PS Vita'nın yeni ince sürümünü inceledik!

Sony'nin güçlü taşınabilir oyun konsolu PS Vita'nın yepyeni, ince modelini test ettik!

  • H. Hüseyin Öztürk
PS Vita Slim testte!

Avuç içi oyun konsollarının piyasasının git gide daraldığı bu dönemde Sony, PS Vita Slim ile karşımızda. Rakiplerinden daha pahalı olan PS Vita Slim, önceki modeli ile aynı güçte, fakat daha hafif ve daha ince.

Tabii PS Vita Slim'in başka küçük değişiklikleri de var. Cihazın hem içinde, hem de görünümünde yapılmış bu değişiklikler, genellikle iyi yönde olmuş diyebiliriz.

7 Şubat'ta İngiltere'de satışa çıkan Vita Slim, çok geçmeden dünya çapında piyasaya sunulacak.

Tasarım

PS Vita Slim'e ilk bakışta pek bir değişiklik göze çarpmıyor. Ama ilk Vita'nın yanına koyduğumuzda yapılan geliştirmeler fark ediliyor. Yaklaşık  yüzde 20 daha ince olan Vita Slim (3 mm civarı), 15mm inceliğinde. 42 gram da daha hafif. Bunu cihazı elimize aldığımızda hemen fark ettik.

Bunlar pek kayda değer gelişmeler gibi görünmese de, ilk Vita'nın biraz kalın yapısını bilenler bunları önemseyecektir.

Ekran ve tasarımdaki değişiklikler

En büyük değişikliklerden bir diğeri, Slim'in ekranı. Sony aynı 5 inç'lik boyut ve 960 x 544 çözünürlüğü korumuş, fakat cihazı daha ince yapmak uğruna OLED ekranı feda edip LCD kullanmak zorunda kalmış.

Bu kulağa pek hoş gelmese de, piksel yoğunluğu halen 220ppi iken LCD ekranın yarattığı fark, o kadar da belirgin değildi. Görüntü hala keskin ve ilk defa Vita kullanacak olanları rahatsız edecek nitelikte değil. Orijinal Vita'yı bilenler ise, Slim'in renklerinin daha cansız ve görüş açısının daha düşük olduğunu fark edecektir. LCD'nin bir başka avantajı ise, daha az pil tüketmesi ve daha ucuz olması.

Diğer tasarımsal değişikliklere gelince, Vita Slim'in üst kısmında Sony, oyun yuvasını ortaya almış, ve biri güç biri Bluetooth için olmak üzere, sol üst tarafa, iki LED koymuş.

Diğer tasarım özellikleri

Alt kısmına baktığımızda ise şarj bağlantısının değiştiğini gördük. Şarj giriş portu mikro USB portu ile değiştirilmiş. Tabii ki bu iyi bir şey, eğer Android'li bir cebiniz varsa, bir Vita Slim şarj aletine de muhtemelen sahipsiniz demek oluyor. Kulaklık ve hafıza kartı yuvaları da cihazın alt kısmındalar.

Aslında Vita Slim'de tek eksik olan şey, orijinal Vita'nın üst kısmında yer alan esrarengiz aksesuar yuvası. Sony bu bölüm için henüz hiçbir şey üretmedi, sonunda işe yaramadığı için kurtulmaya karar vermiş olmalı. Her şeyi hesaba kattığımızda, Vita Slim'in daha derli toplu bir havası olduğunu görüyoruz.

Tuşlara gelince, bu konuda pek bir değişiklik yok. Analog çubuklar aynı yerde ve aynı boyuttalar, D-pad ve üst tuşlar da tamamen aynı. Yalnız Home, Star ve Select tuşları yuvarlak yapılmış ve böylece basılmaları çok daha kolay olmuş.

Arka taraftaki dokunmatik kısım da hala mevcut, yalnız birazcık daha küçük.

Her ne kadar daha ince de olsa, Vita Slim'i bir iPhone veya 3DS kadar kolay cebimize koyamıyoruz. Bu yüzden bir taşıma kılıfı almanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Pil ve donanım özellikleri

OLED'den LCD ekrana geçiş, daha fazla pil ömrü beklentisi doğurmuştu. Sony de tek şarjda dörtten altı saate kadar oynama süresi bekleyebileceğimizi söylemişti. Bu, orijinalinden iki saat daha fazla oyun süresi anlamına geliyordu.

Bunu kendimiz test ettiğimizde yanlış olmadığını gördük. Daha az güç gerektiren Spelunky gibi oyunlardan, Gravity Rush gibi güç düşkünü olan oyunlara kadar altı saate yakın oyun oynayabildik.

Aynı dört çekirdekli ARM Cortex A9 işlemciye ve 512MB belleğe sahip olan Vita Slim'in, pil ömründeki ufak artışı donanımdaki bir kırpmayla alakalı değil. Yani donanımı tamamiyle aynı.

Bunun yanında Vita Slim, 1GB flash bellek alanıyla geliyor. Bu orijinal modelde yoktu. Vita'nın hafıza kartlarının ne kadar pahalı olduğunu düşününce, bu ekstra alan çok işimize yarayacak gibi. Yalnız save dosyaları dışında, büyük indirmeler için yeterli olmayacaktır.

Yazılımsal olarak da, Vita Slim tamamen aynı. Aynı UI'a sahip olan Vita Slim'e eski hafıza kartınızı taktığınızda, tüm save dosyalarınızı ve verilerinizi aynen göreceksiniz.

PS Store, LiveArea, oyunlar ve daha fazlası

PS Store'u kullanmak ve diğer sosyal özellikleri kullanmak için PSN hesabınızla giriş yapmanız gerekli. Bundan sonrası ise oldukça sorunsuz.

Vita'nın LiveArea'sını kullanmak ayrı bir eğlence. Tüm uygulamalar ve oyunlar ekranı dekoratif küreler şeklinde süslüyor. Yenileri için PS Store hizmetinizde, ama yüklü gelen birçok sosyal uygulama ve internet tarayıcısı da mevcut.

Yalnız Vita'nın doğasını düşününce, internet tarayıcısından fazla bir şey beklememek gerek. Yakınlarda bir akıllı cebiniz varsa pek kullanmak istemeyeceksiniz. Ama kısa süreli gezinmeler için fena değil.

Gelelim oyunlara. Orijinal Vita sahipleri piyasada olan Vita oyunlarından zaten haberdardırlar. Çok büyük bir oyun arşivi yok, ve 3DS'ye yetişmekte zorlanıyor. Yine de gerçekten çok değerli oyunlar, indirmeye hazır bekliyorlar. Tearaway gibi büyük isimlerden Hotline Miami ve Spelunky gibi indie isimlere kadar konsol, kaçırmamanız gereken çok sayıda oyuna sahip.

Sony'nin dijital pazarı büyümeye devam ederken, eski PS1 ve PSP oyunları da mağazaya eklenmeye devam ediyor. PlayStation Now hazır olduktan sonra, PS3 oyunlarını da akış yapabileceğiz.

PS4 Remote Play

PS Vita, PS4'ün hemen ardından geliyor ve Sony ikisini birden alıp Remote Play özelliğiyle eğlenmemizi istiyor. PS4 Remote Play özelliğini kullanmaya başlamak bir uygulamaya girmek kadar kolay.

Peki bu özellik tam olarak ne işe yarıyor? Başlıca özelliği, PS4 tecrübesini avucunuzun içine taşıması. Yani Wi-Fi'dan Vita'ya akış yaparak Vita'dan PS4 oyunlarını oynayabiliyorsunuz. PlayStation Eye kamerasını gerektiren oyunlar dışında tüm oyunlar bu şekilde oynanabiliyor, ayrıca Playstation 4'ün arayüzünde gezinebiliyor, PS4 mağazasını da dolaşabiliyoruz.

Gerçekten etkileyici bir özellik. Ama ev ağınız yeterince hızlı değilse gecikme seviyesi fark edilebilir bir noktaya gelebiliyor. Oyununa göre bu ufak gecikme sorun yaratabiliyor.

Remote Play'ın farklı yönleri

Vita'nın bir çift daha üst tuşa sahip olmadan, Dualshock 4'ün yerine nasıl geçeceği sorusu, basit bir yöntemle cevap bulmuş. Arka dokunmatik panel, bu eksik tuşların yerine geçiyor. FPS gibi çok isabet gerektiren oyunlarda sorun olabilse de, genellikle bu çözüm işe yaramış.

Bunların yanında Remote Play yalnızca Wi-Fi'dan değil, internetten de kullanılabiliyor. Bu ne yazık ki daha fazla gecikme eklese de, dışarıdan indirmeleri başlatıp, eve geldiğinizde hazır bulmak için çok kullanışlı. Tabii bunları yapabilmek için PS4'ünüzü evde açık bırakmalısınız.

Remote Play'in bir diğer özelliği de Vita'yı, Dualshock 4'ün pili bittiğinde onun yerine kullanmanıza izin vermesi. Tabii multiplayer için ekstra bir gamepad olarak da kullanılabiliyor. Ama Vita'nın bir gamepad olarak Dualshock 4 kadar konforlu olmadığını belirtmekte fayda var.

Remote Play adeta Wii U'nun oyunculara sunması gereken şeyi sunuyor. Sadece PS4 oyunlarını avucunuzun içinde dolaştırabilmek bile PS Vita'nın var olması için yeter sebep diye düşünüyoruz.

Sonuç

PS Vita Slim, beklentilerimizi tamamen karşılayan çok güzel bir taşınabilir oyun konsolu. Ekran konusundaki aşırı karamsar düşüncelerimizin yersiz olduğunu gördük. Görülebilir bir fark olsa da, pek kafaya takılmaması gereken bir durum olduğunu düşünüyoruz.

Sony, mobil oyun piyasasını akıllı ceplerin istila ettiği bir devirde, bir taşınabilir oyun konsolu satmaya çalışıyor ve bu iş için sunduğu cihaz, görevini yerine getirebilecek nitelikte. PS Vita Slim daha ince, daha hafif ve daha konforlu. Orijinali kadar da güçlü. 1GB dahili hafızası önemli bir artı olsa da, uzun vadede yine pahalı hafıza kartlarına ihtiyacınız olacaktır.

Tek dezavantajı olarak fiyatını söyleyebiliriz. Sadece cihazın kendi fiyatı değil, oyunlar ve hafıza kartları da cüzdanınıza epey bir dokunacaktır. Yani Vita tecrübesi maalesef ucuz bir şey değil.

Bir PS4 alıyorsanız, veya Vita ile yeni tanışacaksanız, Vita Slim gerçekten size uygun çok iyi bir taşınabilir oyun cihazı. Orijinal Vita sahipleri için ise almayı gerektirecek kadar büyük bir özellik sunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

fiyat peki?

@16 Şub 2014 02:20 aç googlea yaz öğren ya herşeyi hazır bekleme allan pintisi...

@16 Şub 2014 02:20 2.500 tl ama hadi sana 2.700 tl olsun....

tablet ve akıllı cep dalgasının her yeri istila ettiği şu dönemde, bu tür cihazların akıbeti, aynen netbooklar gibi olacağa benziyor.. Belki de bu cihaz, bu sektördeki piyasaya çıkacak son cihaz olacaktır.

PSP kadar başarılı bir konsol değil vita.. tekken yok, god of war yok.. ne diye çıkarttılar o zaman bu cihazı.. oyunların fiyatlarıda ps3'ten aşağı değil.. psp ve vita satış rakamları herşeyi ortaya koyuyor zaten.. en iyi el konsolu psp 3000 verisyon kasalar.. vitadan uzak durucan

@17 Şub 2014 12:12 psp oyunlarını store dan indirebilirsiniz.Çift analogla çok daha kaliteli oyunlar yapılabiliyor.

@18 Şub 2014 00:35 doğru ama psp grafiklerinde oynuyorsun.. yani vita'nın bir espirisi kalmıyor..

@18 Şub 2014 12:36 ben onu psp de oynadığınız ve çok beğendiğiniz oyunları oynayabilmeniz açısından sölemiştim.Tabikide vitanın oyunlarıyla psp oyunları arasında grafik farkı çok yüksek

Konsol alamayacak fakirler dandik telefon oyunlarına talim ededursun

@17 Şub 2014 12:45 insanların maddi gücüyle dalga geçmek hiç hoş değil. alan var alamayan var

1080 ekran en az 720p/hd olmalıydı ve dlna veya mini hdmi olmalıydı bir z1 bile buna on çeker .

@17 Şub 2014 13:08 o kadar ekranda 1080p ile 720p arasındaki farkı ayıracak göz varsa sende burada ne işin var.. insan üstü bir varlıksın demekki

"512MB bellek" bu ne şaka mı? tabletlerde bile 1 gb bellek standart oldu, üstelik tabletlerde Oyun, çeşitli formattlarda; flim, müzik, video izleyebiliyorken ve ses kaydı yapabiliyor, fotoğraf ve video çekimi yapmabiliyor, hatta resim ve ofis dosyalarımıza bile bakıp, dosyalar üzerinde düzenleme yapabiliyorken, Vita slim'in kendisi ve oyunlarının fiyatı ve düşük yeteneklerinin olması maalesef beni üzdü. Galiba El konsolları dönemi bitiyor...

@17 Şub 2014 15:22 konsollarla tabletleri karşılaştırmayın hatırlatırım ps3 de 256 mb ram var

Cihaz güzel fakat: oyun arşivi az.. daha önce de yazdığım gibi Playstation'ın demirbaş oyunları Tekken, God of war yok (bunlar aklımda olanlar), fiyat gereksiz derecede yüksek, sürekli network, üyelik vs.. çektiğin eziyete değecek bir cihaz değil bana göre.. el konsolu pratik olmalı.. oyun bol olmalı.. astronomik rakamlarda oyun fiyatlarına sahip olmamalı. sonuçta bu bir el konsolu.. ben yine PSP diyorum.. 1989 gameboy'dan sonra çıkmış en iyi el konsolu.. Vita maalesef, Sony'nin açgözlülüğünün bir ürünü.. verdiğin paranın karşılığını verebilen bir konsol değil..

@18 Şub 2014 12:41 vita da şu an pahalı oyunları hariç bence yeteri kadar oyun var hep oyun alamıyoruz ama 1 oyun aldığımızda oyunu bitirmek gerçekten uzun sürüyor.Ps networke üyelik zor değil cihazın içinden direk üyeliğinizi yapıp girebilirsiniz.Ayrıca network aracılığıyla daha fazla vita oyununa erişebilir ve eski sevdiğiniz psp oyunlarına da kavuşabilirsiniz. Bence vita slim de Vita'nın açıklarını kapatmışlar.Kendiyle gelen 1 gb hafıza ve daha fazla pil ömrü şu an vitaya en lazım olan şeylerdi.

@19 Şub 2014 04:58 Fiyat dostum.. Ps3 fiyatına el konsolu satıyorsun.. Zamanında Sega game gear'e ne olduğunu hatırlatmak isterim.. zamanının ötesinde bir cihazdı ama ne oldu.. silindi gitti.. gameboy satışlarına yaklaşamadı bile.. Vita bana game gear'i hatırlatıyor.. ileri bir teknoloji ama hem çok tuzlu hemde oyun arşivi bir psp kadar değil.. ve bahsettiğim demirbaş oyunlar yok..

@19 Şub 2014 09:14.2200 liraya telefon alanlar var.Sony cihazdan kar değil oyundan kar eder ps4 te de böyle yaptılar.Daha ucuz yapmaları gerekse belli şeylerden feda edilmesi gerekir.Ucuz bir şey arayanlar psp alabilirler.

Oyun az, piyasada oyun yok diyen arkadaşlara ithafen; hiç üşenmedim ve sadece sony'nin bir sitesindeki vita oyunlarını saydım. Tam 35 tane vita oyunu var piyasada!!! Pardon ama oyun az dememeniz için kaç tane oyun lazım?

@ahertu HAHAHAH :)))) sabah sabah iyi güldüm.. tam 35 oyun demek.. baya bir arşiv varmış yahu :))) bak hocam git o zaman iyi araştır.. vita'nın 35 oyunun yanında psp'de yüzlerce oyunvar.. YÜZLERCE!!! yahu hiç bir şey bilmiyorsun gelmiş yorum yapıp kendini komik duruma düşürüyorsun 35 oyun neyinize yetmiyor :))))))))))))))))))))))))))

@ahertu hiç üşenmeden birde wikipedia'da say bakalım kaç tane psp oyunu varmış.. şimdi başla haftaya anca bitirirsin.. 35 oyun diyo ya :))))))

@ahertu Sanki tüm oyunları alabilecekmiş gibi 35 oyuna az diyenler de var

@22 Şub 2014 19:58 Benim psp oyun arşivimde yaklaşık 40-45 oyun var arkadaşım.. sen neden bahsediyorsun ????

@22 Şub 2014 19:58 yaptığın yorumdan oyun dünyasından ne kadar anlamadığını kendin ortaya koymuşsun zaten.. piyasaya bak bakaklım hangi konsolun oyun çeşitliliği bu kadar kısıtlı.. bir konsolun 100 oyunu varsa sen bunun 20'sini beğenir oynarsın.. 35 tane varsa hesapla bakalım kaç tanesini oynarsın.. yorum yapıyorsunuz boş konuşuyorsunuz..

@ahertu yalnız adam 1 sitedeki oyunlardan bahsediyor. Ayrıca 35 tane oyunun hepsini alıp bitirdiniz mi de oyun az diyorsunuz. bende katılıyorum bu yoruma

@24 Şub 2014 09:20 güzel kardeşim "35 oyun var al otur bitir sonra konuş" gibisinden bir yorumun mantığı nedir söyler misin? 35 oyun var diye 35'inide beğenmek zorunda mıyız? hayır anlamıyorum, neden ps3, xbox 360 gibi konsollara yüzlerce oyun çıkarıyor adamlar o zaman.. bir kişinin alıp oynayabileceği oyun sayısı ortalama 90-100 oyun olsa, geriye çıkan oyunlar gereksiz diyorsun yani.. bak ne diyorum, belki yaşınız yetmez, o zaman araitırın.. sega game gear zamanında gameboy'dan çok daha üstün bir konsol olmasına rağmen, aşırı pil tüketimi ve oyun azlığı gibi sebeperden battı.. 2.si çıkamadı bile.. gameboy'da ise tonla oyun var.. ve yıllarca yeni modelleri çıktı efsane oldu.. bunu anlatmaya çalışıyorum bu kadar basit yorumlar yapmayın lütfen.. biraz araştırı

oyun sayısına takan eleman sadece TR için ayı mı yoksa tüm oyunların sayısı mı az geldi?

@grezimonk Oyun sayısına takmıyorum eleman.. 35 oyun bana yeter diyorsan al otur oyna yorum yapma

@25 Şub 2014 10:48 bu onun dar görüşlülüğündendir... twitter üzerinde isyan başlatsanız belki SONY ilgilenir...

@grezimonk usta geyiğe vurmayalım işi, satış rakamları ortada, fiyat ortada, oyun arşivi ortada.. isteyen alsın oynasın ama bu paraya, bu oyun çeşitliliğine değmez.. PSP kadar başarılı olmadı bu cihaz.. sırf donanımının yüksek olması bir cihazı daha iyi yapmaz..

@27 Şub 2014 08:53.35 oyunu alana kadar zaten yeni oyunlar çıkar hatta şuan bile yeni oyun geliyor halen vitaya.Ayrıca oyunlar aşırı uzun ve doyurucu.O kadar oynuyorum 5 ayda 5 oyun size yetiyor(ciddiyim).

Ben slimde 3G yok diye biliyorum

herkes haklı aslında...ben vita dan çok şey bekleyip te hayal kırıklığı yaşayanlardanım..psp go var ve hala oynayacak oyun bulabiliyorum cihazıma..sanırım vitanın oyun çeşitliliği değil de psp gibi ruhu olan bir cihaz kadar olamayışıdır asıl mesele..tamam vita donanım olarak çok daha ilerde..hatta vram in 128mb olması hiç te yabana atılır birşey değil..ki android sistemlerle karşılaştırma yapanların cehaletini gösterir bu..lafın kısası şu ki; psp efsanedir, ama vita da bu fiyata daha fazlasını verebilmeliydi..mesela arm yerine özel bir işlemci, 512mb yerine 1gb sistem belleği ve artık miyadı dolmuş olan sgx543mp4+ yerine sgx6450(slim modelinde) gpu kullanılmalıydı. en azından 1996 kasımında ilk psx 1001 ntscj modelinden bu yana sony fanatiği olan benim gibiler için..

bence psvita daya iyi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play