Samsung'dan radikal karar!

Samsung'un aldığı bu radikal karar, dev şirketi çıkartabilir de, batırabilir de...

Samsung'un Çin'de bulunan ana kamera fabrikası, kompakt bas-çek kameralar yerine üst-seviye aynasız kameraları üretecek şekilde yeniden düzenleniyor. Bu da gösteriyor ki Samsung, daha üst seviye kameralara odaklanarak dijital fotoğrafçılıktan elde ettiği karı yükseltme peşinde.

Samsung'un Fotoğraf Departmanı müdürü Han Myoung-sup, Wall Street Journal'a yaptığı "alt-seviye kompakt kameralarımız kademeli olarak azaltılacak ve aynasız kamera üretimine ağırlık vereceğiz" açıklamasıyla bu değişikliği duyurdu. Fakat bu gerçekten de söylendiği kadar akıllıca bir hamle olacak mı? Samsung'un en son piyasaya sürdüğü aynasız NX modelleri, değiştirebilir lensleri (ILC) ile 700 dolardan başlayan fiyatlarla alıcı buluyor. Yani ortalama bir kompakt bas-çek kameranın yaklaşık iki katı fiyatında.

Bu yüksek fiyatlarına rağmen, IDC'nin öngörüsüne göre aynasız kameralara olan talebin bu yıl yüzde 60 oranında artması bekleniyor. Samsung'un bu yeni iş planı, son kullanıcı için de iyi olabilir. Tabi eğer NX serisi ILC kameralarının 200 dolara satılan giriş seviyesi modellerini de üretecek olursa... Aksi takdirde Samsung'un bu planı geri de tepebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Samsung sadece kamera'cı değil ki.En fazla kamera bölümünü kapatır

Bence piyasada nikon ve canon gibi iki dev varken samsungun hiç şansı yok.

canon nikon carl zeiss mercekler varken bu saatten sonra profesyonelleri ikna etmeleri zor.

bence alternatif markalar olması çok iyidir...

illaki alan insanlar çıkar diye düşünüyorum.Türkiye'de hiç anlamayan biri exper casper alıyorsa bunlarda satar.

oda o carl zeiss lens kullanir zaten dunyanin en kaliteli lenslerini carl zeiss uretiyor samsung bu isi basarir.

Ziyaretçi yazmış:
illaki alan insanlar çıkar diye düşünüyorum.Türkiye'de hiç anlamayan biri exper casper alıyorsa bunlarda satar.
Dün 22:12

anlamayan alır demek saçma bir yorum oluyor... hediye olarak almak için uygun fiyatlı ise neden alınmasın ki?

Karşısında canon, nikon, sony, pentax, olympous, fuji, casio, panasonic, ricoh, leica, sigma ... var, nokia yok, tek iphone gibi güçlü rakipte yok. Dslr pahalı olduğu için profesyonellere hitap ediyor daha çok. Giriş seviyesi de zaten hepsinde ucuz samsungin işi zor. Her alanda aldı başını gittiler ama şu an 10 tane güçlü rakipleri var kamera piyasasında. Samsung yeni bir soluk getirecektir o ayrı. Ama kalite olarak ne kadar tatmin edecek. Halihazırdaki nx cihazları sonynin nexleriyle kıyaslanamayacak kadar düşük imaj kalitesine sahipler, tabi samsungun parlak güzel cihazları ve ıvır zıvır özellikleri dikkat çekiyor ama gel gör ki kalite bir değil. Fotoğraf pastasından büyük bir parça alamaz samsung, zira telefon kullanıcılarına göre bilinçli tüketiciye hitap edecekler.

Bunların her şeye burunlarını sokması hiç hayra alamet değil. Elbet bu doyumsuzluğun bir sonu olacak!

eskiden zenit,eastman-kodak falan vardı şimdi apple bile islr üretse şaşırmam

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir