HTC One (M8) incelemesi HTC One (M8) detaylı testte!

HTC'nin yeni amirali One (M8)'i İngiltere'den getirip test merkezimizde konuk ettik. İşte One (M8)!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
96
 • Kullanım (%30)98
 • İnternet (%20)98
 • Multimedya (%20)96
 • Telefon Fonksiyonu (%10)100
 • Fiyat / Performans (%20)89
 • Harika tasarım
 • Üstün performans
 • Genişletilebilir hafıza
 • Etkili Duo kamera
 • BoomSound hoparlörler
 • Keskin ekran
 • Sense 6 arayüzü
 • 4K video yok
 • Su geçirmeme özelliği yok
 • Pil çıkartılamıyor

Uzun bir süredir sızıntılarla gündemimizi bir hayli meşgul eden HTC'nin yeni amirali HTC One (M8) sonunda tanıtıldı. İngiltere'de düzenlenen lansmanına katılarak tanıtımına yakından şahit olduğumuz yeni amirali elbette CHIP Online olarak ayağımızın tozuyla test merkezimizde mercek altına almayı ihmal etmedik ve tüm özelliklerini detaylı bir şekilde inceledik. Neredeyse her alanda bir gelişme sunan One (M8), büyük yeniliklerle geliyor. Şimdiden uyaralım, oldukça uzun bir inceleme olacak. O yüzden kendinize bir kahve alsanız iyi edersiniz...

Kaliteyi hissedeceksiniz

HTC, ilk One'ın DNA'larını temel alarak baştan tasarladığı yeni amirali, dış görünüşüyle de yenilemeyi ihmal etmemiş. Yenilenen kasa artık yüzde 90 metalden oluşuyor. Bu oran bir önceki One'da yüzde 70 civarındaydı. Bu nedenle One (M8)'i elinizde tuttuğunuzda kaliteyi gerçekten direkt olarak hissedebiliyorsunuz.

One (M8)'de kavisli yapı aynen korunuyor, hatta eskisine nazaran daha fazla kavis kazanmış gibi. Böylece elde harika bir tutuş hissi uyandıran cep, iki farklı renk seçeneğiyle geliyor. İncelediğimiz modeliyle koyu gri renginde olan cebin ayrıca gümüş ve altın renkli modelleri de satışa sunulacak. Ayrıca bu noktada incelediğimiz One (M8)'in beraberinde HTC Dot View akıllı telefon kılıfıyla birlikte geldiğini de söyleyelim. Kapalıyken bile anında telefon erişimi sağlayan bu akıllı kılıf, özellikle tasarımıyla dikkat çekici görünüyor. Saati ve hava durumunu renkli noktalarla yüzeyinde görüntüleyen Dot View ayrıca; aramaları yanıtlamanıza ve e-posta bildirimlerini almanıza da olanak tanıyor.

One (M8)'in ağırlığı 160 gram, kalınlığı ise 9.35 mm. Bu değerleriyle Samsung Galaxy S5'ten biraz daha kalın ve ağır olduğunu söyleyebiliriz. Amirallerin detaylı karşılaştırmalarına incelememizin ileriki bölümlerinde ayrıntılı olarak değineceğiz.

Daha yakından bakalım

Şimdi One (M8)'in çevresine daha yakından bakalım. Telefonun tasarımında bazı değişikliklere gidildiğini söylemiştik. Buna gövdede yer alan bağlantılar da dahil edilmiş. Mesela önceki One'da sol köşede yer alan güç butonu sağ köşeye, kulaklık girişi ise telefonun alt kenarına taşınmış. Ayrıca yeni One, Nano-SIM kullanıyor. SIM kart çekmecesi yine telefonun sol kenarında yer alıyor. Sağ tarafta ise bir başka çekmeceyle karşılaşıyoruz. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi yeni One'da artık microSD kart seçeneği mevcut. Tıpkı Galaxy S5 gibi One (M8) de tam 128 GB'lık microSD kart desteği sunuyor. Böylece depolamayla ilgili sıkıntılar ortadan kalkıyor.  

One (M8)'in tasarımında dikkat çeken diğer bir nokta da, daha önce size CHIP Online üzerinden de aktardığımız gibi kapasitif tuşların artık yer almaması. Bu tuşları ekranın altından kaldırarak ekranın içine sanal olarak dahil eden HTC, ayrıca bu tuşlara bir yenisini daha eklemiş. Geri ve ana sayfa butonlarının yanında artık açık uygulamaları görmek için bir buton daha bulunuyor.

Ekranın hemen üst ve altında hoparlörler yerlerini koruyor. Yenilenen BoomSound hoparlörler, ilk One'a göre çok daha iyi bir performansa sahip. Selef modelin ses başarısını düşünürseniz bunun hiç de yabana atılmayacak bir seviyede olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dahili amplifikatörleriyle zengin ses sunan hoparlörler, bas ve tiz dengeleme yazılımı sayesinde en yüksek ses seviyelerinde bile bas ve vokalleri iyi şekilde duymanızı sağlıyor.

Cebin tasarımını geride bırakmadan önce ön tarafta güçlü bir ön kameranın, arkasında ise iki ayrı kameranın bizleri karşıladığını ve son olarak One (M8)'in kapağının açılmadığını ve bataryasının değiştirilemediğini de söyleyelim.

Teknik kadro ve performans

Tasarımı geride bıraktığımıza göre şimdi biraz daha teknik bilgilere göz atabiliriz. Söze önce ekrandan başlayalım. (M8)'in ekranı tam 5.0 inç boyutunda. 1080x1920 piksel, yani Full HD görüntü üreten cep, 441 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Yani ekran tam anlamıyla keskin, parlak ve canlı. Super LCD3 panelin sahibi olan One (M8)'in ekranı Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor.

One (M8), her anlamda çok güçlü bir telefon. (M8), Qualcomm'un en güncel işlemcisi Snapdragon 801'i kalbinde taşıyor. Dört çekirdekli yapıda olan işlemci, 2.3 GHz hızında çalışıyor. Bunu 2 GB seviyesinde RAM bellek takip ediyor. Grafik işlemci olarak da elbette Qualcomm'un Adreno 330 grafik birimi kullanılıyor. Güçlü teknik kadrosundan da anlaşılabileceği gibi telefonun performans konusunda en ufak bir sıkıntısı yok. Zaten bunu incelememizin devamında test sonuçlarıyla da göreceğiz.

16 ve 32 GB'lık iki farklı modelde üretilen One (M8)'in incelediğimiz sürümü 16 GB'lık hafızaya sahip. Bunun yaklaşık 11 GB'ı kullanılabilir durumda. Ancak microSD kart desteği ile 128 GB'lık ek alan sahibi olmak mümkün. One (M8)'e microSD kart desteği gelmesi cebe büyük avantaj sağlıyor.

Yeni amiralin performans notlarına geçmeden önce getirdiği kablosuz bağlantı teknolojilerinden de bahsedelim. One (M8), önceki modelde olduğu gibi yeni Wi-Fi standardı 802.11 ac'ye tam destek veriyor. Bunun yanında Wi-Fi Direct, DLNA, Bluetooth 4.0 ve elbette NFC desteği de telefonda yer alan diğer bağlantılar. Son olarak cebin LTE, yani 4G'yi desteklediğini de söyleyelim.

Performans notları

Evet, sırada yeni amiralin performans notları var. Telefonla geçirdiğimiz süre boyunca onu pek çok alanda yorduk, benchmark uygulamaları yardımıyla teste tabi tuttuk ve daha gerçekçi sonuçlar için grafik ve işlem gücü yüksek oyunlarda denedik. Sonuç şaşırtıcı değildi elbette; yeni amiral, performansıyla tamamen sıkıntısız bir model olmayı başarıyor.

İlk durağımız elbette her zamanki gibi AnTuTu Benchmark. Yaptığımız AnTuTu testinde tam 33972 skorunu alan cep, zirvedeki mücadeleye katılıyor. (M8); daha önce incelediğimiz Samsung Galaxy Note 3, Sony Xperia Z1 ile Z1 Compact ve LG G2'nin ardından az farkla beşinci sırada bulunuyor. Ancak skorların birbirine oldukça yakın olduğunu söyleyelim.

CPU Prime'a baktığımızda ise One (M8)'in hemen Galaxy Note 3'ün ensesinde olduğunu görüyoruz. Note 3'ün 8645'lik skoruna karşılık One (M8), 7483 puanı toplayarak ikinci sıraya yerleşiyor.

One (M8)'in asıl fark yarattığı nokta grafik performansı. Yaptığımız 3DMark Benchmark'ına göre telefon, tam 20319 puan alarak zirveye yerleşiyor. Onu Xperia Z1 takip ederken üçüncü sırada ise yine bir başka Sony'yi, Z Ultra'yı görüyoruz.

Yine bir başka grafik testi olan Epic Citadel'e baktığımızda zirvede eşitlikle karşılaşıyoruz. One (M8), Xperia Z1, Z1 Compact ve Z Ultra, 59 FPS ile zirvede yenişemiyorlar. Onları LG G2 ve son sırada 37 FPS ile Galaxy Note 3 takip ediyor.

Son benchmark testimiz, HTML5 performansını ölçmek için Vellamo oluyor. Yaptığımız testte HTML5 performansıyla (M8), 1830 puan toplayarak listenin gerisinde görünüyor. Fakat bu sonuç sizi cebin internet performansının kötü olduğu şeklinde bir yanılgıya sokmasın. Yaptığımız internet dolaşımlarında cebin internet performansıyla gayet akıcı bir deneyim yaşattığını gözlemledik.

Oyun deneyimi

Elbette One (M8)'i pek çok oyunda da denedik. Grafik ve işlem bakımından cepleri bir hayli yoran oyunlardan olan Real Racing 3, Dead Trigger 2, Thor: The Dark World ve ShadowGun DeadZone'la geçirdiğimiz süre boyunca cebin en ufak bir sıkıntıyla karşılaşmadığını söyleyelim. Güçlü grafik performansıyla oyunları akıcı bir şekilde çalıştırabilen One (M8), böylece onu tercih edeceklere mobil bir konsol olarak da hizmet verecek gibi görünüyor.

İşletim sistemi ve arayüz

HTC One (M8), işletim sistemi olarak Android 4.4 KitKat'le geliyor. Böylece en güncel Android deneyimi sunan amiral, Sense arayüzünü de yenileyerek yeni sürüm olan Sense 6'ya geçmiş. Arayüz tasarımı ve kullanımıyla Sony Xperia'lar kadar başarı sağlayan HTC, bu konudaki gelişimini son hızla sürdürmesi sevindirici.

Yeni arayüz eskisine çok benzese de bazı değişiklikler elbette var. Eskisiyle karşılaştırıldığında daha modern hale gelen arayüz, yazı tipleriyle de farklılık yaratıyor. Kilit ekranında direkt olarak ana ekran güncellemelerini, sık kullandığınız gönderileri ve haberleri aldığınız BlinkFeed'e geçiş de arayüze eklenmiş. Ayrıca, yine iki parmağınızı yukarıdan aşağıya kaydırdığınızda direkt olarak Wi-Fi ve diğer önemli ayarları yapılandırabileceğiniz menüye geçiş yapabiliyorsunuz. Bu arada BlinkFeed de eskisine nazaran daha sezgisel bir kullanım sağlıyor.

Yazılımda dikkat çeken bir diğer yenilikse Motion Launch, yani jestlerle kontrol özelliği. Dahili hareket sensörleri sayesinde konum ve hareketi algılayabilen One (M8), artık ekranı açmak için yalnızca çift tıklamanıza olanak tanıyor. Bunun yanında telefon kilitliyken parmağınızı ekranda sola, sağa, yukarı ve aşağı yönde sürüklediğinizde farklı işlevleri de yerine getiriyor. Jeste göre widget panelini, BlinkFeed ekranını açan cep, ayrıca yine sesli aramayı başlatabiliyor.

Başarılı uygulamalar

Yeni One, Fitbit ismi verilen bir uygulamayla Fitness işinden de geri kalmıyor. One'da bir kalp ritim izleyicisi yok, fakat telefon Fitbit ile spor motivasyonu sağlayabiliyor. Adım sayar olarak kullanabileceğiniz bu uygulama ayrıca; aldığınız mesafeyi kilometre cinsinden size bildiriyor, yaktığınız kalori miktarını gösteriyor ve besin programı hazırlayabilmenize olanak tanıyor.

Ceple gelen diğer bir uygulama ise Sense TV. Sense TV, One (M8)'i televizyonunuzla entegre edebilmenize olanak tanıyan bir uygulama. Cebi bir akıllı uzaktan kumanda olarak kullanmaya olanak tanıyan bu uygulama, program tavsiyelerinde de bulunarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

Batarya detayları

Sıra geldi HTC One (M8)'in bataryasına. One (M8)'in üzerinde 2600 mAh'lik bir batarya bulunuyor. Evet, bataryanın kapasitesi ilk etapta beklentilerin altında kalabilir. Zira Galaxy S5'te 2800 mAh'lik bir batarya bulunuyor. HTC One (M8)'de ise en azından 3000 mAh'lik bir batarya görmek isterdik. Fakat cebin Qualcomm'un yeni verimli Snapdragon 801 yonga setli işlemcisiyle geldiğini bu noktada hatırlamak lazım. Bu sayede pil ömrü yönetimini başarılı şekilde sağlayan cep, selefinden yüzde 40 daha uzun pil ömrü sunuyor. 20 saate kadar konuşma süresinin sahibi olan cep, 496 saate kadar da bekleme süresi sağlıyor.

Diğer yandan yeni One, önceki modelden tanıdığımız Güç Tasarruf modunun yanına yeni bir mod daha ekliyor. Üstün Güç Tasarruf modu olan bu modla birlikte cebin bataryası %5, %10 veya %20'yi gösterdiğinde pek çok uygulamayı devre dışı bırakarak kendini kısıtlıyor. Yalnızca arama yapabileceğiniz, mesaj ve e-posta gönderebileceğiniz "kısıtlı" bir kullanıma geçerek, acil durumlarda iletişimden kopmadan şarjınızın saatler boyunca dayanmasını sağlıyor.

Samsung Galaxy S5'in pil tasarrufuna yönelik özel işlevlerinin yanında One (M8)'in de bundan geri kalmaması sevindirici. Böylece zaten pil ömrüyle halihazırda günü rahatlıkla çıkartabileceğiniz bir cepken, bu özelliğiyle birlikte kusursuzlaşmayı başarıyor.

Ultrapixel kamera ve özellikler

Ve geldik One (M8)'in en önemli özelliğine. Amiralinde geçen seneki Ultrapixel teknolojisine destek vermeyi sürdüren HTC, cebin ana kamerasının hemen üzerinde bir kameraya daha yer veriyor. Derinlik sensörü olarak görev yapan bu kamera, fotoğrafların odak noktasını sonradan değiştirebilmenize izin veriyor. Çekilen fotoğrafların içine derinlik bilgisi ekleyen bu sensör, çektiğiniz fotoğraflara daha sonra bakarken herhangi bir yere dokunarak odaklama seviyesine karar verebilmenize olanak tanıyor. Fotoğraf modları arasında UFocus olarak isimlendirilen bu özellikle, az sonra değineceğimiz çok farklı bir deneyimde bulunabiliyorsunuz.

HTC, amiralinde yine megapikselden ziyade lenste kullandığı Ultrapixel teknolojisine dikkat çekiyor. Bu konuda bir bakıma haklı olduğunu söyleyelim. Zira çekilen fotoğraflar gerçekten çok kaliteli görünüyor. Yaptığımız çekimlerde çok iyi sonuçlar aldık. Üzerinde bulunan güçlü çift LED flaşıyla karanlık çekimlerde de yüksek görüntü üretebilen kameranın tek handikabı 4 MP değerinde olması. Çekilen fotoğraflara normal boyutunda baktığınızda güzel görünüyor, fakat yaklaştırmaya başladığınızda bozulmalara şahit oluyorsunuz.

Cebin ön yüzünde ise 5 megapiksellik bir "selfie" kamerası görüyoruz. Net selfie'ler için güçlü bir kameraya yer verilen cepte, fotoğraf modları arasında ayrıca bir Selfie moduna da yer verilmiş. Böylece günümüz modasına uyup net selfie'ler çekebilirsiniz.

Çekim modlarına geçmeden önce bir diğer teknik detayı daha verelim. One (M8)'in desteklediği en yüksek video çözünürlüğü 1080p. Bilindiği gibi Galaxy S5'te 4K video kaydı mevcut. Fakat anlaşılan HTC, henüz bu görüntü formatına geçmeyi uygun görmemiş.

Kamera detayları ve UFocus

One (M8)'de yer alan kameranın hızı inanılmaz derecede iyi. Anı kaçırmadan hızlı bir şekilde sahneyi yakalayabiliyor ve sonrasında da hemen hızlı bir şekilde üzerinde iyileştirmeler yapabiliyorsunuz. Bu noktada, One (M8)'in en önemli özelliği olan derinlik sensörünün katkısı sonucunda doğan UFocus'tan bahsedelim. UFocus ile çektiğiniz bir fotoğrafın odak noktasını istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Örneğin çektiğiniz sahnede üç farklı kişi varsa, yalnızca fotoğrafta odağı nereye çekmek istediğinizi belirterek bu üç kişiden herhangi birini öne çıkartabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir özellik.

One (M8), kamera fonksiyonlarıyla daha pek çok özellik sunuyor. Bunların çoğunu da fotoğrafın düzenleme noktasında kullanıma getiriyor. Bunlardan en az UFocus kadar ilgi çekici olanı Dimension Plus. Bu düzenleme modunda, çektiğiniz fotoğrafa derinlik bilgisi eklendiğinden dolayı fotoğrafa farklı açılardan üç boyutluymuşçasına bakabiliyorsunuz. Telefonu sağa sola çevirerek çektiğiniz fotoğrafı farklı boyutlarda görmek ilginç ve eğlenceli bir deneyim sunuyor.

One (M8)'de daha bunun gibi pek çok seçenek var. Bunlar arasında çektiğiniz fotoğrafa sanal gerçeklik öğeleri ekleyebileceğiniz, çeşitli filtre ve efektler uygulayabileceğiniz modlar bulunuyor. Tüm bunların dışında farklı çekim modları da yazılımda sunulmuş. Selfie, Zoe Kamera, İkili Çekim ve Pan 360 gibi zengin özellikler fotoğrafseverleri bekliyor.

Örnek Fotoğraflar

Karşılaştırma tablosu

Son olarak kısaca HTC One (M8)'in karşısında yer alan diğer amiralleri hatırlayalım ve bazı önemli özelliklerini karşılaştırarak incelemeyi tamamlayalım.

Samsung Galaxy S5


Galaxy S5'in One (M8) karşısında en dikkat çekici yanı 16 megapiksellik kamerası. S5'in 5312x2988 piksel değerindeki fotoğraflarına karşılık One (M8), Ultrapiksel kamerasıyla 4 megapiksel boyutunda 2688?1520 piksel fotoğraf çekebiliyor. Ayrıca Galaxy S5'in 4K video çektiğini de hatırlatalım. Bunun yanında Galaxy S5, IP67 su ve toz geçirmezlik özelliğine sahip. One (M8)'de bu özellik ne yazık ki bulunmuyor.

Samsung Galaxy S5'te de önemli geliştirmeler var. Telefonun 16 megapiksellik kamerası, fotoğrafları 0.3 saniyede çekebiliyor. Gerçek zamanlı HDR ve diğer yeni modlar, ortaya çok güçlü görünen bir telefon kamerası çıkarıyor.

Yeni HTC One, selefine benzer bir tasarıma sahip ve son derece kaliteli görünüyor. Samsung ise tam aksine ucuz görünen plastikten vazgeçmiyor. Bununla birlikte 145 gramlık Galaxy S5, 160 gramlık HTC One'dan biraz daha hafif.

İki telefon da Android'in son sürümü olan Android 4.4 KitKat ile geliyor. HTC, yeni hareket denetimli kısayollar ve düz simge tasarımları sunan Sense 6.0 arayüzüyle geliyor. Galaxy S5 ise değiştirebileceğiniz sayısız seçenek sunan TouchWiz ile geliyor.

İki amiralin de ekranları Full HD. (M8), 5.0 inçlik ekrana sahipken, Galaxy S5 5.1 inç ekranı taşıyor. (M8), Super LCD3; Galaxy S5 ise AMOLED ekranı kullanıyor.

Amirallerin işlemcileri Snapdragon 801. Fakat (M8)'in 2.3 GHz'ine karşılık Galaxy S5, 2.5 GHz hız sunuyor. Her iki cebin de RAM seviyesi 2 GB.

HTC One 2600 mAh, Galaxy S5 ise 2800 mAh bataryaya sahip. Fakat pil tasarrufuna yönelik özel işlevler her iki cepte de bulunuyor.

iPhone 5S

One (M8)'in teknik özellikleri oldukça güçlü. Qualcomm Snapdragon 801 işlemcisine karşılık Apple tarafında da yeni 64-bit çipli A7 işlemcisi oldukça güçlü görünüyor. Bu anlamda her iki cep de performans konusunda kayıp yaşatmıyor.

One (M8)'in Full HD Super LCD3 ekranı 5.0 inç boyutunda bir görüntü sunarken, iPhone 5S'in 4.0 inçlik ekranı daha kısıtlı bir görüntüye sahip.

Telefonların boyutlarına baktığımızda iPhone 5S'in daha ince ve hafif olduğunu görüyoruz. iPhone 5S, 7.6 mm kalınlıkta ve 112 gram ağırlığındayken (M8) daha ağır ve kalın duruyor. Tabii ki bunda iPhone 5S'in küçük ekranı önemli etken.

One (M8)'in iPhone 5S karşısında dikkat çeken diğer bir önemli özelliği ise 128 GB'lık microSD kart desteği sunması. Böylece depolama konusunda büyük konfor sunuyor.

LG G2

Diğer amirallerden sonra ortaya çıkmasına rağmen 2013'ün en iddialı telefonlarından biri olmayı başaran LG G2, özellikle cazip fiyatıyla fiyat/performans noktasında tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. Güç bakımından One (M8)'e en yakın Android'li ceplerden biri olan G2, 2.26 GHz hızında Qualcomm Snapdragon 800 işlemciye ve 2 GB RAM'e sahip.

Ekran kaliteleri bakımından oldukça yakın olan iki cep de Full HD desteği gösteriyor. G2'nin ekranı 5.2 inç boyutunda ve One (M8)'in 441 ppi piksel yoğunluğuna karşın 424 ppi piksel yoğunluğuna sahip.

Metalik tasarımlardan hoşlanan kullanıcılara hitap etmeyen G2, plastik bir gövdeye sahip. Bu nedenle tasarım açısından One (M8) kesinlikle daha şık ve kaliteli görünüyor.

G2'nin optik imaj sabitleme teknolojisiyle dikkat çeken 13.0 megapiksellik kamerası iyi seviyede. Elbette One (M8)'in de derinlik sensörü getirmesi rekabeti bu noktada kızıştırıyor.

G2, en önemli çıkışı fiyat konusunda yapıyor. 1500 TL civarındaki fiyat etiketi, 2000 TL'nin altında olmasını beklemediğimiz One (M8) karşısında dikkat çekici.

Sony Xperia Z2

Sony'nin yeni amirali Xperia Z2 de oldukça iddialı bir model. Özellikle arayüz konusunda HTC kadar sağlam duran Sony, Xperia Z2'de One (M8)'de bulunan işlemciye yer veriyor. Her iki cep de 2.3 GHz Snapdragon 801 işlemciyi kullanıyor. Ancak Xperia Z2'nin RAM'i 3 GB kapasitesinde.

5.2 inç büyüklüğünde ekranı bulunan Xperia Z2 de yine 128 GB'lık microSD kart desteği gösteriyor. Ceplerin ağırlıkları neredeyse eşit. Ancak Xperia Z2'de 3200 mAh'lik bir bataryanın geldiğini de bu noktada söyleyelim.

Her iki cep de Anroid 4.4 platformunu paylaşıyor. 4K video kayıt yapabilen Xperia Z2'nin 20.7 megapiksellik kamerası da dikkat çeken noktalardan biri.

HTC One (2013)

Gelelim One (M8)'in selefine... One (M8), selefine göre tasarım olarak gelişmekle kalmayarak gövdesindeki metal oranını yüzde 90'a taşıyor. Ayrıca daha iyi bir pil, gelişmiş kamera ve BoomSound hoparlörlerle geldiğini de tekrar hatırlatalım.

One'dan sonra (M8)'e microSD kart desteği eklenmesi de önemli detaylardan biri. Hatırlayacak olursanız One'da hafıza genişletilemiyordu.

(M8)'de Sense arayüzü 6'ıncı versiyonuna ulaşarak selefini geride bırakıyor. Ayrıca arayüze getirdiği önemli güncellemeler de dikkat çekiyor.

Performans noktasında da (M8) çok daha iyi bir model. One, 1.7 GHz'lik Snapdragon 600 sahibiydi, fakat yine tıpkı (M8) gibi 2 GB RAM'le geldiğini hatırlatalım.

Elbette (M8), selefine göre çok daha iyi bir model. Fakat geçen yılın One'ı da performansıyla oldukça iddialıydı. Üstelik (M8)'in piyasaya girmesiyle birlikte fiyatının düşecek olması da ona avantaj yaratacak gibi. Şu anki fiyatının 1500 TL civarında olduğu düşünüldüğünde, (M8)'in satışa sunulması önceki One'a da yarayacaktır.

Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak HTC One (M8), her şeyiyle çok güçlü bir telefon. Yenilenen ve gelişen tasarımı, Sense 6 arayüzü, güçlü teknik birimleriyle yüksek performans sunması, çift kamerasıyla hem kaliteli fotoğraf çekmesi hem fotoğraflara derinlik katması, kaliteli ses sağlayan BoomSound hoparlörleri ve dahasıyla dört dörtlük bir telefon olmayı başarıyor. Nisan ayının ortaları gibi ülkemizde de satışa sunulmasını beklediğimiz One (M8), eminiz ki piyasaya çıktığında tıpkı selefi gibi fazlasıyla ilgi görecek. Güçlü bir cep telefonu satın almak ve uzun süre kullanmak niyetinde olanlar, One (M8)'i gönül rahatlığıyla bekleyebilirler.

Kimler Almalı

Güçlü bir cep telefonu satın almak ve uzun süre kullanmak niyetinde olanlar, One (M8)'i gönül rahatlığıyla bekleyebilirler. Telefonun performansı ve kamera özelliklerinin yanında incelememizde de belirttiğimiz pek çok dikkat çekici özelliği bulunuyor.

HTC One (M8) Teknik Özellikleri
Ürün Modeli HTC One (M8)
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 96
Üretici HTC
Firma HTC     (212) 705 56 98
İşletim Sistemi Android 4.4.2
İşlemci Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi Super LCD3
Ekran Boyutu 5.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Adreno 330
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 128 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 4.0 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Var
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Bekleme Süresi 496:00 saat
Konuşma Süresi 20:00 saat
Boyutlar 70.6 × 146.3 × 9.3 mm
Ağırlık 160 gr.

Alternatifleri

HTC One (M8)'e alternatif olarak Samsung Galaxy S5'i ve Sony Xperia Z2'yi önerebiliriz. Her üç cebin de kendine göre bazı noktalarda sunduğu avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Rahatlıkla birbirlerine alternatif olabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 104 Yorum

Harika bir inceleme olmus.. Htc yapmis yine yapacagini

işte benim telefonum. dört dörtlük anlatmışsınız. teşekkürler

Boktan kamerayı amma da abartmışsınız ha.. Tasarım iğrenç.. Beats de yok sanırsam. Batarya da iyi değil.

Süper bir Telefon. Artık 4 up ile yetinecğim

Kalın çerçeveleri,ois olmaması,slowmotion yok,FHD 60 fps yok,4mp kamera keskinlik yoksunu,4K yok,

@28 Mar 2014 03:53 2x Slowmotion Mode Var Sanki Çok Kullandığın Bir Özellik(!)

@28 Mar 2014 03:53 Sanki çerçeveyi kalınlaştırmış gibi konuşmuşsun. İlk One göre yanal çerçeveler inceltilmiş. Evet Duo camera ile teknolojik uyum olmadığı için ois yazılımsal, slowmotion var, HD 60 fbs var. 4 mp olmasına rağmen harika fotolar çekiyor. Ve evet şu anda kimsenin 4K ya ihtiyacı yok 4-5 belki de 6 sene sonra yaygınlaşacak bir teknoloji bu.

@28 Mar 2014 17:30 sana mı soracaktı neyi kullanıp kullanmayacağını 2.300 lira veriyorsan olacak herşeyin en iyisi...senin dediğin o mod 60 fps yavaş mod gerçek slow motion değil en az 120 fps olması gerekiyor gerçek slow motion için

@29 Mar 2014 14:24 Htc One X'ten beri slow motion özelliğini kullanıyor ve onda 60 fps özelliği de yoktu. Ne var ki çözünürlüğü düşüktü. Ama artık HD kalitede slomo çekebiliyorsun. Ayrıca dediğinin aksine farklı bir mod olarak FHD 60 fps çekim ayarı ve slomo modu var. 120 fps olması lazım mı yada slomo da kaç fps çekiyor bilmiyorum. Ama bildiğim harika slow motion videolar çekiyor

Z2 ile aynı ölçülerde daha kalın ve daha küçük ekranı var

@28 Mart 2014 Elde her turlu daha rahat duruyor.

Çerçeveleri çpk çirkin neresi harika bu tasarımla Z1 den daha büyük

@28 Mar 2014 03:54 Z1 den daha büyük değil. Z1 çok daha geniş ki bir telefonda tek elle kullanımı engelleyen en temel faktör. One M8 sadece 0,2 milim daha uzun ve nasıl daha büyük oluyor anlayamıyorum

hTC One arayüz olarak önde. Zaten markalar işin donanım olmadığının farkına vardılar ve yeni amiral gemilerinde yazılım özelliklerine daha çok önem verdiler.

5s imi yerden yere vurdunuz bileydim almazdım ;(

merhaba, HTC kulanan bilir,? , böyle süper yeni bir modeli,zaten sabirsizlikla ? bekliyorduk,gördüyümüz icin çok mutluyuz'?ALTIN veya silver Renk,ve ilk müşterisi benim,

Eksikliklerine rağmen en iyi. Öndeki htc logosu, yan ve üstteki boşluklar kullanılabilir ekran boyutunu küçültüyor. Ağırlığına kıyasla pil kapasitesi düşük kalmış. Kamerası ne kadar iyi olursa olsun en az 8 ultrapiksel olmalıydı. Herşeye rağmen htc'nin en önemli farkı yazılım donanım uyumu ve tasarım açısından iphonela karşılaştırılabilecek tek android olması.

Sesi nasıl acaba Beats Audio gibi kaliteli mi?..

@28 Mar 2014 20:08 Ses kalitesi birçok telefondan iyi ekran kaliteside öyle ama tabi o fiyata öyle olmalı.

bravo eskisinden daha çirkin bir cihaz yapabilmişler. kac ay once cıkan note 3 u gecememis. HTC bu seferde olmamıs. Heleki kamera diyecek hiç bir şey yok.

@29 Mar 2014 00:10 Htc One mükemmel bir tasarıma sahipti. O yüzden işi gerçekten zordu Htc'nin. Fakat o Samsung'un yaptığı gibi bir dikiş tutturduk hep bunu yapalım demedi. Ve deneyen herkesin de dediği gibi harika bir tasarıma sahip bir telefon yarattı. Senin yaklaşımına göre Samsung 'un kendi amiral gemisi Galaxy S5 bile Note 3 'ü geçemedi. Kamerası ise editörün dediği gibi harika fotolar çekiyor ama tek bir handikabı var.

Telefondan anlayanda anlamayanda konusuyor htc al vazgecemessin

@29 Mar 2014 02:05 elimde bi tane var istersen sana satayım alacak adam bulamadım henüz. Kurtalamıyorum şu naletten

Htc one.m7 daha iyi çirkinleşmiş resmen

Htc one.m7 daha iyi çirkinleşmiş resmen

@29 Mar 2014 14:20 Bu çirkinleşmemiş ilk One harikaydı. Ama malzame kalitesi ufak dokunuşlar ile bu da harika olmuş. Elden tutmanın bile harika bir olduğunu söylüyorlar. Premium bir telefon olmuş.

S5 den iyi,Z2 den kötü olmuş

bu kasaya en az 5.2 inç olmalıydı bence ben htc m 7 kullanıyorun çok memnunum kamera konusunda en az 6 ultrapiksel olmalıydı m 8 butonlarının yerleşimi hiç olmamaış

@29 Mar 2014 16:48 ultrapixel? hahahaha

ya şuna cep cep deyip durmayın arkadaş. cep ne?

O kasaya 5 inch az sanal tuşlarda var hiç olmamış

Ya marka takıntılı olmayın Ben de Huawei Ascend P6 var ve bu telefondaki özelliklerin çoğu fazlasıyla var ve en önemlisi çektiğimi hiçbir resimde (ne HDR ne de Normal) büyütünce bozulma olmuyor. Bu kadar abartılı bir telefonda büyütünce resimde bozulma olması doğrusu tuhafıma gitti.

@01 Nis 2014 14:03 kamera 4 mp seviyiyesinde ondanddır

@02 Nis 2014 07:19 lan kaç kere diyeceğiz sen 1280 x 720 ekranda bakarsan büyütte büyüt bozulmaz o telefonda çektiğin resimleri at bakıyım full hd bi ekrana nasıl berbat görünücek bu 1 ayrıca bunun kamerası 16megapixellik kameralardan daha iyi bir ışık alıyor sen önce oku sonra yaz.

şu benchmark olayı çok saçma,sizin kullanmanız da çok saçma olmuş benchmark sistemin bulunduğu ddruma göre değişi sonuçlar verebiliyor

one alırsınız sizde zaten yeni telefon çıkınca fiyat azalır

sanal tuşlar çok iğrenç olmuş. o sanal tuşlar htc logosunun sağına ve soluna alınabilir, hatta htc logosu home tuşu olabilirdi. kafasız htc.

htc one m7 kullanıcısı olarak asla ama asla htc ye para vermeyin rezalet bir firma görüntü yapıp gerisine karışmayan kullanılan malzeme iyiymiş gibi gösterip biraz kullandığınızda bin pişman olabileceğiniz bir telefondur, aldım kullanmak zorunda olduğumdan kullanıyorum çok acı bi deneyim resmen katlanıyorum yalan deseniz htc de çok hizmet derseniz asla yok yuvarlak laflar cebinizden paranızın çalınmasını istiyorsanız tercih edebilirsiniz 8 ayda 5 adet htc one m7 kullandım bir firmanın 5 telefonuda kusurlu ayıplı çıkarmı çıkarmış öğrendim tüketici hakları hikayelerine de asla güvenmeyin tam bir yalan bu yazdıklarımda öyle fanlık vs hikayesi değil ve lanet olası cihazlarını 3 aydır kullanmıyorum bakmıyorum bile oylece duruyor görmek bile istemiyorum hiçbir firmanın aptalca taraftarı fanı vs si olmam da bana ne adam gibi insana saygılı kimse onu tercih ederim htc de saygı hiç yok böyle bloglarda incelemeymiş testlermiş hepsi hikaye telefon alıyorsunuz formula da yarışa sürmeyeceksiniz janjanlı görüntü yap ama kullandığın malzeme ayıplı olsun utanmadan orda burda reklam yap tavsiyem htc tercih etmemenizdir, keşke ben almadan önce birileri tecrübelerini yazsaydı da yanından geçmeseydim şimdi bu yazıya o bilmeden saçma sapan fanatikler gelir dislike yapar ya yapsın onlarada sadece acırım.

@03 Nis 2014 00:16 ben de htc one m7 kullaniyorum, sen ne gibi sorunlarla karşılaştığını yazsaydın inandırıcı olurdu. Büyük ihtimalle eski iPhone kullanıcısısın o yüzden menü olarak beğenmemiş olabilirsin

@03 Nis 2014 00:16 bende htc one kullanıcısıyım ondan öncede iphone kullanıyordum malzemesi gerçekten kaliteli ve klas bir telefon ilk adığımda bende senin gibi düşündüm pişman oldum.Sonra telefonu çözmeye başladım ve diğer telefonlarda alamadığım kaliteyi aldım ses olsun kamera olsun güncelleme olsun sen telefonlarının arkasında durmuyor dersen ayıp edersin. piyasada nexus tan sonra ilk kitkat ı bu telefonlar aldı amirak gemisi olup hala güncelleme alamayan telefonlar var. sevmediysen farklı markaları dene oppa vs gibi çok hızlı çıkan telefonlardan mesela..Yada senin tavsiye ettiğin bir telefon varsa biz kullanalım iphone kölesi olmayın biraz firma kendine çeki düzen versin. aynı telefona bir özellik ekleyip insanların önüne koyunmuşçasına sunuyor.

@03 Nis 2014 00:16 htc one x x+ ve one modellerini kullandim hepsinde cok memnunum bir defa servise gerek duymadi gayet stabil rahat ve sık anlam veremedim bu yorumlara.. android kullanicisiyim ve alternatif marka olarak android pazarinda sadece sony ve son telefonlariyla lg var..

arayüz çok güzel kamera özellikleri dehşet verici

Kesinlikle ilk htc onedaki kadar şık bir tasarım yapamamislar. Bana kalırsa bu cihaz bir oncekinden daha hantal bir görünüme sahip.

kesinlikle android tercih edilmemeli hem ios hemde android kullanıcısıyım hal böyle olunca "işletim sistemi" dahi kaliteyi değiştirdiğini görüyorsunuz kesinlikle android almayın eğer ben telefonda özgürlük isterim derseniz 1-2 ayda yeni major* güncellemeye jailbreak çıkarıyorlar hala android belasına bulaşmadıysanız bulaşmayın. 2 gb ramli android telefonda boşta 800 mb bir telefon neye o kadar harcıyo?! hem belalı hem virüslü bulaşmayın

çok dandik telefon kamera 4M ve 5M pixel miş. 5MP lli telefonmu kaldı piyasada artık

@06 Nis 2014 18:42 cahil cahil konuşma 4ultrapiksel=16 megapiksel +4megapiksel daha kapiş

@06 Nis 2014 18:42 Kardeşim senin teknoloji bilgin yerlerde yorumundan anladım. Ayrıca megapixel fotoğrafın boyutu ile alakalıdır, fotoğrafın kalitesi ise lensin kalitesine bağlıdır .

@06 Nis 2014 18:42 Klasik Türk yorumu araştırmadan, soruşturmadan yargılar...

@06 Nis 2014 23:58 hatice ye değil neticeye bak sen. bu saçma sapan kamera ile çekilen resim dandik avea telefondan bile daha kötü. 16 mega ile sana mutluluklar biz almayalım.

hani yeni çıkan telefonların bi albenisi olur ya, bu telefonda hiç yok ondan. htc one modelinden bi fark göremiyorum. hatta o tasarımdan sonra sanki daha da geri gitmişler gibi geliyor. yalnız bu özelliklere değil, dış görünüşe bakarak yapılan bi yorum

menüsün yukarıdan aşağıya olduktan sonra htc almam. Adamlar ters.Birde güç butonunu yukarıda yapmışlar, çok kullanışsız olmuş.

@07 Nis 2014 15:52 Ekranlar büyüdükçe aşağı kaydırmanın daha kolay olduğunu bilmiyorsun galiba ama Htc biliyor

Htc one kullanicisiyim m8 deki sanal tus olayi cok sacma mevcut m7 bu anlamda zaten cok kullanisli menu tusuna 2 kez bastiginizda zaten acik uygulamalara gidiyor 3. Bir tus cook gereksiz telefon ekran cercevesi cook bos alan var yeni tasarimi begendim ama telefon uzadikca hos olmuyor ekran buyumeli ancak cerceveler 4 taraftan daralmali son olarak one kullanmaya devam bir yil daha cikartir rahat beni

Harika bir telefon one m7 kullanıcısı olarak alınabilecek nadide çok şık telefonlardan birisi favori renk bence gümüş

Gösterilen Grafikler tam bir saçmalık;m8,z1,z1ultra,g2 modelleri snapdragon işlemcili,ama note 3 ü exynos işlemcili olarak nasıl bir grafikte gösterebilirsiniz,neden snapdragonlu note 3 ü koymuyorsunuz...

Bende bir htc one M7 kullanicisiyim ve telefonumdan com ama cok memnunum ne kasilma ne bir donma var gayet yeterli ve stabil

Avea in touch ve samsung galaxy young gibi telefonları inceleyen sevgili chip, bir de PİRANHA ZEN telefonu inceleseniz çok güzel olacak...

htc yi ozellikle m7 yi eline almayanlar bu kaliteyi anlayamazlar..elinize aldiginizda sanki tofas la bmw arasindaki guven farki gibi anlasiliyor..s5 daha uygun fiyat diyenlerede soyluyeyim.onlarda yapsin metal kasa bakalim 2500 den asagi bi fiyatla cikiyormu.unutmayin ki piyasasi cok olan urun sadece uretilmek icin uretilmistir..az ama oz uretilen urunler herzaman tercihimdir.ornegin led tv de fazla tutulmayan ama bana gore tv de dunyayin en iyi markasi panasonic gibi..

komediye bak note 3 lg2 z1compact z ultra nın gerisinde note 3 bu telefonların hepsinden daha performanslı nasıl oluyorda ensonda note 3 exynoslu versiyonuda bunların hepsinden hızlı lg2 yide note3 real racing3 ve gta san andreasta note 3 g2 ye fark atıyor gtayı note3 highta sorunsuz oynatırken lg g2 medium da bile kasıyor

@16 Nis 2014 19:25 şimdi dostum şöyle oluyor Samsung kullandım mı bilmiyorum ama ekranı berbat amoledmiş bilmemneymiş hikaye note3 ün geride olduğu bütün testler grafik performansı htc de kullandım Samsung da ekran canlılığı konusunda htcnin eşi yok bence

tasarım ve sunduğu özellikler tartışılmaz ancak bataryanın çıkarılamaması ve haliyle enderde olsa olası batarya şişmesi vakalarında paranın çöpe gidecek olması gibi bir durumda var.. buda özellikle samsungu bir adım öne taşıyor..

8 mp anlarımda 4 ne onu anlamıs degılım olsun alan adamlar dusunsun ben vazgectım .dusunsene adam soruyor kac mp kamera abi 4 ve hemen baslakı ıste 4 cekırdek vs vs ovmeye neyı ovuyorsun işte 4 bu kadar mıllet 20.7 koyuyor ıs yapmasada satıyorlar sonuc olarak bence kamera cok vasat ıslemısının hızı 2.3 olması s5 de 2.5 onu kımse anlayamaz ama bu cep zaten en cok kamerası kullanılacak

@20 Nis 2014 18:51 kardeşim ben htc one kullanıyorum aynı sorular banada soruluyo ama fotoğrafı görünce dalgamı geçiyorsun diyorlar samsung s4 ve Z1 ile karsılastırdım gunduz cekimlerinde iyi gece cekiminde rakibi yok..

@20 Nis 2014 18:51 4 mp deil 4 ultra pixel bilmeden konuşma

@20 Nis 2014 18:51 8mp anları da 4 ne demişsin. 4 ultrapixel güzel kardeşim. megapixel değil.

@05 May 2014 19:02 bir ultrapixel dört megapixel demek m8 de dört ultrapixel kullanılıyor bu yüzden on altı megapixel

@20 Nis 2014 18:51 Kardesim Önce Arastir sonra konus 4 megapixel demior 4 ulrtapixel dior 4 ultrapixel=16 mp veya 13 anladinmi? anlamadiysan su yönden bak 100 metremi daha uzun 1 km mi sonucta htc önde ve htc one dünya birincisi secilmisti tekrar seciliceginden eminim daha almadim mini sini tercih edicem bu cok büyük sa.

@20 Nisan 2014 18:51 c ahil cahil konuşma 4ultrapiksel=16 megapiksel +4megapiksel mk malı

Baba parasıyla alırsanız sorun yok. Sıkıysa kazandığınız parayla siz alın yüksek fiyatlı bu telefonu !! Farklı olarak ne yapıyor acaba bu telefon diğer ucuz akıllı telefonlardan; Cebinizden daha fazla para almaktan başka Allah akıl fikir versin.

@20 Nis 2014 19:02 bunu alacağınıza s4 mini falan alın ü

@20 Nis 2014 19:02 Baba parasıyla değil, kendi paramla aldım ve sorun yok. Gayet memnunum cihazdan.

@20 Nis 2014 19:02 Baba parasıyla almayacaksan 3310 kullanacaksın zaten =)

@20 Nis 2014 19:02 ben kendi paramla aldım ve telden aldığın enerji tad his çok daha farklı eğer seninde maçan yiyorsa git al farkı gör çünkü bu anlatılmaz yaşanır.

4 mp e bakmayın s5 16 hangisi daha iyi cekiyor ona bakın s5 in 4/1 i ama yetiyor :) şuduruma göre sizin anlayacağınız dilden söyleyeyim s5 m8 e göre 4 kat daha iyi çekmesi gerekir ama sonuç belli m8 önde :))

@28 Nis 2014 17:28 4mp degil ultra piksel

Sony 337 kullaniyorum.Hala calısıyr & ses kaliteside mükemmel.Görüntümü: Gözle görüyorum.En yüksek görüntü kalitesi ultra ultra HQ. Anlayacagınız birisini görütülü konuşmak yerine kişinin yanna gidiyorum.Çay/Kahve keyfide kârı...sizde deneyin.

M8 ile G2 yi bizzat karşılaştırma fırsatım oldu her iki telefonun performansı hakkında söylencek birşey yok.Gayet akıcılar.zaten m8 son versiyon donanıma sahip lg ise bir alt modeli var.Ama kullanıcı olarak gözle görülür bi fark yok kullanımda.her ikisininde kamerayı kontrol ettim ilk bakışta pixel farkına rağmen yine gözle görülür fark bulunmuyor.fakat foto çekildikden sonra zoomlayınca anlaşılıyor aradaki fark.Fakat m8 in kamera uygulamaları çok ilgi çekici.Fakat benim tercihim fiyat dolayısı ile g2 veya gm elite olurdu.

Kamera için telefona yorum yapan arkadaşlar sözüm size. Fotoğraftan ve makinelerinden anlamadığınız çok belli oluyor. Ayrıca bir cep telefonu aldığınızın da farkında değilsiniz sanırım . Kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsanız gidin fotoğraf makinesi alın. 1cmlik bir lensle 16mp çözünürlük veriyoruz diyorlar sizde inanıyormusunuz. O çözünürlükler tamamen yazılımsal olarak artırılmış değerler . Sonuç olarak baktığınızda günü her türlü kurtaracak ve size iyi fotoğraflar verecek bir cihaz. Ayrıca duo kameraya birlikte gelen özellikleri de yadsınamaz. Sadece telefon üreten bir firma için mükemmel geliştirmeler ve iyileştirmeler var diğer firmalarla kıyaslarken bunları da göz önünde bulundurun lütfen. Samsung gibi buzdolabından bilgisayara hertürlü ürünü olan ve yaptığı geliştirmeleri tümü için kullanan firmalara göre çok daha iyi iş çıkardıkları kesin.. Ve htc nin en büyük eksisi fiyatı tabiki samsungla aynı fiyatı koysa da kötü olur yazık olur diğer firmalara..kaliteyi istiyorsan bu parayı vereceksin diyor adam. Bence haklı da Samsung un 2 gib dediği ram 1.8 kullanılabilir ve en az 1.3 ü sürekli dolu.. Ama htc 2 gb tamden sadece 0.8 kullanıyor cihaz boştayken.. Alıp kullanmadan burdan yorum yapmayın kötü izlenim oluşturmayın.. Bundan önce telefonlarını 8 çekirdekli diye satan üçkağıtçı Samsung du yine ama 8 çekirdeği çalıştıracak yazılım desteği yoktu cihazda şimdi buna bakıp alan adam napsın..htc de üçkağıt yok cihaz bu fiyat bu alan alsın diyor adamlar.. Üst seviye cihaz almak isteyen birisi aklı varsa gider htc alır emin olun pişman da olmaz

ya arkadaşlar açıkçası ben de ilk başta tasarımına uyuz olmuştum ama bi gidin elinize alın bakalım bırakabilecek misiniz?adamlar cidden bu işi biliyor sadece bi gidin deneyin kurcalayın beş dakikacık:)

ben iphone 5 kullanıcısıyım ve onu almadan önce bütün telefonları araştırdım baktım menüsü en güzeli beni 1-2 yıl sonra keşke yeni çıkan şu telefonu alsaydım dedirtmeyeceğine inandığım için almıştım.şarjının çok az gitmesinden başka hiçbir sorunum yok ama şimdi diyorum ki keşke 1 sene daha bekleyip htc one m8 alsaydım diyorum.tasarımı muazzam olmuş elinizden bırakasınız gelmez kesinlikle.bunun da şarjı pek iyi gitmese de g2 ile birlikte en alınası telefon.bayadır kullanma fırsatı buluyorum m8 i ve 1-2 hafta iphone dan geçtiğim için alışamadım ama şu anda iphone u satmaya çalışıyorum.zaten tasarımıyla kendine bağlıyor kesinlikle alınması gerekir

@20 May 2014 18:57 ıphone 5 i ne kadara satıyosun

4K Yok diyen arkadaslar sanki her dakika 4 K video çekeceksiniz dugundeki halayi 4K mi izleyeceksin olmamas cok da koymaz yani olsa da olur olmasa da zaten 1080P nin dakikasi 150 mb 4K nin dakikasi 300-350MB yaklasik olarak yani sen 128 GB Hafiza karti alsan bile toplamda 150 GB alanin olacak ve 500 dakika video cekebileceksin yani cok sık video ceken birisiysen sirekli bilgisayara atmak zorunda kalirsin hem 4 K daha çok yeni ve kullanim alanlari kisitli dogru duzgun 4K Tvler bile gelmedi daha turkiyeye hizli yazmak adina sesli harfleri dikkate almadigim ve turkceyi dogru kullanamadigim icin de ozur dilerim

arkadaşlar dikkat edin ben almadan önce araştırdım bataryası çıkmıyor yani bataryasının ömrü bittiğinde batarya değişmiyor telefonu atmanız gerekiyor. bu da htc nin bir pazarlama hilesi olsa gerek..

Nisan 2014 de HTC One model telefon aldım 1 ay geçmeden kamerasında düşük ışıkta sorun olduğunu farkettim çekerken mor gösteriyordu. KVK 'dan onarım gördü ve yenisini vermediler. HTC sorunumu çözmedi. Yasal hakkım olan sürede iade değişim talebimi yerine getirmediler. Sonuçta akıllı telefona kamerasıda iyi diye o kadar para ödedim, ödediğim paraya acıdım. Ayrıca sikayetvar sitesinde haklarında yazılan şikayetlerin hiç birine cevap yazmamışlar. Bu nasıl müşteri memnuniyeti... Yeni bir telefonda sorun yaşadığınızda satıcı KVK'ya KVK HTC 'ye HTC de sorunu size paslayarak bir üçgen oluşuyor ve mağdur ediliyorsunuz. Ürünün arkasında üretici durmazsa mağdur edileceğime bir daha HTC almam daha iyi

arkadaşlar htc m8 sahibiyim batarya servıs tarafından 2 sene sonra değiştirilemeyecekmı ?

S5 yanından bile geçmez

ARKADAŞLAR BATARYA ÇIKMIYOR ÇOK KÖTÜ

kim ne ne derse desin. çok araştırdım gittim aldım. bataryadan şikayet eden var alakası yok yazılanların. batarya gayet iyi gidiyor ki ben oyun ve interneti abartarak kullanıyorum. batarya ömrü biterse denilen gibi kimse ilgilenmiyor değil hemen değiştiriyorlar. daha önce ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu. kamereye gelecek olursak pro makineler gibi manuel ayar var. kalite harika megapiksel sayına bakmayın alakası yok. ne LG G3 ne de SAMSUNG S5 yanına yaklaşabilir bu cihazın. kaldı ki samsung plastik bileşenli sahtekar bir firma. kısaca o bahsedilen iphone hızında android cihaz HTC ONE M8. telefonunu değiştirmeyi düşünüp parası olana alabileceği en iyi telefon olarak öneririm. Selamlar...

yenı htc one m8 kullanıcıyım hersey cok guzel co menmunum ama bır sorun var gibi .... telefon konusması sırasında karsıya sesimin cok derin ve az geldıgını soyluyrlar ve gercektende oyle... ve konsma sırasında anlasmada sıkıntı cekıyruz ... ama telefonuma ses kaydı yaptıgım da hıc bır sıkıntı yok cok guzel sekılde sesimi kaydediyor .. boyle bir sorun yasayan arkadaslar var mı

Testleri yaparken, Geliştirici seçeneklerinde var olan CPU zorlamasını aktifleştir seçeneğini işaretlemişmiydiniz acaba? Bu özellik CPU nun daha alt limitlerde çalışarak enerji tüketimini azaltmasını sağlayan bir seçenektir.

Yeni yılda 1 yıl sonra yorum yapıyorum.chip kötü inceleme yapmiş

Sony xperia z2 kullandim, karsiya sesiniz gitmiyor sattim, iphone 5s e geri dondum, ekran kucuk geldi, samsung s5 e gectim, takilmalar ve plastikten baska birsey degil, su an htc one m8 den yaziyorum, mukemmel otesi bir makine, kamera konusunda kotu demissiniz ama ayarlarla oynarsaniz lumia 1020 haric tum cihazlardan daha iyi cekim yapiyor, ses karsi tarafa cok net gidiyor ve geliyor, cok saglam ve iyi bir cihaz

Arka kapağı açılmıyor pil değişmiyor pil bitince çöpe atarsınız yorumlarına gülüp geçmemek mümkün değil. Herhangi bir cep telefonu servisine götürün ve pili dilediğiniz gibi değiştirin. Sizin açamıyor olmanız açılamıyor anlamına gelmez, açan açar ve pili değiştirir içiniz rahat olsun. Iphone4G kullanırken bile pilini değiştirmiştim.

Ultrapixel ile megapixel'i bir tutmayınız, HTC'nin yaptığı şey sadece pikselin bir kenarını yaklaşık 2 katına çıkarıp alanını yine yaklaşık olarak 4 katına çıkararak, normalin 4 katı daha iyi ışık yakalayabilen bir filtre oluşturmak. Dolayısıyla 4ultrapixel le çekilen resimlerin kalitesi 16 MP'e eşit hale geliyor. Üstelik cihazın içerinde yer alan bir çok farklı uygulama ile birlikte ( ultrafocus, derinlik desteği vs.) kalitesi yüksek resimler çekmeye devam edersiniz.

Boşuna Çırpınmayın. Telefonu Alın Kullanın. Bir daha Asla Samsung vb.. Cihazlara dokunamayacaksınız bile..

Super telefon harbiden tartısmaya gerek yok bu konuyu

M8 de 4k video yokmu

merhaba arkadaslar ben ethem one m8 aldım ama goruntulu konusmayı yapamıyorum cıhazda ozellık mi yok benmi yapamıyorum acaba

Almaya niyetliyim yardımcı olursanız sewinirim

İnceleme hoş fakat videonun başında uzun bir inceleme olacak dendi, 10 dakika civarlarında kalması beni şaşırttı. Açıkçası çok da önem verildiğini düşünmüyorum. Neyse geçelim, ben cihazı beğendim ve uzun süredir nexus4 kullandığımdan ek olarak m9 çıktığı için fiyatı da az da olsa indirim göreceğinden bu cihaza geçmekte karar kıldım fakat takıldığım bir husus var o da güncelleme desteği. Hangi raddeye kadar alır yoksa 5te kalır mı? İşte bu aklıma takıldı. Teşekkürler

Arkadaslar bir sorunda ben yasiyorum telefonla arama yaparken yada cevaplandirdiktan sonra ekran siyahlasiyo ve telefonu acamiyorum konusurken tuslara basilmiyo boyle birsey yasayan varmi

@06 Ağustos 2015 14:57 yakınlık sensörü ya bozulmuştur yada tozlanmıştır. Telefonu kulağında zannediyor hala muhtemelen

64 gb hafıza kartı taksam doldukça kasma yapar mı acaba? 32 gb almak daha mı iyi kasma yapar mı yapmaz mı bilmiyorum

HTC aldigim için çok pismani M7 ve m8

Sen de yorum yaz