RAM ile İlgili Doğru Sanılan 4 Yanlış!

Eğer RAM hakkında bu söylenenlerden birine bile inanıyorsanız, çok yanlış şeyler biliyorsunuz demektir!

  • Ali Ruhi Öztürk
RAM ile İlgili En Yaygın 4 Mit

RAM (random access memory, rasgele erişim belleği) tüm bilgisayar, tablet ve telefonlarda bulunan temel donanım parçalarından biri. Bu parçanın amacı işlemleri geçici olarak hatırlamak ve bu sayede işlemcinin sürekli aynı işlemleri yapmasını kolaylaştırmak.

Donanımın en önemli parçalarından biri olmasına rağmen RAM hakkında bir kaç büyük mite inanıyor olmamız şaşırtıcı bir gerçek. Bu mitler yüzünden insanlar ihtiyacı olmadığı kadar fazla RAM alabilir ya da ihtiyacı olduğu halde az bellekle yavaş performans veren donanımlarının başka bir sorunu olduğunu düşünebilir. Şimdi bu mitleri tek tek ele alalım ve niye "mit" olduklarını görelim.

1 - "Daha fazla RAM'e ihtiyacım yok"

"Elinde bulunan RAM, kullandığın yazılımlar için yeterli görünüyor, o yüzden daha fazlasına ihtiyacın yok". Programlar gerektiği kadar değil yüzde bazında bellek kullanır, bunun sebebi bir yazılımın tüm sistemin ortak çalışma alanı olan RAM'i tamamen işgal etmesini önlemektir. Bu yüzden bir programın çalışırken ne kadar MB ram kullandığı değil, ne kadar RAM gerektirdiğine göre hareket etmeniz gerekiyor.

Eğer bir program yeterli belleğe erişemezse genellikle sabit disk sürücüsünü kullanmaya başlar, bu da hiç iyi bir durum değil. Ayrıca ciddi performans kaybı, uygulamalar arası geçişte yavaşlamalar ve dosya açılma hızının düşmesi gibi belirtiler görüyorsanız, daha fazla RAM'e ihtiyacınız var demektir.

2 - "Bir RAM'in boyutu en önemli özelliğidir"

Evet bir RAM ünitesinin boyutu oldukça önemli. Ancak bir biri ile düşük hız veya frekansa sahip bir RAM 16GB olsa da daha hızlı 8GB RAM'den daha iyi performans göstermeyecektir.

Örneğin 8GB RAM bile düşük RAM belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olmuyorsa, daha fazla değil, daha hızlı bir RAM'e ihtiyacınız olabilir.

3 - "Farklı boyutta RAM'ler birlikte çalışmaz"

Bir çok bilgisayarın ana kartında ekstra boş RAM girişleri bulunur. Ancak yaygın bir mit, eğer var olan RAM ile aynı boyutta RAM almazsanız çalışmayacağı konusunda yanlış bir bilgi yayıyor.

Evet, aslında aynı boyutta, ama özellikle aynı marka ve aynı frekansta bellek üniteleri kullanmak ideal bir durum. Ancak bu farklı boyutlarda RAM'lerin, tek bir RAM'den daha az performans göstereceği anlamına gelmiyor.

4 - "RAM ne kadar boş ise o kadar iyidir"

Eğer belleğiniz dolu görünüyorsa, ancak performans sorunu yaşamıyorsanız, bu aslında iyiye işaret. Eğer orata bir sorun yokken üçüncü parti uygulamalarla Windows fonksiyonlarını kapatıp bellekte yer açmaya çalışırsanız, performans kazanmak yerine kaybedebilirsiniz.

Eğer belleğiniz zaten büyükse, ama yine de performans sorunları yaşıyorsanız, kendi kurduğunuz ve arka planda açık olan, ancak kullanmadığınız programlardan kurtulabilirsiniz.

Son olarak, eğer işletim sisteminiz 64-bit değilse 4GB RAM'in üzerine çıkmanızın bir faydası olmaz, çünkü 32-bit sistemler en fazla 4GB belleği destekliyor. Yeni bir bilgisayar alacaksanız, günümüz yazılım ve sistemleri için en ideal RAM miktarı 8GB diyebiliriz. Ancak bu miktar bir telefon için çok fazla olabilir. Eğer bilgisayarınızı oyunlar, 3D render, programlama, tasarım gibi ağır işler için kullanıyorsanız, 16GB bellek ile hiç bir zaman bellek sorunu yaşamazsınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

keşke ddr olayındanda bahsetseydiniz. açıklama güzel olmuş ama yeterli olmamış. mesela 16gb ddr3 alacağınıza 8gb ddr4 alırsanız daha hızlı ve verimli bir ram kullanmış olursunuz denebilrdi...

@12 Eylül 2017 15:08 aslında yazdığın şey biraz mantıksız çünkü zaten işlemciler ve anakartlar sadece bir tanesini destekliyor birkaç istisna hariç

@12 Eylül 2017 15:08 DDR3ler nasıl DDR4ler'den daha yavaş olabiliyor? Aynı hızda DDR4ler'in gecikme süresi DDR3ler'den daha yüksek...

@14 Eylül 2017 11:30 burda konu hangi rami kullanmak istediğinle alakalı ise zaten uyumlu olmayan anakartla istesende kullanamazsın değilmi. benim yorumum biraz mantıksız ise senin yorumun bi tık daha mantıksız bence...

arkadaşım tamam bi emek var ama çok boş bi konu açmışsın

Keşke bilinen şeyler yerine cl ve mhz değerlerinden bahsedilse daha faydalı olurmuş

ram çeşitleri ddr-1-2-3-4 şeklinde bunların hızları kapasiteleri mhz cl değerlerinden bahsedilseydi daha süper olurdu

Teşekkürler. Biraz daha detaylandırılsaydı daha faydalı olurdu bence.

1. başlık bana garip geldi. Bir uygulama nasıl yüzde bazında bellek kullanıyor onu anlamadım. Şimdi zaten "Elinde bulunan RAM, kullandığın yazılımlar için yeterli görünüyor, o yüzden daha fazlasına ihtiyacın yok." diyen birisi o yazılımların ne kadar RAM gerektireceğini baz alarak bunu söyler büyük ihtimal.

3. başlıkta neyin kastedildiği belli değil. 3. başlıkta "Farklı boyutta RAMler birlikte çalışmaz." derken misal "2GB ve 4GB birlikte çalışmaz." denmek isteniyor. Yoksa "Tek modül 8GB, 2 tane 4GB'tan daha fazla performans verir." denmek istenmiyor.

Telefonuma format çekilebilirmi telefonların ram ları sabitmi saygılarımla hakkı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost