Plasma TV'ler geri mi dönüyor?

Plazma TV'ler, 3 boyut teknolojisiyle beraber evlerimize dönüş mü yapıyor? Cevabı makalemizde...

  • Zeynel A. Öztürk

Pioneer yaklaşık iki sene önce Kuro plazma televizyonların üretimini durdurduğunu açıkladığında, birçok kişi bunun plazma teknolojisinin sonu olduğunu düşünmüştü.

O tarihlerden beri LED arka ışığı aydınlatmalı, görüntü kaliteleri konusunda plazma TV'lere yaklaşan LCD TV'leri kullanıyoruz. Batı ekonomilerindeki durgunluğa rağmen, TV pazarı geçtiğimiz sene yüzde 15 büyüyerek 77.6 milyon birime ulaştı. plazma TV panellerinin dağıtımı ise Aralık 2010'a dek 12 ayda 14.8 milyondan 19.1 milyona yükseldi.

LCD ekranlar (LED'ler de dahil) rutin olarak plazma ekran satışlarını geçse de, bu plazmaların 42 inç'ten başladığı gerçeğini gizli tutuyor.

Tekrar yükseliş konusunda görüşler

Samsung'un D8000 serisi plazma TV'si oldukça şık

Plazmaların tekrar yükselişinin nedeni tamamen açık değil. Samsung İngiltere CTV ürün yönetmeni Nick Webb, konu hakkında şunları söylüyor: 'Plazmalar bazı durumlarda LED'lere göre daha uygun fiyata sahipler. Samsung'un 2011 plazma modellerinde bu nedenle 3 boyutlu teknolojisi mevcut.' Şirketin bu bahar mevsimindeki plazma modellerine 51-64inç D8000 seileri tarafından öncülük ediliyor. Bu TV'ler, stil bakımından son model LED TV'lere benziyorlar.

Webb, bu TV'lerin '4 cm'den daha ince olduğunu ve giriş seviyesi plazmaların bile yüzde 20 daha ince olduğunu' söylüyor ve çerçevelerin artık çok daha ince olduğuna, bu sayede aynı boyuttaki üründe bir inç daha ekran kazanıldığına dikkat çekiyor.

D8000 serileri, Panasonic'in oldukça olumlu yorumlar alan VT40 Serisi 3 boyutlu plazmalarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Webb, plazmanın hala hayranları bulunduğunu ve bazı kullanıcıların sadece plazma TV satın almak için mağazaya gittiklerini söylüyor.

Plazma TV'ler ve 3 boyutlu teknolojiler

Plazma ve 3D

Plazma'nın 3 boyutlu teknolojideki ünü de popülerliğinin artmasına neden oldu. DisplaySearch üst düzey analizcisi Ken Park'a göre 3 boyutlu teknolojiler plazma dağıtımlarının sayısının artmasında büyük rol oynamasa da, LCD TV'lerle yarışında plazmalara yardımcı olmuş. Park'a göre 'Plazma TV'ler, 3 boyutlu işlevler sayesinde TV sanayiinde kalıcı bir teknoloji haline gelebilir. Aslında, Plazma TV markaları 2011'e 42 inç HD'den 152 inç'e değişen ürün portföyleriyle giriyorlar.'

DisplaySearch'e göre üç plazma üreticisi var: Panasonic, Samsung ve LG. Bu üç şirket de dağıtımlarını 2010'da sırasıyla yüzde 22, yüzde 37 ve yüzde 30 oranla artırmışlar.

Plazma'nın dönüşü tamamen 3 boyutlu teknolojilere bağlı olmaktan çok, daha büyük TV'lere olan isteğimize bağlı. Panasonic İngiltere TV Grubu Görsel Pazarlama Ürün Yöneticisi Fabrice Estornel, Plazma TV'lerin dönüşü hakkında şunları söylüyor: 'Hiç bir zaman gitmediler. Ama 3D'nin büyümesi ve büyük ekranlara olan talebin artması geçen sene bunda önemli rol oynadı.'

Plazma TV'lerin avantajları

LG de PW450T, PZ250T, PZ550T, PZ570T ve PZ950T ile aralığını genişletiyor. Resimde LG'nin PW450T modelini görüyorsunuz

İlk 3 boyutlu TV'ler arasında eksikliği farkedilen LG ise polarize (veya pasif) 47LD950 ile geri dönüşe hazılanıyor. Cinema 3D olarak bilinen ve Active 3D setleriyle tanıtılan teknoloji ise, biçimi daha hesaplı bir hale getiriyor, ekran boyutları ise 32 inçe dek düşebiliyor.

Plazma TV'lerin avantajları

Estornel, Plazma TV'lerin kısa tepki süresi, doğal resimler, doğru renkler ve en iyi siyah seviyeleri nedeniyle ev sinemaları için uygun olduğunu söylüyor ve ekliyor: 'Ev sinemasına düşkün olan kullanıcılar, plazma TV satın almayı yeğliyorlar. VT20 modelimiz geçen sene önemli bir patlama yapmıştı'.

Estornel, Plazma TV'de arka ışığın olmayışının onu ev sinemasına uygun hale getirdiğini söylüyor. Plazma TV'nin güç ihtiyacının da önceleri LCD'den çok daha fazla olduğuna değinen Estornel, Panasonic'in bu tüketimi son yıllarda yüzde 50 azalttığına dikkat çekiyor. Estornel'e göre plazmalar, yakın zamanda LED TV'lerden daha az enerji harcayacak teknolojiye ulaşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

bu işin babası panasonic, 3 boyutlu değil de şimdilik 600hz olan modelleri uygun fiyata alabilirsiniz.

nasıl iş anlamadım kendime 22" led monitör aldım güya renkler daha canlı filan ama 30 dk dan sonra bakamıyo insan gözü aşırı yoruyor renkleri kısıyorum bildiğin normal görüntü oluyo bu kez :) başka arkadaşlara sordum onlar da aynısını söyledi bu durumda bunlara para vermek ne kadar mantıklı bilmiyorum normal makul bi tv işimizi görüyoken o teknoloji bu teknoloji kekliyolar heralde bizi :)

Panasonic'İn yeni çıkan Full HD plazmalardan birini mağazalardan birinde gördüğümde LCD sanmıştım gerçekten çok inceydi bende 106 ekran plazma kullanıyorum 3 yıl önce almıştım..Bir ara artık plazma panel hatta LCD panel üretilmeyeceği üretimin artık LED panel olarak yapılacağı konusunda haberler çıkmıştı. Ancak şimdi görüyorum ki Plazma teknolojisi gelişmeye devam etmiş.

Panasonic'İn yeni çıkan Full HD plazmalardan birini mağazalardan birinde gördüğümde LCD sanmıştım gerçekten çok inceydi bende 106 ekran plazma kullanıyorum 3 yıl önce almıştım..Bir ara artık plazma panel hatta LCD panel üretilmeyeceği üretimin artık LED panel olarak yapılacağı konusunda haberler çıkmıştı. Ancak şimdi görüyorum ki Plazma teknolojisi gelişmeye devam etmiş.

Panasonic'İn yeni çıkan Full HD plazmalardan birini mağazalardan birinde gördüğümde LCD sanmıştım gerçekten çok inceydi bende 106 ekran plazma kullanıyorum 3 yıl önce almıştım..Bir ara artık plazma panel hatta LCD panel üretilmeyeceği üretimin artık LED panel olarak yapılacağı konusunda haberler çıkmıştı. Ancak şimdi görüyorum ki Plazma teknolojisi gelişmeye devam etmiş.

3d için gereken yüksek frekans aralığı keza plazmalarda lcd lere oranla Hz daha fazla.3d ile birlikte plazmalarda geri dönecek.

Ben TV piyasasında Panasonic'ten ötesini tanımam. Kesinlikle en kaliteli malzeme, teknoloji ve arayüzü kullanıyor. Eski modelleri tasarım açısından biraz yoksundu ama yeni modellerle bu eksiğini de kapattı. Param olsa 106 ekran internet özellikli LED panelini alırdım.

LCD sistemlerde bir türlü halledilemeyen bir sorun vardır. TEPKİ SÜRESİ..
Tepki süresi olarak belirtilen şey ise lcd ekran içerisinde kullanılan polarize filtrelerin açılıp kapanmadadaki gecikme süresidir. Çoğu firma bunu 5 milisaniye olarak belirtse bile bu hıza ulaşmak çoğunlukla mümkün olmamaktadır.
3D teknolojisinde ise farklı konverjans kaydırması ile göze birkaç milisaniyelik gecikme ile görüntü ulaştırılmaktadır. Çünki gözler iki gözün mesafesi doğrultusunda bu gecikmeyi algılamaktadır. Sunulan 5 ms gecikme süresi gözün algılama gecikmesinin çok üzerinde kaldığı için gerçek anlamda 3D görüntü, LCD sistemlerde göze tam gecikme süresinde ulaştırılamamaktadır.
Plazma sistemlerin aşırı güç tüketimi sebebiyle üretiminin durdurulduğunu daha önceleri duymuştuk. Günümüzde bu sorun ortadan kalktıysa bile yeniden plazma ekran üretimine başlanması bana mantıksız gelmektedir. Çünki NANOTÜP ekranların araştırmalarının bittiğini ve birkaç yıl içerisinde üretime geçileceğini okumuştum.

plazma tvlerde maddeyi hem plazmaya geçirmek için hemde plazmadan geri döndürmek için 2 katı enerji harcanıyor.lcd veya lede göre çok daha fazla enerji harcıyor.LED görüntü kalitesini plazmalar asla yakalayamaz ve etraftaki cisimler plazmada yansıyor.Geri dönüse bile LED çok iyi

Enerji canavarı olan plazma TV'ler yerine LED ve OLED Teknolojilerinin geliştirilmesi daha mantıklı değil mi ? Gerçi son zamanlarda küresel ısınma haberleri vb. sanki makasla kesilmiş gibi ortadan kayboldu.Sanırım bazı firmalar 90'ların başında üretilen ama sessizce piyasadan(el altından)toplatılan elektrikli araçların ortadan kaldırmalarıyla aynı nedenlerden dolayı bunları yapıyor.Neyse konu çok.İyi günler herkese... Wise Owl

benim bildigim yeni nesil plazmaların enerji tüketimini lcd ve led tv seviyesine çektigi hatta bazılarının daha az enerji tükettiği bununla ilgili youtube de video seyretmiştim....

hep söyledim plazmalar lcd'lerden misli misli üstün diye. evde 5 milyon kontrastlı led tv ile 2 senelik 50000:1 kontrastlı plazmayı yan yana koydu. inanın hiç bir fark yok. lcd ile karşılaştırmaya gerek bile yok zaten

özetle plazma tvlerin renkleri doğal ve kalitelidir ancak çözünürlük açısında sıkıntıları var.

3D sayesinde plazma tv uretiminde artis olmasi beklenen birseydi ama bu benim yine de Oled 3d tv almak isteme fikrini degistirmeyecek. Suanda 2000€ civarinda olan OLed 3d fiyati 1000€ altina indiginde gidip oled alicam agziyla kusta tutsa plazmayla isim olmaz.

Hayatında Plazma kullanmamış eşinde dostunda vitrinde gördükleri üzerinde yada forumda falan okudukları yok şu kadar elektrik tüketiyomuş artışı şuymuş buymuş gibi şeyler üzerine gelip bişiler yazmasın Led tv'im yok ama full hd lcd ve plazma tv'm var Plazma her türlü lcd'ye takıyor merak etmeyin.. Led'de lcd'nin ışıklandırma olarak farklı bir kandırmaca türü olduğuna göre onada takıyor demek oluyor.. Plazma 4ever..

bir sinema filmi sinemadan sonra ilk olarak plazma ekranda izlenir

neden bu kadar iddialı yazdığımı merak eden varsa plazma ekran satan mağazaya gidip dvd film seyredip öğrenebilir

lcd satıcıları biraz uçak firmalarına benziyor çünkü onlar hep karnından konuşur ve uçakların eksik yada zayıf yönlerinden konuşmak istemezler konuşmazlarda bu yüzden uçakların sadece olumlu yanlarına bakan politik yalanlarla karşısındakini kandırmayı tercih ederler

lcd satıcılarıda öyledir lcd teknolojisinin bir sürü sorunu var ve eksik yanları var

tuhaf ama lcd teknolojisinin gelişiminin bu kadar yavaş olmasının sebebi plazmanın satışının lcd karşısında az olmasıdır yani yeterli rekabet yok lcd satışı yapan her firmaya yeterli satış oranı düşüyor

sene olmuş 2011 hala sıfır piksel teknolojisi garantisi veren 2 firma var (bu sorunun çok ama çok ender karşılaşıldığını bende biliyorum ancak evinize dünyanın parasını ödediğiniz lcd ekranın 4 pikselinin ölü olduğunu fark ettiğinizde ve ürününü satın aldığınız firmanın 5 piksel ölü olduğunda değiştirme garantisi sunduğunu öğrendiğinizde oldukça can sıkıcı bir durum olacağı aşikar (Apple anca 16 piksel ölü olduğunda değiştime garantisi veriyor) ve bu durumun yaşanmama garantisi yok ki yaşayan kişilerin anlattıklarından biliyorum 1 ölü piksek bile baya can sıkıcıymış!

bir sinema filmi sinemadan sonra ilk olarak plazma ekranda izlenir

neden bu kadar iddialı yazdığımı merak eden varsa plazma ekran satan mağazaya gidip dvd film seyredip öğrenebilir

lcd satıcıları biraz uçak firmalarına benziyor çünkü onlar hep karnından konuşur ve uçakların eksik yada zayıf yönlerinden konuşmak istemezler konuşmazlarda bu yüzden uçakların sadece olumlu yanlarına bakan politik yalanlarla karşısındakini kandırmayı tercih ederler

lcd satıcılarıda öyledir lcd teknolojisinin bir sürü sorunu var ve eksik yanları var

tuhaf ama lcd teknolojisinin gelişiminin bu kadar yavaş olmasının sebebi plazmanın satışının lcd karşısında az olmasıdır yani yeterli rekabet yok lcd satışı yapan her firmaya yeterli satış oranı düşüyor

sene olmuş 2011 hala sıfır piksel teknolojisi garantisi veren 2 firma var (bu sorunun çok ama çok ender karşılaşıldığını bende biliyorum ancak evinize dünyanın parasını ödediğiniz lcd ekranın 4 pikselinin ölü olduğunu fark ettiğinizde ve ürününü satın aldığınız firmanın 5 piksel ölü olduğunda değiştirme garantisi sunduğunu öğrendiğinizde oldukça can sıkıcı bir durum olacağı aşikar (Apple anca 16 piksel ölü olduğunda değiştime garantisi veriyor) ve bu durumun yaşanmama garantisi yok ki yaşayan kişilerin anlattıklarından biliyorum 1 ölü piksek bile baya can sıkıcıymış!

sizw şu kadarını söyleyeyim 3 senedir panasonic 42fa modelini kullanıyorum avatarın 720 p sını bılgısayardan verdım arkadasımın salyaları aktı.....lcd led hıkaye daha oturmamıs teknolojıler tek yakalayabıleceklerı nokta enerjı tuketımı.bu ferrarı ıle fordu karsılastırmak gıbı bırsey.fılm ve mac ızlıceksenız plazmadan şaşamayın ....lec veya led 5 sene sonra daha sonuk goruntu verır plazma gaz odacıklarından oluştuğu için sorun yok onda ..led tvnın teknolojısını tam bılmıyorum ama lcdler arkadan yansıtılan ısık teknolojısıne gore lıkıt krıstal ekranın pıksellenmesı ıle calısıyor sanırım bu durumda ana ısık kaynagı zamanla nkullanıldıkca parlaklıgını yıtırebılıyor...

HD yayın seyretmiyorsunuz kesinlikle plazma. HD yayında ise yine plazma

NEYMİŞ efenm led inceymiş şuymuş buymus sanki alan kişi tv ye yandan bakıyor :)))) aç bi stv kanald ntv vs. SD yayınında izle led tv miden bulanır. magzalarin blueray cd ile yaptıkları reklamlara kanmayın bizim evimizde o tarz yayın yok 10 senede olmaz!! plasma al pürüzsüz izle derim ( her iki tv yide kullanmış biri olarak)

Ben yorumdan ziyade sorundam bahsedeceğim bu yeni model televizyonların bütün varlığı ekran camı kırılınca insanlar çaresiz kalıyor. Yaservisin eline düşüyor ki servis tv nin fiyatına değiştiriyor yada garanti dışı olmayı göze alıp yarı fiyatına tamircide değiştiriyor tv fiyatlarını 1000 ila 1500 arasında olduğunu düşunürsek vatandaşın vay haline. MUHAMMET ARSLANTÜRK

Sen de yorum yaz