Plaklar "HD" Olarak Geri Dönüyor

Plaklar "HD" ses kalitesiyle geri dönüyor, üstelik yeni bir pikap satın almanıza bile gerek olmayacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Plaklar "HD" Olarak Geri Dönüyor

Avusturya merkezli Rebeat Innovation, plakları 21. yüzyıla taşımak için çalışmalara başladı. Firma, analog sesi dijital veriye dönüştürmeye, müziğin üç boyutlu topografik haritasını çıkarmaya ve ardından bunu bir plağa ışıkla kazımaya odaklanacak.

Bu şekilde üretilen plakların yüzde 40 daha uzun ömürlü olduğu ve yüzde 30 daha yüksek genlik sunduğu, genel olarak daha yüksek ses kalitesi sunduğu söyleniyor. Yeni yöntem, normalde kayıt sırasında kullanılan kimyasalları da gereksiz hale getirecek.

İlk "HD" plakların mağazalara ulaşması ise biraz zaman alacak. Rebeat, aldığı 4,8 milyon dolarlık yatırımın 600 bin dolarını lazer sistemi satın almaya harcadı ve bu sistem, Temmuz'a kadar hazır olmayabilir. Firma bunun ardından test damgaları üretecek ve birkaç (beş tane) baskı tesisi kuracak. Firmanın planı, Ekim'e kadar basım sistemini hazır hale getirmek. Yeni plakların müzik mağazalarına ulaşması ise önümüzdeki sene gerçekleşecek.

How Vinyl Records Are MadeHow Vinyl Records Are Made
This is a little documentary I made while at United Record Pressing about how vinyl is made. It's in the style of Mr. Roger's factory trips. * Please do not use this film without my written permission. It was created for educational purposes and not to be sold or embedded anywhere without said permission. Thank you! Music: Viva L'American Death Ray. (Permission requested on my behalf to band by Jeff Carnevale of United Record Pressing.) Support this band: Label Cutting Track: The Breeders- "Cannonball" Support this Band: Made possible by: The Wofford Denius Music Industry Internship Program at University of Texas in Austin.

Bazı müzik tutkunlarının plak üzerinde bu tür bir geliştirmeye gerek duymadığını söyleyeceği açık. Plakların ses kalitesinin "daha iyi olduğu" bazı müzik tutkunları tarafından iddia edilse de, önemli dezavantajları da var.

HD plakların en iyi yanı ise piyasadaki pikaplarla dinlenebilecek olmaları. Yani evinizde bir pikap varsa, hem eski kayıtları, hem de yeni plakları çalabileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz