Samsung MENA Forum 2019'da Neler Gördük?

Samsung, Antalya'da düzenlenen MENA Forum 2019'da hangi ürünlerini sergiledi? İşte Samsung'un ev elektroniği alanındaki yeni ürünleri...

  • Ercan Uğurlu
Oynat Samsung'dan evlere yeni ürünler Samsung, Antalya'da düzenlenen MENA Forum 2019'da hangi ürünlerini sergiledi? İşte Samsung'un ev elektroniği alanındaki yeni ürünleri...

Samsung'un, her yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika yani MENA bölgesine yönelik gerçekleştirdiği etkinlik olan Samsung MENA Forum, tüketici elektroniği kategorisinde en yeni ürün gamını sergilediği, alanındaki en büyük organizasyon olarak öne çıkıyor. Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte, Samsung'un tüm ürünlerinin sergilenmesinin yanı sıra, MENA Bölgesi ile eş zamanlı olarak 8K QLED TV'lerin lansmanı da gerçekleştirildi. Forumda sergilenen yenilikçi ürünler arasında 98" 8K QLED TV, Galaxy S10, Galaxy Fold, Samsung 4 Kapılı Buzdolabı, Gardrop Tipi Buzdolabı serisi, QuickDrive çamaşır makinesi ve Wind-Free klima da yer aldı.

Etkinlikte gösterilen ürünler arasında elbette en dikkat çeken nokta Samsung'un 8K QLED TV'leri oldu. Mayıs ayında Türkiye'de satışa girecek 8K QLED TV'ler arasında 98" boyutunda model de yer alıyor ve bu boyutuyla evler için büyük olarak nitelendirilen 65" TV'lerin pabucunu adeta dama atıyor.

Samsung Q900 8K QLED serisi altında, 98 inçin yanı sıra 82 inç, 75 inç ve 65 inç modeller de yer alıyor. Bu modeller içinde Quantum 8K işlemci mevcut ve bu işlemci ile beraber yapay zekadan aktif olarak faydalanılıyor. Öyle ki yapa zeka tabanlı olan bu işlemci, farklı kaynaklardan gelen içerikleri en iyi şekilde 8K çözünürlüğüne yükseltebiliyor. Yani 8K TV aldığınızda, halihazırdaki içerikleri neredeyse 8K'ya kadar yükseltilmiş bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Samsung buna AI Upscaling özelliği ismini veriyor.

Öte yandan Quantum 8K işlemci, görüntünün yanı sıra sesi de yükseltebiliyor. AI Sound özelliği sayesinde sesi geliştirebilen Samsung, böylece daha zengin görselliğe ayak uyduran bir ses performansı ile televizyon karşısında geçirilen zamanı daha kaliteli hale getiriyor.

Samsung'un televizyonlarına ilişkin bir güzel haber daha şu: Netflix ve Prime Video'un yanı sıra iTunes üzerindeki filmler ve televizyon dizileri de tamamen erişilebilir durumda. Yine AirPlay 2 ile beraber de tamamen kablosuz şekilde içerik paylaşmak da mümkün. Elbette bunların yanı sıra Bixby akıllı asistanının son versiyonu da bu televizyonlarda mevcut olacak.

Ayrıca Bixby'ye ilişkin güzel bir haber daha verelim. Samsung, şu an Bixby'yi tamamen Türkçeleştirmekle meşgul. Bu yıl içinde, ülkemizdeki kullanıcılara tamamen Türkçe bir Bixby sunmak için çalışıldığı bilgisini verelim. Böylece Bixby sanal asistandan gerek Samsung televizyonlarda, gerek akıllı telefonlarında ve diğer SmartThings cihazlarında özgürce faydalanabileceğiz.

Samsung, Bixby'yi SmartThings'in odağına koyuyor ve birbiriyle bağlantıları cihazlara büyük önem gösteriyor. Şu an halihazırda Samsung'un ekosisteminde yer alan tüm elektronik cihazlar birbirleriyle konuşup haberleşebiliyor. Peki, bunu nasıl yapabiliyor? Nesnelerin İnterneti'nden evde faydalanmak çok mu zor? Bu ekosistemin nasıl çalıştığını hemen yukarıdaki videomuzda bulabilirsiniz.

Evdeki tüm cihazlara tek bir uygulama üzerinden erişmek gayet basit şekilde mümkün. Özellikle alışveriş sırasında buzdolabına telefon üzerinden göz atmak oldukça ilgi çekici görünüyor. Bu arada buzdolabı demişken, Samsung'un gardırop tipi buzdalobı serisinden de bahsedelim. Yeni buzdolaplarında SpaceMax isminde bir yöntem ile dolap duvarlarını çok daha incelten Samsung, böylece daha fazla yiyecek ve içeceği dolap içine sığdırmayı mümkün hale getiriyor. Yine ayrıca Twin Cooling Plus teknolojisiyle de hava sirkülasyonunu, geleneksel buzdolaplarına kıyasla arttıran Samsung, böylece yiyecekleri daha uzun süre taze tutabiliyor.

Samsung Mena Forum'da gördüğümüz diğer Samsung ürünleri arasında ise QuickDrive çamaşır makineleri de vardı. Halihazırda AddWash özelliğine sahip çamaşır makineleri ile yıkama işlemi başladıktan sonra dilediğiniz zaman çamaşır ekleme imkanı tanıyan Samsung, yeni modellerde QDrive ile beraber yıkama süresini de geleneksel makinelere kıyasla yarı süreye kadar kısaltabiliyor. Bunun için kazanın arka plakasını, kazanın dönüş yönünün tersine doğru hareket ettiren uzmanlar, böylece çamaşırları kazanın önüne doğru ivmeleyebiliyor ve bu da daha dinamik bir yıkama sürecini mümkün kılıyor.

Forumda, rüzgarsız klima olarak nitelendirilen Wind-Free klima, tek fırını ikiye bölen, iki farklı haznede farklı yemekleri kokuları birbirine karışmaksızın aynı anda pişirebilme imkanı tanıyan Dual Cook Flex fırın ve yeni robot süpürgelerini de gösteren Samsung, ayrıca bir alanda Wall televizyonlarını da sergiliyordu.

Özellikle The Wall ile beraber şu an her ne kadar B2B alanında etkileşimi olsa da, yakın gelecekte evlere de girecek olan Samsung, böylece televizyon izleme alışkanlığında sınırları ve şekilleri ortadan kaldıracak olmasıyla dikkat çekiyor. Öyle ki, evinize alacağınız televizyonun ekran boyutunu ve şeklini tamamen kendinize göre şekillendirmeniz mümkün. Hatta The Wall'dan tamamen sırf dekoratif noktada da faydalanabilirsiniz. Oldukça ince microLED panellerden oluşan The Wall, birbirine eklemeli yapısıyla farklı boyutlara çıkabiliyor, farklı şekillerde dekorize edilebiliyor. Bu noktada da nasıl bir deneyim elde edeceğiniz, tamamen hayal gücünüzle sınırlı durumda.

Evet, Antalya'da gerçekleşen Samsung MENA Forum 2019'da olan bitenler kısaca bu şekildeydi. Ev elektroniği alanında çok yenilikçi ürünlerle karşılaştık. Bu arada Samsung'un katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Fold ve Galaxy S10 ailesi ile diğer henüz tanıttığı yeni ürünleri de forumda gördük. Galaxy S10+'ı tüm detaylarıyla incelemiş ve deneyimlerimizi sizlere aktarmıştık. Galaxy Fold da bir aksilik olmazsa önümüzdeki aylarda ülkemizde satışta olacak. Onu da detaylı şekilde inceleyip yorumlarımızı sizlere bir başka makalemizde aktaracağız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play