse güzel bir haber. Bu şu andaki bir buluş ileride bu buluşu daha çok geliştireceklerdir. O zaman belki daha çok kullanılabilir ve ucuz bir yakıt türü olabilir. Diğer yandan petrol için yapmadığı kalmayan bazı ülkeler için de iyi bir gelişme olabilir (!)

taş devri taş bittigi için bitmedi yeni teknolojiler geldigi için bitti petrol veya başka bi yakıt cıkıncada şimdiki petrol ve türevleri bitecek

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
sera etkisine yol açan, havadaki karbondioksitin emilmesinde fayda sağlayacak bir gelişme. bilim adamları bu konuda neler yapabilecekleri hakkında uzunca bir araştırma içerisindeydiler. çözümün bir şirketten gelmiş olması dahada sevindirici.
Bugün 10:15
----------------------------------------
pu ha hahah nesi sevindirici yaw. havadaki CO2 yi alıp yakıt yapacak, bu yakıtta araçlarda kullanılınca ortya yeniden CO ve CO2 ile diğer yan yanma ürünleri çıkacak. sonuçta değişen bişi yok yani. boşa sevinmeyin.
havadaki CO2 yi ortadan kaldırmanın en doğal yolu bolca ağaç dikmektir. (ve o ağaçları mümkünse yakmamak kaydıyla.) tabi bu CO2 yi emme işini yapan okyanuslardaki alg leride unutmamak lazım.

biz, bizim ülkemizdede petrol çıkamazmı diye düsüne duralım elalem yoktan petrol üretiyo. bravo valla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir