Samsung: Tizen "istilasına" hazır olun

Samsung, 2015'te bizi "Tizen'e boğmaya" hazırlanıyor! Beklenen Tizen fırtınası, haberimizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung: Tizen akınına hazır olun

Samsung, Tizen üzerinde yıllar süren çalışmalarının ardından onu kullanan ilk telefonu Z1'i geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. Ancak Koreli firma, bunun "buzdağının ucu" olduğunu, 2015'te çok daha fazla cihazla karşılaşacağımızı, bir "Tizen baskınının yaşanacağını" söylüyor.

Android'in Titanic gibi Tizen buzdağına çarpıp çarpmayacağı bilinmez, ancak Samsung'tan Mingi Hyun, yazdığı uzunca blog gönderisinde Tizen'in avantajlarından bahsetti. Hyun'a göre daha "hafif" bir işletim sistemi olan Tizen, daha az işlem gücü ve daha az bellekle daha çok iş yapabiliyor.

Hyun, Tizen'in yakın bir gelecekte akıllı gereçlere ve smart TV'lere geleceğini, Samsung'un tüm bu cihazları birbirine bağlamaya yarayacak bir ekosistem üzerinde çalıştığını söylüyor. Firmanın amacı, önümüzdeki beş sene içinde tüm donanımlarını birbirine bağlamak. Hyun, diğer işletim sistemlerine açık olduklarını ve ortaklarıyla olan ilişkilerine değer verdiklerini de vurguluyor.

Samsung'un 2014'te 665 milyon ürün sattığını düşünürsek Tizen'in Samsung cihazlarına girmesi, onun piyasada hızla yer edinmesini sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

adam Androidden sıkıldıysa niye tizene gitsin ios ve Microsoft varken.. ne içiyo bu samsung yöneticileri, güneş kaç derece açıyla geliyo hocam güney koreye beyninizmi sulandı!

tijen vardı bi de..nuri kantar ailesinde...aklıma hep aynı şey gelio:):)ahahah tiiijeeeeen!!

samsungdan bu saatden sonra hiç bişey olmaz

android i bırakıp tizen e geçmek attan inip eşşeğe binmek olur bence :D

Desene Samsung'ta Windows 10'a özendi. İşler kızışacak gibi gözüküyor hadi hayırlısı

Nihayet ama yetmez. Samsung keşke Sony, LG ile beraber bir sistem ortaya çıkarsaydı. Apple ve Google bir olur Tizen e saldırır şimdi...

Tizeni de beklerim androide kafa tutmaya androidi bi devirin

Aynı Microsoft gibi tek bir mağaza tek bir işletim sistemi mantığını getirmeye çalışıyor samsung.

@17 Oca 2015 19:37 bu da microsoftun ne kadar doğru bi yolda olduğunu gösterir. öncelikle Microsoft bu konuda tekelleşmeyi sağlayıp piyasayı yönetirse rekabet ortamı dahada kızışır ve bu tekelleşmenin önüne geçmek içinde diğer firmalar daha çok çalışır. ne kadar çok rekabet o kadar çok kullanıcı memnuniyeti demek.

tizen gibi basit bi sistemden bi bok olmaz. millet costum romlara döner

androıd tam bır rezalet bır wifi si bile bu kadar kararsız mı calısır cıhazların cagunda ıyıbır alıcı olmasına rahmen nokıa da wıfı ollayı daha güzelken androıdde berbat windowsta yanı

Yeni bir bada faciası olacak bence

Piyasaya ilk girdiğinde hem fiyatı uygun olmalı hem de Facebook, Whatsapp ve bunun birçok popüler uygulamayı çalıştırıyor olmalı. Uygulama geldi gelecek diye girerse kesinlikle tutmaz.

@17 Oca 2015 21:21 Boş insanlar için yapılmayacaktır bu sistem. O yüzden önce adam gibi çalışsın sonra uygulaması gelir. Facebok denilen saçmalık olmasa da olur.

Arkadaşlar, siz herkesi kendiniz gibi mi zannediyorsunuz. Şu anda Samsung kullanıp, içinde bir işletim sistemi olduğundan ve adının Android olduğundan haberdar olanların oranı %20'yi geçmez. İsterseniz ortamınızdan biraz çıkıp etrafınıza bakın. Adam Samsung alıyor, işletim sistemi falan o da ne demek acaba... Bundan emin olabilirsiniz. Zaten ortalıkta dolaşanların %80'i kaçak, çakma İMEİ, kimi sim kilitli,...yani Android falan lazım değil bu adamlara. Samsung Androidi terk ederse, bu Androidin yıkılışı ve Çin'e hapsolması demektir.

Google play uygulamalarına uyumlu olsa ve 2013 dahil eski cihazlara yüklenebilse çok büyük m.i.s. pazar payına sahip olurlar.

Eğer ram'leri Android kadar doldurmaya bence çok daha güzel olur çünkü Android'i interneti açtığın anda google'ın tüm uygulamaları çalışıyor

samsung en büyük pişmanlıktır devir windows phone devri hayırlı olsun

Bada işletim sistemine sahip çıkmadılar. Yayılmadan kesinlikle tavsiye etmem. Telefonunuz elinizde kalır.

Sen de yorum yaz