Samsung UE40F6400 testte!

Servet ödemeden büyük ekranlı bir akıllı TV arayanlar için, Samsung UE40F6400'ü test ettik!

3D akıllı TV Samsung UE40F6400 incelemede!

Çift çekirdekli TV'lerin çıkmasıyla akıllı televizyonlar ilk kez ciddi şekilde gündeme gelmişti. 2013'te ise birden fazla uygulamayı aynı anda sorunsuz çalıştıracak şekilde dört çekirdekli TV'ler üretildi.

Ama aramızdan kaç kişi hem Skype'ı, hem de interneti kullanırken, bir yandan da film izlemek ister? Sanırız buna çoğumuzun ihtiyacı yok, işte bu yüzden de Samsung UE40F6400 gibi uygun fiyatlı TV'ler "geçen yılın teknolojisi" olan çift çekirdekli işlemcileri kullanıyorlar.

Yine de Samsung'un 40 inç'lik 6 Serisi televizyonu, ses tanıma özelliği, aktif shutter 3D, Freeview HD ve Samsung'un Wi-Fi kullanan Smart Hub özellikleriyle dikkat çekiyor. Fiyatı ise yaklaşık 1.600TL.

Televizyonun gayet şık bir görünüşü var, ama uygun fiyatlı TV'lerden metal veya alüminyum çerçeve beklemeyin. Samsung UE40F6400 de bunun yerine ince sayılabilecek, 49.6mm (1.95 inç) derinliğe ve 16mm (0.63 inç) genişliğe sahip parlak siyah bir çerçeve kullanılmış.

Ayrıca bu TV'de üst uç Samsung TV'lerde olan Micro Dimming LED teknolojisinin de bulunmadığını söyleyelim.

Karşılaştırma

Samsung UE40F6400'ü, Samsung'un diğer 40 inç TV'leri ile bir karşılaştıralım.

Samsung 7 serisindeki 40 inç'lik Samsung UE40F7000 (2.500TL civarı), neredeyse iki kat güçlü hoparlörlere, Skype gibi uygulamalar için bir kamera ve kamera uygulamasına, ve çok da iyi olmasa da hareketle kontrol özelliğine sahip.

İki 40 inç TV daha karşılaştıracak olursak, Samsung UE40F6500 (2.000TL) ve Samsung UE40F6800 (2.400TL) arasında ikincisinin daha ince bir çerçeveye sahip olduğunu söyleyebiliriz. İki tane birbirnden tamamen ayrı olan ayak, televizyonun arkasına takılı bulunuyor. Bu yüzden çoğu TV masasına büyük gelen televizyonu döndürmeniz de mümkün değil. Bunlar alınmadan önce mutlaka düşünülmeli. Bu iki "üst sınıf" TV de Freesat HD tuner'a sahip.

Şimdi asıl konumuz olan Samsung UE40F6400'e dönelim ve fiyat performans oranı çok iyi olan bu televizyonun özelliklerini inceleyelim.

Özelliker

Samsung 6 serisindeki diğer TV'ler gibi Samsung UE40F6400 de giriş ve çıkışlar bakımından oldukça zengin. TV'nin sağ arka tarafında bir skart girişi, bir ethernet yuvası, bir HDMI girişi, komponent video girişi ve analog ses girişi ile optik dijital ses çıkışı var.

Özellikle son özellik, evinde sinema sistemi olanlar için sevindirici. Ama dijital coaxial ve Samsung Smart Evolution'u takabilecek bir girişin olmadığını belirtmek gerek.

Sağ panelinde, üç HDMI girişinin yanında (toplam dört oluyor), üç USB girişi var, bunların biri USB flash bellek için, diğeri Skype kamera için, sonuncusu ise harici sabit disk için kullanılabilir.

Samsung UE40F6400 iki çift Samsung ultra ince, aktif 3D gözlüklerle geliyor. Tek şarjla 150 saat kullanılabilen bu gözlüklerle pili bitene kadar herhalde dünyadaki tüm 3D filmleri iki defa izleyebilirsiniz (!).

Televizyonun diğer bir ilginç yanı ise iki farklı kumanda ile gelmesi. Smart Touch kumandasındaki trackpad ile TV ekranını yönetebiliyoruz. Bu kumandanın ayrıca mikrofonu da var.

Görüntü kalitesi

Diğer normal kumandası ise, geçen seneki TV'lerinkine göre özellikle boyut olarak geliştirilmiş.

TV hakkında en çok merak ettiklerimizden biri de uygulamalarıydı. Şunu söyleyebiliriz ki Samsung UE40F6400'den daha çok uygulamaya sahip bir akıllı televizyon bulmanız biraz zor.

Görüntü kalitesi

Samsung UE40F6400'ün içinde Samsung 'un 3D HyperReal görüntü işleme teknolojisi var. Siyah seviyeleri Samsung'un daha yüksek modellerinden biraz daha kötü olsa da, isabetli renklerinden, iyi kontrastından ve HD kalitesinden etkilendik.

3D görüntü

Native 3D'yi seçtiğimizde, denediğimiz Hugo filminde, görüntü bir anda kontrast açısından zenginleşti ve filmin Paris'in üzerine kar tağneleri düşen ilk sahnesi büyüleyiciydi.

Ama asıl MotionPlus'ı devreye sokunca görüntü tamamlandı. Bazıları bu video gibi efektten nefret ediyor, ama kapalıyken bazı oyuncular ekrandan kesilip çıkarılmış 2D kartonlar gibi görünüyorlar.

Bu arada 3D özelliklerini iyi bulsak da, arkadan birçok yansıma geldiğini belirtelim. Buna rağmen crosstalk'a (parazitlenme) pek rastlamadık.

Ses ve fiyat performans oranı

Normal görüntü kalitesi

Ekranın kendisi yansıma yapmıyor, ama normal TV yayınlarındaki kalitesi bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Digital Clean View özelliği ile düşük çözünürlüklü yayınları bir miktar düzeltebiliyor, ama özellikle insanların uzaktan göründüğü sahnelerde görüntü bulanık ve yumuşak.

Bu küçük sorunlara rağmen Samsung UE40F6400'ün fiyatına göre çok iyi performans sergilediğini düşünüyoruz.

Ses

Oldukça standart hoperlörlere sahip olmasına rağmen ses kalitesi bizi etkilemeyi başardı. Basit ses modlarından "müzik" seçeneğini seçtiğimizde, genel olarak en temiz ve detaylı sesi elde ettik. Ama "Amplify" ile sese biraz daha bas eklemek mümkün.

Filmler için biraz yetersiz kalda da, bu 10W hoparlörler yine de kötü iş çıkarmıyor.

Değer

Tabii ki bu kadar parayı verdiğiniz bir televizyonun özel bir tarafı olmalı. Var da, görüntü kalitesi ve sesinin yanında en iyi akıllı TV'lerden biri.

Yapı olarak da, gözlükleri ve kumandaları da, fiyatından beklenenin üzerinde bir kalitede.

Sonuç

Piyasadaki en ince televizyon olmayabilir. Veya MotionPlus'ın hem 2D hem 3D için kullanılması gerekmesi herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ama biz Samsung UE40F6400'den oldukça etkilendik. Uygulamaları, renk kalitesi ve detaylarıyla daha pahalı rakipleriyle yarışacak seviyede. Ayrıca Smart Touch özelliği olan kumandasını da çok sevdik.

Tuhaf gelebilir ama ekstra özellikler bakımından biraz hayal kırıklığına uğradık. Sesli etkileşim gereksiz ve kullanışsızdı. Tabii bu teknolojinin yeterince gelişmemesinden kaynaklanıyor.

Sonuç olarak Samsung UE40F6400 kesinlikle tavsiye ettiğimiz, fiyat/performans oranı çok iyi bir akıllı televizyon.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bende 400hz 40f6470 var 1549'a aldım görüntü kalitesi ve sizin pas geçtiğiniz birçok özelliği harika. Akıllı telefonlara 2000 tl verenler bence birde akıllı tv alsınlar telefon ile tv'nin uyumu görmeye değer. Bende nedense bir kumanda geldi touchpadli olan.. Bende 30 tlye dokunmatik arkadan aydınlatmalı BN59-01054A aldım gayet mutluyuz. Son olarak şunu belirteyim dahili uydu alıcı çok iyi scart ile harici alıcı kullanmayın ve bazı tv kanallarının yayın kaliteleri hd bile deseler çok kötü olabiliyor bunlara bakıp smart tv'nize yüklenmeyin.

""Tek şarjla 150 saat kullanılabilen bu gözlüklerle pili bitene kadar herhalde dünyadaki tüm 3D filmleri iki defa izleyebilirsiniz (!)." bu satırı dalga geçmek için mi yazdınız. Demek ki sizin engin(!) bilginize göre tüm dünyadaki 2D filmlerin süresinin toplamı 150 saatin altına. bilgi derinliğinize (!) aklım tutuldu.

Çok çirkin ayakları

Basliycam bu sitenin reklamina zart diye tum ekrani kapliyor. Yukarda var zaten. Ne gerek var.

Samsung çakma renklerle insanları nasıl kandırıyor görün... https://www.youtube.com/watch?v=pLCZsJdfSHs

Farkir markası tvde

hhhhhhhhhhhhh

Ayak tasarımı çok kaba

kepazelik.....

Model numarasına bak çay demle

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir