"Samsung PC'lere Windows 10 yüklemeyin"

Teknoloji devi, PC'lerinde yaşanan sorunu hala çözemedi; sonunda "Windows 10 yüklemeyin" dedi!

  • Zeynel A. Öztürk
"Samsung bilgisayarlara Windows 10 yüklemeyin"
Microsoft: Ya şimdi, ya da bu gece yükleyin. Samsung: Yüklemeyin

Samsung marka bilgisayarınız varsa, Windows 10'u yüklemeyin. Size saçma gelebilir ama bu öneri, Samsung'un kendisinden geldi.

Windows 10'un çıkmasının üzerinden yaklaşık bir sene geçmesine rağmen Samsung'un bazı sorunları çözememiş olması, endişe verici görünüyor. Firmanın İngiltere'deki bir teknik destek yetkilisi, The Register'ın haberine göre Windows 10 yüklediği bilgisayarında Wi-Fi kartını çalıştıramayan bir kullanıcıya şu tavsiyede bulundu:

"Açıkça konuşmak gerekirse Windows 10'u Samsung laptop'ların veya PC'lerin hiçbirine yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Bu konuda Microsoft ile görüşmelerimiz halen devam ediyor. Web sitemizdeki sürücüler, Windows'un en son sürümünü desteklememektedir."

Samsung'un teknik desteğine göre Wi-Fi kartıyla ilgili sorun yaşamamak için, sorun çözülene kadar, Windows 10'a yükseltmemenizde fayda var. Microsoft'un ücretsiz Windows 10 kampanyası önümüzdeki ayın sonunda tamamlanacağından Samsung'un elini çabuk tutması gerekiyor, aksi halde öfkeli bir kullanıcı kitlesiyle karşılaşabilir.

İşe bir başka açıdan bakarsak, Samsung PC sahipleri, kendilerini bir anda internete bağlanmayan bir bilgisayarla bulabilirler. Microsoft'un zorlayıcı Windows 10 yükseltme çabaları, Windows 10'un bazen kullanıcının isteği dışında yüklenmesiyle sonuçlanabiliyor. Sonuç olarak yaşananlar, kullanıcıları mağdur edebilecek cinsten ve kısa zamanda çözülmesini ummaktan başka çaremiz yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bu samsung un hatası 2 senedir piyasada Windows 10 .

@02 Haziran 2016 13:47 2 sene mi? Daha 1 sene olmadı

@02 Haziran 2016 18:49 insider preview 2014 ekimden veri var

Bir makinaya eğer sitesinde yoksa, uygun bir driver bulmak donanım bilgisi gerektirir. HP 15-G206NT makinaların da Windows 7 Wireless Driver'ı sitesinde yoktu ve bu yüzden insanlar bu makinayı Windows 7 ile kullanamıyordu. Makina ile tam uyumlu bir Wireless Driver buldum ve yayınladım. Şimdi insanlar sistemlerine rahat rahat Windows 7 kurabiliyorlar. HP'nin yapamadığını yaptım. Kısaca donanım bilginiz iyi ise, biraz da şansınız varsa, Windows 10 için gerekli driver'ları bulabilirsiniz...

@cleverman sen ne ayaksin lan cem Yılmaz'ın filimindeki gibi... Bir cisim.. Yaklasiyor... diyen eleman gibisin

@cleverman O belirttiğin HP cihazı RTL8723BE/RTL8188EE wifi kartı kullanıyor ve şu anda sitesine bakıyorum driverı da var. Eğer sen Windows 7'nin Ultimate gibi bir sürümünü yüklediysen orasını bilemem. Çoğu donanım üreticileri Ultimate işletim sistemine driver çıkarmıyor. Eğer Realtek de bu aygıt için driver çıkarmadıysa HP'nin veya farklı bir markanın yapabileceği birşey yok. Sen "Ultimate en iyisidir." diye gidip Ultimate yüklüyorsun ama hiçbir özelliğini kullanmıyorsun.

@cleverman görende driver yazdın sanacak. her donanım üreticisinin sitesinde uygun dirverler var. direk hp nin sitesinde bulamayabilirsin ama donanım üreticisinin sitesinde bulabilirsin.

@cleverman Kardeş bende bir webcam var çalışmıyor hiçbir sistemde. Firması kapandı driveri yok çünkü ona da bulsana driver :)

Linux yüklerim daha iyi ;)

Samsung Series 5 kullanıyorum, Windows 10 temiz kurulum yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Muhtemelen uyarıyı tedbir amaçlı verdiler.

@02 Haziran 2016 15:52 Herhalde zaten genel bir sorun olsa duyardık

Ben cok yükledim bi problem vermedi hiç ingiliz teknisyen işten anlamıyor söyliyim size

Windows 10 bir çok bilgisayarda sıkıntılı bence Windows kendini düzeltmeli yok çok müşteri kaybeder ...

microsoftun son hareketlerini de sevmiyorum samsungu da. tam olmuş bu olay hem windows 10 saçmalığının driverlar ile uyumsuzluğu hem samsungun sorunu çözmek yerine windows 10 yüklemeyin demesi... seviyeyi belli ediyor.

Microsoft zorla Win 10 yükletmeye çalışıyor, Samsung zorla yükletmemeye çalışıyo :D kullanıcı olsam ilk işim sahibindene ilan verip satmak olurdu :D

Microsoft'u beğenir beğenmeyiz kullanıcılar olarak her türlü noksanında yerden yere vurmak son kullanıcıların anasının ak sütü gibi helaldir. Samsung gibi, HP' gibi, DELL gibi vs. üreticilerin şikayet etmeye sızlanmaya hiç hakları yoktur. Uyum sorununun birçoğu kendi evlerinde, uyuyorlar fazla kar getirmiyor diye o departmanda savsaklıyorlar, tüketiciden şikayet gelince kulaklarına kar suyu kaçmış gibi birden uyanıp kendi kabahatlarini Microsoft'a yıkma argümanına sığınıyorlar. Bu çok insafsız!

@03 Haziran 2016 10:28 haklı çıktın birader Samsung sorunun bir destek çalışanı tarafından verilen yanlıştan kaynaklandığını itiraf ederek özür diledi. Bknz. Chiponline 05.06.2016 tarihli ''Samsung'dan Windows 10 özrü'' başlıklı haberine.

laptopun içine konulan wireless kartını samsung mu üretiyor? benim çoğu samsung laptoplarda gördüğüm wifi kartı realtek marka. dolayısı ile wifi kartının sürücüsünü realtek üretiyor. başka laptoplarda da aynı marka ve model çalışıyorsa samsung laptoplarda da çalışır.

2011 den beri rv515 kullanıcısıyım. Samsung desteği çok yetersiz. İnsider sürümünden beri w10 kullanıyorum. Kablosuz ağ ayarı değiştirirken kitlenmeler olabiliyordu. w10 son güncellemeden sonra düzeldi.

Linux Mint Cinnamon kurun 5 yıl boyunca ne Pc şişsin ne mavi ekran bilmem ne bela... ya da yuvarlanan sürümlerin en tatlısı Manjaro kurun sonsuza kadar bir daha işletim sistemine dokunmayın sadece sıralı güncelleştirmeleri alın. .. Kafam rahat Ohh

windows 10 pişmanlıktır... durduk yere etkinleştirme hatası veren çöptür... oem ( GRUNDIG notebookta ) ürün kimliği niye silinir?

710 da bağlanma sorunu yaşıyor Windows 10 da. Sorun ms nin lanet işletim sisteminde donanım üreticilerinde değil bence.

samsung RV509 laptopum var. win 7 den win 10'a 3 gündür geçiş yapamıyorum. boot, uefi denedim. olmadı. yüklemede mavi amblemde takılıp kalıyor. yabancı forumlarda boot yükseltme, wiraless kartı sorunundan bahsediyorlar. boot upg. yaptım. wir. kaldırdım. netice yok. Öneriniz var mı.

Bende Samsung RV520 var. Windows 7 de sorun yoktu. Windows 10 yükledim kitlenmeye başladı. Önce wi-fi yi görmüyor cihazınız bağlı değil diyor, (alakası yok!) sonra laptop kitleniyor. Bunu her zaman değil arada sırada özellikle internetten uzun filemler izlerken yapıyor, fakat sorunu bulamadım. Windows güncel, diriverlarda sorun yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost