PlayStation 4'te Linux çalıştırdılar!

PlayStation 4 halen tam anlamıyla "kırılamamış" olsa da hacker'lar, denemekten yorulmuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat PlayStation 4'te Linux çalıştırdılar! PlayStation 4 halen tam anlamıyla "kırılamamış" olsa da hacker'lar, denemekten yorulmuyor!

PlayStation 4 çıktığından bu yana hacker'lar, konsolu hack'leme konusunda istedikleri başarıyı tam olarak elde edemediler. Brezilyalı bir hack takımı, Haziran'da ilk "jailbreak"i yaptığını söylese de bu yöntemde tüm sabit diski, hack'li makineye bir Raspberry Pi yardımıyla kopyalamanız gerekiyordu. Korsan oyunları PS4'te çalıştırmanın bir yolu henüz bulunmamış olsa da birileri, konsola tam bir Linux sistemi yüklemeyi başardı.

GitHub kullanıcısı Cturt'un yeni ortaya çıkardığı hack'in üzerinden ilerleyen fail0verflow takımı, Sony'nin FreeBSD tabanlı Orbis OS'unu kırarak konsola Linux yükledi. CTurt'un hack'i, PS4'ün Webkit tabanlı web tarayıcısındaki bir açıktan faydalanıyordu. Sisteme bu yolla ulaşan fail0verflow, konsolun GPU'sundaki bir zafiyeti değerlendirerek Linux yüklemeyi başardı. Takım, grafik işlemcisini geliştiren yarıiletken firması Marvell'e de dokundurmadan geçmedi ve "PS4'ün güney köprüsü yongasını tasarlarken kafayı iyi çekmişler" dedi.

Proje, PS4 firmware'inin 1.76 sürümünü ele alıyor ancak Sony, yakın zamanda 3.11 firmware'ini kullanıma sunmuştu. Dolayısıyla hack'in dayandığı hata, şu an onarılmış durumda. Ancak hack'in en son firmware'lerde çalışacak biçimde değiştirilebileceğine inanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ps4 ebesinin. Nikahını bile görse kurtulamayacak

Korsan oyun çalıştırmayı başarırlarsa eğer, konsolu'mu satacağım hemen. Ben o kadar para verip oyun alacağım sonra millet korsan oyun alıp oynayabilecek yok öyle!

@03 Ocak 2016 09:45 Aynen birader biz o kadar para verelim sonra birisi gitsin korksan kullansın. Adalet diye bir şey yok. Umarım oyunları çalıştıramazlar.

@03 Ocak 2016 13:25 kerneli kırılmış demek. İstedikleri korsan oyunu içine yükleyip oynatabilirler demek. Üzgünüm. Yakında korsan oyunları görmeye başlarız...

@03 Ocak 2016 09:45 artisliğin kime lan gürültü yapma otur oturduğun yerde isteyen korsan oynasın sana bişey diyen mi oldu.

Ben okadar para veriyorum millet korsan alıp oynayacak diyorsunuz korsan alınca ulkeden doviz cıkmıyor en azından nasıl bit zihniyet bu ben para verdim millette versin diyorsunuz millet para verince sizin paranızmı cogalıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost