Project Ara için nihayet tarih verildi!

Google'ın merakla beklenen modüler telefon konsepti Project Ara'nın çıkış tarihi belli oldu!

  • Cenk Atlı
Project Ara için nihayet tarih verildi!

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı modüler akıllı telefon konsepti Project Ara'nın beklendiği gibi bu yıl içerisinde en azından beta sürüm olarak kullanıma sunulacağı duyuruldu. Projenin ardında yer alan Google'ın ATAP ekibi tarafından yapılan duyuruda bu modüler konseptin mevcut akıllı telefonların sunamadığı yeni işlevsellikler yaratacağına işaret ediliyor.

Söz konusu gelişme, bir süredir böyle bir modüler cihaz bekleyen kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber. Zira benzer bir konsept sunmayı hedefleyen LG G5'te yalnızca hoparlör ve kamera-batarya tarafında bir modüler olanak yer alıyordu.

ATAP ekibi, Project Ara'nın çok daha esnek ve yıllarca dayanabilecek bir cihaz olduğunu belirtiyor. Bu yılın sonbahar döneminde geliştiricilere yönelik sürümün kullanıma sunulması beklenen cihazın tüketicilere yönelik sürümü ise 2017'nin bahar aylarında piyasaya sürülecek. Project Ara'nın bu iki farklı sürümü arasındaki zaman diliminin temel nedeni ise Google'ın hangi modüllerin kullanıcılar tarafından nasıl ilgi göreceğini belirlemek istemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İphone nun telefon piyasasını akıllı telefonla tanıştırıp devrim yapmasından sonraki en büyük devrim bu ve 3 yıl içinde bütün akıllı telefon piyasasını şekillendirecek,bir çok şey değişecek,telefona her yıl ödenen büyük paralar artık ödenmeyecek ve kullanım süreleri epey artacak,firmalar agırlığını yapay zekalı yazılıma verecek ve yarış bu konuda olacak,3 yılda bir işlemci ve belki kamera değişimi yapılır ve eski donanımlar alt kullanıcılara uygun fiyatlı satılır diye düşünüyorum

@23 Mayıs 2016 11:39 Bilgisayarlar içinde aynı şeyler deniyordu ama bu gün iyi bilgisayarlar 4 bin tlye ancak toplanabiliyor.

Sevgili arkadaşlar, lamı cimi yok, baştan söyleyeyim. Tutmaaaaz. Cep telefonu bir gömülü sistemdir, gömülü sistemler de tasarımları gereği yekparedir, böyle parçalara ayırılıp her biri ayrı ayrı upgrade edilmez, edilemez. Cihaz çıktığında binbir türlü probleme sahip olacak, alanın sabrı denenecek, parasıyla rezil olacak. Apple'ın iPhone'u öyle mi, Apple bir donanım firmasıdır, gömülü yazılımını da kendisi yapar (iOS) iPhone performansını ve kalitesini yekpare gömülü sistemine borçludur.

@23 Mayıs 2016 11:53 Belki tutar neden neden tutmasını istemiyormuş gibi bir yorum yapıyorsunuz elimizdeki kullandığımız telefonlarda birer bilgisayar bazı parçalarının değişimi olursa tamir ücretleri daha dusuk olur dusunsenize iPhone telefonunuz var garantisi bitmiş wi-fi problemi var içerisini açtırıp sıcak hava ile entegre değişimi yerine soketli bir entegre olsa çok daha uygun fiyata yapılabilir nasıl ekraniniz kırılınca tamir yapılıyorsa bu da öyle olmalı laptop bilgisayar gibi

Baya bir geç kalmasına rağmen bence çok iyi oldu. Böylece en ucuzunu alıp modülleri arttıra arttıra en pahalısına geçmek mümkün olabilecek! Eminim LG'nin de yaptığı gibi bir çok firma bu modüler tasarıma geçecektir.! Tek önemli ayrıntı ise modüllerin veya takıldıkları bağlantı noktalarının zamanla yıpranması. Eğer ki google böyle bir sorun olmayacağını garanti ederse Her sene telefonu yenileyip binlerce lira vermek yerine belki onlarca veya bilemedin yüzlerce lirayla hep güncel kalabileceğiz...

İkinci el ve takas piyasası da canlanır bence. Eskiden oyun kartuşları değiştirilirdi. Şimdi ise modül değiş tokuşu olacaktır gençler arasında :)

Eğer ki bu iş tutarsa Apple gibi google'da kendi cihazını üretmiş olur ve yazılımınıda apple gibi cihaza yönelik yapacağından belkide iphone'un geleceği ilk kez karanlığa düşmüş olabilir ( Tabi marka meraklıları olmadığı sürece :) )

Apple donanım firmasıdır diyen olmuş Allâh yardım etsin ne diyelim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost