Samsung Galaxy S5 testte!

Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S5'i her yönüyle, A'dan Z'ye inceledik!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Samsung Galaxy S5 detaylı video inceleme! Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S5'i her yönüyle, A'dan Z'ye inceledik!

Samsung Galaxy S5, küçük bir sürüm yükseltmesi değil, adeta Galaxy S4'ün evrimleşmiş hali.

Galaxy S5, daha hızlı ve iyi bir kamera, daha gelişmiş fitness-izleme özellikleri ve parmak izi tarayıcısı gibi yeniliklerle geliyor. Cihazın pili artık daha büyük, ekranı daha parlak ve işlemcisi ise daha hızlı. Bir miktar değiştirilen tasarım ise telefonu tutmayı kolaylaştırıyor.

Galaxy S5'in teknik özelliklerine madde madde baktığımızda telefonun herhangi bir alanda ödün vermek gibi bir niyetinin olmadığını açıkça görüyoruz. Sekiz çekirdekli Exynos 5422 işlemci (veya 2.5GHz Snapdragon 801 dört çekirdekli işlemci) ile güçlenen telefon, 2GB RAM'e, çıkartılabilen 2.800mAh kapasiteli bir pile, 16/32GB depolama alanına (microSD ile 128GB daha genişletilebiliyor) ve şimdiye kadarki en canlı ekranlardan birine sahip. Güvenlik ve kullanım kolaylığı için bir de parmak izi tarayıcısı eklenmiş.

Galaxy S5'in sıyrılarak öne çıkan bir yeniliğini söylemek ise zor. Ancak çoğu kullanıcı için bu o kadar da önemli değil, önemli olan S5'in rakipleri karşısında ne kadar iyi olduğu.

Galaxy S5, bazı ülkelerde Samsung'un önceki amiral gemisi modellerine göre daha ucuz olsa da, Türkiye'deki fiyatı yine oldukça pahalı. Makalemizde Galaxy S5'in yeniliklerine yakından göz atarken, birçok iyi üst seviye cebin olduğu piyasada ona 2.000 TL'nin üzerinde para vermenin değip değmeyeceğini cevaplamaya çalışacağız.

2.200 TL: Bu paraya değer mi?

2.200 TL: Bu kadar paraya değer mi?

Galaxy S5'in 16GB'lık modelinin satışa sunulduğu peşin fiyatı, 2.199 TL. En başından fikrimizi söyleyelim: Tasarıma önem verenler için bu para, Galaxy S5 için çok pahalı gelebilir. Bununla birlikte her şey yapı kalitesi ve tasarımdan ibaret değil. Üstelik HTC One M8 gibi telefonların Galaxy S4'ten de pahalı olduğunu hatırlataılm. Samsung, yeni cebini en son teknolojilerle donatmaya ve pile yönelik optimizasyonlar yapmaya devam etmiş.

Peki Galaxy S5, satış listelerinde Apple ile rekabeti sürdürecek kadar iyi mi? Evet, ancak bunda Samsung'un neredeyse her bölgede kendini gösteren pazarlama kuvveti var. Samsung'un bir dahaki amiral gemisinde, yani Galaxy S6'da tasarım dilini gözden geçirip, kullanıcıların ağzını sulandıracak yeni bir tasarım geliştirmesi gerekebilir.

Şimdiye kadar olumsuzlardan bahsetsek de, Galaxy S5'te yakınacak şeylerin sayısı oldukça az. Bu, özellikle geçen senelerde fazla yenilik yapmamakla suçlanan Samsung için iyi bir gelişme.

Tasarım

Samsung, telefonunu hafif, su geçirmez tutmak üzere amiral gemisi cebinde yine plastik gövdeye yer vermiş. Aslında bunlar, plastik gövde için tam bir mazeret değil çünkü Sony Xperia serisi metale yer vermesine rağmen su geçirmezlikten ödün vermiyor.

Samsung Galaxy S5, Galaxy S4'ten daha sağlam bir telefon, bundan şüphe yok. Arka kapağın Note 3'e benzeyen lastik yüzeyi ise onun elinizden kayıp gitmesine engel oluyor. Ancak Galaxy S5, dışarıdan bakıldığında son teknoloji ürünü gibi durmuyor - daha çok Galaxy Note 3 ve S4 ile aynı çizgideki bir telefon gibi görünüyor. Telefonun mavi ve bakır renkli modelleri, bize beyaz modelden daha iyi göründü. Ancak yine de HTC One M8'in çekiciliğinin yanına yaklaşmıyorlar.

Ekran boyutu 0.1 inç büyüyerek 5.1 inç'e ulaşan Galaxy S5'in gövdesi de Galaxy S4'ten biraz daha büyük. Ancak onu tek elle tutmak ve kullanmak olanaksız değil. Yine de iPhone'dan gelen kullanıcılar, alışana kadar biraz zorlanacaklardır.

Tasarım - II

Parmak izi tarayıcısıyla gelen, yenilenen giriş düğmesine basmak oldukça kolay. Düğmenin sağlam bir his verildiğini de söyleyelim. Güç düğmesi yine telefonun sağında yer alıyor, ancak biraz yükseltilmiş ve ulaşması oldukça kolay. Aynısını ses düğmeleri için de söylemek mümkün, ancak cebin boyunun bir miktar uzamış olması, yürürken parmaklarınızı uzatıp kulaklıklarınızın ses seviyesini değiştirmekte zorlanmanıza neden olabiliyor.

Önemli bir değişiklik, Galaxy S5'in IP67 standardında suya ve toza dayanıklı olması. Telefonu kısa süreli suya düşürdüğünüzde korkmanıza gerek yok; ancak yüzmeniz tavsiye edilmiyor.

USB 3.0 bağlantısı bazılarına garip görünebilir, ancak port Galaxy Note 3'te kullanılanın aynısı. Port, şarj için hem normal microUSB kablolarını, hem de hızlı veri transferi için USB 3.0 kablosunu destekliyor.

Alt taraftaki kapasitif düğmeler yerlerinde duruyorlar, ancak işlevleri biraz değişmiş. Menü düğmesinin yerini Google'ın Android 4.4'teki yeni favorisi çoklu görev düğmesi almış. Menü işlevi için bu düğmeye uzun basmanız yeterli olsa da, bu şekildeki kullanımın sezgisel olduğunu söylemek güç. Düğmenin telefonu sağ elle kullanırken parmağınızdan uzak kalması da bir başka eksi. Yine de sistemin kötü olduğunu söylemiyoruz.

Galaxy S5'te korunan, beğenilen bir tasarım öğesi, pilin çıkartılabilir olması. Galaxy S5'in pil ömrü gerçekten iyi, ama pilin bitmesinden endişeleniyorsanız yedek pil taşımanız mümkün.

Arka kapağı takarken tüm klipsleri oturtmakta sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Bu durum, su geçirmezlik anlamında endişe verici. Telefon sizi bu konuda uyarsa da, kapağı tam olarak oturtmanız için birkaç kez şansınızı denemeniz gerekebiliyor.

Testimizde giriş düğmesinin altına kum tozu kaçırmayı başardık. Bu durum, telefonun toza karşı dayanıklılığı konusunda bizde şüphe uyandırdı.

Galaxy S5 daha hafif ve tutması daha kolay bir telefon. Bu yüzden onu bir kılıfla kullanma ihtiyacınız çok daha az. Ancak kasası ne kadar güçlü ve kaliteli bir plastiğe sahip olsa da, rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Öne çıkan özellikleri: S Health

Öne çıkan özellikleri

Geçen sene Galaxy S4'ün yeniliklerini sıralarken zorlanıyorduk. Çünkü yeniliklerin çoğu, teknolojik numaralardan ibaretti. Galaxy S5 ise telefonunuzu daha kullanılabilir hale getirmeyi, gün içinde daha çok ihtiyaç duyacağınız işlevleri sunmayı amaçlıyor. Bu arada S4'te ortaya çıkan Air Browse gibi işlevler de hala yerinde duruyor.

S Health

Samsung Galaxy S5'in en belirgin yeniliklerinden bir tanesi, arka kameranın altına sıkıştırılmış olan kalp ritmi sensörü. S Health 3.0 ise diğer uygulamaların birçok eksiğini kapatıyor. S Health'teki işlevler için farklı uygulamalar da kullanabilirsiniz (örneğin My Calorie Counter, aldığınız kalorileri saymakta oldukça başarılı), ancak hepsini merkezi bir yerden yönetmek işinizi kolaylaştırıyor.

S5'teki adım sayma işlevinden faydalanmak için elbette onu cebinizde taşımanız gerekiyor. Her zaman çok isabetli olmasa da, bizce hiç yoktan iyi.

Galaxy S5'İn en önemli yeniliklerinden biri olan kalp ritmi sensörü, çoğunlukla başarılı bir biçimde çalışıyor. Sorun şu ki onu kullanmayı hatırlamanız gerekiyor. Örneğin ideal bir ölçüm için kalp ritminizi uykudan uyandığınızda ve dinlenirken kontrol etmeniz gerekiyor. Kalp ritminizi doğru zamanda ölçmeniz gerekiyor ve bunu yapmazsanız, ortalama ritminiz pek bir anlam taşımıyor.

Tıbbi ölçümlerin yerini tutmasa da kalp ritmi sensörü, kalp rahatsızlığına sahip olup, kalp ritmini sıkça kontrol etmesi gerekenlerin işine yarayabilir.

Ultra Güç Tasarrufu modu

Ultra Güç Tasarrufu modu

Galaxy S5'e yeni eklenen bu işlev, telefonun ekranını siyah beyaz hale getirerek ve kullanabileceğiniz uygulamaların sayısını 6'ya kısıtlayarak önemli pil tasarrufu sağlıyor. Bu modda kullanabileceğiniz uygulamalar arasında Twitter, web tarayıcısı ve benzerleri var.

Ultra güç tasarrufu moduna telefon, veri tüketimini sadece açtığınız uygulamalara kısıtladığından, arka plan uygulamaları veri tüketmiyor. Aynı zamanda arka plan uyarıları da almıyorsunuz.

Ultra güç tasarruf modunda telefonun tahmin ettiği kadar uzun bir pil ömrü elde edemedik. Örneğin 3-4 saatlik web'de gezintinin ardından pil, yüzde 7'den yüzde 2'ye düştü. Bu hiç fena değil, ancak telefona göre 21 saatlik bekleme süremiz vardı.

Ultra güç tasarruf modundan çıkıp normal moda geçmenin yaklaşık 15 saniye sürmesi, sinir bozucuydu. Bu yüzden normal moda geçerken telefonunuzu tekrar cebinize koymaya hazırlanın. Eğer biraz daha hızlı çalışsaydı, işlevi gerçekten daha sık kullanabilirdik.

Kamera ve seçilebilir odak

Kamera ve seçilebilir odak

Seçilebilir odak, bu seneki telefonlardaki büyük özellik niteliğinde. LG, Sony ve HTC, fotoğrafı çektikten sonra arka planın odağını kaldırma işlevleri sunmaya başladılar. Nokia ise buna 2013'te başlamıştı.

Odak noktası değiştirme konusunda en başarılı telefon, şu an için HTC One M8. Telefon, bunu ikinci derinlik algılayıcı sensörüne borçlu. Samsung ise ne yazık ki rakipleri arasında işlevi en kötü sunanlardan. Telefon, bu işlev için birkaç resim çekiyor - bu pek de akıcı bir iş değil. Ardından galeriye gidip resmi işlemeniz gerekiyor; bu da birkaç saniyenin daha geçmesi demek. Tüm bunlardan sonra arka planı veya ön planı bulanık hale getirebiliyorsunuz. Her iki stili birden kaydetmeniz ise mümkün olmuyor.

İyi olan ise kameranın geri kalanının daha iyi geliştirildiği. Akıcı otomatik odaklanma işlevi, ilk fark edilen yeniliklerden. Bununla birlikte kamera uygulamasının açılması oldukça yavaş. Bir başka küçük sorun ise otomatik odaklamanın bazen yeterince keskin fotoğraflar çekmemesi. Yani Samsung'un Galaxy S5'le tam istediğiniz fotoğrafı çekeceğiniz iddiası, biraz suya düşüyor.

Kadrajınızda iyi aydınlatılmış, parlak bir konum varsa ve kamera uygulamasını açmışsanız, iyi bir sonuç elde edeceksiniz. Ancak kameralı telefonları genellikle biraz daha farklı kullanıyoruz.

Parmak izi tarayıcısı, Download Booster ve ekran

Parmak izi tarayıcısı

Samsung'un parmak izi tarayıcısının Apple'ın ardından piyasadaki ikinci en iyi telefon parmak izi tarayıcısı olduğunu söyleyebiliriz.

Galaxy S5'in kilidini açmanız için parmağınızı sensörün bulunduğu giriş düğmesinin üzerinde aşağı doğru çekmeniz isteniyor. Ancak bu pek doğal bir hareket değil. İyi haber, parmağınızı yana çektiğinizde de sensörün çalıştığı. Ancak bu sefer tarama doğruluğu biraz düşüyor.

Parmak izi tarayıcısının önemli özelliklerinden biri olarak tanıtılan PayPal desteğini ise biz çalıştırmayı başaramadık. Ayarlarda istenenleri yerine getirmemize rağmen PayPal uygulaması, bize parmak iziyle ödeme yapma şansı tanımadı.

İndirme hızlandırıcı (Download Booster)

Download Booster, açık bırakmanız halinde mobil verilerinizi bir anda tüketebilecek bir işlev. Download Booster, Hem 3G, hem de Wi-Fi ağlarına bağlı olduğunuzda ve bir dosya indirmek istediğinizde, iki bağlantıyı aynı anda kullanarak indirme hızınızı katlıyor. İşlevi kullanabilmek için indireceğiniz dosyanın 30MB'tan büyük olması gerekiyor.

Ekran

Samsung Galaxy S5'in ekranı, piyasadaki en iyi ekranlardan ve rahatlıkla telefonun en iyi özelliği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir telefon, iyi bir pil ömrüne, iyi bir kameraya ve müthiş bir ekrana sahipse, diğer yenilikler ne olursa olsun başarılı sayılabiliyor.

Galaxy S4'ün ekranında hoşumuza giden, bazı LCD'lerden bile yüksek bir parlaklık sunması oldu. Ekran tam güçte HTC One M8'den daha canlı renkler sunarken, rakiplerinden daha koyu renkler gösterebiliyor. 1080p'lik ekranın çok net, keskin bir görüntüye sahip olduğunu herhalde söylemek gereksiz.

Galaxy S4'ün Full HD Super AMOLED ekranı, Galaxy S4'ün ekranına göre yüzde 22 daha yüksek parlaklık sunsa da DisplayMate'e göre pile ek bir yük getirmiyor. Bu arada AMOLED ekranlardaki aşırı canlı renk sorunu da ortadan kalkıyor. Galaxy S5, Adapt Display işleviyle istediğiniz renk dengesini seçmenize izin veriyor.

Galaxy S5'in 1920x1080 çözünürlüklü 5.1 inç'lik ekranı ister web'de dolaşmak olsun, ister fotoğraflara bakmak veya video izlemek, şu an piyasada bir telefonda bulabileceğiniz en iyi ekran.

Arayüz, performans ve pil performansı

Arayüz, performans

Samsung Galaxy S5, arayüzünde önemli değişiklikler yapıyor. Yeni simgeler daha dairesel ve her şey, daha üst düzey kalitede bir görünüm kazanmış.

Yenilenen kilit ekranı, hava durumunu ve adım sayacını gösteriyor. Köşedeki kamera simgesi ise kameraya hızla ulaşmanızı sağlıyor.

Yeni TouchWiz giriş ekranının en iyi tarafı, hızlı çalışması. Arayüzde hiçbir gecikmeye ve takılmaya şahit olmadık. Bununla birlikte geçiş animasyonları hala biraz yavaş. Yine de bu, ihmal edilebilir bir bekleme.

Değişen bir başka arayüz öğesi ise uyarı alanı. Simgeler ve yazı tipi, dairesel ve düz bir görünüme sahip.

Giriş ekranını sağ tarafa kaydırdığınızda, Flipboard'u temel alan "My Magazine" görüntüsü ekrana geliyor. Burada hangi konuların gösterileceğini seçebiliyorsunuz. Ancak My Magazine'in bir avantaj sayılması için bizce daha çok yolu var.

Galaxy S5, hızlı işlemcisine rağmen bazı yerlerde yavaşlamıyor değil. Örneğin kamera uygulamasının açılışı çok yavaş. Real Racing 3'te ise çok fazla araba ekrana geldiğinde yavaşlama yaşayabiliyorsunuz (sorun telefonu yeniden başlattığımızda azaldı). Bulut depolamaya bağlı galerinizi açmak da çok uzun sürebiliyor.

16GB'lık depolama alanının 11GB'ının size sunulması ise diğer ceplere kıyasla daha iyi. Samsung'un bazı uygulamalarını kırpması ve isteğe bağlı indirme olarak sunması, dahili depolama üzerindeki denetiminizi artırmış.

Pil ömrü

Galaxy S5, 2800mAh kapasiteli, daha büyük bir pile sahip. Bu sayede daha yüksek bir pil ömrü elde edebiliyorsunuz.

Video testimizde 90 dakikalık bir videoyu tam parlaklıkta çalıştırdık ve pil, sadece yüzde 16 geriye düştü. Bu performans, daha yavaş işlemciye ve daha küçük ekrana sahip iPhone 5S'le yarışabilecek seviyede. Aynı sürede yüzde 23 pil kaybeden HTC One M8'den ise çok daha iyi. Pil optimizasyonuna çok önem veren LG'nin LG G3'te nasıl bir geliştirme sunacağını ise merak ediyoruz.

Telefonunuzu siyah beyaz kullanarak güç tasarruf etmenizi sağlayan ultra ve normal güç tasarrufu modları ise başarılıydı.

Aramalar, mesajlaşma, web tarayıcısı, çocuk modu

Aramalar

Galaxy S5'in çekiş gücü, şimdiye kadar gördüklerimizin en iyi olmasa da kabul edilebilir düzeyin üstünde. Görüşmelerimizdeki ses ise temiz ve netti.

Mesajlaşma

Samsung'un SMS işini Android 4.4'ün Hangouts'una bırakmak yerine kendi mesajlaşma uygulamasını sunması, bizce iyi bir karar. Yeni TouchWiz'de dikkatimizi çeken zekice bir işlev, önemli alıcılarınızın resimlerinin gelen kutunuzun üstünde sıralanmasıydı. Bu sayede mesajlaşma uygulamasını açtığınızda sık mesajlaştığınız kişilere hemen mesaj yollayabiliyorsunuz.

Web tarayıcısı

Bugünkü birçok telefon gibi Samsung da Galaxy S5'te Chrome ve kendi tarayıcısını ayrı ayrı sunuyor. Samsung'un tarayıcısının Chrome'dan kalır bir yanı yok: Temiz bir arayüze sahip tarayıcı, hem hızlı, hem güzel görünüyor, hem de gizli gezinti, masaüstü görünümü gibi Chrome'un standart numaralarına sahip. Yer imlerini saklama işlemi oldukça sezgisel; sayfaları kaydetmek ise Pocket stilinde, iyi biçimde çalışıyor.

Çocuk modu

Galaxy S5'teki çocuk modu bizce faydalı bir işlev. Bu işlevi açtığınızda bir PIN kodu giriyorsunuz, ardından çocuğunuzun kız mı, yoksa erkek mi olduğunu ve yaşını seçiyorsunuz. Bunun ardından çocuğunuzun hangi uygulamaları kullanabileceğini seçiyorsunuz. Çocuklara özel düzenlenmiş arayüz, oldukça güzel görünüyor. Mod içinde kendi sesinizi kaydedip robot sesi olarak yürütmeye yarayan bir işlev de var. Bu modu açıp onu kurcalamak isteyeceğinizi söyleyebiliriz (bizim yarım saatimiz çocuk modunu kurcalamakla geçti).

Kamera ve CHIP Online yorumu

Kamera

Samsung Galaxy S5'in 16MP'lik Isocell kamerası, piyasadaki cep kameralarının en iyilerinden. Kamera, bir düzine farklı işlevin yanında gerçek zamanlı HDR sayesinde HDR fotoğraf çekmeden önce onu görmenizi sağlıyor.

Samsung'un da üzerinde durduğu en önemli geliştirme ise, kameranın sadece 0.3 saniyede, yani çok hızlı bir biçimde odaklanabilmesi. Bu yenilik, fotoğraf çekmeyi gerçekten de çok daha hızlı ve keyifli bir hale getiriyor. Ancak bundan önce kameranın bazı küçük sorunlarla beraber geldiğini de söyleyelim. Daha önce de söylediğimiz gibi kamera uygulamasının açılması birkaç saniye sürüyor - bu süre rakiplere göre çok daha uzun. Kilit ekranındaki kamera simgesini sürükleyerek kameraya ulaşmak isterseniz bu işlem, daha da uzun sürebiliyor. Bu yüzden bazen kamera simgesini yeterince uzağa çekmediğinizi sanıyorsunuz.

Hızlanan otomatik odaklanma, genel olarak oldukça başarılı. Ama bazı durumlarda bulanık fotoğraflarla karşılaştığımız da oldu. En azından HDR modu iyi biçimde çalıştı.
Hızlanan otomatik odaklanma, genel olarak oldukça başarılı. Ama bazı durumlarda bulanık fotoğraflarla karşılaştığımız da oldu. En azından HDR modu iyi biçimde çalıştı. Seçilebilir odaklanmayla birleştiğinde gerçek zamanlı HDR, iyi sonuçlar verebiliyor. Resimleri işlemenin uzun sürmemesi de bir avantaj.

Seçilebilir odaklanma işlevi ise daha önce bahsettiğimiz gibi biraz sorunlu. İşlevin makro modda daha iyi çalıştığını gördük.

Animasyonlu GIF oluşturma modu dışındaki modlar ise, eskiden olduğu gibi pek gerekli değiller. Samsung'un her şeyi daha kolay bir hale getirmiş olması ise, modları kullanırken onlardan korkmamanızı sağlıyor.

Samsung Galaxy S4, piyasada 4K video kaydı yapabilen sayılı ceplerden bir tanesi. Ancak bizce bu işlevi sıkça kullanmamız için 1-2 sene daha geçmesi, depolama alanlarının genişlemesi gerekecek.

Galaxy S5'in kamerası, Nokia Lumia'nın Pureview sensörüne yaklaşmasa da oldukça güçlü. Aynı zamanda HTC One M8'e göre daha yetenekli. Ancak One M8'in günlük fotoğraf çekme ihtiyacı için daha uygun olduğunu düşünüyoruz. S5'le çektiğimiz fotoğrafların çoğu, onlara bilgisayar ekranına baktığımızda o kadar da keskin olmadıklarını gösterdi.

Galaxy S5'le çektiğimiz fotoğraf örnekleri için galerimize göz atabilirsiniz.

CHIP Online yorumu

Samsung Galaxy S5 müthiş bir telefon. Sorun şu ki, müthiş telefonlar yavaş yavaş standart haline gelmeye başladılar. Galaxy S5'in plastik gövdesi ve pek değişmeyen tasarımı, premium gövdeli cep meraklılarını hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak Galaxy S5, Samsung'un şimdiye kadar ortaya çıkardığı en iyi telefon. Firma, cebini çok daha kullanışlı, gerçekten kullanacağınız işlevlerle donatmakla kalmamış, ona daha hızlı ve daha iyi bir kamera ve sağlık işlevleri eklemiş.

Galaxy S5, 2014'ün en iyi telefonları arasında durabilecek kadar iyi, sağlam ve gerek duyabileceğiniz her şeyi sunan bir telefon. İyi bir pil ömrünün yanında üst düzey teknik özellikler ve güçlü bir kameraya sahip olmak istiyorsanız, Samsung'un işlevlerini de seviyorsanız, Galaxy S5'i size rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 84 Yorum

Rehber yine takiliyordur herhalde. Odaklama 0.3 sn ama kamera acilisi da 3 sn. En yeni telefon ama gecis animasyonlarinda takilma var. :-( offf offf.

Artık telefonlar iPhone'dan pahalı olmaya başladı önceden iPhone pahalı diye millete almayın diyorduk o günleri hatırlar gibiyim :)

@14 Nis 2014 03:21 hatırlatırım çıktığında ön sipariş 3000tl idi 5s. şimdi 6 çıksın gene samsung çıkış rakamının en az 500 tl üstüne çıkar

Haklısın ama androidde adamakıllı youtube download uygulaması bulamadım mxtube ayarında Calculator ? (infinity) kalitesinde hesap makinesi bulamadım veya Tydelig Wikipanion kalitesinde bir uygulama da yok Touch Press'in Wolfram Alfa ile geliştirdiği ELEMENTLER uygulaması (periyodik tablo için yapılmış en kapsamlı uygulama) Solar Walk veya Sky View kalitesinde astronomi kategorisinde uygulama da bulamadım Açıkçası Google Play Store hayal kırıklığına uğrattı beni mobil pazarın yüzde 80'nine sahipsin fakat uygulama kaliten yetersiz Bu eksikliklerin giderileceğini umarak şimdilik ios a devam

@14 Nis 2014 07:59 çok lazım uygulamalar aramışşsın, direk uygulama ismi olarak ararsan bulamazsın ama muadilleri ücretsiz ve daha çoktur reklamını yaptığın appstorea göre ;)

Abi editörler bile tavsiye edemiyor,ederken samsungun en iyi telefonu diyor , yani samsung s4 veya s3 daha iyi bir telefon olamazdı zaten :d bu sene bi atılım bekliyordum samsungdan ama yine hayal kırıklığı, artık seneye inşallah. :d o zamana kadar hTC'ye devam.

2 gb ram vasat kalmış beklentilerimizin altında

3 4 saat webde gezinti %5 götürüyorsa bitmeyen pil yapmış samsung,interneti kapatıp mi gezinti yaptınız sayin chip ekibi;))

Yeni dün S5 aldım bence gayet hızlı bir telefon 2 gb ram problem değil snapdragon 801 2.5 Ghz işlemci varken. biraz ısınma normaldir görev yöneticisinden bazı uygulamaları kapatInca duzeliyor kamerası mükemmel dijital video ve fotoğraf stabilizasyon var HDR çekim yapılabiliyor.

ya ben anlamıyorum bu chip yetkilileri rami sıfırladiıktan sonra mı kamerayı açmayı denemişler. Ben kullandım ve gayet hızlı bir şekilde açıldı. Ayrıca dile getirdikleri çok büyük bir hata var o da ultra power saving modda telefonun bekleme süresi için verdiği süreyi chip ekibi internette dolaşarak geçirdiği süreyle aynı kefeye koymuş. Bu büyük bir hata. Rehberde takılma yok arkadaşlar ben kullandım. Ve dedikleri gibi Display Mate e göre de galaxy s5 deki ekran şu ana kadar hiç bir cihazda kullanilmamış. Ve övgüye değer derecede kaliteli. Ayrıca ben galaxy s3 umde need for speed most wanted ı kasmadan oynarken real racing nasıl kasabiliyor anlamışdeğilim o telefonda. Bence kişiden kişiye değişir. Çoğu kişi android kullanmayı bilmiyor. Siz bunların eline corei7 li telefon bile koysanız ( olmaz ama olsun) sistem iyi bilinmedigi sürece o da kasar. Bi kere telefonun ramini hiçbir temizlemeyeceksin . Telefona en büyük zararın bu. Çünkü bunu yaptığın vakit androidin işleyişine ters bir hareket yapıyorsun.Aslında sen ne kadar uygulama çalıştırsan çalıştır yeterli bellek olmadığında düşük bellek katili (LMK) son anlarda en az kullanılan uygulamaları kapatır yani son 10 mb a kadar dolar ama o ramin hiç bittiğini görmeyeceksin. Rami temizlersen işlemci hem temizlerken yorulur hem de sistem gereği o uygulamaları geri yüklerken. Bu durumda işlemciyi yormuş olursun ve temizledikten sonra telefondaki uygulamaları açarken kasabiliyor. Işlemciyi yordugundan telefon ısınır aynı zamanda bataryadan gider. Yani dediğim gibi sistemi bilmeyene corei7 koysan 8gb ram koysan nafile.

@14 Nis 2014 11:05 haklısın bence bi de gelip karşımıza plastik diye şikayet ediyolar sizin o metal htc leriniz suya düştüğünde ne halt yiceksiniz

birçok yenilik olabilir ama tasarım s3'ten ve s4'ten beter. ekran yanındaki çerçeve s4'ten daha kalın tamam sıvı geçirmezlik için olabilir ama millet çerçeveyi yok etmeye çalışıyo bunlar kalınlaştırmışlar. donanım geliştirmesi şunu bunu hepsi hikaye.tam emin değilim ama 16gb hafızanın 9 gb ını kullanabilirsiniz büyük ihtimal. o iddia edilen güç tasarrufu modu bilmem ne o da göz boyamak için. iddia ederim bu telefonu sabah 8 de şarjdan söktüğümde gece 12 ye çıkmaz. (facebook twitter vs kullanmıyorum genelde chip, sammobile milliyet). bu telefon 2 3 ay içinde 1500 seviyelerine düşer. bir sene sonra s6 çıkınca yüzünüze bakmaz samsung. almayın kardeşim bizi enayi yerine koyuyolar. eskiden telefonumuzu rahatça root edebilir kişiselleştirirdik şimdi 4.4.2 deki knox sayacı yüzünden korkar olduk ben bu androidi neden alıyorum kardeşim? s2, s3 kullanmış şuanda da s4 kullanan birisi olarak bir daha ki sefere apple yada farklı bir markayı seçeceğim. (kesinlikle apple fanboyu değilim aksine birkaç aya kadar nefret ederdim)

Rehber yine yavaş mı?

Viral reklam.

iphone gerisi traşşş

@14 Nis 2014 13:12 dogru tarssss ben ufakligi tras ediyom iphone ile anca o ise yariyor.Ekrani acmak icin parmak yerine diyer oarmagimi kullaniyorum iyi calisiyorr

Turkiyede satılan Exynos işlemci mi yoksa snapdragon mu

S5 o kadar para etmez o telefonun ederi en fazla 1500 Tl kimse kusura bakmasın ama bu cihaza 2200 Tl vermek bence enayilik üstelik 16 GB 32 Bali olsa bişi demiyecem

komik bir telefon :)

ben aldım güzel telefon. eğer teknolojiyle aran iyi ise al yoksa nokia3310 dan bi farkı yok anlamayan için

@14 Nis 2014 16:04 Z2 varken çöp

daha once ne samsung ne htc ne sony kullanmadim. Hep nokia kullandim oda kullanisli dayanikli oldugu icin. Ama artik yeni bi telefon alicam ve nokia artik bu iste biraz geride kaldi. Guzel bisey olsun istiyorum ve verdigim paraya degsin. Ama okadar foruma baktim daha s5 cikmadi plastik cop virt zirt yazilmis. Kimisi sony yi kotuluyor kimisi htc yi cogu samsungu bi coguda apple i ben anlamiyorum futbol takimi destekler gibi teknoloji firmalari destekleniyor ya da kotuleniyor. Arkadas aldin makinayi iyiyse iyi de kotuyse kotu zaten kimseyi tanimiyosunki. Herkes biraz objektif olsa sanki daha iyi olucak

@14 Nisan 2014 17:17 helal bilader çok doğru söylüyorsun tel alacak adamında kafasını karıştırıyorlar

Çok değil sadece 2 3 ay da fiyatı yerlerde sürünür.

Çok değil sadece 2 3 ay da fiyatı yerlerde sürünür.

Xperia z2 varken neyin s5 i artık sony de telefon sektöründe baş gösterdi. Ayrıca sony kalitesi apayrı bir şey ama s3 kullanıyoruz napalım biriktrebilirsek geçicez inş

Kocaman ekrana ufacık ikonlar.

Ben bugün aldım öncelikle rehber işini çözmüş ler sanırım s3 e göre cok iyi s3 ten geçiş yaptım bana göre güzel tlf sanapdragon 801 turkiye işlemcisi merak edenlere duyurulur üç maeka arasında en iyi fiyat samsung ha birde çıkarılan bataryada cabası

Rehber yine takiliyordur herhalde. Odaklama 0.3 sn ama kamera acilisi da 3 sn. En yeni telefon ama gecis animasyonlarinda takilma var. :-( offf offf. yazan arkadaş sen profesyonel fotoğrafçımısın?

Çok kalın çerçeveleri var. Elime alıp incelediğimde çok şaşırdım. Normalde Çin telefonları Samsung'u taklit ederdi ama bu sefer Samsung S5 ile Çin telefonları taklit etmiş.

Arkadaşlar galaxy s5 in kamerada alternatifi yok. Çünkü sonynin z1 le aynı kamerayla geleceği kesin. Z1in halini gördük. Note 3 13 mp le ona rest çekiyordu. Bu sensör ve 16 mp kamera rakipsiz şu an bence. Işlemcide de şu daha iyi diyebileceğiniz telefon yok. Ekran kaltesinde de şu daha iyi diyebileceğiniz telefon yok. Batarya yapılan testlerde olumlu sonuçlara imza attı ve ultra power saving mod bence gayet başarılı. Plastik ya da alüminyum olması bir kullanıcı tercihi olduğundan bence daha fazla kötülemenin anlamı yok .

Para tuzaklari bunlar

1400 tl ye bir ay once lg g2 almistim su gecirmezlik disinda s5 in pek bi artisini goremedim sanki. o kadar para verilmez diye dusunuyorum. 1500 un altina indiginde alinabilir tabiki ama 2000+ fahis bi biyat :)

Lg g2..... telefonda fiyat/performans kriterine göre dahası pil ömrü dahil birçok işlevsel özelliği bulunan sıradışı bir cihaz. S5 e bu fiyat çok

Lg g2 ni daha sd card girişi yok allah aşkına vr 32 gb lık fiyatlısını alana kadar note 3 alıyorsun bunun nesi fiyat/ performans.

almayı düşünüyoruz. araştırdık lumia'nın çok eksiği var özellikle işletim sisteminin gelişmesi lazım, iphone ise çoktan ölü yatırım olarak gördük. en iyisi bu gibi =)

eğer nabız ölçmeye 2200 tl vermek istiyorsanız alın :D

Galaxy s5 ülkemizde hangi işlemciyle satılıyor snapdragon mu exynos mu kesin olarak biliniyormu, birde 4g varmı?

@16 Nis 2014 21:43 4g yok bundan eminim exynos ya da snapdragon konusunda herkes farklı bir şey söylüyor

@30 Nisan 2014 20:54 4g var yanlış biliyosunuz

Galaxy s5 ülkemizde snapdragon 800 ac 2.5 ghz li işlemciyle satılıyor bilgilerinize. Ve tabi ki de 4 g var. Hatta ülkemize 4 g geldiğinde galaxy s5 teki download Booster özelliğiyle wifi ve 4g birleşerek size ( 150 Mbps e kadar ) indirme hızı sunuyor. Bu müthiş bir profesyonellik bence. Tabi 3 g ile de çalışıyor ancak 4 g çok daha üstün bir teknoloji. Ha bu arada 800 ac islemci yi , Android piyasasının en yetenekli kamerasını, piyasanın en kaliteli ekranını ( display mate tarafından onaylanmış) parmak izi okuyucusunu, aslında basit bir teknoloji olmasına rağmen ne Htc de ne de sony de olan adımsayara sahip olan , kişisel sağlık takibi için kalori takibini ve kalp atış hızının takibini yapan bir s health yazılımına sahip olan, test edilmiş olarak ultra power saving modda 3, 4 saat internet deneyimini % 5 şarjla gerçekleştiren ve 150 liralik yazilimla ücretsiz gelen ayrıca gameloftla yapılan anlaşma sonucu gameloftun bir cok oyununu ücretsiz kullanıcılarına sunan bir telefona bence haksızlık yapıyorsunuz.

Nasıl yani sanapdragon 801 değilmi?

Hep daha iyi, hep daha iyi, bu eskiler ne oluyor be haci bunu merak edip durmusumdur hep.

işe yaramaz fiyat cok uçuk

Samsung'un en iyi ürettiği telefon diyor ulan zaten en son çıkan galaxy serisi tabi daha iyi olacak ve diyor ki çok iyi süper telefon 15 saniyede MOD değiştirip ana menüye dönerken FRAME kayıpları atlamaları belli zaten iPhone 5S değil bu 5 ile bile kapışamaz bi kere ANDROİD asphalt 8 yükle gene kasacak aynı tas aynı hamam yani :))))

@18 Nisan 2014 16:48 youtube da videosu var adam asphalt 8 oynuyor s5 ile hic kasmıyodu

3 - 4 Saat internette gezinmeyle %5 şarj gitmiş he ulan çocukmu kandırıyorsunuz :)) o zaman 80 saatmi gidiyor bu telefonun şarjı hay allahım az salla bari ya :)

@18 Nisan 2014 16:50 Ultra güç tasarruf modunda olabilir belki

EKRANDA BEYAZ YOKSA NAPAYIM BEN GALAXY S5'İ :))))))

Kuş mu konduruyor bu telefon.2200tl bir alo için verilmez.Çok aşırı pahalı ancak baba parasıyla alınır.

suan elimde z2 var yurt dısından aldıgım bekleyin derim 2ay 3ay bekleyin alacaksanız xperia z2 yi alın pişman olmayacaksınz benim burda övmeme gerek bile yok telefonumu ;)

o kadar söyledik, kasa güzel değil, yapmayın, sağlam yapın, bildiğin plastik bu ve artık hoşumuza gitmiyor diye ama yine yok yine yok. almıyorum arkadaş, telefonunuz sizin olsun

Şunu sormak istiyorum hala rehbere çok uzun sürede mi açılıyor bunu neden çözemiyorlar

Xperia z2 iyi ama 6 ay geçmeden z3 gelecek sizce de saçma değil mi erken piyasası düşecek telefonun

Birincisi s 801 =s800 ac dir. Ikincisi batarya üzerinde yapılan testlerde mükemmel sonuçlar alındı. Galaxy s5 için geliştirilen ek yazilim sonucu normal kullanimda telefon % 25 az sarj harcıyor , oyun ve filmlerde % 50 az şarj harcıyor inanmazsınız yazın batarya galaxy s5 diye araştırın bulun. Çünkü galaxy s5le izlenen 1.5 saatlikf ll hd bir videoda % 16 şarj gidiyor ve htc one m8 de ise % 23 gidiyor. Bataryalar arasinda 200 mah lik fark var. Aradaki yüzde farkına baktığımızda % 7 lik bir fark var ve bu da yaklaşık olarak % 16 nin yarısına tekabül eder. Ve bu da demek oluyor ki gerçekten de % 50 ye varan bir tasarruf söz konusu. Batarya testinde bu telwfon ipad airin üstünde belirtmeliyim ki . Lg g2 xperia z1 hepsi sıralamada çok geri. Isterseniz adresi de atarım buraya.

2GB ram var diye takılmak bence yanlış android 4.4.2 daha az ram kullanıyor ve gelecek güncellemelerle daha da az ram kullanarak daha optimize bir sistem ortaya çıkacak

@23 Nis 2014 15:33 O öyleyse Z2 uçacak 3 gb ram ile

@24 Nis 2014 11:42 Performans demek sadece ram demek değil tabi

iphonedan ötesi yok..

O kadar konuştun bir antutu testi koymadın :D

Su geçiriyormuş sıçramaya dayanıklıymış sadece inanmayın

Arkadaş 2000 tl gibi fiyatlar cep telefonu için büyük israf yapmayın artık bu nedir yaa. S4 ten hiçbir farkı yok ekranı haricinde. haa s4 ün ekranı küçük geliyorsa gidin note2 alın paranıza yazık yapmayın.bekleyin nasılsa fiyatı düşecek.bu işin suyu çıktı

Antutu testi demişken tabi herşey Antutu değil ama galaxy s5 Antutu da en önde arkasından note 3 le xperia z2 geliyo. Ancak şunu size söylemeliyim ki büyük ekranlı telefonlar kullanıyoruz ancak büyük ekranı verimli şekilde nasıl kullanıyorsunuz? Multipencere yalnızca galaxy serisinde olan bir şey ve de lg gflexte görmüştüm galiba. Multipencere sayesinde internette dolaşırken ayni zamanda youtube dan video izleyebilirsiniz peki bunun kadar lazım ve verimli bir özellik daha söyleyin bana. Herkese gereksiz gelirdi akıllı bekleme ancak çok yararını gördüğumu söylemeden edemeyeceğim. S beam gereksiz dediler. Tamam wifi direct le ayni şey ancak herkes malesef wifi directi bilmiyor. Oysaki s beami acip galeriden bir filmi ya da videoyu göndermek saniyede 4 mb la 1 gb lık bir dosyayi 4 dk da gerçekleştirilebiliyor. Üstelik yalnızca telefonları tokusturuyorsun ve ekrana dokunuyorsun. Peki şimdi bunun neresi gereksiz. Öyle olsa bile sonuçta bu yorumu sen yapıyorsun ve samsung bu özelliği sana sunduğu için yapiyorsun. Hangi firma sana bunu sunuyor. Yani demek istiyorum ki herşey performans değil. Zaten performans arıyorsanız bile her zaman en iyi performansın yanında bu özelliklerle geliyor Samsung. Daha henüz iphone la diğer telefonlar arasinda bluetooth yokken sen samsung la dosya gönderme nin sınırlarını zorluyorsun. Bence akıllı telefon demek yalnızca işletim sistemi bulunduran bir telefon demek değil aynı zamanda kullanıcıya hayatında daha fazla yardimci olan bazı görevleri daha verimli yapabilen kullanıcıya yalnızca teknolojik olarak değil aynı zamanda sağlık alanında da yardımcı olan hatta diğer alanlarda da sınırları zorlayan bir telefondur. Ve inanın şu an bu dediklerimi yapabilen tek firma samsung dur.

Üşenmeden bütün yazınızı okudum. Size tamamıyla katılıyorum. iPhone'da daha Bluetooth yok gelmişler yok IOS daha iyi yok Apple'nin çift çekirdeği yeter.

Daha geniş bir ekran, pc ile programsız veri alışverişi, daha yüksek ram ve işlemci hızı ile seni 4 gözle bekliyorum iPhone. Fanboy değilim. Plastik varsa hepsi hikaye... O kadar!

video açılmıyorr

O değil de bu nasıl bir Türkçe.

Iraktayım. Bugün sordum yemin ederim 600 dolar. 800 lira vergi veriyorsunuz Türkiye'de. Şimdi elimde ıphone 4s var. 2. El bunu 280 dolara aldım. Gül gibi...

Aynen kesinlikle avrupada yaşamak vardı ayırdık ne güzel 600 700 dolara galaxy s5 i

değmez plastik parçası.bir numara ı phone ....

sanki bunu alan kişi telefonla network server'ı kuracak, microfostta web site dizayn edecek, filmlere özel efekt hazırlayacak.. nedir birader olay.. konuşacaksın, internete gireceksin birde oyun oynayacaksın bu kadar..

Sizce samsung galaxy s5 mi iphone 5s mi

@04 May 2014 11:51 kesinlikle S5

telefonu 2 haftadır kullanıyorum vıdeo cekımlerı guzel resım kalıtesı guzel gunestete ekran guzel ekranın parlaklıgını ıstedıgın gıbı açabılıyorsun s4 e gore daha hızlı bu hızı oyunlara gırerken gorebılıyorsunuz oyun performansında s4 e gore daha ıyı olsada cogu oyunlarda bunu hıısetmıyorsunuz aspalt 8 de bellı oluyor farklılarlı rehbere hızlı gırıyor 2 gb rem dusuk gelebılır dıyorsanız note 3 e gore karsılaştırsak note 3 un arka plan uygulaması daha fazla belkı bundan dolayı 2gb ram le gelmıstır yada htc anlaşmışlarda olabılırler 3 gb rem koySA ama bunun gene 2.5 gb yakının yerdı dıye tahmın edıyorum bana gore kalp rıtım hızı gereksız zaren bazen olçuyor bazen olçmuyor olçsede kesın sonuçlamı olçuluyolar bılmıyoruz elım parmak ızı okuyucuda pek begenmedım bazen goruyor bazen gprmuyor s4 den s5 e gecmek ısteyen varsa bence gecmesın 1500 cıvarı s4 desek bunu 800 cıvarını satsalar 1500 lıra verılmez ama ılk alacak olanlar s5 alabılırler yada note 3 u ben ıkısı arasında cok kaldım ıslemcısı avrupayla aynı degıl dıye almadım sorularınız olursa cevaplarım bu arada antutu tesıtınde 35000 bın kusur aldı note 3 den bıraz daha fazla 300 500 cıvar ama bu exnos ıslemlcıyle yapılan testler degıl belkı onlan yapsalar bıraz daha dusuk cıkardı note 3

@15 May 2014 08:52 merhabalar s5 i maksimum düzeyde bir çok alanda diğer tlelefonlara fark atacak programlar biliyomusunuz???teşekkür ederim

iphone 5 den samsung s5 e gecdim. Simdi fark etdim ki iphone cok gereksiz bir telefon s5 harika

S5 şarj konusunda çok iyi sonuçlar alındı diyor da ben sorun yaşıyorum. Yetkili kişilerle de görüşünce ilk çıkanlarda böyle şeyler olabiliyor diyor. Kullanırken hız sorunu yaşamıyorum evet ama bu kadar ücrete karşı bekleneni karşılamıyor. Gece çekimi de öyle elle tutulur bir şey yok.

En iyisi s5

yaklaşık 2 ay önce s4 ten s5 e geçtim özellikle görsel olarak beni cezbeden mavi renk seçeneğiydi. s4 e göre gerçekten daha kaliteli bir dış yüzey var. micro usb şarj kapağının bile güzel duruşu var telefonda hiç bir ayrıntı göze kötü gelmiyor. teknik açıdanda memnunum gerçekten. ufak tefek sorunlar tüm telefonlarda olabilir ki malesef bunlar android kaynaklı. ama emin olabilirsiniz bu telefonda hepsi minimuma iniyor. pil ömrüde gayet iyi ben aktif olarak internet ve müzik uygulamalarını kullanan biriyim ve bir yedek batarya aldım hiç bir zaman yarı yolda kalmadım. kısacası daha önce s3 s4 falan kullanıp s5 e geçmeyi düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. iphonedan geçecek arkadaşlar android kaynaklı şaşkınlık yaşayabilirler ki bu normal.

Telefonu kullanan değil kullanmayanlar yorum yapmış. Ben kullanan biri olarak size şöyleyeyim iphone kullanan arkadaşlarım bir sonraki telefonlarının s5 ya da S6 olacağını söyledi en büyük etken ise yedek pili duvar dibinde yaşamamı önlüyor. ;)

Piyasadaki en iyi telefon.

Arkadaşınkini bir 15 dakika kullandım hiçte fenaya benzemiyordu açıkçası

Tüm bunlardan sonra arka planı veya ön planı bulanık hale getirebiliyorsunuz. Her iki stili birden kaydetmeniz ise mümkün olmuyor... yanlışınız var her iki görüntüyü de farklı olarak kayıt edebiliyorsunuz.

S5 candir gerisi heycandir

Sen de yorum yaz