Safir Disk 1 milyon yıl dayanabilir

1 milyon yıl boyunca hiç bozulmadan çalışabilen bir sabit disk olur mu? Artık var!

Safir Disk 1 milyon yıl dayanabilir

Sabit disk teknolojisindeki bütün gelişmelere rağmen diskinizi yedekleme yapmadan birkaç yıldan fazla kullanmanın riskli olduğu bilinen bir gerçek.   Ne var ki biliminsanlarının yeni geliştirdiği bir disk, bu gerçeği çürütecek gibi görünüyor. Safirden yapılan disk, iddialara göre 1 milyon yıl dayanabilecek.

Atık idare ajansı ANDRA'nın siparişi üzerine gerçekleştirilen projenin çıkış noktası nükleer atıklar. Nükleer atıkların ömrü çok uzun olduğu için, bu tarz atıkların gömüldüğü yerlerin kayıtlarının da aynı derecede uzun ömürlü olması gerekiyor. Bu amaçla geliştirilen safir diskin, asit ve simüle edilmiş yaşlandırma testlerinde çok büyük başarı gösterdiği belirtiliyor. Sanayi tipi safirden yapılma iki ince diskten oluşan cihazın boyu 20 santim.

Ancak bu teknolojinin hayata geçirilmesi konusunda iki sorun var: Birincisi, prototipin maliyeti 30.000 dolar. İkincisi, ve bizce daha ilginç olanı, bu bilgilerin onbinlerce yıl sonra yaşayacak insanlara nasıl iletileceği. Araştırmacılar açık açık "bilgileri hangi dilde yazmamız gerektiğine dair en ufak bir fikrimiz yok" diyorlar. Belki resim kullanmak bir çözüm olabilir.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bunu düşündüklerine inanamıyorum , beyin pahalı bişey oralarda galiba

1 milyon yıl ne demek oluyor insan ömrü kaç yıl bakalım

1 milyon yılın hesabını yaparak ölümsüzlüğü arzuluyorlar. Yazık...

10binlerce yıl sonrasına aktarılabilecek tek veri text olabilir bence :)

e peki resimleri hangi formatta yüklemek gerekecek insanlar o devirde o formatlı işleyen programı hâlâ kullanıyor olacaklar mı?

İçine Windows XP yüklersek onu o zaman kullanan insanların olacağını zannediyorum. :)

1 milyon yıl yaşayabilen insan var mı?

Dünyanın 1 milyon yıl ömrü kaldığını düşünmüyorum.

Yaşlandırma tekniği Yalçın Abi'nin kullandığındansa yandık...

1.000.000 çalışsa ne olur çalışmazsa ne olur 50 60 sene dayansa yeter, ben geberdikten sonra benden sonra kim benim dosyalarıma bakacak.

önce şu diski helebi genel kullanıma sunsunlar, şöööle bi 100 - 200 dolar seviyesine bi insinde. sonra hangi dilde ne kaydedecekler karar versinler...

TheKingHearth Dün 23:54 1.000.000 çalışsa ne olur çalışmazsa ne olur 50 60 sene dayansa yeter, ben geberdikten sonra benden sonra kim benim dosyalarıma bakacak. _______________________ Adamlar açıklamışlar zaten senin dosyalarını değil. Dünyanın geleceği için önem arz eden dosyaları saklayacaklar. Gelecekte ne olur bilinmez ama 1,000,000 yıl sonra arkeolojik kazı yapanlar buldukları zaman (teknolojik bir çöküş yaşanmamışsa) diski açıp bakıcaklar tabi o zaman geldiğinde ingilizce konuşulmuyor ve unutulmuş bir dilse hiçbirşey anlamıyacaklar. Adamların düşündükleri bu.

Benim Seagate de böyle, aynen bunun gibi, çok eski çağlarda almıştım, hala kullanıyorum, bilmiyorum artık kaç milyon yıl oldu. Anibal vardı, Kleopatra vardı, Sezar filan vardı aldığımda... Hala çalışıyor mübarek...

Bu harddiski bir tek Ajda Pekkan kullanabilir.

Nükleer atıklarının ölmesini beklemek yerine yoketmenin yolunu bulmak daha akıllıca değil mi?

Yorumlara baktımda haberi gerçek anlamda okuyan yok. Arkadaşlar haberdeki disk masaüstünde kullanmanız için değil gelecekte mesajların okunabilmesi için bir proje kapsamında oluşturulmuş bir disk. Ama siz düz mantık olduğunuz için diskin ne amaçla yapıldığını kavrayamadınız.

50 Yıl öncesinin taş plağını bile neredeyse okutmaktan aciz durumdayız. aradan 10000lerce yıl geçmesi durumunda (teknoloji bu hızla ilerlerse); Bu diskin kendisi çalışsa bile, ne işe yaradığını dahi anlamıyacakları gibi anlasalarda çalıştıracak bir bilgisayar bulamayacaklardır. SATA-10000 geriye uyumlu olursa o başka :)

10000 yıl önceden bugüne gelen eserlere dillere yapıtlara işaretlere baksınlar. aynı yöntemleri modernleştirip geleceğe taşıyabilirler. atık olan yerlere bütün dünyada aynı olacak standart tipte bir kolayca yıkılıp kaybolmayacak bir yapı inşa etsinler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir