Project Ara, piyasaya çıkmadan öldü!

Google'ın modüler telefon projesi Project Ara, görünüşe göre daha piyasaya bile çıkamadan tarih oluyor!

Project Ara, piyasaya çıkmadan öldü!

Google'ın uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı modüler telefon projesi Project Ara, gelen haberlere göre rafa kaldırılmış olabilir. Reuters'in haberi, bu kararın çoktan alındığına işaret ediyor.

Henüz Google tarafından bir açıklama yapılmış olmasa da, şirketin bir süredir projeyi durdurmayı düşündüğü biliniyordu. Her ne kadar Project Ara için ilk mühendislik örneklerinin sonbaharda geliştiricilere gönderileceği daha önce açıklanmış olsa da, bu kararla birlikte, sonbahar planı da tarihe karışmış oluyor.

Google, Project Ara telefonlarını kendisi geliştirmeyecek olsa da, projenin önü tamamen kapanmış değil. Project Ara konsepti, diğer telefon üreticileri tarafından ilgi görüyorsa, birine lisanslanabilir. Ama modüler Ara telefonlarını Google'ın üretmeyeceği kesin gibi görünüyor.

TECHnalysis Research'ten Bob O'Donnell, Project Ara için alınan iptal kararını şu şekilde değerlendiriyor: "Bu bir denemeydi ve görünüşe göre başarısız oldu. Google, artık önündeki diğer projelere yönelmeyi seçti."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Project Ara'nın baştan başarısız olacağı belliydi. Mobil cihazlar bütünleşik sistemlerdir, gömülü sistemlerdir. Modüler yapmaya çalışırsanız sistem performanslı ve efektif olmaz. Google'ın yapmaya çalıştığı bu sistemin tutunabilmesi için mobil piyasasında her bir parçayı özel üretecek ekosistem oyuncularına ihtiyaç var ama bu üreticiler toptan 10 milyon cihaz üretilecek yekpare tasarımlara üretim yapmayı perakende satılacak modüler parça üretmeye her zaman tervih edeceklerdir. R.I.P. Project Ara

O proje ölmez, o proje geleceğin projesidir ve geliştirilmesi gerekiyor! Modüller inceldikçe, küçüldükçe ve de kasa problemi çözülünce o projenin değeri çok daha iyi anlaşılacaktır. En önemli kısım katedilmiştir. Notebook, tablet ve hatta tv gibi cihazlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir projedir. Biraz sabır...

@cleverman Sizinle bu konuda aynı fikirdeyiz. Parasal kaygılar bir tarafa bırakılırsa firmalar arasında ortak bir karar alınarak gayet rahat bir şekilde modüler cihazlar üretilebilir. Örneğin neden bir cep telefonu işlemcisi gerektiğinde bir taşınabilir bilgisayarda kullanılamasın ? Zaten kısıtlı olan kaynakların ve enerjinin boş yere harcanmasının önüne geçilmesi için bu dönüşüme ihtiyaç var. Umarım firmalar bu dönüşümü yumurta kapıya sıkışmadan önce başarabilirler. Bilge Baykuş

saçmaydı zaten toplama pc gibi hani toplama pc olsa daha iii o satardı

Ölü doğdu diye bir tabir var,tam da bu proje için söylenebilir..

Güya proje öldü, şimdi bir şekilde gelişip başka bir ad altında yeniden hayat bulur.

Benim yorumlarım etkili oldu bu işte. Ayrıca Google ekibi mi bilmiyorum bana atfen bir video yayınladı. Ama onlarında bu işten haberi yokmuş belli oldu. :)

Bir de şöyle düşünelim, ticarette planlı eskitme diye bir şey var ve telefonlar bize çoğu zaman yeterli gelmiyor belirli bir süre ardından. Bu da bizi yeni telefon almaya itiyor, bu döngü sürekli devam ediyor bu da ekstra maliyet ve kasaların dolması demek. Belki de bu proje gerçek olsaydı, parça değişimi ile ust düzey telefon yapabileceğimiz için godomanların bir nevi nakit akışını kesecektik. Bu yüzden de önü kesilmiş olabilir. Fakat esasinda çok yararlı bir projeydi bitmeseydi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play