QuickCharge 3.0'lı telefonlara USB-C uyarısı!

QuickCharge 3.0 teknolojisi ve USB-C bir araya gelirse, cebiniz için büyük tehlike kapıda olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
QuickCharge 3.0'lı telefonlara USB-C uyarısı!

Bazı USB Type C kablolarının donanımınıza zarar verebildiği ispat edilmişti. Aynı durumun Qualcomm'un QuickCharge 3.0 teknolojisini destekleyen ve USB-C portunu kullanan telefonlarda da ortaya çıkabildiği anlaşıldı.

Google mühendisi Benson Leung, Qualcomm'un yeni QuickCharge 3.0 teknolojisinin USB-C tanımlamalarıyla iyi geçinmediğini söylüyor. Teknik detaylara buradan ulaşabilirsiniz ancak özetlemek gerekirse Qualcomm, hızlı şarjı mümkün hale getirmek için USB-C'nin kurallarını zorluyor. Şu an LG G5 ve HTC 10'da bu çelişkili teknolojinin kullanıldığı biliniyor. Bir başka deyişle Qualcomm'un QuickCharge 3.0 teknolojisini kullanan cihazlar, USB-C şartlarını takip etmiyorlar.

Sonuç olarak ortada bazı risklerin olduğu anlaşılıyor, ancak bu risklerin tam olarak ne oldukları açık değil. Sanırız bu haberin ardından eski microUSB portunu kullanmayı sürdürenler, rahat bir nefes alacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Google nedense USB-C'ye kafayı taktı. Bence Google şu an farklı bir kablo mimarisi (belki kablo olmayan bir transfer aracı) üzerinde çalışıyor ve USB devrini bitirip kendi ürettiği(üreteceği) kabloyu yaymak için USB-C kabloları ile bu kadar çok uğraşıyor. :)

ris alana ait der geçerler...

3.000 mA = 3A bataryanin yarim saatte %80 sarj olabilmesi demek 5A akim gecmesi demek o kablolardan. Dusuk kalite urunlerle yangin cikma ihtimali cok fazla. Evinizdeki parmak kalinligindaki kablosu olan uclu prizler, utu kablolari v.b. max 10A. Dusunun gecen gucun buyuklugunu.

@26 Nisan 2016 00:46 1mm2 altı riskli kabul edilebilir... sadece kesit değil bağlantılar ve doğru bağlı olup olmadığıda önemli risk oluşturuyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost