Sabit diskiniz içinde neler var?

Bir sabit diskin içerisinde neler bulunduğunu merak ettiniz mi? Yazımızı okumaya devam edin.

Bir sabit disk, bilgisayarınızın merkez depolama birimidir. Günümüzde, cep telefonu, MP3 çalar, dijital video kaydedici ve dijital video kameralarda bu cihazların minyatürleri yer alır. Bir sabit diskin içerisinde neler bulunduğunu merak ettiniz mi? Bunu öğrenmek için bir sabit diskin içini açmanıza gerek yok, yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Plakalar

Bütününde 'veri' olarak adlandırılan ve resim, film, şarkı, doküman, e-posta ve işletim sisteminiz gibi programlarda kullandığınız her şey, plaka adlı özel disklerde saklanır. Bu diskler 2,5 ile 3,5 inç arasında değişen çaplardadır. Geniş kapasiteli sabit disklerde üst üste geçmiş birden fazla plaka vardır. Plakalar sert, metal veya cam malzemeden oluşur ve her İki yüzü manyetik bir materyalle kaplıdır. Mikroskobik boyutlardaki manyetik parçacıklar, plakaların üzerinde çeşitli desenler oluşturacak şekilde yer alır. Böylece veriler sabit diskte saklanmış olur. Genellikle plakaların her iki yönü de veri depolama amacıyla kullanılır.

Mil

Mil

Plakalar verilere hızlı erişim sağlamak için oldukça yüksek hızlarda dönmelidir. Tüm plakaları birbirine bağlayan ana mil. güçlü bir motora bağlıdır. Sabit diskin modeline bağlı olarak plakalar, dakikada 4,200 ile 15,000 arasında değişen değerlerde dönüşler yapar. RPM olarak bilinen hız. İşte bu plakaların dönüş sayısını belirtir. Millerde top şeklinde kaliteli bir malzeme kullanılır, böylece uzun dönüş periyotları yumuşak bir şekilde sağlanabilir.

Kafalar

Kafalar

Okuma - yazma kafaları, verilerin plakalarda saklanmasından ve geri çağrılmasından sorumludur. Verilen 'yazmak' veya depolamak için. bu kafalar plakalar üzerinde belirli desenler oluşturacak şekilde yer alan mikroskobik boyutlardaki manyetik parçacıklara az miktarda elektrik akımı verir. Veriyi 'okumak' İçin' kafalar manyetik parçacıkların desenleri üzerinde gezinir. Plakanın her iki yönü de kullanıldığından, her plakaya çift sayıda kafa düşer. Okuma - yazma kafaları asla plakaya değmez ve İki plaka arasındaki boşlukta çalışır. Plaka ve kafa arasındaki boşluk oldukça azdır.

Erişim kolları

Erişim kolları

Okuma - yazma kafaları diskin yüzeyinde oldukça hızlı hareket ederek veri okumak veya yazmak zorundadır. Kafaların çok hızlı hareket etmesini bu erişim kolları sağlar. Okuma - yazma kafaları bu erişim kollarının bir ucunda durur. Kolun diğer ucuysa, hareketi sağlayan motora bağlıdır. Her plaka için farklı kollar bulunur. Kafa ve kollar birlikte hareket eder.

Kaplama

Kaplama

Okuma - yazma kafaları ve plaka yüzeyleri arasındaki boşluk çok az olduğundan, araya girebilecek en ufak bir toz parçacığı bile Ölümcül zararlar verebilir. Kafa, plakaya değerek çizebilir, bu da onarılamaz bir veri kaybına sebep olabilir. Bu yüzden sabit disklerin çevreleri kaplanmıştır. Bu kapağı açmamalısınız. Sabit diskler, tamamen tozsuz, özel ortamlarda hazırlanır ve tamir edilir.

Track'ler, sektörler

Track'ler, sektörler

Plaka üzerinde 'track' adı verilen dairesel patikalar yer almaktadır. Her track, çok sayıda sektörden oluşur. Her veri birimi bir sektörde depolanır. Genellikle, bir seferde aktarılan veri birden çok sektöre yayılır. Okuma - yazma kafaları verileri sektörlerden alarak, ana belleğe aktarır, böylece alınan veriler ekrana yansıtılabilir.

Devre kartı

Devre kartı

Motor ve kafaları kontrol eden tüm elektronik birleşenler, bir devre kartı üzerinde yer almaktadır. Sabit diskin yöneticisi olan bu devre kartı, sabit disk kaplamasının hemen altında yer alır. Bu devre kartı, İşletim Sistemi (Windows) ve BIOS (bilgisayarın anakartındaki özel bir yonga) ile haberi esir. Yani, devre kartının sabit disk ve bilgisayar sistemi arasındaki arabirim olduğunu söyleyebiliriz.

Kablo ve bağlantılar

Kablo ve bağlantılar

Sabit disk tüm bilgisayar sisteminden ayrı bir birleşendir. Bir uçta geniş bir bağlantı yer almaktadır. Düz bir "IDE kablosu" bu yuvaya girer. IDE kablosunun diğer ucu anakarttaki IDE yuvasına takılır. Veri bu kablo üzerinden sabit disk ve bilgisayar arasında yolculuk eder. Bir de güç bağlantısı bulunmaktadır. Bilgisayarın güç kaynağından gelen bu bağlantı, veri bağlantısının yanındaki daha ufak yuvaya takılır.

Jumper ayarları

Jumper ayarları

Veri kablosu ve güç kablosu arasında jumper anahtarını göreceksiniz. Atlatıcı olarak da bilinen bu bölüm, sabit diskin ana (master) veya ikincil (slave) olarak çalışacağını belirler. Bir bilgisayara birden çok sabit disk bağlanabilir. Bu yüzden ufak plastik bir başlık, bu ara bölgede yapılan ayarla hangi sabit diskin öncelikli olduğunu belirlemektedir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Çok verimli ve çok açıklayıcı bi yazı. bence başlangıç seviyesi için süper olmuş

En az üç dört harddiski sırf merakım yüzünden açtım ve inceledim. Tabi artık bad sektör vermeye başlayanları. :) Bir sanat şaheseri iç dizaynları.

Faydali bir yazı olmuş, gerçekten teşekkürler.

Yazı güzel olmuş, bilgiler için teşekkürler.

Ne ilginçtirki bendede 160 gb sata hartdiskim arızalandı ve içini açmaya karar verdim.Nemi olduu?...açıkken veri kaydetmeye başladı ama pekte sağlıklı değil.

bildiğim kadaryıla içni açtıktan sonra kullaılması mümkün değil ama ....

ya daha fazla bilgi koysanız mesela kasaya birden fazla hard disk takabilir miyim?bunları hangi kablolarla yapabilirim?bir hard diskte hatalar oluştuğunda neler yapzrız?eğer takarsak neler olabilir gibi lütfeennnnn

Pceee tabiki birden çok hdd takabilirsin ama birden çok hdd takacaına bi tane 160 lık al daa sağlıklı olsun bide bağlantılara gelince sata veya scazy v.s çoklayıcın varsa takabilirsin.Saygılar

cok merak eden olursa kendi harddiskini açabilir. :)


sağol chip bazı şeyleri öğrenmek için tecrübe etmek gerekmediğini bir kez daha söylemek istiyorum

iki disk takmak istediğimde nasıl bağlayacagım campırların ayarlanması?, en önemlisi diskin birine Xp diğerinede pardus yükleyip bilgisayarımı açarken hangi boot programını kullanacagım vs...bugün herkes pardus kullanmaya çalışıyor..tamamen xp den boşanmadan bir müddet daha pardusu veya linuxu da beraber kullanmak mümkünmü?

Önce windows'u yükleyip peşine Pardusu yüklerseniz, boot ekranında seçim yaparak seçtiğiniz sisteme girersiniz. İki farklı hdd değil de tek hdd yi ikiye bölerek de iki farklı sistem kurabilirsiniz. Pardus için 10 GB yeterli olacaktır.

leptopumun hardiskini açtım ayna gibi birşey vardı.Tekrar kapattım çalışmadı içi vakumlu imiş bende elektrik süpürgesi ile vakumladım çalıştı ve xp kurdum şu an çalışmakta bende şaşırdım.Compaq marka

ya bide scazy kartın gorewini yazın yaa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir