Samsung, Apple için özel bir katlanabilir ekran geliştirdiğini doğruladı; ama iPhone için değil...

Açık açık olmasa da Samsung, Apple için özel bir katlanabilir ekran üzerinde çalıştığını ilk kez doğruladı. Ama görünüşe göre bu ekran, iPhone için olmayacak.

Samsung, Apple için özel bir katlanabilir ekran geliştiriyor

Samsung'un Apple için özel bir katlanabilir ekran projesi üzerinde çalıştığı artık bir söylenti ya da spekülasyon değil. Bu hafta Seul'deki SID Review Workshop'ta Samsung, Apple için büyük bir katlanabilir ekran geliştirmek üzere çalıştığını dolaylı yoldan doğruladı. Görünüşe bakılırsa; panelin bir dizüstü bilgisayarda, yani MacBook'ta kullanılması amaçlanıyor. Ancak bu Apple ürününün ortaya çıkması için Samsung'un katlanabilir ekran teknolojisinde Apple'ın standartlarını karşılayacak birkaç sorunu çözmesi gerekiyor.

SID Review etkinliğinde konuşan bir Samsung yöneticisi, tüm katlanabilir pazarının başarılı olması için Apple'ın katlanabilir bir ürünü ticarileştirmesinin gerekli olduğunu söyledi. Yöneticinin akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm katlanabilir cihazları mı yoksa sadece katlanabilir dizüstü bilgisayarları mı kastettiği belli değil. Ancak açılış konuşmasının genel teması göz önüne alındığında, muhtemelen ikincisi.

Samsung, Apple'ın katlanabilir bir MacBook üzerinde çalıştığını açıkça söylemedi ancak en azından Apple'ın standartlarını karşılamak ve şirketi pazara çekmek için katlanabilir ekran teknolojisini geliştirdiğini güçlü bir şekilde ima etti.

Koreli teknoloji devi, birçok dizüstü bilgisayar üreticisinin "tam ekran" katlanabilir bir ürün geliştirmekle ilgilendiğini söylüyor. Tüm işaretler Apple'ın bu OEM'ler arasında yer aldığını ve Samsung Display'in LG Display ile birlikte Cupertino devinin tedarikçileri arasında sayıldığını gösteriyor.

Koreli teknoloji devinin ekran kolunun, teknolojiyi Apple'ın standartlarına yükseltmek için katlanabilir ekran üretimindeki uzmanlığından yararlandığı bildiriliyor. Bu hedefe ulaşmak için katlanabilir ekranların özellikle iki alanda iyileştirilmesi gerekiyor: Kırışıklık görünürlüğü ve panel dayanıklılığı.

Sektör analistlerine dayandırılan önceki bilgiler, Apple'ın Samsung Display teknolojileriyle çalışan ilk katlanabilir dizüstü bilgisayarını 2025 yılında duyurabileceğini ve cihazı 2026 yılında piyasaya sürebileceğini söylüyor.