Samsung Galaxy Young testte!

Samsung'un uygun fiyatlı Android telefonu Galaxy Young'ı A'dan Z'ye test ettik!

Samsung Galaxy Young testte!

Dünyanın en büyük cep üreticisi Samsung, Galaxy S5 ve Note 3 ile üst segmenti kapsarken, Galaxy Fame ve Young gibi ceplerle de alt segmenti kontrolü altında tutuyor.

Galaxy Young'ın uygun fiyatı, onu sadece gençler için uygun hale getirmekle kalmıyor; acil durumlar için ideal bir telefon kılıyor. Galaxy Young ile Galaxy Fame arasında aslında çok büyük farklar yok.

Young, elbette HD çözünürlüklü bir ekranla gelmiyor. 3.3 inç'lik ekranın çözünürlüğü, 320x480. Piksel yoğunluğu ise 176ppi. 109.4 x 58.6 x 12.5mm ölçülerindeki ve 112 gram ağırlığındaki Young, Fame ile hemen hemen aynı boyutta. Telefonu tek elle kullanmanız oldukça kolay; çünkü parmağınız ekranın her bölgesine yetişiyor.

Samsung'un plastik gövdeli amiral gemisi telefonları eleştirilse de plastik, bu telefona tam uymuş. Depolama alanına baktığımızda Young, 4GB'lık bir dahili depolama birimiyle geliyor. Ancak bu alanın sadece 1.5GB'lık kısmı tarafınızdan kullanılabiliyor. 64GB'a kadar microSD desteği sayesinde bu sorununu biraz olsun çözmeniz mümkün. Dropbox uygulaması yüklü geldiğinden, tüm fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı dahili belleğe yüklenmeden buluta kaydedebiliyorsunuz.

İşlem gücünü 1GHz'lik tek çekirdekli işlemcisinden alan Galaxy Young, 768MB RAM'e sahip. Galaxy Fame'in RAM miktarı ise 512MB idi. RAM'deki bu artış, kamerada düşüş olarak kendini gösteriyor ve Galaxy Young, 5MP yerine 3.2MP'lik daha küçük bir kamerayla geliyor. Ön yüzünde de kamera bulunmuyor.

Önemli özellikleri

Önemli özellikleri

Samsung Galaxy Young'ın en önemli özelliği, fiyatı. Bu uygun fiyat, kamera, ekran ve işlemci gibi bazı bileşenlerde fedakarlıkta bulunulduğu anlamına geliyor.

Galaxy Young'ı ikinci bir telefon olarak kullanacaksanız, bu eksileri hissetme olasılığınız düşük çünkü arama yapmak ve mesajlar arasında dolaşmak çok kolay. Ancak gelişmiş işlevlere geldiğimizde Young'ın zorlandığını gördük. Lumia 520 gibi telefonlar 5MP'lik kameralarla gelirken Young, LED flaşsız, sadece 3.2MP'lik bir sensöre sahip. Gençlerin kendi fotoğraflarını çekip Instagram'a koymayı sevdiğini düşündüğümüzde ön kameranın yokluğu da hissedilebilir.

1.5GB'lık boş alanın da sıradan oyunlarla hızla dolacağını söylemeliyiz. Yine de microSD slotu ve Dropbox desteği, depolama yükünün bir kısmını alıyor.

Galaxy Young'un dünyayı değiştirmek gibi bir iddiası olmadığı gibi, cebinizde büyük bir delik açacak bir fiyatı da yok. Bu yüzden Young, temel bir akıllı telefon olma amacına bizce ulaşıyor.

Performans

Performans

Young, yoğun işlemlerde biraz yavaşlasa da bu yavaşlık onu kullanmayı etkileyecek kadar kötü değil. Young ile yoğun grafikli oyunları oynamayı veya video izlemeyi muhtemelen düşünmeyeceksiniz çünkü ekran oldukça küçük.

Kamera uygulamasının diğer alt seviye ceplere göre daha hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak uygulamanın açılışı bir miktar geciktiğinden, açılana kadar yakalamak istediğiniz anı kaçırabilirsiniz.

Samsung'un TouchWiz arayüzü, Young'ın diğer alt seviye telefonlar karşısında çok daha akıllı görünmesini sağlıyor. Android'li veya Samsung cepleri daha önce kullanmış olanlar, Young'da hiç yabancılık çekmeyecekler. Samsung, ilk akıllı telefon olarak Young'ı kullananlar veya görme zorluğu çekenler için bir Easy home screen modu da eklemiş. Bu mod, ekranlar arasında dolaşmanızı kolaylaştırıyor.

Telefonun Chrome ve Android tarayıcısı olmak üzere iki web tarayıcısıyla gelmesi kafa karıştırıcı. Örneğin Sony, Xperia cihazlarında sadece Chrome'u sunarak bu sorunu çözmüş görünüyor. Telefonun Geekbench'te elde ettiği 228 puan ise bizce hayal kırıklığı.

Genel olarak baktığımızda Galaxy Young'ın performansının kötü olmadığını, sosyal ağ sitelerini dolaşmak, internette gezinmek için tatmin edici bir performans sunduğunu söyleyebiliriz.

Pil ömrü

Pil ömrü

Fiyatı ne olursa olsun bir akıllı telefonun pilinin en az 1 gün dayanmasını beklersiniz. Galaxy Young, bu alanda zorluklar yaşıyor.

90 dakikalık HD video testimizde pil, yüzde 100'den yüzde 24'e düştü. Ancak Young'ı video izlemek için kullanmayacağınızdan bu önemli bir sorun değil.

SMS gönderme, ara sıra fotoğraf çekme gibi işlemlerle geçirdiğimiz günde Young, bir günü tamamlamakta zorluk çekti. Bu durumda Samsung'un uyarı çubuğundaki hızlı ayarları, pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olabiliyor Wi-Fi, mobil veri, NFC gibi ayarları kapatarak pilinizin biraz daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik parlaklığın eksikliği Galaxy Young'da hissedeceğiniz eksiklerden. Telefonun ekran parlaklığını ışıklandırma koşullarına göre kendiniz ayarlamanız, veya hep maksimumda bırakmanız gerekecek.

Bağlantı ve temel özellikler

Bağlantı

Young, şaşırtıcı biçimde bir NFC yongasıyla geliyor. Bu sayede Android Beam ve S Beam işlevlerini destekliyor. Bu sayede arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmak çok kolay bir hale geliyor.

GPS, A-GPS desteği ve Bluetooth 3.0 ile gelen Young, GLONASS desteğine sahip değil. Ancak cebin GPS performansı iyi olduğundan bunu önemli bir eksik olarak görmedik.

Temel özellikler

Galaxy Young, iş gören bir telefon arayanlar için her şeyi sunuyor: Young, arama yapabiliyor, SMS gönderebiliyor, e-posta gönderip alabiliyor, anında mesajlaşmayı destekliyor.

Samsung'un SMS uygulamasını biz oldukça beğendik. Bu uygulama, standart bir SMS uygulamasından bekleyeceğiniz her özelliğe sahip. Young'ta tek elinizi kullanarak yazı yazmak çok kolay, bununla beraber daha büyük telefonlardaki kadar isabetli değil.

E-posta için Gmail ve e-posta uygulamalarını kullanıyorsunuz. İki uygulama da her türlü işleve sahip. E-posta uygulaması, birden fazla hesabı destekliyor ve bu hesapları tek gelen kutusunda birleştirebiliyor.

Sonuç

Sonuç

Galaxy Young, gelmiş geçmiş en iyi cep değil, zaten öyle bir iddiası olması da mümkün değil. Ancak Samsung cepleri başarılı yapan özelliklerin çoğunu, ortalama 400 TL gibi uygun bir fiyata sunmayı başarıyor. Samsung'un TouchWiz arayüzü, telefona ek işlevler kattığı için beğenimizi kazandı. Cihazın en önemli eksikleri arasında ise kamera kalitesi ve depolama alanının yetersizliği var. Ancak bu ikinci sorun, bir microSD kartı ile kısmen de olsa çözülebiliyor. Son olarak Galaxy Young'ın pil ömrünün de yeteri kadar iyi olmadığını tekrarlayalım. Telefon, normal bir kullanımda bir günü tamamlamakta zorlanabiliyor.

Galaxy Young'ın akıllı telefona ilk kez sahip olacaklar için veya ikinci bir akıllı cebe sahip olmak isteyenler için uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Özet: Bu telefondan cacık olmaz.

Cacık olmaz dedigin telefonun ilk sürümünü 2 yıldır kullanıyorum ve memnunum

Niye gençler için uygun lafını kullanırlar anlamam bu dandik modeller için. Neresi bunun gençler için uygun ya ? Telefon piyasasını geliştiren bu en üst düzey telefonları kullananlar sanki 40 yaş üzeri de gençler için uygunmuş pehh

@20 Mar 2014 10:22 40 yaşından daha büyük olanlar nokia 3310 kullanıyor çoğu.Yada başka nokia telefonu.Bende nokia lumia 625 kullanıyorum.

Hangi genç 3.3inç telefon kullanıyor bana bi gösterir misiniz ? İstisnalar hariç tabi bu en pahalı cep segmentinde bulunan cihazları kullananların yaş aralığı 18 ile 35 falandır. Neresi gençlere uygun bunun?!

@20 Mar 2014 10:25 Genç 18'den küçüklere dendiği için.18 ve 35 arası yetişkin oluyor.

@20 Mar 2014 10:25 ben kullanıyorum kardeşim 23 yaşındayım mecburmuyum büyük ekranlı telefon kullanmaya ? forumlarda yaşıtım olarak cihazı kullananlar mevcut hatta

@20 Mart 2014 10:25 niye bn kullaniiyorum yasimda 14

400 TLlik çöp.

piyasada kapış kapış giden ve pek çok kişinin de almak için kararsız kaldığı bir telefon mu ki bu model de, o kadar zahmete girip bir test hazırlanmış.. bu modelden başka pek çok orta-üst sınıf arası model var, keşke o modellerin testini sunsaydınız. kusura bakmayın ama biraz zaman kaybı olmuş kanaatindeyim..

Ayni cihazi kullaniyorum herhangi bir sorunu yok benim gibi 14 yasinda biri icin gayet uygun ayrica NFC menusu cihazda ayarlar kisminda yok ki cihazdada oyle bir ozellik bulunmuyor.

@20 Mar 2014 16:54 bende 14 yaşındayım ve nexus 4 kullanıyorum şimdi neyse boşver onuda young'a para vereceğin biraz ekle general mobile al en iyisi sam samesung. Hem bunu yaşla alakası ne ben öle saçma telefon kullanmam.

@25 Mar 2014 11:38 Herkezin babası senin baban kadar zengin degil ne yapıcaksın.

@31 Mar 2014 03:08 ben kendi paramı biriktirip aldım naber

400 tl ye cop diyenler , herkesin cok parasi yok alamiyor ust segmenti. 400 tl ye androidli dokunmatik ekranli bir telefon satin alabiliyorsunuz. Elestriyi anliyorum da hemen bu cöp lafini yazip ta gonder diyenlere hasta oluyorum. Bu telefon ulkemizde cok satmayabilir ama ornegin uzak doguda dusuk segment alabilenler icin yapilmis bir telefon belki de. Yuzbin satacak belki de. Kim bilir...

@20 Mar 2014 19:45 Çöp denmesinin sebebi fiyatı zaten. Yoksa insanların alım gücü hakkında kimse yorum yapmıyor. Ama bu cihaz 250 TL den fazlasini etmez. İsterlerse de bariz çöptür bu.

650 TL ye gm discovery 4 gb alın herkesin parası olmayabilir bunu anlayışla karşılarım, ancak para olmaması başka eldeki az parayı da çöpe vermek başka.

Galaxy W kullandım berbattı yavaşlığı, takılması, donması beni çıldırttı. Galax Y'ı denemedim ama ben ucuz Lumia alarak çözdüm olayı çok hızlı ve akıcı kullanımı var ve çok kolaymış Android'e göre kullanımı.

Bu fiyata Xperia M alınır 1gb ram 5mp otofocuslu kamera ön kamrası var çifr çekirdekli s4 play hemde 4.3 güncellemesiyle geliyor sony arayüzünü söylemeye gerekte yok zaten çok akıcı

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir