Samsung ceplerin tasarımı neden değişemiyor?

Samsung'un yıllardır neden yeni bir telefon tasarımına geçemediği, bu açıklama ile ortaya çıktı!

  • Cem Şancı
Samsung ceplerin tasarımı neden değişemiyor?

Samsung bir süredir, tasarımlarını yeterince güncelleyememekle ve zamanın gerisinde kalan tasarımlar yapmakla suçlanıyordu. Koreli dev, nihayet metal kasalı telefonlar üretmeye başladı ancak bu kararın neden bu kadar geç kaldığı sorusu şimdiye kadar cevabını bulamamıştı.

Samsung Design America'nın başındaki Kevin Lee, bu soruya cevap olarak, problemin Samsung'un şirket yapısından kaynaklandığını vurguladı. Metal kasa kararının alınmasına kadar geçen 18 aylık sürede, son derece başarılı tasarımlarla karşılaştığını ve bunları zamanında hayata geçirebilmiş olsalardı, piyasadaki diğer telefon üreticilerinin iflas edebileceğini belirten Kevin Lee, belli bir tasarımın şirkette kabul görmesi için çok uzun bir onay sürecinden ve komuta zincirinden geçmek zorunda olduklarını, bunun da süreci yavaşlattığını vurguladı.

Telefon piyasasında her sene yüzlerce yeni modelin ve her şirket için en az bir amiral gemisi modelin piyasaya çıktığını düşününce, metal kasa tasarımları için onay almanın 18 ay sürmesi gerçekten düşündürücü. Bu açıklama ile birlikte, yeni modelin tasarımı için Samsung'un şirket onay sürecinin yeterince hızlı olamadığı anlaşılıyor. Bu da firmanın niçin eski tasarımlarla yeni modeller üretmek zorunda kaldığını açıklıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

E bu isler boyle yurur bizim turkiyedeki gibi degil.Bir karar alirsin 1000 kisi ile gorusulur ondan sonra karar alinir.

Traş yapma beynimiz yoktu ondan plastik kullanmadık de

bence mantıklı bir açıklama değil.... böyle bir karar alınması için şirketin yetkileleri gerekirse olağn üstü toplantı yapıp herkesi toplayamıyor mu :s yani bence yetkiller birbirini takmıyor şirkette

bunlara gariban samsungcular inanır ancak

Yav he he tamamen maliyetden kaçma ve vizyonsuluk başka bişey değil. Ayarıca tasarımla metal ne alaka S3 metal çerçeve konabilirdimç misal

Eee adam haklı tabi yoksa nasıl tavuk gibi her gun telefon yumurtlasınlar

Boş laftan ibaret inandırıcı değil, amiral telefonlarında metal kasaya olabilirdi. Note ve s serisinde metal kasa neden yok peki.?

çok saçma..

Biz amerika kıtasını keşfetmiştik zaten tabi cınımmmm

Bürokrasiye takılmış

İyi de apple daki steve jobs da kimse büyük telefon almayacak diye yıllarca appleye büyük telefon ürettirmedi...

ben size söyleyim sebebi olay kalıptan kaynaklanıyor.Plastikte parası neyse 1 trilyon olur daha az yada fazla kalıbını yaparsız çatır çatır basarsınız milyarlarca bi süre sonra kalıba verdiğiniz para çıkar tanesi ürün başına 1 kuruş maliyete gelir.kasa metal olunca her ürünü pürüzsüz işleme gerekiyor buda hem kasa maliyetini hemde üretim hızını düşürüyor ve en dandik metal bile en az 0,5 ? yada daha fazla maliyete denk geliyor bu yüzden metal kasa çok fazla tercih edilmez.

sap yiyip saman ....çmak derler buna ,bana göre daha hafifini bulamadım bunlara....

10 yıl öncesine kadar Samsung iyi güzel marka diyordum. Televizyon almayı düşünüyorum ama bir tane markasına bile bakmadım. Bu açıklamdan sonra ne kadar haklı olduğumu gördüm. Telefonların arkasına terlik benzeri bir şey yaparken, telefonun boyutunu değiştirirken, S1'den sonra S2, S2'den sonra S3 değişik tasarımlarla çıkarken şirket yapısı yok da S3'den sonra S4 ve S5 çıkarken mi oldu? Ya açıklama yapıp insanları aptal yerine koymayın ya da "Biz istedik ama şunlar şunlar çok para kazanmak istedikleri için istemediler." deyin de dürüstlüğünüzü alkışlayalım.

önceden pazarda tutmuş rakip telefonları kopyalıyordu, azıcık değişiklik yaparak. İsterseniz galaxy lerden önceki telefonlarına bakın bunu herkesin anlayabiliyor olması lazım. patent davalarını kaybedince tasarım değişiklikleri de kolay olmuyor tabii. çünkü samsung tasarım-estetik odaklı bir firma değil. Bantlarda kndi markasına ve diğer rakiplerine seri üretim yapan bir firma. Seri bir şekilde çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon vs. üreten bir firma sonuçta.

yav he he kendi kendinize onay vermek 18 ay mı sürüyor.

ya yeme bizi 50 farklı model çıkartmak için 18 ay düşünüyor musunuz peki? minisi maksisi çift simlisi duvara resim yansıtanı yan yatanı çamura batanı inek içeni dağa kaçanı çıkartıp piyasayı çöplüğe çevirirken 18 ay düşünüyor musunuz? ben cevabını vereyim: düşünseydiniz böyle saçmalamazdınız.

Yaw bunlar değilmiydi daha geçen sene plastikten vazgeçmeye eklerini söyleyen. Simdi kalkmış şirketdeki bürokrasiden bahsediyor.Hadi oradan demezlermi adama...

NO change Because perfect from begining!

Yersen lüpen

Gerçekten çok itici ve eski moda görünüyor Samsung telefonlar. Benim asıl tercih etmeme sebebim buydu açıkçası. Umarım çözüm üretirler tasarım konusunda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play