Sabit disk, tarihin en kötü zamanını yaşıyor!

Mekanik sabit disklerin bugün geldiği nokta, üreticileri kara kara düşündürüyor!

Sabit disk üretimi günden güne düşüyor

Piyasa verileri, mekanik sabit diskler konusunda endişe verici bir gidişatı işaret ediyor. Analizlere göre, 2013'ten beri yılda yüzde 3.7 oranında düşen mekanik sabit disk üretimi 2020'ye kadar bu düşüş oranıyla devam edecek.

Sabit disklerdeki bu düşünün nedeni, giderek daha fazla sayıda tablet ve telefon satılması. Çoğu insan internete ulaşmak için artık PC yerine tablet ve telefon tercih ettiğinden, bu ürünlerde HDD kullanılmaması nedeniyle sabit disk üretiminin düzenli olarak düştüğü anlaşılıyor. Başka bir deyişle bu düşüş, PC satışlarında yaşanan düşüşle eş zamanlı gerçekleşiyor. Tabii ki bir diğer neden de, SSD'lerin her geçen gün daha fazla ilgi çekmeye başlaması ve daha fazla PC'de kullanılması.

Sabit disk alanında tek üretim artışı, sunucularda kullanılan sabit disklerde yaşanıyor. Yüksek kapasiteli veri merkezi/sunucu tipi sabit disklerde 2020 yılına kadar yılda ortalama yüzde 16.2 oranında bir artış bekleniyor.

Bu sırada, kurumsal  alanda kullanılan sabit disklerde yüzde 17.6 oranında düşüş, PC sürücülerinde yüzde 8.1 oranında düşüş, elektronik cihazlarda kullanılan tüketici elektroniği tipi sabit disklerde yüzde 6.9, harici sabit disklerin üretiminde ise yüzde 0.4 oranında düşüş bekleniyor.

Sabit disk üretimindeki düşüşe rağmen, disklerin kapasitesi arttığı için fiyat ve toplam satış hacmi açısından şimdilik bir düşüş görünmüyor ancak fabrikalar düşük sayıda üretim yaptıkça birim başına maliyet artıyor. Bu yüzden, önümüzdeki yıllarda sabit disklerin fiyatında aşırı bir yükselme söz konusu olabilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ne yani SSD mi alacağız bu yüzden...

@kuyu0kazici Arşivleme için ssd kullanmak imkansız. 1 tb nın fiyatını düşündüğünde Türkiye'de çok zor.

artık ssd ye yatırım yapsınlar hard disk kapasiteside fazla artmıyor çok yavaş ilerliyor.

@28 Nisan 2015 07:15 3TB SSD kaç TL bi araştır $, € olarak...

ssd lerin satışları yüksek fiyatlarından dolayı düşük oluyor, sabit disklerin ise hala aynı seviyede sattığı ortada, insanları yönlendirme haberleri yapıyorlar ki gerisini siz anlayın...

ssd ler makul fiyatlara inecektir bu kaçınılmaz hdd ler teknolojiye yenik düştü tarih de yerini alacaktır

PC de nefret ettiğim 2 parça hdd ve güç kaynağı, şimdilik ssd pahalı ama nasıl olsa fiyatı düşecek. imkanınız varsa hdd ye bakmayın bile gidin direk ssd alın.

@28 Nisan 2015 14:20 Veri güvenliğini takmayanlar. Kesinlikle alsınlar.Yada verilerini harici başka bir sidke kopyalayanlar. Yoksa başlarına gelebilecek bir kazada verilerin kurtarılması neredeyse imkansız hale geliyor. Kurtarılsa bile çok daha pahalı yöntemler kullanılıyor ve kurtarılabilen verinin boyutu ve sağlığı Mekanik HDDlere oranlar çok daha düşük oluyor.

@28 Nisan 2015 14:20 ikiside olmazsa olmaz win kurmak için ssd diğer herşey için hdd kulanmak zorunlu benim sistem 120gb ssd (500mb/sn 4k per raid hhd diden daha iyi ve tepki suresi düşük)win kurulu ,6x2tb raid 0 hdd 1000mb/sn veriyor oyunlar için yeterli. ssd nin - yönü veri kurtarmak imkansız olası bir hatada ssd çöp. hdd de ise veri kurtarmak mümkün arıza lansabile veri kurtarılabiliyor.

1956 yılında çıkan IBM 305 RAMAC( ilk HDD) ile teknolojik olarak neredeyse fark yok .SSD veya alternatifleri gelişirse HDD teknolojinin tozlu sayfalarında yer alır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost