Samsung ve Apple için sert rekabet zamanı!

Akıllı telefon devleri Samsung ve Apple, bugüne dek pek görmedikleri bir tehditle karşı karşıya!

Samsung ve Apple için sert rekabet zamanı!

Eğer akıllı telefonların popülerliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa bile, 2013 yılındaki satışlara göz atmanız yeterli olacaktır. 2013 yılında akıllı telefon satışları, tarihte ilk defa bir milyarı aştı ki bu sayı dünya nüfusunun yaklaşık olarak yedide birine denk geliyor.

IDC'den alınan verilere göre, 2013 yılında telefon satışları, bir önceki yılın 725 milyonluk satışının üzerinden yüzde 38.4 oranında artış gösterdi. 

Akıllı telefon marketine firma bazında bakıldığında ise, Samsung'un 2013 yılında da yüzde 31.3'lük market payı ile liderliğini sürdüğünü görüyoruz. En yakın takipçi Apple ise yüzde 15.3 oranına sahip. Bu iki devin ardından ise yüzde 4.9 ile Huawei, yüzde 4.8 ile LG ve yüzde 4.5 ile Lenovo geliyor.

IDC'nin Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker programının yöneticisi Ryan Reith'in söylediğine göre, akıllı telefon pazarının büyümesini tetikleyen iki etkenin ekran boyutu ve ucuzluk olduğunu söylüyor. "Bu ikili arasında asıl fark yaratan etken düşük maliyet. Ucuz ürünler normalde manşetlere ulaşmazlar ancak IDC verileri, marketin bu alanının marketi ilerleten bölüm olduğunu söylüyor. Çin ve Hindistan gibi marketler, satışların çoğunun 150 doların altında değere sahip akıllı telefonlardan oluşarak, milyonlara bilgisayar tecrübesinin ulaştığı bir hale dönüşüyor."

IDC'nin yayınladığı veriler, bir başka araştırma firmalı olan Strategy Analytics tarafından da destekleniyor. Strategy Analytics'in verilerine göre 2013'teki küresel akıllı telefon satışı 990 milyon adete ulaşmış durumda ve 2012'ye göre yüzde 41'lik bir artış söz konusu. 

Firmaların market payları ise IDC'nin verilerine olabildiğince yakın seviyelerde. Strategy Analytics'in verilerine göre Samsung yüzde 32.3, Apple yüzde 15.5, Huawei yüzde 5.1, LG yüzde 4.8 ve Lenovo yüzde 4.6'lık market paylarına sahip.

Strategy Analytics'ten kıdemli analist Linda Sui'nin söylediğine göre, Samsung ve Apple, market üzerindeki kontrollerini halen ellerinde tutabilmelerine rağmen, ikinci seviye olarak sayılan akıllı telefon markalarından gelen ciddi bir tehdit bulunmakta. Sui'nin söylediğine göre Huawei, LG ve Lenovo, akıllı telefon satışlarını küresel endüstri ortalamasının iki katı bir hız ile arttırarak toplamda yüzde 14 gibi bir paya sahip olmayı başardılar. Yapılan açıklamalar, 2014 yılında Samsung ve Apple'ın bu üç firmaya karşı tutunmak için büyük çaba sarf etmeleri gerekeceği yönünde.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Windows phone 8.1 BOMBA GİBİ geliyor!

@16 Şub 2014 18:38 he he pimi çekilmiş bombe ellerinde patlar nasılsa....

@16 Şub 2014 18:38 şan bombası :)

Htc? Yok mu

@16 Şub 2014 19:00 kullanıcıları ile dalga geçen firma analizleri yapılırsa birinci olurlar,sen de görürsün. yabana atılmaz bu da öyle kolay bişey mi?!

lg inşallah birinci olur telefonları çok kullanışlı

@16 Şub 2014 19:23 ney ney ? haaa he he ... sevaptır...

Windows telefon almaya meyilliyim. ancak general mobile telefonların fiyat performansından ötürü android de kullanmayı düşünüyorum. eskiden param vardı iphone kullanabiliyordum:)

Xiaomi dunya pazarina girdiginde samsungun isi daha da zorlasacak. Samsung = amator kullanici

@16 Şub 2014 20:48 pehhh profosyonele bak şapkadan şıkan tavşan mısın güldürdün bizi akşam akşam....

Lumia bunlara toz yutturacak az kaldı artık teknoloji satacak plastik çöpler değil

ios a bi türlü ısınamadım wp8.1 e geçecem bende çıksında nokia icon u bekliyorum

Samsung değilde Apple yanacak gibi.

Windows Phone'lu Nokia yakın zamanda tüm listeleri alt edecek.Buna inanıyorum.Geliyoruz...

Windows Phone 8.1 ve Lumia daha ne olsun? Listeleri yıkmaya geliyo görürsünüz yakında bence..

Rekabet arttıkça bu da fiyatlara yansıyacak. Bundan da tüketici kâr edecek. Tüketici kâr ediyorsa kim gelirse gelsin hiç farketmez ;)

rekabet mi? hani nerede? ben sadece şu anda piyasada iphone'u görüyorum....

Yav hala lumia s5 gelio genclerrr unutmain

Samsung s5 su anda butun telefonlari tek gecer en hizli ve en guclu su anda s5 ve eminim s6 dahada guclu olacak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir