Raspberry Pi 3 artık satın alınabilir!

Mini bilgisayar Raspberry Pi'nin üçüncü sürümü, Wi-Fi ve Bluetooth desteği ile birlikte satışta!

Raspberry Pi 3 artık satın alınabilir!

Ünlü mini bilgisayar Raspberry Pi'nin 3'üncü sürümü yeni eklentilerle birlikte geliyor. Raspberry Pi'nin resmi blogundan yapılan açıklamaya göre Pi 3, yalnızca 35 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Bu fiyata gerçek bir bilgisayar gibi çalışan Raspberry Pi 3, özellikle geliştiriciler ve öğrencilere hitap etmekle birlikte elbette uygun fiyata bir PC sahibi olmak isteyen herkes tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Bundan 4 yıl önce ilk modeliyle kullanıcıların karşısına çıkan Raspberry Pi, bugüne kadar 8 milyon ünite satılmış durumda. Bu da ürünün ne kadar akılcı bir tasarıma sahip olduğunu ortaya koyar nitelikte. 3'üncü modeliyle seleflerine göre daha güçlü özellikler sunan Raspberry Pi, muhtemelen daha başarılı olacak.

Raspberry Pi 3, 1.2GHz frekansta çalışan 64-bit 8 çekirdekli ARM Cortex-A53 işlemci ile birlikte geliyor. Eski modelde 900MHz frekanslı 32-bit'lik Cortex-A7 vardı. Bu da onun selef modele göre önemli bir performans artışı göstereceğini ortaya koyuyor. Son olarak Wi-Fi 802.11n ve Bluetooth 4.1 gibi kablosuz bağlantı seçenekleri de eklenerek satışa çıkan Raspberry Pi 3, sanal marketler üzerinden temin edilebiliyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Özellikleri güzel fakat ram i 2 ye çıkarsalar daha iyi olurdu. Ama işlemci filan çok güzel olmuş bu sefer. Wi fi ve bluetooth olmayan bir sürümünü çıkarsalar daha iyi ve daha ucuz bir sürümü olurdu. Bence böylede çok iyi. Ama en çok işlemcisini beğendim.

8 çekirdek?Eminmisin editör

RAM kapasitesini de yazaydın bre bro.

@02 Mart 2016 00:47 rami 1 LPDDR2

8(octa) değil, 4(quad) çekirdek (core).

1GB RAMi varmış. video bus hat sınırlaması yüzünden(30 lines). cep telefonlarında bile 6GB modası başlamışken genel amaçlı uygulamalar için çok yetersiz, virtual RAM ile kedi fare mücadelesine dönüşür. 4K, 8K çağında RAM yobazlığı. pi4 ile ancak olgunlaşır.

@02 Mart 2016 01:15 sistem ram kullanmıyor zaten video izlerken 200 mb ram kullanıyor

@02 Mart 2016 01:15 35 dolarlık bir üründen bahsediyoruz. Asıl sen yobazlığı bırak. 20-30-40 katı fiyata sahip telefonlarla kıyaslıyorsun. Kaldı ki bunlar elma ile armut kadar bile benzer değil.

8 çekirdek olayı iyimiş

ssd disk bağlanabiliyorsa ram sorun değil. Acaba ssd disk olarak bağlanabiliyormu?

Arkadaşlar bu cihazı PC nizle veya cep telefonunuzla kıyaslamayın. Bu cihaz endüstriyel uygulamalara bilgisayar desteği vermek üzere tasarlanmış bir cihaz. Örnek : Ekmek yapma makinenizin içinde Raspberry PI olacak, tarifleri cep telefonunuzdan göndereceksiniz. x dakika y hızda karıştıracak sonra m dakika n hızda karıştıracak... gibi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir