Pil: 1 Gramdan hafif, 1 mm'den ince

Kağıt değil pil: Yeni geliştirilen piller o kadar ince ki, yazıcıda bile yazdırılabiliyor...

  • Ali Güngör
Pil: 1 Gramdan hafif, 1 mm'den ince
Bu incecik piller aynı zamanda çok ucuz olacak

Yeni geliştirilen bu piller yıl sonunda ticari kullanıma uygun hale gelecek. Profesör Reinhard'ın başkanlık ettiği araştırma takımı Fraunhofer Elektronik Nano Sistemler Araştırma Enstitiüsü'nde çalışıyor. Labaratuarda bu pilleri üretmeyi başaran takımın şimdiki hedefi, bu pili maliyeti çok düşük olacak şekilde seri imalata hazırlamak. Her bir pilin maliyetinin 1 ila 9 euro sent arasında olmasını istiyorlar.

Bu inanılmaz incelikteli piller 1 gramdan daha hafif ve 1 milimetreden daha ince. Civa gibi doğaya zararlı materyaller içermiyor. Tişört baskısında kullanılan ipek baskı tekniğine benzer bir metodla üretiliyorlar. Pilin her katmanı saçtan daha ince.

Yapısına daha detaylı bakacak olursak temel olarak çinko anot ve manganez katottan oluşuyor. 1.5 Voltluk bu piller, çok küçük oldukları için birkaç tanesi birleştirilip 6 V da elde edilebilir. Pille ilgili tek sorun bu çinko ve manganezin zamanla dağılması oluyor. Bu yüzden de ömrü kısıtlı olan bu piller, klasik pillerdeki gibi kullan at türü işlere uygun. Şimdilik kullanım alanları detaylı açıklanmasa da tebrik ve banka kartları örnek olarak gösteriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

dusunsenıze dugun davetiye kartlarınızdakı yazılardan ısık sacılıyo.hemde bunu cok uznun sure yapmasına gerek yok sadece bı kere bakılsa yeter.keske patentini biz alsaydık

-------
dusunsenıze dugun davetiye kartlarınızdakı yazılardan ısık sacılıyo.hemde bunu cok uznun sure yapmasına gerek yok sadece bı kere bakılsa yeter.keske patentini biz alsaydık
-----------

tek ihtiyacımız, patentini almamız gereken tek şey bu gerçekten..eminim bulanlar bu yüzden bulmuştur.

dusunsenıze dugun davetiye kartlarınızdakı yazılardan ısık sacılıyo.hemde bunu cok uznun sure yapmasına gerek yok sadece bı kere bakılsa yeter.keske patentini biz alsaydık.
-----------
kartlarda zaten bu özellik daha önceden var, kartpostallarda filan görmüştüm yurtdışında, ince kol saati pillerinden takılıydı şimdi tek fark bu piller olacak.

Pil konusunda artık devrim yapılmalı.
Az enerji tüketen işlemci
az enerji tüketen GPU
az enerji tüketen HDD
az enerji tüketen diğer donanımlar mevcut fakat halaaaaaa pil dayanma süreleri 1.5-3,5 saat arasına sıkıştı kaldı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir