Samsung'un SSD'leri büyümeye devam ediyor...

Sınırlı kapasiteye sahip SSD'lerin devri geride kaldı! İşte dünyaları depolayabilen çok özel bir SSD

Samsung'un SSD'leri büyümeye devam ediyor...

Samsung her geçen gün SSD'lerin kapasitelerindeki sınırı daha yukarı çekmeye devam ediyor.

Samsung'un tanıttığı yeni SSD'si SM1715, SSD'lerde yeni bir kapasite rekoruna imza attı. Samsung bu sürücünün güven ve dayanıklılık için üretildiğini söylemekte. Samsung'un bu yeni sürücüsü 3.2TB kapasiteli bir SSD olarak üretim aşamasına girmiş durumda. Samsung henüz bu SSD için bir çıkış tarihi vermemiş olsa da, şirketin ürünleri genellikle üretimin başlamasından bir ay sonra satışa sunuluyor.

Samsung'un bir önceki en yüksek kapasiteli SSD'si 1.6TB depolayabilmekteydi ancak şirketlere yönelik olarak üretilen SM1715 daha hızlı, daha fazla güç tasarrufu sunan ve daha güvenilir bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. SSD'ler en genel kullanım anlamında, firmaların sunucularına gitmeye hazırlanan verilerin geçici olarak depolandıkları ve işlendikleri sürücüler olarak karşımıza çıkıyorlar. SM1715, eski SDD'lerin ve HDD'lerin kullandıkları SATA arayüzü yerine, PCI-Express 3.0 girişine bağlanacaklar.

Samsung'un 3TB'ın üzerindeki sürücüler için PCI-Express 3.0 üzerinden bağlantıya yöneldiği görülüyor ve bu bağlantılar yüksek hızlı SSD'ler için olan NVMe protokolü üzerine kurulu.

Samsung'un ölçümlerine göre, SSD'nin okuma hızı saniyede 3.000 MB ve yazım hızı saniyede 2200 MB'ye ulaşmakta. Ayrıca Samsung'un söylediğine göre SM1715'in bir de 1.6TB kapasiteye sahip farklı bir sürümü de olacak.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Vay be. Benimki bunun yanında hücre kalır.

ALırım bir dal. :D

samsung ise çöp. apple yapsaydı alırdım

apple aynısını yapsaydım alırdım ama orda samsung yazıyor kısaca çöp...

@28 Eyl 2014 17:59 apple ve ssd?

@28 Eyl 2014 17:59 saçmalamış gitmişsin apple ile disk ne alaka ??? samsung disk var elimde ssd ne bir sıkıntı nede başka bir şey yok canavar gibi aldığım günden beridir sorunsuz çalışıyor sözde günlük 1gb vs yazıyordu ömür için neredeyse 250 gb okuma ve yazma işlemi yapıyor banamısın demiyor 6 ay oldu alalı ve ocz disklerde çok fazla okuma ve yazma nedeni ile yaşadığım bozulmalar olmadığı gibi mavi ekran hiç almadım taktığımdan beri ocs agality 3,4 kullandım fiyasko kingston kullandım oda fiyasko sıfır ürün % 95 sağlam görünüyor garantiye yolluyorsun e çalışıyor bu diyerek yolluyorlar geriye ne anladım bu işten ben % 100 gelmiyorsa sıfır ürün açıldığında kullanmanın anlamı yok.

Ben sınırsız kapasitede bir hdd ya da ssd görmedim bugüne kadar. Duyan da sonsuz depolama alanı sunulacak sanır

@28 Eyl 2014 18:49 sınırsız alan dediğin noktayı çözebilecek yazılım vardı bir tek donanımsal kısmı kalmıştı. henüz en yüksek disk desteği bile anakartlarda 3 tb iken sen neyin kafasını sürüyorsun acaba ? diski sonsuz kapasite dese bile anakart desteği yok yazılım desteğide yok ne yapacaksın o cihazı ha sınırlı yazmış ha sınırsız kullanamadıktan sonra hiç bir anlamı yok mantıksız konuşuyorsun.

@black_flood Başlığın saçma olduğunu belirttim asıl sen neyin kafasındasın?

@black_flood Gigabeyte anakartlarda 3 tb üstü desteği mevcut.

Ne gerek var. 240 fazlasıyla yeterli 120 ise yeterli bir düzey ev kullanıcısı için. 3 tb ssd için 33 bin dolar fiyat biçer artık.

Fiyatı cep yakar :)

Bu ssd yi alacağıma gider 2000 model temiz bi toyoya corolla alırım daha iyi :))

Biz de 240 gb ssd kullanıyoruz hızlı falan diye kendimizi avutalım. Bizim elimizdeki ssd'nin okumada 6 katı yazma hızında 4 katı daha hızlı AMAN TANRIM dedim.

bu ssd leri sizin için yapmıyorlar zaten büyük ölçekli işletmeler sunucular için yapılıyorlar ama yinede sevinebiliriz 10 sene sonra bizde alabiliriz belki :)

siz alın diye yapmamışlar zaten. sizin sisteminize asla girmeyecek bir disk bu.

@28 Eyl 2014 20:33 Hah, Bill Gates aramızda. Depolama sınırına ulaşıldı di mi... Aslında akıl da bedava yani...

Ben de bi ssd aşığı olarak aynı tepkiyi verdim : "Uuv beybi"

sandisk 6tb geçen ay duyurdu

Fiyatı da 5000 TL. 6000 TL. olur kesin değmez. Hızlı diye bu kadar para mı vereceğim? Elbette hayır zaten ömrü de az 1 yıla kalmaz elimizde patlar 2 yıl kullanırsanız şansı sayın kendinizi.

SSD windows ve programlar için, HDD yedekleme ve arşiv için yeterli oluyor..

bu ssd leri sizin için yapmıyorlar zaten büyük ölçekli işletmeler sunucular için yapılıyorlar ama yinede sevinebiliriz 10 sene sonra bizde alabiliriz belki :) maksimum 5 yıla kadar son kullanıcıda.

@29 Eyl 2014 09:52 ona bakacak olursan 2007 yılında windows xp kullanıyorduk sonra vista çıktı ardından win 7 win 8 win 8.1 şimdide az süre sonra win 9 çıkacak ssdlerde çok eski değil 15 gb den kaç tb lere çıkmışlar bu durumda ellerinde kalan 250 lik ssd ler ucuzluyacak normal harddiskleri 50 lira fiyatına kadar çekebilecek bir şey bu

Yaklaşık 2019 da biz de alabiliriz. Samsung un bunu üretmesi şu açıdan iyi, seneye başka firma üretse 2020 ye uygun olurdu. Rekabetin yararı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir