Samsung Galaxy Ace 3 incelemede

Samsung'un Ace serisinin yeni üyesi Galaxy Ace 3'ü tüm detaylarıyla test ettik!

  • H. Hüseyin Öztürk
Samsung Galaxy Ace 3 incelemede

Samsung, Galaxy Ace 3 ile farklı kesimlere hitap eden cepler üretmeye devam ediyor.

Samsung'un şu anki en güçlü cihazları Samsung Galaxy S4 ve Galaxy Note 3, onların hemen ardından da Galaxy S4 Mini geliyor. Galaxy Ace 3 ise Samsung'un alt uç cepleri arasına giriş yapan yeni bir cep. Onun seviyesindeki diğerleri ise Galaxy Fame ve Galaxy Young.

Alt uç bir cep olması, tabii ki nispeten güçsüz bir donanım ve uygun fiyat demek oluyor. Cihazın yurt dışı fiyatı 225 dolardan başlıyor. Yani HTC Desire 500 ve Nokia Lumia 625 ile aynı fiyat aralığında diyebiliriz.

Galaxy Ace 3'ün hitap ettiği seviyede gerçekten çok fazla rakibi var. Onlara karşı en büyük kozu ise 4G'ye sahip olması. Ama bu özelliğin Türkiye'de henüz bir işe yaramadığını düşününce, cihaz en büyük kozundan olmuş oluyor. Yine de Ace 3 sadece 4G'den ibaret bir cihaz değil, yani rakipleri karşısında sunabildiği özellikler bununla sınırlı değil. Bu yüzden incelemeye değer bulduk ve özellikle HTC Desire 500 karşısında nasıl durduğunu görelim dedik.

Genel özellikler: Ekran, bağlantı, kamera...

Cihazın göze çarpan bir özelliği, ekranı. 4 inç'lik 480 x 800 çözünürlüklü ekranı, HTC Desire 500 ile teknik olarak eşit özelliklere sahip olmasına rağmen daha parlak ve daha keskin görünüyor. Cihazın boyutları 121.2 x 62.7 x 9.8mm. Yani Galaxy S4 Mini ile aynı boyutta, yalnız ekstra 12 gram, onu biraz ağır hissettiriyor.

Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS ve GLONASS, ve NFC gibi standart özelliklere de sahip. Tasarımı diğer Galaxy serisi ceplerle uyumlu ve onları andıran güzel bir görünüşü var.

Renk olarak pek fazla seçenek yok, yalnızca siyah ve beyaz. Yine de bu sadece bir renk seçeneğinden iyi. Diğer akıllı ceplerde olduğu gibi ön kısmın büyük bölümünü ekran kaplıyor, ekranın altında fiziksel home tuşu ile dokunmatik menü ve geri tuşları bulunuyor. Ses açma kapama tuşu sol üst yan tarafta, güç düğmesi ise buna paralel olarak sağ yanda. Tüm bunlar diğer Galaxy modellerinkiyle aynı.

Dahili hafızasının 5GB olması, Desire 500'ün yalnızca 1GB olan alanına göre bir avantaj. 5MP'lik arka kamerası ise Desire 500'ünkinden daha zayıf.

Arayüz

Android çalıştıran tüm cihazlarda olduğu gibi, işletim sistemi kısmen cihaza göre özelleştirilmiş. Daha önce Samsung bir cebi kullanmışlığı olanlar için arayüz oldukça tanıdık gelecek. Samsung'un cihazları arasında böyle bir birlik sağlamış olması anlaşılabilir ve güzel bir şey.

Arayüzün kullanılması gayet kolay ve Android'in asıl haline oldukça yakın. HTC Sense 5.0'daki tartışmalı BlinkFeed gibi bir şeye rastlamıyoruz. Ne yazık ki düşük işlemci hızının performansa da yansıdığını gördük. Özellikle güce daha çok ihtiyaç olan durumlarda, dört çekirdekli işlemciye sahip HTC Desire 500'le arasındaki fark barizdi.

Tüm Samsung cihazlarında olduğu gibi TouchWiz arayüzüne de sahip olan cihazda, bildirim çubuğundan birçok ayarı kısa yoldan yapabiliyoruz. Bu kısımda otomatik parlaklık ayarının olmamasına ise anlam veremedik.

Telefon edebiliyor mu!?

Her ne kadar 4G ağırlıklı bir telefon olsa da, normal aramaları da elbette gerçekleştirebiliyor. Samsung'un kendi arama uygulaması göze hitap etmese de, işini iyi yapıyor ve oldukça kullanışlı. Kayıtlı telefonlar arasında kayarken herhangi bir takılma olmuyor ve işlemcisi zorlanmıyor.

Arama yaptıktan sonra ise konuşma sesi kalitesi etkileyici. Ayrıca testlerimizde hiçbir zaman bağlantı kopmadı ve sinyal her yerden çok iyi çekiyordu.

Mesajlaşma

Yine diğer akıllı ceplerde olduğu gibi, Galaxy Ace 3 muhtemelen arama yapmaktan çok mesajlaşma için kullanılacak. Burada asıl önemli konu tabii ki ekrandaki klavye. Samsung ilk başta kötü olan klavye uygulamasını geliştirmişti, yalnız aynı şeyi Galaxy Ace 3 için söylemek zor. Ekranın küçük olmasının, ve hata düzeltmenin de kötü olmasının sebebiyle yazı yazmak biraz kullanışsız. Neyse ki telefonu yan tuttuğumuzda bu dezavantajların büyük kısmı kayboluyor.

İnternet

Her Jelly Bean cihazda olduğu gibi, Samsung Galaxy Ace 3'ün interneti, ya kendi tarayıcısıyla ya da Google Chrome ile kullanılıyor. Bu ikisi arasında pek fark olmaması, iki internet tarayıcısı olmasını kafa karıştırıcı ve gereksiz bir hale getiriyor.

Bunların yanında birden çok sekme açmak ve sayfaları yer imlerine eklemek oldukça kolay. İnterneti hızlandırmak veya veri limitini aşmamak için sayfalardaki resimler devre dışı bırakılabiliyor. Sonuç olarak hangi internet tarayıcısını kullanırsanız kullanın, Galaxy Ace 3'ün size yeterli bir internet deneyimi sunacağını düşünüyoruz.

Çoklu ortam ve kamera

Samsung cepler genelde çoklu ortam özellikleri bakımından gayet iyi donatılmış olurlar, ve Galaxy Ace 3 de bu duruma istisna değil. Ekranı Super AMOLED veya HD olmasa da, TFT ekranı nispeten kısa videoları izlemek için yeterince parlak. Bunun yanında gayet iyi bir müzik çaları, iyi bir video oynatıcısı ve FM radyosu var.

Arka hoparlörü epey güçlü, yalnız sesi sonuna kadar açınca biraz cızırdıyor. Uzun süre dinlemeler için uygun değil, ama YouTube kliplerine bakarken gayet tatmin edici. Diğer bir önemli nokta ise microSD. 64GB'ya kadar arttırılabilen belleği ile yanınızda oldukça büyük bir çoklu ortam arşivi taşımanız mümkün.

Kamera

Samsung Galaxy Ace 3, 5MP'lik gayet ortalama bir kamerayla geliyor. Aynı zamanda bir VGA sensöre de sahip. Bu bakımdan HTC Desire 500'ün 8MP'lik kamerasının gerisinde.

Kamerayı direkt olarak kilit ekranındançalıştırabiliyoruz, bu sayede biraz daha az zaman kaybediyoruz. Ne yazık ki yavaş işlemcisi burada da kendini gösteriyor ve kamera uygulamasının yüklenmesi bir saniye kadar kısa bir süreyle de olsa gecikiyor. Otomatik odaklanma gibi fonksiyonlarda da hafif bir yavaşlık hissediliyor.

Hangi kamerayı kullandığınızı hatırlaması ise rahatsız edici bir özellik çünkü ön kamerayı kullanmışsanız bir dahaki kullanışınızda kendi yüzünüzle karşılaşıyorsunuz.


Video

Samsung Galaxy Ace 3 de fotoğraf ve video çekmeyi aynı uygulamaya sıkıştırma geleneğini devam ettiriyor. Kamera tuşuna bastığımızda video kaydetme moduna geçeceğini sanmıştık ama bunun yerine direkt olarak video kaydetmeye başladı. Bu bizce iyi bir özellik, çünkü hiç zaman kaybetmeden video kaydetmeye başlayabiliyorsunuz. HTC Desire 500'deki gibi video kaydederken fotoğraf çekebilme özelliğinin olmaması ise biraz hayal kırıklığı oldu.

Pil ömrü

Bir akıllı cep ancak en zayıf bileşeni kadar güçlüdür. Sadece on dakikada biten bir pile sahip bir cep ne kadar iyi olursa olsun, bir değeri olmayacaktır.

Testlerimizde Ace 3'ün tüm gün dayandığını ve sonunda da biraz enerjisinin kaldığını gördük. Bildirim çubuğundan Wi-Fi ve GPS gibi işlevleri kolaylıkla devre dışı bırakarak pilin ömrü üzerinde kontrol sağlayabiliyorsunuz. Pil ömrüne önemli derecede etkisi olabilecek bir ayar olan otomatik parlaklık ayarının olmayışı ise anlam veremediğimiz bir eksiği.

Uygulamalar

Bu konuda söyleyecek pek bir şey yok, çünkü diğer tüm Android cihazlar gibi Galaxy Ace 3 de Google Play Store'un tüm uygulamalarına erişime sahip. Google'ın harita uygulaması burada dikkat çeken bir nokta olabilir. Harita uygulamasının biraz yavaşlayabileceğini düşünmüştük ama denediğimizde gayet akıcı ve sorunsuz bir şekilde çalıştı.

Sonuç

Sonuç olarak henüz ülkemizde 4G olmasa da, Galaxy Ace 3 kendi seviyesindeki alt uç diğer ceplere güçlü bir alternatif. Pil ömrü, rakiplerine oranla daha fazla olan dahili belleği ve arttırılabilmesi, tercih sebebi olabilir. Bunun yanında biraz ağır ve işlemcisinin iki çekirdekli olması, bu açıdan Desire 500'ün gerisinde kalmasına sebep oluyor. Bizim tavsiyemiz size göre özelliklerin önemi açısından değerlendirip kararınızı vermeniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Çöp , htc ile karsilastirilmamasi gerekir

muhteşem bir telefon dün 780 tl ye aldım

@28 Ara 2013 09:11 780 lira buna vereceğime 100 lira daha koyar s3 alırım daha iyi.

@28 Ara 2013 09:11 160 TL daha AZ verilip General Mobile Discovery alinirdi. Pek iyi secim olmamis.

s3 ne yapsın bilader 2 yıl öncenin telefonu. bu daha yeni çıktı son sistem...

arkadaşmda ace 2 var harika bir cihaz ace 3ü düşünemiyorum. 600-700 aralığında olursa kesinlikle alırım

Bu telefon kaç ay önce çıktı yurt dışında yeni geliyor ace 2 kullanan birisi olarak söylüyorum orta sınıf cihazlardan çok bişey beklemeyin gidin discovery alın yada amiral gemisi alın ayrıca bu telefon yerine orta sınıf alacak olsam s4 mini alırım

ACE 3, GM Discovery'nin tırnağı olamaz kalite olarak.GM 10 numara f/p'de

@29 Ara 2013 12:55 trend plus bile general mobile ile aynı test puanı alıyor daha ötesi yok

general mobile verdiğin paraya yazık samsung kalitesi en azından

ace 2 rekorları alt üst etti bu telefon türkiyede yok satar şimdiden söyleyim. 2014 ün 1. çeyreğinde ace 3 rekor kıracak

@29 Ara 2013 16:07 hemde 2014'te öyle mi?

@30 Ara 2013 17:15 de ayrı yazılır.

@02 Oca 2014 01:13 Cümle büyük harf ile başlar.

Lumia diyorum

huwai nin mdelleri war 2 gb ram 4 çekirdekli işlemci olan mdellerı bıle 800 tl 900 arası ıken bu tıp 3. sınıf telefonlara para vermek saçmalık hayır birde potansıyel olarak randuman alamayacağın bı tel 2 sene ıcınde çöp olur garanti biter bitmez at çöpe :D

@30 Ara 2013 18:30 huawei sanki 1. sınıf marka... sorunlu telefonları piyasaya sürüp duruyor. 2. sınıf markanın 1. sınıf ürününü alacağıma 1. sınıf markanın 2. sınıf ürününü alırım

Bence iyi olmamis bu inceleme... aradigim sorulara cevap alamadim, mesela video hd mi cekiyor gibi bi kac bi sey takildi aklima.

@30 Ara 2013 23:46 e artık çeksin bi zahmet bendeki 2010 model samsung wave bile hd video çekiyor.

2013 ün en çok satan telefonu ace 2 olduğuna göre 2014 ün en çok satan telefonu ace 3 olacak diye düşünüyorum. türkiyede ace fevkalede tutuldu.

gm discoveryi bedavaya verseler almam o ayarda çin malı telefon çok 150-200 tlye

@31 Ara 2013 23:04 merak etme kimse o telefonu bedavaya vermiyor kimse bedavaya verseler senin alıp almayacağını da merak etmiyor.

kafayı çekirdeğe takan arkadaşlar bu cihazın işlemcisine bakın gm discoveryinin işlemci markasına bakın, bunun 2 çekirdeklisi gm discoveryinin 16 çekirdeklisine 5 basar.

@31 Ara 2013 23:06 liseli liseli saçma sapan sırf yazmış olmak için yorum yazmayın lütfen GM o paraya en iyi donanımı satıyor çekemeyen anten taksın beğenmeyen almasın zorla satmıyorlar kimseye.

GM Discoverynin telefonları 1 yıl önce 70-80 liraydı markası yüzünden müşteri bulamıyordu 250 liralık cihaza 500 lira verenler 3 gün sonra niye samsung almadım diye üzül

@02 Oca 2014 12:46 GM discoverynin telefonları ne demek ki bi kere discovery zaten GM'nin (çinli adıyla Blu Life Play) bir modeli ayrıca 250 liralık telefona 500 verenler de kimmiş bana bi söylesene evet ben de GM'nin telefonlarını önceden beğenmiyordum çin malı markasız telefonların marka yapıştırılmış hali gibiydiler ama discovery hakikaten çok farklı kullanmamış olanlar webden sağdan solda duyup da yorum yapmasınlar onun hakkında lütfen ben kullanıyorum ve gerçekten tavsiye ederim.

yurt dışında 119 dolara satılan discovery ye 650 lira veripte burda acısını çıkarmayın

@04 Oca 2014 01:43 yurdun ne kadar dışında? sanki diğer telefonların yurtdışı fiyatıyla yurtiçi fiyatı aynı.

sizin 119 dolarlık discovery niz fifa 2014, asphalt 8 i desteklemiyor, yazık oldu 250 liranıza. 119 doları general mobile verene kadar bu telfona 780 tl vermek daha karlı 4g si var bu cihazın

yurt dışında 119 dolar oldugu bilsem almazdım general mobili

GM DISCOVERY E LAF YAPANLAR bu telin işlemcisi 4 çekirdek cortex kullanılııyor. 1.2 Ghz. Sizin ace 2 dediğiniz ne kullanıyormuş bi sölesenize yada ace 3 snapdragon işlemcimi kullanıyor ki daha iyi diyorsunuz. saçma sapan yorumlar yapmayın...

bence bugunun sartlarlarinda discower daki ozellikler samsung marka bir tel. 1.000 tl.den asagiya bulamazsiniz kaldi ki gm discower 16 gb lik modeli piyasada 700 tl. ye satiliyor birakin marka takintisini ya cebinizde para yoktur s3 s4 yada İpone kullanirsiniz kesin bide kontorunuzde yoktur yani bu sekilde kullanan cok kisi var yada hanginiz tel. kendi paranizda pesin olarak aldiniz

benim anlamadığım nasıl otomatik parlaklık ayarı olmaz. yani bundan emin olamadım. eminseniz cevap bekliyorum.

Samsun piyasada iyi ama güncelleme konusunda çok sıkıntı yaratıyor

ewet ya bende bulamadım varsa ban sole

Bence makina sony andorid te ve iphone ios işletim sistemi

Annemden bir doğum günü hediyesi kullaniyorum 2 sene oldu super istedigin kadar oyun yukle bence alin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost