Samsung Galaxy S4 testte!

Galaxy S4'ün 8 çekirdekli sürümünü, donanımından yazılımına A'dan Z'ye inceledik. İşte sonuç!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung Galaxy S4'ü tepeden tırnağa inceledik!

2013'ün en çok beklenen telefonlarından en üst seviye özelliklerle donatılmış Galaxy S4, sonunda ülkemizde de satışa sunuldu. Test merkezimize gelen Samsung'un amiral gemisiyle beraber geçirdiğimiz zamanda edindiğimiz tecrübeleri ve test sonuçlarını sizlerle bu makalemizde ve ayrıntılı olarak galerimizde paylaşacağız.

Galaxy S3'ten daha büyük bir ekranla gelen Galaxy S4'ün ilk dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, boyutlarının aslında büyümemiş, aksine 1 milimetre daralmış olması. 136 x 69 x 9 mm ölçülerindeki Galaxy S4, 2 gram da hafifleyerek 131 grama düşmüş.

Cihazın kasası ise S3'te olduğu gibi yine polikarbonat. Arka kapağın yüzeyi, Galaxy S3'ün düz kapağının aksine pürüzlü ve size daha "kaliteli" bir tutuş hissi veriyor, aynı zamanda cihazın sağlam yapısını destekliyor. Bununla birlikte plastik hissini sevmeyenler, Galaxy S4'te bu konuda büyük bir değişiklik bulamayacaklar. Yine de Galaxy S4'ün şimdiye kadar elimizde en iyi hissi bırakan Samsung cebi olduğunu itiraf etmeliyiz.

Galaxy S4'ün ekranı ve dış mekan performansı

Galaxy S3'ün yeni Gorilla Glass 3 ile korunan 4.8 inç'lik Super AMOLED HD ekranına 0.2 inç ekleyerek 5 inç'e ulaştıran Galaxy S4, full HD, yani 1.920 x 1.080 gibi etkileyici bir çözünürlükle geliyor.

Galaxy S4, diğer Galaxy cihazlarında kullanılan Super AMOLED teknolojisinin aynısını kullanıyor. PenTile matrix ekran şimdiye dek birçok eleştiri almış olsa da simgelerde veya herhangi bir ekran öğesinde pikselleri görmeniz mümkün değil. Web sayfaları ve videolar tek kelimeyle muhteşem görünüyor.

Laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz testlerde ise Galaxy S4'ün S3 ile hemen hemen aynı değerleri verdiğini tecrübe ettik. S4'ün OLED ekranı 320 cd/m2 ile toplamda biraz daha parlak iken, güneş ışığında oldukça karanlık kalabiliyor. Dama tahtasında 194:1 gibi iyi bir kontrast oranı sağlayan cep, beyazlar biraz maviye kaçsa da renk aralığıyla da bizi tatmin etti. Cihazın inç başına 440 piksellik ekran yoğunluğu ise pikselleri tek tek ayırt etmenizi imkansıza yaklaştırıyor.

OLED ekranların renkler çok koyu gösterdiğini düşünen kullanıcılar, Samsung'un eklediği yeni bir işlev ile daha doğal renkler elde edebiliyorlar.

Galaxy S4'teki bir yenilik, otomatik parlaklık seviyesini de ayarlayabilmeniz. Bu işlevi faydalı bulduğumuzu söylemeliyiz. Diğer bir yenilik ise Lumia 920'de olduğu gibi elinizde eldiven varken de cebinizi kullanabilmeniz.

Bununla birlikte eldivenle kullanımda S4, zaman zaman ekrana dokunmadığınız halde dokunmuşsunuz gibi tepki verebiliyor. Gelecekteki güncellemelerle onarılabileceğini düşündüğümüz bu sorun dışında cihazın ekranını eleştirebileceğimiz hiçbir nokta yok.

13 megapiksellik kamera ne kadar iyi?

Gün ışığındaki fotolar etkileyici (%100 kesit)

Samsung'un ilk 13 megapiksellik kameraya sahip cebi olan Galaxy S4, gün ışığında çok keskin fotoğraflar sunuyor (örnekleri galerimizde görebilirsiniz). Fotoğraflardaki kontrast oranı da üst seviyede ve renk üretimi oldukça doğal.

Çok düşük ışık ise cihazın kamerasının zorlandığı bir alan. Loş veya daha karanlık alanlarda flaşsız çektiğimiz fotoğraflarda bolca karlanma ve bulanıklaşmalara rastladık. Karanlıkta flaşça çektiğimiz fotoğraflarda ise ışığın dengeli bir biçimde dağıldığı iyi fotoğraflar elde edebildik.

Full HD çözünürlüğündeki videolar ise başarılı. Stabilizasyon özelliği sayesinde çekim sırasındaki titremeleri ortadan başarıyla kaldırmanız mümkün oluyor.

Eraser modu çektiğiniz fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Ancak bir dezavantajı var: Bu modu fotoğrafı çekmeden önce etkinleştirmeniz gerekiyor. Böylece aynı fotoğrafı 5 kez çekiyorsunuz ve telefonunuz, kareye giren istenmeyen kişileri algılayarak ortadan kaldırabiliyor.

Lumia 920'dekine oldukça benzeyen Drama Shot işleviyle eğlenceli animasyonlu GIF'ler oluşturabiliyorsunuz (örnek).

Diğer kamera işlevleri, HTC One ile karşılaştırma

Basit bir fotoğraf, etkileyici sonuç

Bunların dışında Samsung, Galaxy S4'te ön ve arka kamerayla aynı anda fotoğraf çekebilme işlevinin üzerinde oldukça durmuş. Ancak çektiğiniz bir fotoğrafa yüzünüzü hangi nedenle eklemek isteyeceğinizi bilmiyoruz. Ancak yüzünüzü yerleştirebileceğiniz sayısız çerçeve sunulması, hoş bir özellik.

Galaxy S4'ün HTC One'ın kameraları arasında yaptığımız karşılaştırmalarda karışık sonuçlar aldık. Örneğin Galaxy S4'de odak mesafesi iyi olmadığından, One'dan elde ettiğiniz bir karenin aynısını alabilmek için daha uzakta durmanız gerekiyor.

Bununla birlikte Galaxy S4'ün renk dengesi daha iyi olduğundan daha iyi fotoğraflar elde etme olasılığınız yüksek. Düşük ışıkta ise HTC One, Galaxy S4'ün çok önünde. S4 ile karanlıkta fotoğraf çekmeniz uzun bir işleme gerektirirken One'da neredeyse anında gerçekleşiyor.

Galaxy S4'ü daha yakından tanımak, Galaxy S3 ve HTC One ile karşılaştırmalarımıza ve test sonuçlarımıza ulaşmak için tıklayın!

İşletim sistemi, performans, hız testleri

Galaxy S4, kutusundan Android 4.2.2 "Jelly Bean" ile çıkıyor ve tabi ki onun üzerinde Samsung'un TouchWiz kullanıcı arayüzünü barındırıyor. Android 4.2.2'ye sahip olması, Galaxy S4'ü HTC One ve Sony Xperia Z gibi rakiplerinin karşısında öne çıkarıyor.

Galaxy S4'ü kullandığımız süre boyunca cihaz bize beklediğimizi sundu; arayüz içerisinde çok akıcı bir performans elde ettik. Ancak kişi listesinin bir miktar gecikmeyle açılması gibi sorunlar devam ediyor (0.8 saniye ile 1.6 saniye arasında).

Aşağıda Galaxy S4 ile gerçekleştirdiğimiz bazı hız testlerinin (Sırasıyla AnTuTu Benchmark, Quadrant ve CF-Bench) sonuçlarını görebilirsiniz.

Galaxy S4'te yapılan yeniliklerden bir tanesi de kilit ekranı. Artık kilit ekranını rahatça düzenlemeniz mümkün. Eskiden sadece dokunup, suyu dalgalandırabildiğiniz ekranda isterseniz parmağınızı izleyen bir ışık görebiliyorsunuz. Android 4.2 güncellemesi sayesinde kilit ekranını araçlarla kişiselleştirebilmeniz artık mümkün.

S4'teki arayüzün çok çekici olduğunu söylememiz güç. Bunun yanında Galaxy S3'te basit olan arayüze eklenen çok sayıda işlev, herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak bu özelliklerin çoğu varsayılan olarak kapalı bulunduğundan çoğumuz sorun yaşamayacak.

Pil ömrü ve bağlantılar

Pil ömrü

Galaxy S4 ile 10 saat kesintisiz olarak konuşmanız mümkün. Cihazın 2.600mAh kapasiteli pili, en yüksek parlaklık seviyesinde 7 saatin üzerinde sörf yapmanıza olanak tanıyor. Böyle büyük ve yüksek çözünürlüklü bir ekran için 7 saatin çok iyi olduğunu söylemeliyiz.

Cihazın pilinin tam olarak şarj olması, beraber gelen şarj cihazını kullandığınızda sadece 2 saat sürüyor.

Galaxy S4'ünüzde bolca oyun oynamayı, film izlemeyi ve web'de gezinmeyi düşünüyorsanız, piliniz bir günü zor çıkarabilir. Ancak genel olarak Galaxy S4'ün pil performansından memnun kaldık.

Bağlantı

Her tür sensörü içinde barındıran Galaxy S4, düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 sayesinde kablosuz cihazlara bağlanabiliyor ve pilinizi fazla tüketmeden veri aktarımı yapabiliyor. S Beam ve NFC özellikleriyle donatılmış Galaxy S4, Wi-Fi Direct ile iki cep arasında hızlı dosya aktarımı yapabiliyor. Bu arada cihazın GPS işlevi, GPS uydularına şaşırtıcı derecede hızla kilitleniyor.

Galaxy S4'ün ek yazılımları

Samsung'un Galaxy S4 ile tekerleği yeniden icat etmeye kalkmadığını, çok büyük donanımsal bir yenilik getirmediğini biliyoruz. Dolayısıyla şirket, sunduğu özel yazılımlarla onu rakiplerinin önüne çıkarmaya çalışıyor.

Smart Pause, ekrana bir süre bakmadığınızda o an oynayan videoyu otomatik olarak duraklatıyor. Ancak kulağa hoş gelen bu özellik, gerçek hayatta sizi rahatsız edebilir. Videoların istemediğimiz zamanlarda durmasına neden olduğundan biz Smart Pause'u devre dışı bıraktık.

SmartScroll ise ekrandaki bir sayfayı okumayı tamamladığınızda, onu kafanızı hareket ettirerek kaydırmanızı sağlıyor. Ancak pratikte bu özellik de çok faydalı değil, çünkü başınızı sallama işini biraz abartmanız gerekebiliyor.

Air View, yani Galaxy S4'ün siz ekrana dokunmadan parmağınızı algılayan özelliği ise çok daha iyi çalışıyor. Ancak bu kez işlevi ne kadar sık kullanacağınız sorusu karşınıza çıkıyor. Dahası işlevi kullanabilmek için parmağınızı ekrana oldukça yakın tutmanız gerekli. Dolayısıyla Air View ile yanlış dokunmalar yaşamanız da olası.

Kısacası Galaxy S4 ile beraber gelen ek yazılımların telefona büyük bir değer kattığını söyleyemeyiz. Bu özelliklerin birçoğu, muhtemelen çoğu kullanıcı tarafından birkaç kullanımdan sonra kapatılacak işlevler.

Ses kalitesi, alternatif arayanlara

Mobil ve sabit ağlarda yaptığımız görüşmelerde Galaxy S4'te ses kalitesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. Temiz bir ses ve dengeli bir ses seviyesi sayesinde S4, takdir etmeye değer başarı yakalamış. Sadece bazı zamanlarda telefondayken hafif bir hışırtı duymanız mümkün.

Cihazın hoparlörü ise oldukça küçük ve yankı yapmaya müsait. Genel olarak hoparlörün vasat bir performans sergilediğini söyleyebiliriz.

Alternatif: HTC One

HTC One, daha parlak ancak biraz daha küçük ekranıyla öne çıkan iyi bir alternatif. One'ın en çabuk fark edilen özelliği ise alüminyum yekpare kasası. Galaxy S4'e göre bir miktar daha akıcı bir arayüzü bulunan HTC One'ın ön yüzündeki iki hoparlör de size stereo, iyi bir dinleme deneyimi sunuyor.

Ancak HTC One'ın 32GB'lık depolama alanı, Galaxy S4'ün aksine microSD ile genişletilemiyor. HTC One'ın düşük ışık performansı daha iyi; ancak genel anlamda S4'ün kamerasının daha iyi olduğunu söylemeliyiz.

Galaxy S4'ü daha yakından tanımak, Galaxy S3 ve HTC One ile karşılaştırmalarımıza ve test sonuçlarımıza ulaşmak için tıklayın!

Samsung Galaxy S4 test sonuçları


Test sonuçları: Samsung Galaxy S4 i9500 16GB
İşletim sistemi Android 4.2.2 ve Samsung TouchWiz arayüzü
Planlanan güncelleme Bilinmiyor
Uygulama mağazası Google Play
Yonga seti Exynos 5 Octa 5410
Çekirdek sayısı 4+4 (Dört çekirdekli 1.6 GHz Cortex-A15 ve dört çekirdekli 1.2 GHz Cortex-A7)
Hafıza (RAM) 2.048 MB
SAR değeri 0.28 W / kg
Pil: Konuşma süresi 10:18 saat
Pil: çalışma süresi 7:11 saat
Pil: şarj süresi 2:20
Pil: Kapasite 2.600 mAh
Pil: Değiştirilebilir Evet
Ağırlık 131 gram
Ölçüler 135 x 69 x 9 mm
Kablosuz 802.11ac/n/g/b/a
GSM frekans bantları Dört Bant
EDGE Evet
3G Evet
Videolu görüşme Wi-Fi ve 3G üzerinden
Dokunmatik ekran Kapasitif (çoklu dokunmatik)
Dokunmatik ekran
tepkisi
Çok iyi
Ekran: Tür OLED
Ekran: Ölçüler 62 x 110 mm
Ekran: Boyut 5.0 inç
Ekran: Çözünürlük 1080 x 1920 piksel
Ekran: Piksel yoğunluğu 443 ppi
Ekran: Renk sayısı 16.777.216 renk
Ekran: Yansıtma konstrastı 3.3:1
Ekran: Ortam ışığındaki
parlaklık
320 cd / m²
Ekran: Dama tahtası
kontrastı
194:1
Ses kaydı Evet
Profiller Evet
Push e-posta Evet
Exchange e-posta Evet
Depolama alanı 9.340 MB
Bellek slotu microSD kartlar için
USB sürümü USB 2.0
USB soketi Micro USB konektörü
USB: 100MB'lık dosya
aktarımı
7 saniye
SIM slot Micro SIM
Bluetooth 4.0 (A2DP destekli)
NFC Open NFC
Kamera: Çözünürlük 12.8 megapiksel
Kamera: Makro çekimde
en yakın mesafe
6 cm
Kamera: Otomatik odaklanma Evet
Kayıt çözünürlüğü 1080 x 1920 piksel
TV çıkışı microUSB üzerinden HDMI (MHL)
Müzik biçimleri MP3, AAC
Kulaklık çıkışı 3.5 mm
Video oynatıcı Evet
FM radyosu Yok
Navigasyon: GPS alıcısı Evet
Nav: Yazılım Ön yüklü
Nav: Tam sürüm Tam sürüm
Navigasyon: GPS'e
kilitlenme
12 saniye
Hız testi: 2.0 Browsermark 2459 puan
3D-Mark Ice Storm Extreme 6660 puan
Quadrant 12574
AnTuTu Benchmark v3.3 27855
CF-Bench 33241, 11739, 20339
Kutudan çıkanlar USB kablosu, kulak içi kulaklık, CD içinde kullanım kılavuzu, bellek kartı

Galaxy S4'ü daha yakından tanımak, Galaxy S3 ve HTC One ile karşılaştırmalarımıza ve test sonuçlarımıza ulaşmak için tıklayın!

CHIP Online yorumu

Galaxy S4, şüphesiz son zamanlarda tanıştığımız en iyi telefonlar arasında. Pikselleri göremediğiniz piyasadaki cepleri rahatça geçen mükemmel bir ekran ve Exynos Octa yonga seti sayesinde inanılmaz bir işlemci gücü, Samsung Galaxy S4'te bir arada bulunuyor. 13 megapiksellik kamera, düşük ışık performansı dışında piyasadaki en iyi cep kameralarından ve gerek hızı, gerek resim kalitesiyle sizi etkilemeyi başarıyor.

Cihazın plastik kasasının elinizde "kaliteli" bir his oluşturmadığı doğru olabilir, ancak bunun birden çok avantajı var. Galaxy S4 oldukça hafif bir telefon ve bunu plastik kapağına borçlu. Dahası plastik kapak, pilin çıkarılmasını mümkün kılarken cihazın kırılmasını da zorlaştırıyor. Galaxy S4'ün S3'e göre çok daha sağlam göründüğünü de söylememiz gerekiyor.

TouchWiz'deki özelliklerin çokluğu kafanızı karıştırabilir, ancak telefonunuz içinde oynayacak teknolojik özellikler arıyorsanız bunun için bolca vaktiniz olacak.

Galaxy S4 her ne kadar harika bir cep olsa da canımızı sıkan bazı sorunlar olmadı değil. Örneğin telefon rehberinin ve galerinin ilk açılması hala uzun sürebiliyor. Dahası 16GB'lık Galaxy S4'te daha hiç bir şey yapmadan sadece 9GB'lık bir boş alanınız kalmış bulunuyor. Çok sayıda uygulama ve oyun yüklüyorsanız bu sizin için sorun olabilir. Ancak cihazını root'layacaklar için bir çözüm var.

Samsung'un "yenilik" olarak tanıttığı Air View, Air Gestures, Smart Scroll işlevleri fikir olarak ne kadar heyecan verici olsalar da pratikte tam olarak çalışmıyorlar. Tümünü kapatmanız ise S4'ünüzü sadece daha hızlı ve daha iyi bir ekranı olan bir Galaxy S3'e dönüştürmeniz anlamına gelebilir.

Galaxy S4'ü daha yakından tanımak, Galaxy S3 ve HTC One ile karşılaştırmalarımıza ve test sonuçlarımıza ulaşmak için tıklayın!

Okuyucu Yorumları

Toplam 86 Yorum

hayirli olsin

Harika bir yazı olmuş, teşekkürler...

Telefondan ziyade "kedinizin" güzelliğine vuruldum. çok tatlı pisik :) 27bin puan (vay be),root layip iyi bi rom atsak 40bin i geçer bu cihaz. onun dışında ses kalitesi olarak HTC one rakipsiz. sağlamlık xperia z , teknolojik yenilik te ise Galaxy S4.

@14 May 2013 09:42 3ünü birleştirelim ozaman Elimizde manyak bi cihaz olur :D

Balon başka birşey değil

Biraz ucuzlamasını bekliyorum.

Birazdan Apple ve samsung bebeleri doluşur şirket hisseleri üzerinden yorumlar yapmaya başlarlar. Hani babalarının şirketiya. Kendi davaları olsa onu bile savunamazlar bu kadar!

Neden Sony Xperia Z ile karşılaştırmıyorsunuz anlamadım? Sitenizde her seferinde HTC One ve Samsung Galaxy S4'Ten bahsediyorsunuz ama çoğu kullanıcı Xperia Z'nin çok daha iyi olduğunu söylüyor. Xperia Z almayı düşünen biri olarak şu an piyasadaki en iyi 3 telefon olan One, S4 ve Xperia Z'nin karşılaştırmasını yapmanızı rica ediyorum.

@14 May 2013 10:45 telefonlar aynı jenerasyon değil z onlara rakip olamaz.bırakınartık şu fanboylğu ya.z z z dersiniz adamlar full hd diye tftyi kakalar.s4 işlemciyi su geçirmez diye kakalar.bi de tasarım iyi miohh mis artık 1.5-2 yıl o çöpten ekmek yer.(eksileri bekliyorum))

hadi bakalım

tercihim,kedi

gereksiz şeylerle şişirilmiş klasik bir galaxy s serisi telefonundan başka bir şey değil bence Üst seviye telefon alacaklara tavsiyem Xperia Z alın sony kalitesi ve desteği başka markada yok

mavi s4 mü sizce beyaz s4 mü ? mavi olan çekici ama bi süre sonra boğucu olur mu ?

Kardeş senin sony ile bir akrabalığın mı var ? Xperia Z s4 ile boy ölçüşecek kategoriye girmiyor ki kıyaslama yapsınlar

@14 May 2013 16:35 tüm uygumaları çok rahat kaldırıyo geçen sene çıkdıyda ne oldu;?

Amoled oldukça samsung hep kazanır. "biz ise hep kaybederiz."

14:01 S4'un mavisi varda biz mi bilmiyoruz?

S4'un piksel yoğunluğu 441 olcak

S4 ile xperia z aynı klasman değil mi? git biraz araştır öyle gel olur mu?

@14 May 2013 18:38 Tabi ki degil , once sen arastir xperia z nin gecen seneden kalan islemcisini.

Teşekkürler güzel ayrıntılı bir inceleme olmuş

htc hem kamerada hemde ekranda diğer cihazları elediği bir gerçek ancak samsungunda ayrı bi güzelliği var aliminyum kasaya geçse iyi iş yapar diye düşünüyorum

Şu telefonu plastik yapmasalar kesinlikle alirdim

Yakında masaüstü bilgisayarları tarihe görecekler. S4 bile benim geçen sene aldığım intel dual core 3.0 ghz işlemcili bilgisayardan daha iyi

milletin bu plastik takıntısı nedir arkadaş !

@15 May 2013 20:00 plastik dediğin polikarbonat. alüminyumdan daha sağlam. damacana şişeler de polikarbonattan yapılıyor. ben bi damacananın kırıldığını hiç görmedim.

eşimde s3 var. elinize aldığınızda o kadar kırılgan duruyor ki. 30 cmden bir kere düşürdü telefonu ve ekran kartı kırıldı. bunu söyleyen de güney koredeki servis. burada yaptıramadı çünkü türkiye servisi kullanıcı hatası diyip 550 tl istedi. neredeyse telefonun yarı fiyatı. biz de tanıdık vasıtası ile güney korede 100 dolara yaptırdık. aynı malzemeyi kullanan s4ün s3ten malzeme ve kalite olarak ne kadar farkı var görücez. ama bir kere sütten dilimiz yandı bundan sonra samsung telefon alırken iki kere düşünücez.

@16 May 2013 10:45 Bende S2 var. Oduncu kömürcüde çalışıyorum. tozun toprağın içinde iki senedir başına gelmedik kalmadı, sayısız kere düşürdüm, bir sürü darbe yedi ama hala taş gibi. samsung alacaksanız s2 iki tavsiye ederim. samsung var samsung var. arkadaşlar bu işte çelik kasalı nokia ancak dayanır dediler, ne çelik kasalı nokilar çöpe gitti ama s2 hala ayakta.

@16 May 2013 10:45 Diğer markalarda da durum çok farklı değil üstadım

@16 May 2013 19:42 iyice abartınız

@17 May 2013 17:55 abartma değil bu okuyanları yanıltma

" Yakında masaüstü bilgisayarları tarihe görecekler. S4 bile benim geçen sene aldığım intel dual core 3.0 ghz işlemcili bilgisayardan daha iyi" o telefonlar Android ve arm işlemci ile o bilgisayarın tırnağı bile olamaz (tabi arm ne demek onu da bilmiyorsundur sen şimdi bu saçma yorumu yaptığına göre. Bi googleda arastiriver) Android ile 155 çekirdekli işlemci olsa ne yazar yine aynı uyduroid. .

@16 May 2013 bu yorumu okuyunca sanki karşımda stve jobs varmış gibi hissettim Kesin gösteriş olsun diye iphone taşıyanlardansın.

galaxy s4 boyutlarında hata var. incelik 9mm değil 7.9mm.

16 may 14:52 asıl sen arm diye bi kelime duymuşun kalkıp çok bilmislik yapıyorsun. Tabiki s4 masaüstü ile kıyaslanamaz ama masaüstüler bu boyutlarıyla fazla uzun yasayamaz. ilk mp3 çalar çıktığında da millet kasetin yerini alamaz diyordu ama şimdi kimse kullanmıyor

telefon değil sanki uzay üssü. kuzenim yeni almıştı ama çaldırdı. üstelik taksitleri devam ediyor.

Buradan Andorid sever arkadaşlara sesleniyorum, hala su ayfoncuları rakip gorup de muhatap almayın parmaklarınızı yormayın, amma da çirkefmişler be susmak bilmiyorlar. Dünyada Android cihaz kullanımı 750 milyon olmuş hala cirkeflik yapıyorlar. Komedi.

@17 May 2013 14:20 komik ergen :)

@17 May 2013 14:20 daha iphone yazmadan haberin yok =)

14 May 2013 13:15 Tabi Canim Ne Demessin! Sony Guncelleme Destegi Konusunda Koca Bir 0 Halbuki Samsung Galaxy S2'ye Guncelleme Vermeye Devam Ediyor.Ayni Zamanda Cikan Sony Cihazlarina Bak istersen Nasil Destek Veriyor.

s4 ü hiç sevmedim tıpkı s3 çekirdek çok olunca ne oluyo sony kullanıyorumZ dünyaya değişmem

@17 May 2013 16:54 kardeş x z çok problem bir tel diyolar nasıl sence deyer mi almaya

ben iphone kullanıyorum android de kullandım açıkçası boşu boşuna para verdim desem daha doğru olur androidli telefonuma..ama tabii önemli olan kim hangisini kullanırken daha mutluysa onu kullansın..herkes aynı olucak diye bir olay yok...çeşit güzelliktir.

Son derece objektif ve yeterli bir inceleme olmuş bence...

Kim ne derse desin. Telefonun plastikolması benim dahaçok işime geliyor. Arabada yada kafede masada istediğim yere gönlüm rahatbir şekilde koyuyorum çünki aliminyum gibi çizilmiyor.

En sağlamı xperia Z.s4 e 8 çekirdek koyup israfa gerek yok dört çekirdek ile aynı performans sonuçta

plastik olmasının ufak da olsa bir avantajı var. kapaklar ucuz çinden 3-5 dolara alabiliyorum. dolayısıyla herhangi bir kılıf kullanmadan kullanabiliyorum böylece. kapak çizilirse yenisini alıyorum

i phone 5 im vardi ve s4 beni cezbediyordu onuda aldim kararsiz kaldim.., her yönden kiyaslandiginda hangisi daha iyi...???? Cünkü iki telefondan birisini kullanicam ama karar vermek zor testlerde kesin bir sonuc da bulamadim islemci gücü ve özellik fazlasiyla ram olsun s4 daha fazla ama iphone 5in rahatligina bakildiginda kafakafaya gibi...., teknoloji gelistikce kafa karisiyor...,hadi cik isin icinden

@20 May 2013 21:17 millet zar zor geçiniyor sen neyin derdindesin iphone 5 i varmışta s4 de almış acaba hangisini kullansa seni yakalasam döve döve adam ederim

@20 May 2013 21:17 LAN ALMIŞSIN KIYASKLA DA BİZ SENDEN ÖĞRENELİM...almadan önce sorulacak soruyu aldıktan sonra sorduğuna göre sen daha çok alırsın....hey allaam yaa.. benim samsung alşacaklara bir tavsiyem olacak.. bende s3 vardı eşime note2 aldım büyük gelince note2 yi ben kullanmaya başladım..1,7 gm ram var ama kullanırken sürekli 1gm dolu halde bekliyor. s3 te 780-800 mb civarı kullanılabilir ramin yarısı doluyodu genelde note 2 de de yarısı doluyo hızları aynı..ram basmanın hiç bir anlamı yok telefona sanki..daha çok ram olunca daha çok kullanıyo ben anlamadım...

@21 May 2013 10:38 ağzına sağlık kardeşim. Bu genç ergenlerin eline o parayı veren ana-babaya ne demeli? Bir slide izlemiştim: evine ayakkabı dolduran aç gözlü-bencil insanlara şu soruyu soruyordu: ya bu resimdeki çocuk gibi ayakkabı giyecek ayaklarınız olmasaydı ne yapardınız??? Daha bir çok resim ve sorular vardı. Diyeceğim şu ki: materyalism insanı cinnete götürür, asla tatmin etmez.

s4 çok yavaş pişman oldum aldığıma iphone derim her zaman

@21 May 2013 13:06 hafıza yukseltmeyi denedinmi

bende galaxy s4 alım 7 gün kullandım cihaz kendiliğinden kapanıp açılıyordu ve aşırı ısınıyordu. cihazı servise verdim iade talebinde bulundum.

@23 May 2013 15:28 ben de 3. günün sonunda servise gönderdim aşırı ısınma sorunu yüzünden bugün paramı iade edeceklerini söylediler.Şanssızlık mı yoksa genel bir sorun mu bilmiyorum tekrar alıp almamak sonusunda kararsızım

İphone 5 ile S4 ü kıyaslayan arkadaşlar resmen sizin yaptığınız şuan Tofaş(İphone)-Opel(S4) kıyaslaması gibi bişey oluyor.Her bakımdan kamera,işlemci,ram,görüntü olarak S4 daha iyi.Ben bir S3 kullanıcısı olarak telefonumdan çok memnunum ve şuan telefonumu satıp S4 almayı bile düşünüyorum.Hem S4 ün özelliklerini bilmeyen arkadaşlar konuşmasın lütfen S4 ü az inceleyin.

samsungun telefonları 5 para etmez anlayın artık tek gerçek nokia ve apple

@25 May 2013 15:14 Nokia şuan batmış desek yeridir lumai bile HTC ürünü ki tutulmadı nokia eskiden teknoloji yokkken sağlamlık falan filan şimdi teknoloji var nokia iş görmez yani apple a sözüm yok ama ios kapanık bir işletim sistemi oldugu için ben sevmiyorum o yüzden andorid telefonlar her zaman daha iyi telefondan detaylı anlayan insanlar için sadece sağlam olsun telefon olsun diyosan bok gibi param var diyosan sorgusuz ıphone5 git al... 2 milyar

Nedir bu Samsung s4 ya da İphone 5 kıyaslaması yapıp hangisi daha iyi diye tartışıyorlar.Görende sancak iş adamı.İşlemcı hızı ram mem senı ne ılgılendır.500 milyonluk teldede aynı işleri görürsün.

şu aptal kediden başka bi model yok muydu yaw

ben s4 alalı bir hafta oldu bir sorum olucak ram 2gb değğilmiydi benim tcihazımda ramı açıp baktığımda 1.82 gb yazıyor bunun sebebi ne olabilir acaba

@28 May 2013 13:02 2gb fakat cihazlar ramlerden kendilerine bir kısım harcarlar 1gb olan da 850 mb gösterir normaldir sıkıntı yok yani

@28 May 2013 13:02 mesela flaş bellektede gördysen 4 gb 3.85 civarında bişey yazıyo yani korkma bnce

@28 May 2013 13:02 telefonun kndi hafızasına aldıgı 12lik bi alan var ondn 1.82 yazıyo

biri nokia yazmış ))) şunu herkes iyi bilsin akıllı telefonları ellerinde patladı.ve çok adi malzeme kullanıyolar.ispatladım.vede sahtekarlar. bu yüzden kaybettiler. en çok satan nokia idi alan servisten dışarı çıkamıyo. iddia eden arkadaş servisin içine gir anlarsın

sağol tatlım

arkadaşlar s4 gece çekimini bi görün yok böyle bır sey ...

s4 10 numara iphone 5 satıp aldım iyi almışım

arkadaşlar kendım ıphone 4s kullanıcısıydım telefondan memnunum ama s4 u denemek ıstedım ıphonemı satıp s4 aldım 5 ide kullanmıstım o kadar profosyonel degılım ama s4 bence harbıden telefon yane ama ben profosyonel bı sekılde kullanmak ıstemıyorum dıyorsan ıphone samsung baya karısık bı cıhaz

Valla samsung sağlam bir telefon aslında ben s3 ü 2. kattan düşürdüm sadece arka kapağı çatladı ve yolda yürürkende bi kaç kez daha düşürdüm ama ilk gün ki gibi çalışıyor. Şimdi işe girdim para biriktiriyorum s4 alıcam. Tavsiye ederim herkese, elinize alıp kullanmadan ön yargı yapmayın çok süper bi telefon özellikleri ve camerası hiç bi telefonda yok.

S4 ile iphone kıyaslaması yapılıyomuş. S4 teki özellikler iphonede yok. İphone içi bomboşş sadece markaya para veriyosunuz yani.

kardeşim s4 8 çekirdekli değil 36 çekirdekli de olsa aynı...bir ay içinde hiç yoksa 20 kez kilitlendi. iphone 4s te böyle bişeyi bir sene boyunca hiç yaşamadım. onun için samsungun değeri hemen düşüyor. kalite ayrı bir özellik işte bu gibi durumlarda kendini gösteriyor.

ben anlamadım arkadaşlar birşey biri diyor samsung s4 güzel biri diyor güzel degil biri diyor 4 çegirdekli daha güzel--- biri diyor 8 çegirdekli daha güzel bazıları diyor samsung s4 almayınız kime inanalım kime inanmıyalım anlamadım gitti şimdi bende vaz geçmeye karar veriyorum almaktan birisi insanlk namına dogru dürüst anlatsın bu konuları allah rızası için

Doğru kardeş herkes kafasına göre fanlık yapıyor. Şimdi ben özgür olacağım istediğimi yükler istediğimi siler sonra kafama göre yeniden yüklerim :) diyorsan android alacaksın. Tabi bunun Guvenlik açıkları oluyor mutlaka olmaz olmaz gider seni bulur. Mesala virüs falan. He yapılan her cihaz iyidir. Sadece dayanıklı mı ona bakacaksın aliminyum son zamanlarda çok popüler oldu bu da cihazı elde çok sık gösteriyor malum insanlar gösteriş merakı çoğaldığı için tutuldu ama çabuk çiziliyor falan . S4 ile iPhone 5 asla kıyaslanamaz bence çünkü ikiside ayrı teknoloji . He sağlam olsun ben hiç donma yaşamayayım ve Guvenlik açığı olmasın çok fazla özgür de olmak istemiyorum diyorsan iPhone 5 alacaksın ama kasa aliminyum tek eksi yani bu çabuk deforme oluyor kimilerinin beğenmediği polikarbon daha sağlamdır. Aslında önce ne istediğine karar vereceksin gösteriş mı dayanıklılık mı Ya da performans mı ya da kalite :)

sarj %90 yazmasına ragmen 2 saat kalan süre diyor neden olablir alalı 2 gün oldu

arkadaşlar bendede ıphone 4s var,samsung s4 almaya karar verdim..ama biraz inceliyim araştrıyım dedim yorumları falan okudum.hatta teknolojı marketteki ilgili arkadaşlarlada görüştüm ve şu kanıya vardımki,genel kanı iphone kullanıcısıysan kesinlikle androite yönelme ve samsng s4 gerçekten abartıldığı kadar iyi bir cihaz olmadığını anlayıp vazgeçtim.. telefon satan yerlereki kişilerde ceplerinden hep iphone çkartıyo dikkat edin..

selam herkeze:-)) ben bir ıphone 4s kullanıcısıyım.aslında telefonumdan cok memnununm ama mahalle baskısı olucakki bi baktım samsung galaxy s4 fazla görmeye başladım dikkatimi çekti..incelemeye başladım yorumları okudum kararsız kaldım açıkçası.. cünkü yorumlar %50 iyiyse %50 iyi değildi.. ama artık benim çekim alanıma girmişti ve almaya gidiyordumki 2 gün önce bizim sektörümüzün bi otelde iftarına gittim. masada 10 kişi vardı ve 8'i ıphoneydi,sonra kapıdaki sigara içmeye cıkanları gördum herkezde alimde ıphone.. dedimki kendi kendime bukadar kişi haksız olamaz ve almaktan vazgeçtim...

bende s4 düşünüyorum lakin şarj dayanmıyormus note II al diyorlar s4 alacağına kafam karıştı

s4 dü olupta ekranı kırılan varmı hiç yenisi 600 tl

arkadaşlar i phone sadece sigaranızın yanında duracak bi cihaz vaad ettiği hiç bir özelliği yok s4 te bence s3 e göre arızaya daha yatkın sarjı gitmiyo ama gerisi daha ii . ayrıca 5s tam bir hayal kırıklığı parayla rezillik böle bişey olsa gerek

bu arada birde iphone öle sağlam böle sağlam diyolar bnm cihaz 6 ayın 2 ayını serviste gecirdi 2 kere değişim verdiler soyulmasıda bitmiyo donmasıda osuda busuda çıkardıkları arızalar garantisi bitince min 200 tlden başlıyo samsungun ekranını kırma en kral arızası 50 tl

Pilim 3 kere sisti ve bu durumdan cok magdurum ama saolun istanbul bilişim her seferinde pili değişti ve hic bir sorgu sual sormadan ve hic beklemeden değiştirdiler

Walla bikaç amele işi saçma özelliği var diye bu plastik cihaza bu kadar tel para vermem, özledik Nokia kalitesini , biri şu samsunga söylesin nokiada böyle havalandı sonra gümledi, artık şu dandik malzemeden vazgeç iki kere aldım ikisidemi sorun olur ya şimdi lumia 920 kullanıyorum Nokia iyi ama nicrosofttan Bi cacık olmaz

Telefonu yaklaşık 1 yıl önce aldım almaz olaydım. Ben ömrümde bu kadar sorunlu bu kadar kötü bir telefon markası daha görmedim. Bakmayın dünya deviyiz bilmemne falan dediklerine ve sakın asıl bilinen markadan şaşmayın Öncelikle telefonda ki sorunları anlatayım. Sorun anlatmak derken aslında sorunsuz olan tek yanı kamerası o da arada kilitleniyor ama güzel foto çekiyor. En büyük sorun bataryası birsürü para verip yedek batarya aldım o da bozuk çıktı. Bataryalar ya şişiyor, ya tam dolmayıp 10 dk içinde bitiyor. Yada gece sarjdan çıkardığınızda %90 olan batarya sabaha %14e kadar düşüyor. Sabah sarj olmasını beklemek zorundasın çalışıyosan bittin evde otur şarj et. Gece boyu kalsın desen bu sefer de batarya şişiyor yine bozuluyor. Sonra bir uygulama açacaksın hadi uygulamayı geçtim Sadece rehberi açacaksın temizinden bi 15 sn bekliyosun. Buarada telimde oyun vb. Şeyler yüklü falan da değil. Neyse daha burda sorun yazmaya kalksam gerçekten cok uzun olacak o yüzden bu kadar da bitiiriyorum ve ben yandım siz yanmayın diyorum.

orjinal olarak kullanan biri olarak yazıyorum. 1,6 + 1,2 işlemcili 8 çekirdek 2 gb ram olan bi ürünün durumu bu malasef! rehberi, mesajı geç açar oyundan atar 16 gb alırsın 8,91 gb alan kullanırsın durumlar vahim ve can sıkıcı ram kullanımı 1,41 gb kullanıyo şuan ve hiç bi uygulama açık değil neresine kullanıyosa . bundan önce xperia z kullanıyordum tel canavardı en az 3-4 tane kalite oyunlar yüklediğim halde hiç bi sıkıntısıyla karşılasmamıstım. .samsungdan memnun değilim performans açısından

arkadaşlar s4 lerde çok büyük bi şarj sorunu var yüzde yüz dolu olsa bile hiç kullanmadığınız halde bile şarj kendiliğinden bitiyo hepsinde değil ama geneli böyle, umarım s5 böyle değildir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play