Sabit disklerde yeni dönem!

Yeni nesil sabit disklere daha fazla GB sığdırmak için önemli bir buluşa daha imza atıldı!

Sabit disklerde yeni dönem!

Fiziksel olarak daha küçük ama depolama alanı olarak çok daha büyük sabit disklere duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Ama zaten oldukça ufalmış olan sürücülerin daha da küçülebilmesi için, şu an kullanılanlardan çok daha ufak mıknatıslar geliştirilmesi gerekiyor. Kaliforniya Üniversitesi'nden bir ekip bunun için bir yöntem geliştirmiş olabilir.

Uzun süredir, mevcut sürücülerde bulunanlardan daha ufak mıknatıslar geliştirmekte kullanılabileceği düşünülen malzemelerden birisi de demir-platin alaşımı. Bugüne kadar alaşımı elde etmekte kullanılan yöntemlerin, üretimin diğer aşamalarında uygulanması mümkün olmayan çok yüksek ısılar gerektirdiği biliniyor. Ancak Profesör Kai Liu ve doktora öğrencisi Dustin Gilbert'in öncülüğündeki ekip, demir-platin alaşımını, endüstriyel kullanıma uygun bir yöntemle elde etmeyi başardı. Ekip bu yeni yöntem sayesinde fazlasıyla ince metal tabakaları elde etmeyi ve ardından hızlı termal tavlama sayesinde istenen düzene sahip bir alaşım üretmeyi başardı. Alaşımın manyetik özellikleri belirli bölgelere ufak miktarlarda bakır eklenerek arzulanan şekilde düzenlendi.

Bu yöntemin ne zaman son kullanıcının eline geçen cihazlarda kullanılabilecek depolama çözümlerine dönüşeceği henüz bilinmiyor. Teknolojinin henüz ilk aşamalarında olduğu, üretim aşamasına geçilmesinin yıllar sürebileceği belirtiliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Sanmıyorum bi tane öğrencinin yapabileceğini

@23 May 2013 17:19 öğrenciyi nereden çıkardın? ekip yazıyor orada. ayrıca üniversitedeki öğrencilik kavramı da biraz farklı. lisans öğrencisi var yüksek lisans öğrencisi var doktora öğrencisi var. var da var. sen gidip doktora öğrencisini hafife alırsan gider eline de verir harddiski.

@23 May 2013 17:19 adamların liselerindeki olanaklar bizim üniversitelerimizde yok doğaldır böyle düşünmen.

manyetik sabit diskler kalkmıyor muydu ya

Hard Disk teknolojisini geliştirebilirler fakat bu yeni teknolojileri biz kullanana kadar mezarda çürüyor oluruz sanırım hard disk piyasası şu an mevcut kafayla 50 yıl daha aynı gider.

millet nelerle uğraşıyo ya v<y bea

biz de bu teknolojiyi alır arge yarışmalarında ödül peşinde koşarız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir